Decision № 117820152, 20.03.2024, Commercial Court of Poltava Oblast

Approval Date
20.03.2024
Case No.
917/2281/23
Document №
117820152
Form of court proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.03.2024 Справа № 917/2281/23

Суддя Киричук О.А. при секретарі судового засідання Тертичній О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовною заявою Першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Покровська, 22, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 0291006027) в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (ЄДРПОУ 04057304, вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область, 39200)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 38194448, вул. Половки, 62, м. Полтава, Полтавська область, 36010)

про стягнення 120 600 грн.

без виклику представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» про стягнення грошових коштів у розмірі 120 600,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 08.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін (без проведення судового засідання), запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.

Ухвала Господарського суду Полтавської області від 08.01.2024 надіслана на адресу відповідача «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 38194448, вул. Половки, 62, м. Полтава, Полтавська область, 36010), отримана ним 20.01.24, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (в матеріалах справи).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про повідомлення відповідача про розгляд справи, проте своїми процесуальними правами відповідач не скористався, відзив на позов не надав.

Згідно ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи те, що подані сторонами у цій справі докази, дозволяють суду встановити та оцінити конкретні обставини (факти), які мають суттєве значення для вирішення цього спору, а отже, розглянути та вирішити спір по суті й здійснити розподіл судових витрат у цій справі, що в свою чергу, вказує на можливість виконання завдань господарського судочинства та з урахуванням необхідності дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення у справі № 917/2281/23.

Судом враховано, що за ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Для забезпечення процесуальних прав сторін, прийняття рішення судом відкладалося.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.

Решетилівською окружною прокуратурою Полтавської області за результатами вивчення стану законності у бюджетній сфері встановлено факт порушення підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації» щодо виконання грошових зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації.

Зокрема, було встановлено, що Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради, 07.12.2021 під ID: UA-P-2021-12-07-006653-C опубліковано форму річного плану закупівлі на 2021 рік, якою передбачено закупівлю ДК021-2015: 09130000-9 Нафта і дистиляти, а саме: 09130000-9- Нафта і дистиляти, бензин А-92 в талонах номіналом 10, 20 літрів - 4800 літр, дизельне паливо в талонах номіналом 10 літрів - 2400 літр. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 228 844 грн. фінансування - місцевий бюджет, процедура закупівлі - відкриті торги, орієнтовний початок проведення процедури закупівлі - грудень, 2021 року.

Згідно із реєстру отриманих тендерних пропозицій/пропозицій UA42021-12-07-006219-C учасниками відкритих торгів вищевказаної закупівлі зареєструвалися: ТОВ «ТАТНЄФТЬ - АЗС -УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, остаточна пропозиція якого склала 201 312 грн та ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ», код ЄДРПОУ 41449359, остаточна пропозиція якого склала 201 600 грн.

За результатами проведення відкритих торгів, відповідно до повідомлення пре намір укласти договір про закупівлю UA-2021-12-07-006219-C, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради повідомив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, про намір укласти договір.

04.01.2022 між Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради та ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» укладено договір №1 про закупівлю товарів (далі - Договір №1).

Відповідно до пункту 1.1. Розділу І. Предмет договору, Договору №1, Постачальник зобов`язується передати у встановлений строк у власність Замовнику товар за кодом ДК 021:2015: 09130000-9 Нафта і дистиляри (бензин А-92 в талонах номіналом 10, 20 літрів, дизельне паливо в талонах номіналом 10 літрів), в кількості та за ціною, визначеною у Додатку 1 до Договору (Специфікації), а Замовник зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його.

У Розділу III. Ціна договору Договору №1 зазначено, що Замовник сплачує за товар за ціною, яка визначена за результатами проведення закупівлі. Загальна ціна Договору визначена згідно з Додатків 1 до Договору (Специфікації) та станрвить 201 312 грн, у тому числі ПДВ (20%) - 33 522 грн.

Місце поставки товару: талони передаються від Постачальника Замовнику за адресою: 39200, Україна, Полтавська область, Полтавський район, м. Кобеляки, вул. Касьяна, 29 (п. 5.3. Розділу V. Поставка товару Договору №1).

Строк (термін) поставки товару: до 31 грудня 2022 року, згідно заявок Замовника (п. 5.4. Розділу V. Поставка товару Договору №1).

Відповідно до Додатку 1 до Договору №1 Специфікації ДК 021:2015: 09130000-9 Нафта і дистиляри (бензин А-92 в талонах номіналом 10, 20 літрів, дизельне паливо в талонах номіналом 10 літрів) вартість бензину А-92, країна походження Україна, за 4800 л (27,96 грн за літр, з ПДВ) становить 134 208 грн (з ПДВ), а вартість 2400 л дизельного палива, країна походження Україна (27,96 грн за літр, з ПДВ) становить 67 104 грн (з ПДВ), що загалом становить 201 312 грн (у т.ч. 33 552 грн ПДВ).

11.02.2022 сторонами укладено додаткову угоду №1 до Договору №1, відповідно до умов якої сторони погодили, що відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та згідно п. 2 ч. 11.2 Договору №1 від 04.01.2022 про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідних за державні кошти (ДК 09130000-9) ціна товару: А92 становить 30грн/л, А95-, Дт-30,30 грн/л, Газ-. Дана додаткова угода вступає в силу з 11.02.2022.

Згідно видаткової накладної №КО000000022 від 01.02.2022 ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради поставлено бензин (талон) А-92 10 л, 21, у кількості 40 шт., ШК початок-ШК кінець 3102371210419-3102410210417, 400 л за 23,30 грн (без ПДВ) на суму 9 320 грн (без ПДВ) та дизельне пальне (талон) ДП 10л, 21, 20 шт., ШК початок- ШК кінець 3108581410410-3108600410414, 200 л за 23,30 грн (ціна без ПДВ) на суму 4 660 грн (без ПДВ), що загалом становить 16 776 грн (з ПДВ) (13 980 грн (без ПДВ) + 20% ПДВ = 16 776 грн).

Відповідно до платіжного доручення №52 (внутрішній номер 196695075) від 02.02.2022, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради сплатив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» 16 776 грн, призначення платежу 0210150;2210; За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт № KО000000020 від 01.02.2022, накл. №КО000000022 від 01.02.2022, дог№1 від 04.01.2022; ПДВ-2796,00.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 зазначено, що вищевказана оплата Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради здійснено 03.02.2022, призначення платежу 021050;2210; За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт № КО000000020 від 01.02.2022, накл.№КО000000022 від 01.02.2022, дог №1 від 04.01.2022; ПДВ-2796,00, на рахунок ТОВ «ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, № 26004001358726.

У видатковій накладній № КО000000022 від 17.01.2022 ТОВ і «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради поставлено бензин (талон) бензин (талон) А-92 10л, 21, у кількості 40 шт., ШК початок-ШК кінець 3102281210417-3102320210415, 400 л за 23,30 грн (без ПДВ) на суму 9 320 грн (без ПДВ) та дизельне пальне (талон) ДП 10л, 23,30 грн ,(ціна без ПДВ) на суму 4 660 грн (без ПДВ), що загалом становить 16 776 грн (з ПДВ) (13 980 грн (без ПДВ) + 20% ПДВ = 16 776 грн).

Відповідно до платіжного доручення №12 (внутрішній номер 193906214) від 20.01.2022, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради сплатив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» 16 776 грн, призначення платежу 0210150;2210;За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт № КО000000003 від 17.01.2022, накл.№КО000000003 від 17.01.2022, дог№1 від 04.01.2022; ПДВ-2796,00.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 зазначено, що вищевказана оплата Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради здійснено 21.01.2022, призначення платежу 0210150;2210; За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт № КО000000003 від 17.01.2022, накл.№КО000000003 від 17.01.2022, дог №1 від 04.01.1022; ПДВ-2796,00, на рахунок ТОВ «ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, № 26004001358726.

Крім того, відповідно до видаткової накладної №К0000000058 від 24.02.2022 ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради поставлено дизельне пальне (талон) ДП 10л, 21,79 шт., ШК початок- ШК кінець 3124532410414-312461040411, 790 л за 25,25 грн (ціна без ПДВ) на суму 19 947,50 грн (без ПДВ), бензин (талон) А-92 20 л, 21, у кількості 50 шт., ШК початок-ШК кінець 3112801220413-3112850220419,1000 л за 25 грн (без ПДВ) на суму 25 000 грн та бензин (талон) А-92 10 л, 21, у кількості 100 шт., ПІК початок-ШК кінець 3113631210414-3113730210414,1000 л за 25 грн (без ГҐДВ) на суму 25 000 грн, що загалом становить 83 937,50 грн (з ПДВ) (69 94],50 грн (без ПДВ) + 20% ПДВ = 83 937,50 ірн).

Відповідно до платіжного доручення №167 (внутрішній номер 202035353) від 03.03.2022, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради сплатив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» 14 424 грн, призначення платежу 0210150;2210; За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт №К0000000054 від 24.02.2022, накл.№К0000000058 від 24.02.2022, дог №1 від 04.01.2022; ПДВ-2404,00.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 зазначено, що вищевказана оплата Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради здійснено 12.03.2022. призначення платежу 0210150;2210; За талони на бензин А-92 та дизельне пальне; рах-факт № К0000000054 від 24.02.2022, накл.№К0000000058 від 24.02.2022, дог №1 від 04.01.2022; ПДВ-2404,00, на рахунок ТОВ «ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, № 26004001358726.

Також, згідно з платіжного доручення №2 (внутрішній номер 202035600) від 03.03.2022, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради сплатив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» 69 513 грн, призначення платежу 0218775;2210; талон бенз. А-92, ДП для потр. роти теробор. згрозп. №27 25.02.22; pax К0000000054 24.02.22, нак К0000000058 24.02.22, дог. №1 04.01.22, част.; ПДВ-11585,50.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 зазначено, що вищевказана оплата Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради здійснено 04.03.2022. призначення платежу 0218775;2210; талон бенз.А-92, ДП для потр.роти теробор.зг розп.№27 25.02.22; рахК0000000054 24.02.22, нак К0000000058 24.02.22, дог №1 04.01.22, част.; ПДВ-11585,50, на рахунок ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194448, № 26004001358726.

Згідно з видаткової накладної №К0000000059 від 24.02.2022 ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради поставлено дизельне пальне (талон) ДП 20л, 22, 60 шт., ШК початок- ШК кінець 3203461420418-3203520420410,1200 л за 25,25 грн (ціна без ПДВ) на суму ЗО 300 грн (без ПДВ) та дизельне пальне (талон) ДП 10л, 22,1 шт., ШК початок- ШК кінець 3205505410416-3205505410416, 10 л за 25,25 грн (ціна без ПДВ) на суму 252,50 грн (без ПДВ), що загалом становить 36 663 грн (з ПДВ) (ЗО 552,50 грн (без ПДВ) + 20% ПДВ = 36 663 грн).

Відповідно до платіжного доручення №1 (внутрішній номер 202035599) від 03.03.2022, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради сплатив ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» 36 663 грн, призначення платежу 0218775; 2210; талони диз. Пальне (для потр.діял.роти теробор.зг розп.гол. №27 25.02.22; рах К0000000055 24.02.22, накл. К0000000059 24.02.22, дог 1 04.01.22, ПДВ- 6110,50 грн.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 зазначено, що вищевказана оплата Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради здійснено 04.03.2022. призначення платежу 0218775;2210; талони диз. Пальне (для потр.діял.роти теробор.зг розп.гол.№27 25.02.22; рахКО000000055 24.02.22, накл. КО000000059 24.02.22, дог 1 04.01.22, ПДВ-6110,50, на рахунок ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», код ЄДРПОУ 38194М8, № 26004001358726.

Окрім того, відповідно до видаткової накладної №КО000000066 від 18.03.2022 ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради поставлено бензин (талон) А-92 10 л, 21, у кількості 30 шт., ШК початок-ШК кінець 3108201210413-3108230210415, 300 л за 39,15 грн (без П,[ЦЗ) на суму 11 745 грн та бензин (талон) А-92 20 л, 21, у кількості 35 шт., ПІК початок-ШК кінець 3112866220410-3112900220413, 700 л за 39,15 грн (без ПДВ) на суму 27 405 грн, що загалом становить 46 980 грн (з ПДВ) (39 150 грн (без ПДВ + 20% ПДВ = 46 980 грн).

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області від 12.04.2023 оплата по вищевказаній видатковій накладній, Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради не здійснена.

Прокурор вказує на те, що Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради в період дії мораторію (заборони) на виконання, у тому числі в примусовому порядку грошових та інших зобов`язань, а саме: 04.03.2022 - 69 513 грн, 04.03.2022 - 36 663 грн, 12.03.2022 - 14 424 грн, що загалом становить 120 600 грн, здійснено перерахування грошових коштів на користь ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА».

При цьому, оскільки ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», учасником (замовником) - якого є юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства РФ, а саме: Публічне акціонерне товариство «ТАТНЄФТЬ» імені В.Д. Шашина (особою, що пов`язана з державою-агресором), на підставі підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією російської Федерації», господарські зобов`язання Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради щодо перерахування грошових коштів на загальну суму у розмірі 120 600 грн - є нікчемні, тому вказані грошові кошти повинні бути повернуті Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради.

Прокурор вказує, що його звернення до суду спрямоване на відновлення порушених інтересів держави при вирішенні суспільно значимого питання законності використання бюджетних коштів.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Щодо правомірності представництва інтересів держави у суді прокурором у даній справі суд зазначає наступне.

Частинами 1, 3 та 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» закріплено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Відповідно до ч. 3, 5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача (засновником якого є юридична особа, котра, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської Федерації, а саме: публічне акціонерне товариство «Татнєфть» імені ОСОБА_1 (частка в статутному капіталі 100 %)) коштів у розмірі 120 600 грн, перерахованих йому позивачем на виконання зобов`язання по Договору №1 про закупівлю товарів від 04.01.2022, всупереч Постанові №187.

Виконання зобов`язань в період дії мораторії (заборони) на виконання, у тому числі примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань згідно з Постановою №187, призвело до нераціонального та неефективного використання коштів місцевого бюджету, що не відповідає меті Закону України «Про публічні закупівлі» та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі. Виплата коштів у зв`язку з порушенням вимог Постанови №187 зумовило витрату коштів, що негативно вплинуло на видаткову частину бюджету, а тому є порушенням економічних інтересів держави, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України покладає на органи прокуратури обов`язок здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення позову.

Означені порушення є прямим порушенням законності в бюджетній сфері, яке сприяє розвитку інфляційних процесів у країні, підриває довіру громадян і наносить вагомий матеріальний і моральний збиток, що не може не відобразитися на державних інтересах та авторитеті держави.

Крім того, враховуючи, що на сьогодні росія веде війну проти України. Її метою є знищення України як вільної, суверенної, незалежної демократичної держави та Українського народу - його свободи, права на самовизначення, європейської ідентичності, мови й культури, існування яких унеможливлює досягнення реваншистської мрії побудувати російську імперію.

Саме для забезпечення захисту національних інтересів України за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією російської Федерації Кабінетом Міністрів України постановою №187 від у тому числі, установлено до прийняття та набрання чинностіЗаконом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з держав ою-агресором мораторій (заборону) на виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є російська Федерація або такі особи (далі - особи, пов`язані з державою-агресором).

Тому підставою для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом є загроза порушень економічних інтересів держави внаслідок виконання зобов`язань за Договором №1 про закупівлю товарів від 04.01.2022 у період дії мораторії (заборони) на виконання, у тому числі примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань згідно з Постановою №187, чим може бути завдане шкоди бюджету у виді незаконних витрат.

Суд враховує, що видатками бюджету є кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом (п. 13 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 5 БК України, бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Частиною 5 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 22 БК України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків бюджету, зобов`язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.

Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради є стороною спірних правочинів, юридичною особою, яка є розпорядником бюджетних коштів та здійснює процедуру закупівлі товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів згідно з законодавством України, а тому є органом, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з вимогою про стягнення коштів у розмірі 120 600 грн з ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА».

Враховуючи викладене, Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради є органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.

Порушенням інтересів держави є виконання зобов`язання по Договору №1 про закупівлю товарів від 04.01.2022, у виді перерахування грошових коштів ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», засновником якого є юридична особа, котра, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської Федерації, а саме: публічне акціонерне товариство «Татнєфть» імені ОСОБА_1 (частка в статутному капіталі 100 %), всупереч Постанови №187, інтересам держави і суспільства.

Тобто, підставою реалізації прокурором представницьких функцій є усвідомлена пасивна поведінка Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради щодо захисту порушених інтересів держави.

Правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес.

Порушення вимог Постанови №187, призвело до нераціонального та неефективного використання бюджетних коштів, що не відповідає меті Закону України «Про публічні закупівлі» та принципам, за якими мають здійснюватися публічйі закупівлі, закріпленими в статті 3 даного Закону.

Таким чином, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.

Нецільове використання бюджетних коштів порушує принципи бюджетної системи України, які визначені ст. 7 БК України, а саме принципів ефективності та результативності, цільового використання бюджетних коштів, справедливості та неупередженості, публічності та прозорості, що призводить до зайвих бюджетних витрат, неналежного використання державних цільових програм у сфері освіти, корупційних діянь при здійсненні державних закупівель тощо.

Таким чином, у даному випадку порушуються економічні інтереси держави.

Аналогічний висновок викладений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 21.06.2023 у справі №905/1907/21.

Враховуючи викладене, прокурором у позові належним чином обґрунтовано порушення зазначених інтересів держави та підстави представництва останніх у суді, з урахуванням чого судом позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Першим заступником керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області у позовній заяві зазначено орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а саме Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради.

З огляду на вказані норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що Першим заступником керівника Решетилівської окружної прокуратури у позовній заяві правильно визначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

При цьому, прокуратурою вказано на те, що Решетилівською окружною прокуратурою 10.07.2023 скеровано лист до Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради щодо самостійного вжиття заходів по стягненню 120 600 грн з ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА».

Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради самостійно не звернувся до суду з відповідним позовом, а лише 14.07.2023 звернувся до органів прокуратури з проханням вжиття заходів прокурорського реагування шляхом звернення до суду з позовом про стягнення 120 600 грн з ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА", оскільки у нього відсутнє достатнє фінансування для сплати судового збору за подачу позовної заяви до суду.

Наведена обставина свідчить про те, що Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради фактично самоусунувся від виконання покладених на нього повноважень щодо стягнення зазначених коштів з ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА" та не вжив достатніх заходів щодо поновлення інтересів держави.

Бездіяльність виконавчого комітету щодо стягнення заборгованості в судовому порядку може призвести до втрати такої можливості в майбутньому.

За таких обставин, для відновлення порушених інтересів держави в особі Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, з даним позовом до суду звернувся прокурор.

Звернення прокурора до суду спрямоване на відновлення порушених інтересів держави при вирішенні суспільно значимого питання законності використання бюджетних коштів.

У відповідності до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Решетилівською окружною прокуратурою попередньо повідомлено Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області щодо здійснення представництва його інтересів у суді при стягненні з ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» коштів в сумі 120 600 грн.

Враховуючи викладене, вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із вказаним позовом у зв`язку із доведеною бездіяльністю вказаного компетентного органу та необхідністю захисту інтересів держави в даному випадку.

У частині першій ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами 4, 5 ст. 656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

У даній справі сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до Закону України Про публічні закупівлі" (далі Закон), цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Суд враховує, що 04.01.2022 між Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради та ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» укладено договір №1 про закупівлю товарів, відповідно до пункту 1.1. Розділу І. Предмет договору, якого Постачальник зобов`язується передати у встановлений строк у власність Замовнику товар за кодом ДК 021:2015: 09130000-9 Нафта і дистиляри (бензин А-92 в талонах номіналом 10, 20 літрів, дизельне паливо в талонах номіналом 10 літрів), в кількості та за ціною, визначеною у Додатку 1 до Договору (Специфікації), а Замовник зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його.

У подальшому, 11.02.2022 сторонами укладено додаткову угоду №1 до Договору №1, відповідно до умов якої сторони погодили, що відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та згідно п. 2 ч. 11.2 Договору №1 від 04.01.2022 про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідних за державні кошти (ДК 09130000-9) ціна товару: А92 становить 30грн/л, А95-, Дт-30,30 грн/л, Газ-. Дана додаткова угода вступає в силу з 11.02.2022.

Як встановлено судом вище, на сторони вчиняли дії на виконання взятих на себе зобов"язань за договором (послідовність здійснених оплат та поставок наведена судом вище).

При цьому, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 на території України введено воєнний стан.

Відповідно до п. З, 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2 322 у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Кабінету Міністрів України доручено невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією російської Федерації» (далі - Постанова №187) (у редакції станом на 04.03.2022) для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією російської Федерації установлено до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на:

1)виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є російська Федерація або такі особи (далі - особи, пов`язані з державою-агресором): громадяни російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства російської Федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є російська Федерація, громадянин російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської Федерації;

2)відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання російською Федерацією або особами, пов`язаними з державою- агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна;

3)відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання на користь осіб, пов`язаних з державою-агресором, або на користь російської Федерації.

Норми Постанови № 187 щодо мораторію (заборони) виконання зазначених в ній зобов`язань/здійснення дій мають виконуватися всіма юридичними та фізичними особами, оскільки відповідно до статті 49 Закону України «Про Кабінет міністрів України» Кабінет міністрів України на основі та на виконання Конституції, законів України, актів Президента України, постанов Верховної ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти, зокрема постанови.

Відповідно до п.3 Постанови № 187, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором, але не більше одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Публікація постанови відбулась 04.03.2022 в Урядовому кур`єрі № 47, тобто Постанова №187 набрала чинності 04.03.2022.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичнрх осіб-підприємців та громадських формувань, засновником ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 38194448) є Публічне акціонерне товариство «ТАТНЄФТЬ» імені В.Д. Шашина, країна президентства: російська Федерація, місцезнаходження: російська Федерація, 423450, РЕСПУБЛІКА ТАТАРСТАН, м. Амельтьєвськ, вул. Леніна, 75.

Тобто, з викладеного вбачається, що Публічне акціонерне товариство «ТАТЕЄФТЬ» імені В.Д. Шашина є юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації (частка в статутному капіталі 100 %).

Викладене також підтверджується Рішенням Єдиного учасника ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» від 27.04.2021, де зазначено, що Єдиний учасник ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» - ПАТ «Татнєфть» імені В.Д. Шашина, юридична особа, створена і існує відповідно до законодавства російської федерації, зареєстроване Державною реєстраційною палатою при Міністерстві юстиції Республіки Тарастан 20.12.2001 року свідоцтво №305/к-5 (45) під основним державним номером 1021601623702, ідентифікаційний номер 1644003838, місцезнаходження: російська Федерація, місцезнаходження: російська Федерація, 423450, Республіка Татарстан, м. Амельтьєвськ, вул. Леніна, 75.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради в період дії мораторію (заборони) на виконання, у тому числі в примусовому порядку грошових та інших зобов`язань, а саме: 04.03.2022 - 69 513 грн, 04.03.2022 - 36 663 грн, 12.03.2022 - 14 424 грн, що загалом становить 120 600 грн, здійснено перерахування грошових коштів на користь ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА», особі, що пов`язана з державою-агресором.

З огляду на викладене вище, у розумінні підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією російської Федерації» зобов`язання Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради щодо перерахування коштів ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» на загальну суму 120 600 грн - є нікчемним.

Частиною 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) регламентовано, що суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Так, відповідно до ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько- господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.

Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов`язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше.

Статтею 174 ГК України визначено, що господарські зобов`язання можуть виникати, у тому числі, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно зі статтями 198-199 ГК України платежі за грошовими зобов`язаннями, що виникають у господарських відносинах, здійснюються у безготівковій формі або готівкою через установи банків, якщо інше не встановлено законом. Грошові зобов`язання учасників господарських відносин повинні бути виражені і підлягають оплаті у гривнях. Грошові зобов`язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб`єкти господарювання мають право проводити розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства. Виконання зобов`язань, виражених в іноземній валюті, здійснюється відповідно до закону.

Виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу.

У статті 208 ГК України зазначено, що якщо господарське зобов`язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов`язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов`язанням, а у разі виконання зобов`язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного.

У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в дохід держави.

Дія мораторію постановою №187 передбачає заборону вчинення конкретно визначеного переліку дій між учасниками правовідносин. У даному випадку, заборону з 04.03.2022 виконання грошових та інших зобов`язань, кредиторами за якими є російська Федерація або особи пов`язані з державою-агресором.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська Федерація є держав ою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є геноцид Українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, вчинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об`єктів та об`єктів критичної інфраструктури, штучне створення гуманітарної катастрофи в Україні або окремиїх її регіонах.

На сьогодні росія веде війну проти України дев`ятий рік поспіль. Її метою є знищення України як вільної, суверенної, незалежної демократичної держави та Українського народу - його свободи, права на самовизначення, європейської ідентичності, мови й культури, існування яких унеможливлює досягнення реванш истської мрії побудувати Російську імперію.

Тому, саме для забезпечення захисту національних інтересів України за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією російської Федерації, Кабінетом Міністрів України постановою №187 від 03.03.2322, у тому числі, установлено до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором мораторій (заборону) на виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або такі особи (далі - особи, пов`язані з державою-агресором).

У Розділі IV Договору №1 про закупівлю товару від 04.01.2022 сторонами погоджено, що усі розрахунки за договором проводяться у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів Замовником на рахунок Постачальника.

Замовник оплачує 100% вартості фактично поставленого товару шляхом перерахування грошових коштів згідно з розрахунком-фактурою на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 30 (тридцяти) банківських днів з моменту поставки Товару та підписання представниками Сторін накладної та акту приймального контролю (якості) Товару, за умови наявності відповідного фінансування. У разі затримки бюджетного фінансування, оплата здійснюється протягом 5 банківських днів з дати надходження грошових коштів на рахунок Замовника.

Відповідно до інформації УДКСУ у Кобеляцькому районі Полтавської області! від 12.04.2023, датами проведення операцій, на підставі видаткових накладних від 24.02.2022, щодо перерахування Відповідачу коштів - 04.03.2023 та 12.03.2022, тобто на час дії Постанови №187.

З викладеного вбачається, що Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради не мав наміру порушувати Постанову №187 та завідомо вчиняти дії, які у подальшому суперечитимуть інтересам держави і суспільства, а тому відповідно до ст. 208 ГК України грошові кошти у розмірі 120 600 грн необхідно стягнути з Відповідача на користь Позивача - Виконавчого органу Кобеляцької міської ради.

Беручи до уваги, що, ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» є учасником (замовником) - якого є юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства рф, а саме: Публічне акціонерне товариство «ТАТНЄФТЬ» імені ОСОБА_1 , на підставі Постанови №187, господарські зобов`язання Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради щодо перерахування грошових коштів на загальну суму у розмірі 120 600 грн - є нікчемні, тому вказані грошові кошти повинні бути повернуті Виконавчому комітету Кобеляцької міської ради.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237-238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 38194448, вул. Половки, буд. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36010) на користь Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (ЄДРПОУ 04057304, вул. Касьяна, буд. 29, м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область) грошові кошти у розмірі 120 600 грн.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 38194448, вул. Половки, буд. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36010)на користь Полтавської обласної прокуратури (36000, м. Полтава, вул. 1100 річчя Полтави, 7, код ЄДРПОУ 02910060) 2684 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 20.03.2024р.

Суддя Киричук О.А.