№ 1189513, 21.11.2007, Commercial Court of Lviv Oblast

Approval Date
21.11.2007
Case No.
13/298а
Document №
1189513
Form of court proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

21.11.07 Справа№ 13/298А

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Малюшевському А.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: ДП “Нафтопереробний завод №1” ВАТ “Нафтопереробний комплекс-Галичина”, м.Дрогобич

до відповідача: ДПІ у Дрогобицькому районі, м.Дрогобич

про визнанння нечинними податкових повідомлень-рішень №0003832301/0 від 26.04.07р. та №0003842301/0 від 26.04.07р.

Представники сторін:

Від позивача: не з”явився

Від відповідача: Настьошин Р.О. –начальник ДПІ, Галин М.І. –ст. держ. под. рев.-інсп. відділу контрольно-перевірочної роботи, Пастернак У.І. –гол. держ. под. інсп. юр. відділу

На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов ДП “Нафтопереробний завод №1” ВАТ “Нафтопереробний комплекс-Галичина”, м.Дрогобич до відповідача: ДПІ у Дрогобицькому районі, м.Дрогобич про визнанння нечинними податкових повідомлень-рішень №0003832301/0 від 26.04.07р. та №0003842301/0 від 26.04.07р.

Ухвалою від 13.11.07р. розгляд справи відкладався за клопотанням відповідача від 13.11.07р., не запереченого позивачем для надання можливості забезпечити явку ревізора, який проводив перевірку.

Позивачем явки представника в судовому засіданні не забезпечен, подано клопотання від 21.11.07р. про відкликання позовної заяви і залишення її без розгляду, яке судом відхилено через його необгрунтованість та непідтвердженість.

З”ясовано:

податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки № 222/23-1/23965970 від 13.04.2007р., складеного за результатами документальної виїзної планової перевірки ДП “Нафтопереробний завод №1” ВАТ “НПК “Галичина” з питань дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р.

По-перше, перевіркою встановлено, що в порушення п.п.4.1.3, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.7.4.1, п.п.7.4.3 п.7.4 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94 в редакції Закону від 22.05.1997р. № 283/97 із змінами та доповненнями ДП “Нафтопереробний завод №1” занижено валовий доход на 663086,9 грн.

При проведенні перевірки встановлено, що відповідно до угоди №5/1-06НПЗ-1 від 01.03.2006р. між ДП “Нафтопереробний завод №1” (постачальник) та ВАТ “НПК-Галичина” (покупець) (ідентифікаційний код 00152388), ДП “Нафтопереробний завод №1” реалізує в 2006р. послуги по зберіганню нафти згідно рахунків, наведених в таблиці 3 Акту перевірки.

Ціна та загальна вартість зберігання визначалась щомісячними специфікаціями до угоди №5/1-06НПЗ-1 від 01.03.2006р. між ДП “Нафтопереробний завод №1” та ВАТ “НПК-Галичина”.

Так, як частка ВАТ “НПК-Галичина” у статутному фонді ДП “Нафтопереробний завод №1” становить 100 %, то ВАТ “НПК-Галичина” та ДП “Нафтопереробний завод №1” є пов”язаними особами (ВАТ “НПК-Галичина” здійснює контроль над ДП “Нафтопереробний завод №1”)

Відповідно до п.4.1.3 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94 в редакції Закону від 22.05.1997р. № 283/97 із змінами та доповненнями передбачено, що "Валовий доход- загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності , отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, як на території України, так і за її межами ", та до валового доходу включається ..." дохід від операцій, передбачених статтею 7 цього закону".

Підпунктом 7.4.1 пукту 7.4 ("Оподаткування операцій з пов"язаними особами") передбачено, що "Доход, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов"язаним особам, визначається із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги ), що діяли на дату такого продажу."

Таким чином, надання послуг ВАТ “НПК-Галичина” повинна здійснюватися за звичайними цінами.

Як передбачено п.п. 1.20.1 п.1.20 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94 в редакції Закону від 22.05.1997р. № 283/97 із змінами та доповненнями "...звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо не доведено зворотне, вважається , що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.

Перевіркою визначено вартість витрат по зберіганню нафти за даними ж/о №10, рахунок 23/2 «Витрати товарно-транспортного цеху». Відповідно, встановлено відхилення ціни послуг зберігання від фактичних витрат та заниження суми валового доходу в результаті такої збиткової діяльності на 663086,9 грн.

Відповідно до пп. 1.20.51 п. 1.20 ст. 1 Закону № 334/94-ВР передбачено, що у разі якщо звичайна ціна не може бути визначена з використанням норм попередніх підпунктів цього пункту, то для доказів обгрунтування її рівня застосовують правила, визначені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, а також національними стандартами з питань оцінки майна та майнових прав.

Методологічні засади формування інформації про операції пов'язаних сторін визначено Положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін" (ПБО 23), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 18 червня 2001 року N 303 Із змінами і доповненнями, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2001 р. за N 539/5730.

Норми Положення (стандарту) 23 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ) щодо операцій пов'язаних сторін.

Оцінка активів або зобов'язань в операціях пов'язаних сторін здійснюється, зокрема, такими методами:

1 порівнюваної неконтрольованої ціни;

2 ціни перепродажу;

3 "витрати плюс";

4 балансової вартості.

За методом порівнюваної неконтрольованої ціни застосовується ціна, яка визначається за ціною на аналогічну готову продукцію (товари, роботи, послуги), що реалізується не пов'язаному з продавцем покупцеві за звичайних умов діяльності.

За методом ціни перепродажу застосовується ціна готової продукції (товарів, робіт, послуг) за вирахуванням відповідної націнки.

За методом "витрати плюс" застосовується ціна, що складається з собівартості готової продукції (товарів, робіт, послуг), яку визначає продавець, і відповідної націнки.

За методом балансової вартості оцінка активів або зобов'язань здійснюється за балансовою вартістю, що визначається згідно з відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

відповідно до якого застосовується ціна, що складається з собівартості готової продукції (товарів, робіт, послуг), яку визначає продавець, і відповідної націнки.

Як видно із розрахунку, підприємством було занижено валовий дохід за 2006р. на 663086,9 грн. внаслідок надання послуг ВАТ “НПК-Галичина” по ціні нижчій, ніж звичайна ціна (собівартість).

Відповідно до п. 1.20.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94 в редакції Закону від 22.05.1997р. № 283/97 із змінами та доповненнями, при проведенні даної перевірки, ДПІ у Дрогобицькому районі було направлено ДП «НПЗ №1»письмовий запит від 03.04.2007 року № 4535/10/23-135/11 щодо надання пояснення та документального обгрунтування ціни на послуги зберігання нафти по розрахунках із ВАТ “НПК-Галичина” за перевірений період.

На вищевказаний запит отримано лист № 31 від 10.04.2007 р.

Слід зазначити, що у січні-лютому 2006р. ДП «НПЗ №1»здійснював реалізацію послуг зберігання нафти ВАТ “НПК “Галичина” по ціні 0,6 грн. Також, ВАТ “НПК “Галичина” надано послуги зберігання нафтопродуктів ДП «НПЗ №1»в перевіреному періоді по ціні 0,6 грн.

Крім цього, ВАТ “НПК “Галичина” надавались послуги зберігання нафтопродуктів ДП “Євронафта-Д” та ДП “Фабрика свічок” по ціні 0,6 грн.

Крім того, перевіркою правильності визначення валових витрат за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р. встановлено завищення валових витрат на суму 38929грн..

Згідно з пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.97р. №283/97-ВР (змінами та доповненнями), не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

В порушення пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств ” №334/94-ВР від 28.12.1994р. в редакції Закону України №283/97-ВР від 22.05.1997р. (із змінами та доповненнями) ДП “Нафтопереробний завод №1” безпідставно віднесено до валових витрат витрати на поліпшення основних фондів за 2006рік на суму 38929 грн., в т.ч.:

1-й квартал 2006р. на суму 19594 грн.;

1-ше півріччя 2006р. на суму 38929 грн.

Посадовими особами ДП “Нафтопереробний завод №1” за 1-ше півріччя 2006 року до перевірки були надані копії замовлень на виконання ремонтних робіт, як документи, підтверджуючі правомірність віднесення на валові витрати витрат на поліпшення основних фондів на суму 38929 грн. Актів виконання таких ремонтних робіт, які засвідчують фактично виконані роботи з покращення основних фондів за 1-ше півріччя 2006р. до перевірки не надано.

Спільним наказом Держкомстату та Держбуду від 21.06.2002 N 237/5 затверджено "Акт приймання виконаних підрядних робіт" (типова форма N КБ-2в) та "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт" (типова форма N КБ-3) і поширюються на будівельні підприємства та будівельні структурні підрозділи підприємств усіх видів економічної діяльності незалежно від форм власності, що виконують будівельні та монтажні роботи, роботи з капітального та поточного ремонту будівель і споруд та інші підрядні роботи.

Таким чином, внаслідок поручення позивачем пп.4.1.3, 4.1.6 п.4.1 ст.4, пп.5.3.9п.5.3 ст.5, пп.7.4.1, пп.7.4.3 п.7.4 ст.7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”занижено податок на прибуток в 1-му кварталі 2006року на 69365,5 грн. та завищено суми від’ємного значення по податку на прибуток на 702 016,00 грн.

По-друге, перевіркою встановлено, що на порушення п.4.1 ст.4, п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями ДП “Нафтопереробний завод №1” занижено базу оподаткування з поставки (продажу) послуг пов”язаній особі (ВАТ “НПК “Галичина”) за 2006р. на 663086,9 грн. і відповідно занижено податкові зобов”язання по податку на додану вартість за 2006р. на 132617,4 грн.

Відповідно до п.п. 1.20.2 п.1.20 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94 в редакції Закону від 22.05.1997р. № 283/97 із змінами та доповненнями "Для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг), використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи послуги ) договори з ідентичними (однорідними ) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг товарів), стороки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції , а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну . При цьому враховуються звичайні при укладенні угод між непов"язаними особами надбавки чи знижки до ціни".

Проте, протягом 2006 року ДП “Нафтопереробний завод №1” надавав послуги зберігання нафти ВАТ “НПК “Галичина” згідно цін, наведених в наступних Таблиці № 12 Акту перевірки.

Перевіркою визначено вартість витрат по зберіганню нафти за даними ж/о №10, рахунок 23/2 «Витрати товарно-транспортного цеху», відповідно визначено відхилення ціни послуг зберігання від фактичних витрат та встановлено заниження суми ПДВ на 132617,4 рн., про що наведено в таблиці №13 акту перевірки.

Як вбачається із розрахунку, підприємством було занижено вартість послуг за 2006р. на 663 086,9грн., наданих ВАТ “НПК “Галичина” по ціні нижчій, ніж (собівартість) звичайна ціна і, відповідно, занижено об”єкт оподаткування податком на додану вартість на 663086,9 грн., що призвело до заниження суми ПДВ на 132 617,4 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122-124,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -

постановив:

1.В адміністративному позові відмовити повністю.

2.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.

Суддя Станько Л.Л.