ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.06.10Справа №2а-3307/10/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі - Левченко Д.С.,
за участю представників сторін:
від позивача Олійник М.О., довіреність від 07.09.2009 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Фаворит"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Сімферопольський міський центр зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Фаворит" штрафу за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" в розмірі 850,00 гривень.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.03.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив стягнути з відповідача ТОВ "Тоговий дом "Фаворит" штраф за порушення ст. 8 Закону України "Про затятість населення" в розмірі 850,00 гривень.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.32), клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив.
Суд, враховуючі думку представника позивача, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 , являється республіканським органом виконавчої влади.
За змістом статей 38, 39 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості, реалізуючі свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Крім того, згідно з п.9.11 Інструкції про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221 (надалі Інструкція) усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості, являючись субєктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, пені і штрафів.
Згідно зі ст.2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.
Згідно з ч.2 ст.35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески; надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.
Пунктом 1.3. Інструкції передбачено, що роботодавцями являються власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи та фізичні особи, які використовуються найману працю.
Судом встановлено, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Фаворит" являється юридичною особою, зареєстрованою 21.01.2002 року виконавчим комітетом Сімферополської міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 431237 (а.с.13).
Відповідно до абзацу 3 частини 2 ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавці юридичні особи набувають статусу платника страхових внесків до Фонду з дня взяття їх на облік.
Відповідно до п.8 “л” Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою КМ України №47 від 24.06.1991р., державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі, зокрема, використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Матеріалами справи підтверджується, що 17.08.2009 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кримського республіканського центру зайнятості було проведено перевірку ТОВ "Торговий дом "Фаворит" щодо додержання законодавства про зайнятість населення. За результатами перевірки відповідачем 17.08.2009 року складений акт №66/ш про порушення законодавства України про зайнятість населення.
Як вбачається з даного акту, відповідачем були допущені порушення вимог ст.8 Закону України "Про зайнятість населення", які полягають в тому, що громадянин Азербайджану ОСОБА_4 у період з 25.08.2008 року по 19.09.2008 року без дозволу служби зайнятості та належного оформлення працював на посаді слюсаря-ремонтника електроприладів, що є порушенням ст.8 Закону України «Про зайнятість населення». Враховуючи встановленні перевіркою порушення законодавства про зайнятість населення, в акті прийнято рішення про накладення штрафу на ТОВ "Тоговий дом "Фаворит" у розмірі 850,00 гривен, який був направлений на адресу ТОВ "Торговий дом "Фаворит" та отриманий відповідачем 02.10.2009 року та 07.10.2009 року, що підтверджується поштовими повідомленнями (а.с.8,9).
Матеріалами справи підтверджений факт працевлаштування іноземця - громадянина Азербайджану ОСОБА_4-огли у період з 25.08.2008 року по 19.09.2008 року без дозволу служби зайнятості та належного оформлення працював у ТОВ "Торговий дом "Фаворит" на посаді слюсаря-ремонтника електроприладів, у зв'язку з чим генеральний директор ТОВ "Торговий дом "Фаворит" за не оформлення належним чином працевлаштування ОСОБА_4 був притягнути до адміністративної відповідальності по ч.1 ст. 41 КпАП України у вигляді штрафу, що підтверджується постановою Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим від 26.03.2009 року (а.с.6).
Згідно ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" іноземці та особи без громадянства одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2028 "Про затвердження порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні" (яка діяла на час спірних правовідносин) - дозвіл на працевлаштування оформляється та видається Державним центром зайнятості для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом)- тобто, конкретному роботодавцю на працевлаштування іноземця на конкретному робочому місці чи посаді.
Так, п.10 Порядку дострокове розірвання контракту з роботодавцем, зазначеним у дозволі на працевлаштування, з його ініціативи, а також з ініціативи або з вини іноземця, встановлення факту повідомлення ними неправдивих відомостей у документах на отримання дозволу, визнання особи згідно із законодавством небажаною для перебування в Україні тягне за собою анулювання дозволу на працевлаштування.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про зайнятість населення" у разі використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості з підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно статті 34 Закону України "Про зайнятість населення" контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Статтею 35 вказаного Закону визначено, що службові особи, винні у порушенні законодавства України про зайнятість населення, притягуються у зазначеному порядку до відповідальності.
Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №47 від 24.06.1991року.
Відповідно до п.п. б, п. 6 вищеназваного Положення, Інспекція здійснює контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, а саме: забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Згідно п.п а, б, г п. 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства по зайнятість має наступні права: безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з повідомленням у місячний строк інспекції про вжиті заходи; застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Як свідчать матеріали справи, громадянин Азербайджану ОСОБА_4 Фахрад Бахараддин-огли у період з 25.08.2008 року по 19.09.2008 року без належного оформлення працював у ТОВ "Торговий дом "Фаворит", при цьому дозволу на працевлаштування даного іноземця службою зайнятості не видавалося.
Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій оформлених актом перевірки №66/ш від 17.08.2009 року, прийнято позивачем обґрунтовано, розмір штрафних санкцій визначено вірно.
Відповідно до абзацу 8 п.7.4 Інструкції роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов'язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.
Згідно з п.7.5 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати. Центр зайнятості протягом двадцяти робочих днів, наступних за днем отримання скарги, зобов'язаний розглянути її та надіслати роботодавцю вмотивоване рішення. У разі, коли центр зайнятості відмовив у задоволенні скарги повністю або частково, роботодавець має право звернутися до центру зайнятості вищого рівня.
Відповідно до ч.2 статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N 1533-III від 02.03.2000 року не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Таким чином, позовні вимоги являються обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У звязку зі складністю справи судом 15.06.2010 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 17.06.2010 року постанова складена у повному обсязі.
Враховуючі викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Фаворит" (ЄДРПОУ 31859504; юридична адреса: 95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Мате Залкі, б. 27, кв.67) штраф за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок на р/р 37171305900002, МФО 824026 ГУ ДКУ в АРК.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кудряшова А.М.
The court decision No. 11739607, Circuit Administrative Court of the Autonomous Republic of Crimea was adopted on 15.06.2010. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important data quickly.
This decision relates to case No. 2а-3307/10/10/0170. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: