Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2024 року м. Київ № 320/442/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 11 жовтня 2022 р. №22014-20419/С-02/8-2600/22, у здійсненні перерахунку пенсії з 01 травня 2016 р. позивачу, старшому інспектору оперативно-аналітичного відділу штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України. із розрахунку 90% всіх видів грошового забезпечення , зазначених у довідці від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511 виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії за минулий час з 22 серпня 2021 р.;
- зобов`язати відповідача негайно здійснити перерахунок з 01 травня 2016 р. пенсії позивач, старшому інспектору оперативно-аналітичного відділу штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України із розрахунку 90% всіх видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про грошове забезпечення від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії за минулий час з 22 серпня 2021 р. з урахуванням проведених виплат.
ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовив у непроведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір його грошового забезпечення, яка містить додаткові складові грошового забезпечення позивача, оскільки обов`язок відповідача по перерахунку пенсії на підставі нової довідки про складові грошового забезпечення визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також зазначено стосовно протиправного перерахунку відповідачем основного розміру пенсії позивачу виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач вважає, що у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії без урахування положень постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 13.02.2008 №45, якими визначено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Також, у відзиві відповідачем наголошено на відсутності нормативно-правових актів, які б приймались після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, та якими б визначались умови і порядок перерахунку пенсій, призначених після дати набрання зазначеним судовим рішенням законної сили. Разом із тим, вказано, що на час здійснення перерахунку пенсії позивача діяла редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачала максимальний розмір пенсії виходячи із 70% сум грошового забезпечення.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
30.03.2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву.
За результатом повторного автоматизованого розподілу судових справ для розгляду справи №320/442/23 було визначено суддю Жука Р.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 справу прийнято до провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 2 статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2016 року у справі №752/9906/16-а постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 15 листопада 2016 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо застосування при здійснені перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Київського міського військового комісаріату про грошове забезпечення від 17.03.2016 № 132659 обмеження в 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Київського міського військового комісаріату про грошове забезпечення від 17.03.2016 № 132659 виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше проведених виплат .
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі №752/51/17-а визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01.05.2016 року у зв`язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році». Зобов`язано Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01.05.2016 року у зв`язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2016 року з урахуванням збільшення посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292, який складає 8718,60 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2022 у справі №752/51/17-а зобов`язано Міністерство оборони України подати до суду звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року в справі №752/51/17-а у 20-денний строк з дати отримання даної ухвали..
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФА 132659 з 2016 року позивачу перераховано пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення.
Позивач 14.09.2022 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату його пенсії із розрахунку 90% на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511 розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2016, проте Головним управління Пенсійного фонду України в місті Києві відмовлено у проведення перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки та протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення, позивач звернувся з позовом до суду.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262-XII, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1; розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців згідно з додатком 2; перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.
Так посада, з якої звільнено позивача, прирівнюється до посади завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України.
Згідно з приміткою 2 до додатку №1 посадові оклади державних службовців Апарату Верховної ради України, Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України та ін. підвищуються на 10 відсотків.
При цьому, суд звертає увагу, що нормами Порядку №45 передбачено чіткий алгоритм та послідовність дій державних органів, які передують проведенню перерахунку пенсії.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно статті 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
При цьому, суд зазначає, що отримання органами Пенсійного фонду від уповноважених органів оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Як встановлено судом, Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2022 та ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2022 у справі №752/51/17-а видано довідку від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511, про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.05.2016, у яких визначено наступні складові грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; надбавка за особливий характер служби; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; премія.
Між тим Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відтак, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно не проведено позивачу перерахунок пенсії за довідкою Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки позивачем дотримані всі законодавчо визначені для цього умови: уповноваженим органом надано до територіального пенсійного органу документ (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом).
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправну відмову відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511, з метою ефективного захисту порушених прав останньої необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивач з 01.06.2016 (Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511 про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2016 за посадою, яку позивач обіймав на час звільнення з військової служби, з урахуванням раніше проведених виплат.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2016 року у справі №752/9906/16-а, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача встановленого при призначенні на обчислення пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення, тому, у суду не виникає сумнівів щодо наявності у позивача права на отримання пенсії, яка обчислена, виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.06.2016.
Тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зазначення у резолютивній частині рішення суду у даній справі відсоткового значення, з якого слід здійснити перерахунок пенсії.
Окрім того суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов`язання здійснити виплату недоотриманих сум пенсії за минулий час з 22 серпня 2021 р., оскільки є передчасними, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок ще не проведено та їх виплату не здійснено та в даному випадку перерахунок має бути проведений з 01.06.2016 та відсутні об`єктивні підстави вважати, що після здійснення перерахунку будуть порушені права позивача та враховуючи, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
VІ. Судові витрати.
Відповідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З вищенаведених висновків суду щодо заявлених позовних вимог вбачається, що судом задоволено основну вимогу позивача немайнового характеру повністю, а саме в іншій ніж заявлено позивачем спосіб. При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн., а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в зазначеному розмірі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись ст.ст. 139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову відповідача викладену у листі від 11 жовтня 2022 р. №22014-20419/С-02/8-2600/22 щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, із розрахунку 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.06.2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22 серпня 2022 р. №ВСЗ/1511, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, із розрахунку 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.06.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 код ЄДРПОУ - 42098368).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Жук Р.В.
The court decision No. 116706402, Kyiv District Administrative Court was adopted on 29.01.2024. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful information easily.
This decision relates to case No. 320/442/23. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: