ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области 91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
УХВАЛА
20.06.06 Справа № 9/683ад
Суддя господарського суду Луганської області Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи № 9/683ад за позовом
Державного відкритого акціонерного товариства треста "Стахановвуглебуд", м. Стаханов
до Стахановської об’єднаної державної податкової інспекції Луганської області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000032600/0 від 17.02.04р.
в с т а н о в и в:
позивачем, ДВАТ "Стахановвуглебуд", заявлена вимога про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Стахановської ОДПІ № 0000032600/0 від 17.02.04р., яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: податок на додану вартість в сумі 288925 грн.
За результатами додаткової позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства позивачем за період з 01.01.01р. по 01.07.03р. відповідачем, Стахановською ОДПІ, було складено акт перевірки від 17.02.04р. № 113-26/00181119, у якому зазначено, що у порушення п. 4.9 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями (далі –Закон 168) позивачем не були нараховані податкові зобов’язання з ПДВ на загальну суму 290664 грн. 20 коп. при ліквідації основних фондів у серпні 2001 року.
Повторна перевірка, на підставі якої прийняте спірне рішення, була проведена без законних підстав та з порушенням встановленого законом порядку, оскільки в матеріалах справи немає жодного документу прокуратури, органа дізнавання або слідства про необхідність проведення такої перевірки. В акті проведенні додаткової перевірки зазначено, що перевірка проведена з 13 по 17 лютого 2004 року, натомість позивач був повідомлений про проведення додаткової перевірки з 16.02.04р.
В акті про результати додаткової перевірки від 17.02.04р. зазначено, що перевірка здійснена на підставі п. 3 Указу Президента України № 817/98 від 23.07.98р. "Про деякі міри з перегулювання підприємницької діяльності". Пункт 3 цього Указу передбачає чіткі та вичерпні підстави проведення позапланової перевірки платника податків, при цьому можливість додаткової позапланової перевірки взагалі не передбачена.
Обов’язок державних органів діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, який передбачений Конституцією України та законами України передбачений ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Вказаний факт свідчить про порушення ОДПІ ч. 2 ст. 19 Конституції України та п. 3 Указу Президента України № 817/98 від 23.07.98р. "Про деякі міри з перегулювання підприємницької діяльності".
На підставі викладеного, керуючись ст. 166 КАС України, суд
у х в а л и в:
1.Окрему ухвалу надіслати керівнику Стахановської об’єднаної державної податкової інспекції (Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14).
2.Зобов'язати керівника ОДПІ розглянути окрему ухвалу і вжити заходів для усунення недоліків, встановлених при розгляді справи.
3. Відповідно до п.1 ст.166 КАС України про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Луганської області у місячний термін.
Суддя А.Г.Ворожцов
The court decision No. 11530, Commercial Court of Luhansk Oblast was adopted on 20.06.2006. The procedural form is Economic, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 9/683ад. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: