Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2024 року Справа№200/6608/23
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Через підсистему «Електронний Суд» до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 р. та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії та виплачувати пенсію на вказаний позивачем банківський рахунок, згідно заяви від 09 серпня 2023 р., а саме поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ "ПриватБанк.
В обґрунтування позовної заяви зазначено наступне.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яка розпочалась у лютому 2022 року, позивач під час бойових дій залишилась у смт Талаківка, Маріупольський район Донецької області. Пенсію з березня 2022 року позивач не отримувала, так як поштовий зв`язок у смт Талаківка, Маріупольський район не працює. Після відновлення електронного підпису позивача, була сформована заява про отримання коштів через відкритий у відділенні АТ КБ ПриватБанк банківський рахунок позивача, оскільки позивач вийшла на відеозв`язок з банком та пройшла ідентифікацію. Однак, пенсію позивачу не перевели на банківський рахунок. 12 травня 2023 року вона звернулась через ВЕБ портал ПФУ до відповідача із заявою про переведення виплати пенсії з відділу пошти на картку банку. Згідно відповіді, позивач дізнався, що заяву про переведення виплати пенсії з відділу пошти на картку банку переведено в статус «помилковий», оскільки спочатку необхідно надати заяву про поновлення виплати пенсії. Заявник через ВЕБ - портал ПФУ за допомогою електронного підпису намагалась подати заяву на зміну способу виплати (у разі зміни способу виплати - з пошти на банк або навпаки) та заяву на подовження виплати пенсії. Однак, позивачу після обробки заяви ставили статус звернення «Помилковий» та зазначали: «Виплата пенсії призупинена, необхідно особисто звернутися із заявою на поновлення виплати пенсії». Позивач зверталась із заявами у наступні дати: 12.05.2023 р. Номер звернення 538 - заява на зміну способу виплати(у разі зміни способу виплати - з пошти на банк або навпаки), 13.08.2023 р. Номер звернення 1045 - заява на подовження виплати, 15.08.2023 Номер звернення ВЕБ-05001-Ф-С-23-187058 - клопотання про видачу рішення про зупинення виплати пенсії, 15.08.2023 р. Номер звернення 1050 заява на подовження виплати У відповіді про зміну банківського рахунку відповідач вказуєте позивачу про необхідність особисто подати заяву про поновлення виплати пенсії. Рішення про зупинення пенсійних виплат позивачу не надано. Також позивач, в силу певних обставин, не може з`явитись особисто до УПФУ, тому подала заяву про зміну виплатних реквізитів через електронний кабінет ПФУ. Ідентифікація заявника була пройдена у Приватбанку при отриманні електронного підпису та отримання реквізитів у серпні 2023 року. Зазначає, що для позивача пенсія це єдине джерело доходу. Замість захисту людини похилого віку, позивача обмежують в отриманні єдиного джерела доходу у старості (пенсії). Позивач вважає припинення виплат пенсії та відмову у поновленні виплати пенсії протиправними та такими, що порушують конституційне право на пенсійне забезпечення. Неотримання пенсії з березня 2022 року відбулось не з вини позивача, оскільки АТ «Укрпошта» не працює у смт Талаківка з 24.02.2022 р. по теперішній час. Позивачем дотримані всі вимоги закону в частині звернення, що відповідає встановленій законом формі, а чинним законодавством не встановлено обмежень щодо звернення про поновлення виплати пенсії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано відзив на позов, у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 з наступних підстав.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Маріуполі як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058. Виплата пенсії проведена по 28 лютого 2022 року. Наказом Міністерства з питань реінтеграції з тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Маріупольського району віднесено до тимчасово окупованої Російською Федерацією території з 05.03.2022 року. За період з 01.03.2022 по 31.08.2022 нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 проводилось шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району, які передавались для виплати до виплатних об`єктів АТ «Укрпошта», але кошти не були отримані пенсіонером. З 01.09.2022 виплата пенсії автоматично припинена у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058. Пенсійним фондом окремих Рішень (інших розпорядчих актів) з цього приводу не приймаються, дана дія закладена в систему ІКІС ПФУ, яка автоматично реагує на обставину припинення отримання коштів пенсіонером для з`ясування обставин. Про припинення нарахування пенсіонер дізнається в момент неотримання коштів, тобто припинення нарахування пенсії, як щомісячного, стабільно-регулярного надходження, і є інформацією, яку пенсіонер дізнається в день, в який згідно графіку Він мав отримати ці кошти і відповідно відреагувати. Вважає що реакція Пенсійного фонду чітко відповідає нормам діючого законодавства.
Зазначає, що відповідно до вимог Порядку №49-2 позивачу необхідно подати заяву на проходження фізичної ідентифікації з метою поновлення пенсії. Станом на 21.12.2023 заяви на поновлення пенсії відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку №22-1 та Постанови №162 від ОСОБА_1 до управління не надходили.
Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 24 листопада 2023 року залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії. Надано позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом надання позовної заяви із зазначенням відомостей про наявність/відсутність електронного кабінету у позивача та його представника.
27 листопада 2023 року через підсистему «Електронний Суд» надано до суду позовну заяву із зазначенням відомостей про наявність/відсутність електронного кабінету у позивача та його представника
Отже, вимоги ухвали суду від 24 листопада 2023 року були виконані позивачем.
Ухвалою суду від 04 грудня 2023 року клопотання представника позивача адвоката Лозінської Оксани Олександрівни про поновлення процесуального строку задоволено. Визнано причину пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні ді. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у справі №200/6608/23 до ухвалення судового рішення. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/6608/23
27 грудня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву.
Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив відповідно до вимог статті 163 КАС України, а відповідач не скористався правом на подання заперечень відповідно до статті 164 КАС України.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 .
Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.
Сторонами не заперечується факт того, що позивач отримувала свої пенсійні виплати через відділення пошти у смт Талаківка, Маріупольський район Донецької області до 01 березня 2022 року.
У відзиві на позов Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначається, що пенсійним органом здійснювалось нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району, які передавались для виплати до виплатних об`єктів АТ «Укрпошта». У зв`язку з тим, що кошти не були отримані пенсіонером, з 01 вересня 2022 року виплата пенсії автоматично припинена у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058 (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).
Разом з цим, судом встановлено, що позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із наступними заявами:
від 12 травня 2023 року про перерахування суми пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 09 серпня 2023 року про виплату пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 13 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 15 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
про виплату пенсії або грошової допомоги (без дати), у якій позивач просила з 29 серпня 2022 року перераховувати на поточний рахунок. Дана заява засвідчена печаткою банку та співробітником банку ОСОБА_2 підтверджено, що ідентифікація клієнта під час відкриття рахунка, в тому числі з обов`язковим пред`явленням паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з`ясування місця її проживання, проведена у повному обсязі відповідно до вимог законодавства та нормативно правових актів Національного банку, а копії відповідних документів сформовано в окрему справу.
У поданих до пенсійного органу заявах про виплату пенсії вказано наступний рахунок АТ КБ «ПриватБанк» - НОМЕР_2 .
24 серпня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь на звернення позивача від 15 серпня 2023 року, у якій вказано, що у виплатних відомостях по пенсійній справі позивача наявна позначка «Неоплата» за період з 01.03.2022 по 31.08.2022. Частиною першою статті 49 Закону № 1058 визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців поспіль. Позивачем не отримана пенсія за 6 місяців поспіль - з березня по серпень 2022 року. Виплату пенсії припинено з вересня 2022 року відповідно підпункту 4 пункту 1 статті 49 Закону 1058 (неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд). У відповідності з пунктом 1.1. Порядку 22-1, заява на поновлення виплати пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України через будь-який структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). До заяви про поновлення виплати пенсії необхідно надати документи: паспорт, облікову картку платника податку та заяву про виплату пенсії або грошової допомоги через банківську установу. Іншого діючим законодавством не передбачено.
Відповідно до відомостей ІКІС ПФУ : Підсистема «Призначення та виплата пенсії (ППВП)», останньою датою нарахування пенсії ОСОБА_1 є 01 серпня 2022 року.
Не виплата пенсії позивачу з березня 2022 року по серпень 2022 року включно підтверджується відомостями ІКІС ПФУ : Підсистема «Призначення та виплата пенсії (ППВП)».
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції Українивизначено, що виключно законами України визначаються, зокрема: 1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; 6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки; 12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
Кошти Пенсійного фонду відповідно до статті 73 Закону №1058-IV використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; 3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року№ 28-2) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Основними завданнями головного управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, осіб, які мають право на пільги, а також отримувачів житлових субсидій; здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Законів України«Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та«Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»; профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 зазначеного Положення).
Частиною третьоюстатті 4 Закону № 1058-IVвизначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування (частина друга статті 5 Закону№1058-IV).
За правилами частини першої статті 47№1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Підстави припинення та поновлення виплати пенсії врегульовано статтею 49 Закону №1058-IV.
Відповідно до частини першої зазначеної статті 49 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Отже, припинення виплати пенсії можливе лише на підставі відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду або за рішенням суду, і лише з підстав, визначенихстаттею 49 Закону №1058-IV, перелік яких є вичерпним.
У відзиві на позов Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначається, що пенсійним органом здійснювалось нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району, які передавались для виплати до виплатних об`єктів АТ «Укрпошта». У зв`язку з тим, що кошти не були отримані пенсіонером, з 01 вересня 2022 року виплата пенсії автоматично припинена у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058. Рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії не приймалось, оскільки чинним законодавством не затверджена форма даного рішення.
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , позивач зареєстрована у смт Талаківка Маріупольського району.
Сторонами не заперечується факт того, що позивач останній раз отримувала пенсійні виплати у лютому 2022 року через поштове відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району.
Відповідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 до розділу ІІ Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України відноситься - вся територія Маріупольського району з 05 березня 2022 року.
Враховуючи те, що вся територія Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року тимчасово окупована Російською Федерацією, позивач не мала можливості отримувати пенсійні виплати у поштовому відділенні 87594 смт Талаківка Маріупольського району, оскільки відділення АТ «Укрпошта» свої послуги з березня 2022 року не здійснювало на території Маріупольського району Донецької області.
Відомості про не функціонування поштового відділення АТ «Укрпошта» (індекс : 87594), наявні і на сайті АТ «Укрпошта» у розділі «Відділення» (https://offices.ukrposhta.ua/).
Щодо наданих відривних талонів за період березень 2022 року серпень 2022 року про неотримання пенсійних виплат позивачем, суд вважає, що такі документи не підтверджують належним чином не отримання позивачем призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд у поштовому відділенні 87594 смт Талаківка Маріупольського району, оскільки по перше, дане поштове відділення не здійснювало належне функціонування у зв`язку з тимчасовою окупацією, а по друге, на відривних талонах наявна печатка ДОКПД м. Краматорська.
Крім того, будь-яких доказів стосовно прийнятого рішення щодо припинення виплати пенсії позивачу матеріали справи не містять.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 22 березня 2018 року (справа №243/6391/17) дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Аргумент відповідача, наведений ним у відзиві на позовну заяву з приводу того, що форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена, є необґрунтованим з підстав наведених вище.
Таким чином, суд приходить до висновку, що не отримання пенсії позивачем з березня 2022 року по серпень 2022 року включно відбуло за певних обставин, які не залежали від позивача, а саме: через припинення функціонування поштового відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації та подальшою тимчасовою окупацією всієї території Маріупольського району Донецької області.
Слід відмітити і те, що зазначені вище обставини є загальновідомими і відповідач, як суб`єкт владних повноважень повинен був бути обізнаним про припинення функціонування поштового відділення 87594 смт Талаківка Маріупольського району.
В той же час, Кабінетом Міністрів України від 26 лютого 2022 року №162 затверджена постанова «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (у редакції станом на дату припинення виплати пенсії), та відповідно до положень абзац. 7 пункту 1 Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану з урахуванням таких особливостей: АТ «Укрпошта» за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів - про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно доПорядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ Укрпошта, погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій.
З огляду на зазначене вище, Пенсійний фонд був зобов`язаний, як мінімум, вжити заходів для відкриття у банку поточного рахунка для перерахування пенсії позивача, оскільки поштове відділення АТ «Укрпошта» у якому отримувала пенсійні виплати позивачка не мало можливості здійснювати виплату і доставку пенсій у зв`язку із тимчасовою окупацією, та, відповідно перерахувати відповідні суми пенсії позивачу на відповідний поточний рахунок та проінформувати про це позивача, як одержувача пенсії про порядок отримання перерахованих банку коштів.
Відкриваючи поточний рахунок у банку для отримання пенсійних виплат самостійно, позивач по суті виконав обов`язки, які були покладені законодавцем на пенсійний орган.
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати позивачу пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058 з 01 вересня 2022 року є протиправними та такими, що порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення, яке гарантовано Державою.
Стосовно відсутності особистого звернення позивачки із заявою про поновлення виплати пенсії до органу Пенсійного фонду України, слід зазначити наступне.
Судом встановлено, що позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із наступними заявами:
від 12 травня 2023 року про перерахування суми пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 09 серпня 2023 року про перерахування суми пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 13 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 15 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
про виплату пенсії або грошової допомоги (без дати), у якій позивач просила з 29 серпня 2022 року перераховувати на поточний рахунок. Дана заява засвідчена печаткою банку та співробітником банку ОСОБА_2 підтверджено, що ідентифікація клієнта під час відкриття рахунка, в тому числі з обов`язковим пред`явленням паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з`ясування місця її проживання, проведена у повному обсязі відповідно до вимог законодавства та нормативно правових актів Національного банку, а копії відповідних документів сформовано в окрему справу.
24 серпня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь на звернення позивача від 15 серпня 2023 року, у якій вказано, зокрема, що відповідності з пунктом 1.1. Порядку 22-1, заява на поновлення виплати пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України через будь-який структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). До заяви про поновлення виплати пенсії необхідно надати документи: паспорт, облікову картку платника податку та заяву про виплату пенсії або грошової допомоги через банківську установу. Іншого діючим законодавством не передбачено.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абзацу 1 пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з абзацом 2 пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Так, відповідно до пункту 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Отже, територіальні органи Пенсійного фонду України можуть провести ідентифікацію особи за допомогою законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
Так, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року №162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (зі змінами), визначено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 1 серпня 2022 р. відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв`язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред`являються документи, що посвідчують особу. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв`язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
Водночас, таке посилання є необґрунтованим, оскільки суд дійшов висновку про протиправність припинення пенсійних виплат на підставі пункту 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Слід відмітити і те, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 січня 2022 року (справа №280/4551/21), дійшов висновку, що необхідність приїзду людей похилого віку, виключно з метою особистого звернення до Пенсійного органу задля виправлення помилки, допущеної державою, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права. Такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009 (пункт 41).
Посилання представника відповідача на постанову правління Пенсійного фонду України від 20 листопада 2023 року №49-2 «Про затвердження Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв`язку», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2023 року за №2111/41167, відповідно до вимог якої позивачу необхідно подати заяву на проходження фізичної ідентифікації з метою поновлення пенсії суд вважає необґрунтованою, оскільки цей порядок набув чинності лише 08 грудня 2023 року, тобто після звернення позивача про поновлення виплати пенсії на розрахунковий рахунок.
Стаття 1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4.ХІ.1950) з Протоколами №№ 1, 4, 6, 7, 12, 13 та 16, яка ратифікована Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №№ 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» з поправками, внесеними відповідно до положень Протоколів № 11, 14 та 15 визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І цієї Конвенції.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Положеннями ст. 14 Конвенції визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Відтак, доводи відповідача відносно того, що задля поновлення пенсії, позивачу необхідно звернутися до управління особисто з відповідними документами є безпідставними, оскільки припинення виплати пенсії позивачу у спірних правовідносинах відбулось не у спосіб, визначений статтею 49 Закону №1058-IV. При цьому, слід відмітити , що протиправні дії відповідача (припинення нарахування та виплати пенсії) не породжують правомірних наслідків (особисте звернення до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії).
Щодо виплати пенсії на банківський рахунок, суд зазначає наступне.
Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (надалі Порядок № 1596 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв`язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Згідно п. 3 Порядку № 1596, виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються, зокрема, між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.п. 4, 6 Порядку № 1596, виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).
Одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно зПорядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312) - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р.№ 269та від 20 березня 2022 р.№ 332, за виключенням осіб, зазначених вабзаці вісімнадцятомупункту 2 цього Порядку, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.
В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримувала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видану відповідно доПорядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Отже, вимоги щодо відкриття банківського рахунку для виплати пенсії виключно в установі АТ «Ощадбанк» на позивача не поширюються.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем відкритий рахунок для виплати пенсії в АТ КБ «ПриватБанк».
Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1596, поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.
Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
У разі відкриття поточного рахунка за зверненням органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення одержувач повинен укласти договір банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.
Пунктом 10 Порядку № 1596 встановлено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.
Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.
Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Враховуючи викладене, відкриття АТ КБ «Приватбанк» банківського рахунку на ім`я позивача свідчить про те, що особу позивача та автентичність наданих документів, що посвідчують особу позивача, а також волю щодо відкриття банківського рахунку, установлено уповноваженими особами АТ КБ «Приватбанк».
Зазначене підтверджується наявною у матеріалах справи заявою позивача про виплату пенсії або грошової допомоги (без дати), яка засвідчена печаткою АТ КБ «ПриватБанк» та співробітником банку ОСОБА_2 підтверджено, що ідентифікація клієнта (позивача) під час відкриття рахунка, в тому числі з обов`язковим пред`явленням паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з`ясування місця її проживання, проведена у повному обсязі відповідно до вимог законодавства та нормативно правових актів Національного банку, а копії відповідних документів сформовано в окрему справу.
Судом встановлено, що позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із наступними заявами:
від 12 травня 2023 року про перерахування суми пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 09 серпня 2023 року про перерахування суми пенсії на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 13 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
від 15 серпня 2023 року про продовження виплати пенсії на рахунок банку, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк»;
про виплату пенсії або грошової допомоги (без дати), у якій позивач просила з 29 серпня 2022 року перераховувати на поточний рахунок.
У поданих до пенсійного органу заявах про виплату пенсії вказано наступний рахунок АТ КБ «ПриватБанк» - НОМЕР_2 .
З огляду на означене, заява позивача про виплату пенсії на банківський рахунок подана до ПФУ в установленому законом порядку тому вимоги ОСОБА_1 про виплату пенсії на банківський рахунок, згідно заяви від 09 серпня 2023 оку, а саме: поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ «ПриватБанк» є обґрунтованими.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Звертаючись до суду з даною позовною заявою ОСОБА_1 просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 року та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії та виплачувати пенсію на вказаний позивачем банківський рахунок, згідно заяви від 09 серпня 2023 року, а саме поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ "ПриватБанк.
Судом встановлено, що нарахування та виплату пенсії позивачу було припинено з 01 вересня 2022 року, а в період з березня по серпень 2022 року пенсія нараховувалась на поштове відділення АТ «Укрпошта» та кошти повертались на рахунок Пенсійного фонду України як несплата.
Фактичними обставинами справи та наявними в матеріалах справи доказами підтверджено протиправність дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу пенсії з 01 вересня 2022 року.
З урахуванням викладеного вище, з метою ефективного захисту прав позивача, порушені права ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом :
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок;
зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року на банківський рахунок - НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», з виплатою заборгованості з нарахованої пенсії, починаючи з 01 березня 2022 року.
При цьому, суд вважає вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини справи.
Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що відповідно до вимог частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно норм статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;
3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин;
4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;
5) як розподілити між сторонами судові витрати;
6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення;
7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Норми статті 245 КАС України визначають повноваження суду при вирішенні справи. Так, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Рішення суду, згідно положень статті 246 КАС України, складається з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин.
У вступній частині рішення зазначаються:
1) дата і місце його ухвалення;
2) найменування суду;
3) прізвище та ініціали судді або склад колегії суддів;
4) прізвище та ініціали секретаря судового засідання;
5) номер справи;
6) ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи;
7) вимоги позивача;
8) прізвища та ініціали представників учасників справи та прокурора.
В описовій частині рішення зазначаються:
1) стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача;
2) заяви, клопотання учасників справи;
3) інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).
У мотивувальній частині рішення зазначаються:
1) обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини;
2) докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення;
3) мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову;
4) чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку;
5) норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування;
6) норми права, на які посилалися сторони, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування;
7) мотиви, з яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень суд, відмовляючи у позові, дійшов висновку, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень визнано судом таким, що вчинено відповідно до вимогчастини другоїстатті 2 цього Кодексу.
У резолютивній частині рішення зазначаються:
1) висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог;
2) розподіл судових витрат;
3) строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження;
4) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Суд зазначає, що висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов`язковими для врахування суб`єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення.
Отже, суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов`язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 04 грудня 2023 року відстрочено позивачу сплату судового збору до винесення рішення по справі.
Згідно до частини 2 статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини 1статті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регулює питання розподілу судових витрат, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Тобто при зверненні з позовом позивач мала сплатити судовий збір у розмірі 858,88 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 858,88 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій пенсійного органу.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 вересня 2022 року на банківський рахунок - НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», з виплатою заборгованості з нарахованої пенсії, починаючи з 01 березня 2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім) гривень 88 копійок.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного провадження 26 січня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративногосуду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов
The court decision No. 116609668, Donetsk District Administrative Court was adopted on 26.01.2024. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 200/6608/23. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: