Decision № 113687720, 20.09.2023, Commercial Court of Dnipropetrovsk Oblast

Approval Date
20.09.2023
Case No.
904/2800/23
Document №
113687720
Form of court proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.09.2023м. ДніпроСправа № 904/2800/23За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів", м. Дніпро

до відповідача-1: Дніпровської міської ради, м. Дніпро

відповідача-2: Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.

Представники:

Від позивача: Шкеда М.О., представник

Від відповідача-1: Михайлюк Т.О., головний спеціаліст

Від відповідача-2: Михайлюк Т.О., головний спеціаліст

С У Т Ь С П О Р У:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким, з урахуванням заяви від 22 червня 2023 року про уточнення позовних вимог (а.с.9-13 том 2), просить:

- визнати незаконним рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів", визнавши незаконними і скасувавши наступні вимоги:

"Для зміни цільовою призначення (Коду КВЦПЗ) земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) на 10.04 (для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" необхідно звернутися до міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення", що викладені у Листі № 7/9-383 від 28.03.2023;

- зобов`язати Дніпровську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні (сесії) Дніпровської міської ради питання про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів".

Разом з тим, позивач зазначає, що попередній орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи становить 5 368,00 грн судового збору та 42 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відмова Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (Лист № 7/9-554 від 08.05.2023) у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі, відсутність відповіді міської ради або відмови у поновленні договору оренди земельної ділянки, не прийняття рішення щодо поновлення Договору оренди земельної ділянки, порушують законні права і інтереси позивача на продовження строку дії договору оренди, який укладено 11.12.2008.

Відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують та зазначають, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) був укладений договір оренди землі від 19.12.2008, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Байкальська, 2-П. площею 0,8842 га, кадастровий номер 1210100000:04:023:0001. За умовами п.1.2 Договору, цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 - інша комерційна діяльність. Договір укладено на п`ятнадцять років (п.3.1 Договору). У січні 2023 року позивач звернувся до міської ради з проханням поновити договір оренди земельної ділянки по вул. Байкальській, 2-П. Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради за наслідками розгляду вищевказаного клопотання позивачу було надано відповідь від 28.03.2023 № 7/9-383 про неможливість поновлення договору оренди землі від 19.12.2008 (державна реєстрація від 19.12.2008 року № 040810400586) по вул. Байкальській, 2-П (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001). Підставою для відмови в поновленні договору оренди від 19.12.2008 було те, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) від 09.01.2020 року №НВ-1212334602020 вказано цільове призначення земельної ділянки: 10.04 (Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами).

Зміна умов договору оренди землі в односторонньому порядку виключає можливість поновлення чи продовження такого договору, оскільки земельна ділянка передавалась на підставі рішення міської ради від 26.11.2008, до початку введення в дію нового Класифікатора № 548. Переважне право орендаря на поновлення оренди припинилось, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Посилання позивача на рішення судів у справах №160/9193/18 та №804/4127/18 є безпідставним. Так, у справі №160/9193/18 суд визначив лише порушене право позивача на розгляд його заяв про встановлення коду виду цільового використання земельної ділянки у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року № 548. При цьому суд зазначив, що встановлення виду цільового призначення земельної ділянки має визначену законом процедуру, що віднесено до компетенції відповідача, і втручання суду в дискрецію суб`єкта владних повноважень суперечить завданням адміністративного судочинства.

Щодо рішення у справі №804/4127/18, Дніпровська міська рада зазначає, що рішенням Дніпровського окружного адміністративного суду від 1 і 10.2018 залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 у цій справі, було відмовлено ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач посилається на те, що міська рада не розглянула належним чином питання про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро, у зв`язку з чим наявні всі підстави для задоволення позовних вимог у цій частині. Також не погоджується з доводами відповідачів про припинення переважного права позивача на поновлення договору оренди землі, бо змінилось її цільове призначення. Вказує, що форма Договору оренди не передбачає і не потребує внесення нових кодів (КВЦПЗ) 10.04 "землі водного фонду", для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами. У рішенні суду № 160/9193/18 стосовно спірного причалу суд встановив, що зміна кодів відбулась в силу змін у законодавстві, а не в силу змін саме цільового призначення, при цьому суд зазначив, що наявна Технічна документація цілком відповідає новим кодам, новому законодавству та фактичному цільовому призначенню, для якого міськрада передавала спірну земельну ділянку, тому не потребує розроблення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення. Надані позивачем рішення суду у справах № 160/9193/18, № 804/4127/18, Постанова Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 922/856/21 у аналогічній справі спростовують вищезазначені твердження Департаменту щодо необхідності розроблення Проекту землеустрою.

В запереченнях на відповідь на відзив відповідачі повністю підтримують свою позицію, викладену у відзиві на позов.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.05.2023 справу №904/2800/23 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22.06.2023.

21 червня 2023 року до господарського суду надійшло клопотання від Дніпровської міської ради, яким просить відкласти підготовче засідання.

Ухвалою суду від 22.06.2023 продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів; відкладено підготовче засідання на 07 серпня 2023 року.

У судовому засіданні 07.08.2023 постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 05.09.2023. З 05.09.2023 оголошувалась перерва до 20.09.2023.

Судом досліджені докази, наявні в матеріалах справи.

У судовому засіданні 20.09.2023 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідачів, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 26.11.2008 № 301/39 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) був укладений договір оренди землі від 19.12.2008 (державна реєстрація від 19.12.2008 № 040810400586) (далі - Договір), а.с. 100-106 т. 1.

Відповідно до умов Договору ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" передано в строкове платне користування земельну ділянку за адресою м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Байкальська, 2-П. площею 0,8842 га. кадастровий номер 1210100000:04:023:0001, про що сторонами погоджено акт приймання-передачі земельної ділянки від 26.11.2008.

За умовами п.1.2 Договору, цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 - інша комерційна діяльність.

Договір укладено на п`ятнадцять років (п.3.1 Договору).

Згідно п.5.1 Договору, земельна ділянка передається в оренду: по фактичному розміщенню будівель та споруд причалу.

Згідно п.5.2 Договору, цільове призначення земельної ділянки: землі водного фонду.

До вказаного Договору сторонами погоджено акт приймання-передачі земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:04:023: 0001 від 11 грудня 2008 року, згідно якого: цільове використання земельної ділянки (УКЦВЗ) 1.11.6 - інша комерційна діяльність; земельна ділянка надана: по фактичному розміщенню будівель та споруд причалу (а.с.107 том 1).

Також, згідно технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" датованого 2008 роком, кодом цільового використання земельної ділянки (УКЦВЗ) за адресою м. Дніпропетровськ. Індустріальний район, вул. Байкальська, 2-П, площею 0.8842 га. кадастровий номер 1210100000:04:023:0001. визначено 1.11.6 (інша комерційна діяльність), а.с.120-175 у т.1.

30.01.2023 за вх. № 36/178 до Дніпровської міської ради звернулося ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" з клопотанням щодо поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П.

Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради за наслідками розгляду вищевказаного клопотання ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" було надано відповідь від 28.03.2023 № 7/9-383 про неможливість поновлення договору оренди землі від 19.12.2008 (державна реєстрація від 19.12.2008 № 040810400586) по вул. Байкальській, 2-П (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001), а.с.32-33 том 1.

Підставою для відмови в поновленні договору оренди від 19.12.2008 було те, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) від 09.01.2020 №НВ-1212334602020 вказано цільове призначення земельної ділянки: 10.04 (Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами). У зв`язку зі зміною цільового призначення земельної ділянки, для продовження дії договору оренди землі необхідно розробити новий проект землеустрою.

Департамент повернув оригінали документів та повідомив, що роботи згідно з клопотанням вх. № 36/178 від 30.01.2023 не проводяться.

ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" заявою № 7 від 27.02.2023 просив визнати незаконними та скасувати вимоги щодо необхідності оформлення нової технічної документації. Заявою (повторною) № 7/2 від 04 квітня 2023 року просив ще раз розглянути надані підприємством документи та додаткову інформацію, позитивно вирішити питання щодо подовження терміну дії Договору оренди землі по причалу (а.с.27-31; 36-41 том 1).

Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради Листом № 7/9-554 від 08.05.2023 повторно відмовив у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі (а.с.34 том 1).

Позивач просить визнати незаконним рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради, викладену у Листі № 7/9-383 від 28.03.2023 (а.с.32-33 том 1), та зобов`язати Дніпровську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні (сесії) Дніпровської міської ради питання про поновлення договору оренди землі, проти чого заперечують відповідачі.

Відповідачі вважають, що зміна цільового призначення не повинна призводити до провадження на такій земельній ділянці іншої діяльності. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати Класифікатору та правилам (ч. 5 ст. 20 ЗКУ). При цьому до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення та у таких випадках саме, зокрема, органом місцевого самоврядування приймається рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки щодо яких вони здійснюють розпорядження.

Враховуючи те, що при передачі позивачу земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) в оренду було встановлено код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність), а в подальшому цей код позивачем було змінено на код цільового призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) на 10.04 (для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами) у відповідності до Класифікатора від 23.07.2010 № 548, а відтак умови договору оренди від 19.12.2008 були змінені, що само по собі виключає можливість поновлення чи продовження такого Договору на той строк і на тих самих умовах, які були передбачені попереднім договором, оскільки земельна ділянка передавалась на підставі рішення міської ради від 26.11.2008 № 301/39, тобто до початку дії нового Класифікатора №548.

Наведене і є причиною виникнення спору.

Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин, які пов`язані з наявністю підстав для визнання незаконним рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради та зобов`язання Дніпровської міської ради розглянути на найближчому пленарному засіданні (сесії) ради питання про поновлення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

Відповідно до Положення про Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 19.10.2022 № 52/28, на Департамент покладені повноваження у сфері регулювання земельних відносин, в тому числі: підготовка проектів рішень міської ради у сфері земельних відносин, здійснення підготовки в установленому порядку проектів рішень міської ради про продаж у власність земельних ділянок, на яких розміщено об`єкти нерухомості, організація розробки технічної, проектної документації, звітів з експертної грошової оцінки щодо земельних ділянок, які підлягають продажу та інші роботи, пов`язані з підготовкою та проведенням земельних торгів та продаж земельних ділянок, на яких розміщено об`єкти нерухомості та інші питання.

Виконавчими органами Дніпровської міської ради, зокрема Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради в межах наданих повноважень розглядаються питання пов`язанні з земельними відносинами, зокрема щодо поновлення Договору оренди землі на підставі належним чином оформленого клопотання, з додаванням необхідних документів. Після перевірки наданих документів та у разі їх відповідності готуються проекти рішень міської ради.

На виконання доручення міського голови Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради розглянув клопотання позивача щодо поновлення договору оренди землі за результатами розгляду надіслав Позивачу Лист-повідомлення № 7/9-383 від 28.03.2023 про заперечення у поновленні договору оренди.

Підставою для відмови в поновленні договору оренди від 19.12.2008 було те, що відбулася зміна цільового призначення земельної ділянки, а саме: відповідно до договору оренди земельної ділянки від 19.12.2008 визначено код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність), а в документах, які подані позивачем разом з заявою про поновлення договору оренди землі, зокрема Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) від 09.01.2020 №НВ-1212334602020 вказано цільове призначення земельної ділянки: 10.04 (Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами).

Відповідачі вважають, що відбулася зміна цільового призначення земельної ділянки, тому виникла необхідність у розробці нового проекту землеустрою.

За змістом статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами першою, другою статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Відповідно до статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Згідно із частинами першою, другою статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до абзаців першого, другого частини п`ятої статті 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

З наведених норм права вбачається, що за цільовим призначенням землі України поділяються на категорії. Однією з таких категорій є землі водного фонду. У межах кожної категорії земель виділяються види використання земельної ділянки, які визначаються її власником або користувачем самостійно, крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони.

Згідно статті 58 Земельного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті, зокрема: гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них (підп.в).

Отже, зазначені норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель.

Зміна цільового призначення земельних ділянок водного фонду на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення.

Разом з тим, користувачі земельних ділянок водного фонду повинні використовувати такі земельні ділянки відповідно до того виду використання, за яким ці земельні ділянки були передані їм власником.

Установлено, що згідно рішення Дніпропетровської міської ради від 26.11.2008 № 301/39 було передано ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" в оренду земельну ділянку площею 0,8842 га (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) по вул. Байкальська, 2-11 в м. Дніпропетровську та встановлено код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

Згідно п.1.2. Договору оренди, цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 - інша комерційна діяльність.

За умовами Договору оренди землі (п.5.1.), земельна ділянка передається в оренду по фактичному розміщенню будівель та споруд причалу. Причал є діючою гідротехнічною спорудою, яка зареєстрована в Регістрі судноплавства України з 1978 року за номером ГТС -7011, що підтверджують: Свідоцтво про реєстрацію гідротехнічної споруди, Свідоцтво про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації, Акт прийому робіт по траленню судового ходу, Схема глубин у грузового причалу, Паспорт Причальної набережної від 19.08.2013 (разом з додатками), Звіт № 06-15-02 водолазні підводно-технічні роботи по огляду причалу (з додатками), Свідоцтво про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації від 30.08.2018, Паспорт гідротехнічної споруди 24.07.2018.

Визначення виду цільового використання земельної ділянки (1.11.6) станом на дату укладення договору відповідало Українському класифікатору цільового використання землі, затверджений листом Державного комітету по земельних ресурсах від 24 квітня 1998 року № 14-1-7/1205.

Під час дії договору оренди земельної ділянки від 11.12.2008 відбулися зміни в законодавстві, наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548 затверджена Класифікація видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 № 1011/18306).

Вказаний код цільового призначення (1.11.6) відсутній у Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.01.2020 № НВ-1212334602020, кадастровий номер 1210100000:04:023:0001, цільове призначення земельної ділянки -10.04. Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами, а категорія земель визначена, як землі водного фонду; вид використання земельної ділянки - по фактичному розміщенню будівель та споруд причалу (а.с.48 том 1).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.12.2008.

Відповідно до частини шостої статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки).

Вказана земельна ділянка є сформованою, відомості про неї містяться у Державному земельному кадастрі, усі необхідна інформація щодо спірної земельної ділянки наявна у технічній документації.

Код цільового призначення земельної ділянки визначено Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 та на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 160/9193/18, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа - Дніпровська міська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні ді.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 160/9193/18 зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області визначити та надати код цільового призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) для земельної ділянки за адресою м. Дніпро, вул. Байкальська 2-П , площею 0,8842 га, кадастровий номер 1210100000:04:023:0001, яка належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" на підставі Договору оренди землі від 11.12.2008.

Рішення від 28.05.2019 у справі № 160/9193/18 залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019.

Враховуючи, що зміна кодів відбулася в силу змін в законодавстві, суд відхиляє доводи відповідачів про те, що внаслідок зміни кодів цільового призначення відбулася зміна умов договору оренди землі в односторонньому порядку, що виключає можливість поновлення чи продовження такого договору, оскільки земельна ділянка передавалась на підставі рішення міської ради від 26.11.2008, до початку введення в дію нового Класифікатора № 548.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом від 28.05.2019 у справі № 160/9193/18 встановлено, що наявна Технічна документація цілком відповідає новим кодам, новому законодавству та фактичному цільовому призначенню, для якого міськрада передавала спірну земельну ділянку, тому не потребує розроблення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №922/856/21 у аналогічній справі, де Харківська міськрада відмовила у подовженні Договору оренди землі із кодом цільового призначення 1.11.6, зазначивши, що необхідно розробляти проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення та внести зміни про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, суд підтвердив, що така вимога є незаконною. В постанові зазначено, що є безпідставними посилання Харківської міської ради на невідповідність коду цільового призначення спірної земельної ділянки Класифікації видів цільового призначення земель як підстави для відмови Товариству у продовженні строку дії договору оренди землі, оскільки чинне законодавство не врегульовує питання взаємоіснування видів цільового призначення за УКЦВЗ 1998 року і КВЦПЗ 2010 року; не встановлює перехідних положень щодо застосування й заміни назв одних видів цільового призначення на аналогічні, визначені новим документом; не містить норм, які б визначали незаконність використання земельних ділянок з цільовим призначенням, установленим за УКЦВЗ 1998 року, та необхідність здійснення дій щодо приведення цільового призначення у відповідність до КВЦПЗ 2010 року; чинне законодавство України не визначає обов`язку землекористувача приводити цільове призначення земельних ділянок у відповідність до КВЦПЗ 2010 року та відповідальності за їх неприведення (п.4.15).

З огляду на викладене, вимога позивача про визнання незаконним рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) визнається судом обгрунтованою.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Дніпровську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні (сесії) питання про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" суд зазначає таке.

Відповідно до положень статті 13 Конституції України земля є об`єктом прана власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

У частині 1 статті 116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно п. п. "а", "в" ст. 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування в земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Зі змісту частини 1 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 34 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.

Таким чином, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення.

За таких обставин, Дніпровська міська рада, як розпорядник земель, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" має виключне право приймати відповідні рішення стосовно поновлення дії договорів оренди земельних ділянок та внесення змін до договорів.

Відносини поновлення договору оренди землі на час виникнення спірних правовідносин у цій справі врегульовані статтею 33 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до частин першої - п`ятої цієї статті по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проєкт додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" встановлено, зокрема, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель комунальної власності).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів:

орендар належно виконує свої обов`язки за цим договором; він повідомив орендодавця в установлені законом строки про намір поновити договірні відносини на новий строк;

до листа-повідомлення додав проєкт додаткової угоди про поновлення договору оренди землі;

продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою;

орендодавець упродовж місяця після закінчення строку договору оренди землі письмово не повідомив орендаря про заперечення у поновленні цього договору ((пункт 42 постанови від 31 серпня 2021 року у справі № 903/1030/19 (провадження № 12-4гс21), постанови від 10 квітня 2018 року у справі № 594/376/17-ц (провадження № 14-65цс18), від 22 вересня 2020 року у справах № 313/350/16-ц (провадження № 14-97цс20) та № 159/5756/18 (провадження № 14-99цс20)).

В свою чергу, підпунктом 3.2 пункту 3 договору оренди землі від 19.12.2008, укладеного між ТОВ "Дніпровський завод будівельних матеріалів" та Дніпропетровською міською радою визначено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належне виконував обов`язки відповідно до умов договору, продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і письмово, не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку договору, звернувся до міської ради з клопотанням щодо продовження його дії, то за відсутності письмових заперечень орендодавця та відповідного рішення міської ради договір оренди земельної ділянки може бути продовжено або поновлено на той строк і на тих самих умовах, які були передбачені попереднім договором.

Зі змісту клопотання від 30.01.2023 про поновлення договору оренди землі від 11.12.2008, направлене на адресу Дніпровської міської ради (а.с.42 том 1), вбачається, що разом з клопотанням були надані копії таких документів:

установчі документи та документ про державну реєстрацію юридичної особи - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

проект додаткової угоди до договору оренди;

правовстановлюючі документи, що свідчать про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, у тому числі документи, що стали підставою набуття права власності на нерухоме майно (договір купівлі-продажу, дарування, акт приймання-передачі тощо);

технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;

документ, що підтверджує відсутність заборгованості з орендної плати на земельну ділянку;

рішення міської ради про передачу (надання) земельної ділянки;

договір оренди землі, строк якого спливає з актом приймання-передачі, актом та планом встановлення меж земельної ділянки та іншими додатками до нього;

витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

оригінал акта обстеження земельної ділянки.

Судом встановлено, що рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів", з підстав відсутності проекту землеустрою у зв`язку зі зміною цільового призначення землі, є незаконним.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок.

Основоположними принципами виконання органом місцевого самоврядування покладених на нього обов`язків (належне урядування) є верховенство права, одним із елементів якого в свою чергу є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлювальних такими обмеженнями, тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачити юридичні наслідки своєї поведінки.

Отже, наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визначається в якості обов`язкової передумови подальшого укладення договору оренди земельної ділянки, а, відтак, договір оренди є наслідком виконання відповідного рішення органу місцевого самоврядування, тобто способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

Без укладення додаткової угоди до договору оренди землі завершення процедури поновлення такого договору відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" є неможливим. Така угода має ознаки не тільки зобов`язального, але й речового договору, оскільки засвідчує волю сторін на передання земельної ділянки у тимчасове володіння орендареві на новий строк. Тому зазначена додаткова угода згідно з пунктом 1 частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є підставою для державної реєстрації права оренди на новий строк. Саме із цією реєстрацією закон пов`язує виникнення права оренди (стаття 125 Земельного кодексу України). Тому не можна вважати, що поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", є "автоматичною" пролонгацією орендних правовідносин (пункт 41 постанови Великої Палати Верховного Суду від 31 серпня 2021 року у справі № 903/1030/19 (провадження № 12-4гс21)).

Тож поновлення договору оренди землі в судовому порядку в передбачений статтею 33 Закону України "Про оренду землі" спосіб вимагає укладення сторонами додаткової угоди як єдиної підстави продовження орендних прав і обов`язків на новий строк, а право сторони на оскарження в суді відмови або зволікання з укладенням додаткової угоди в контексті спірних правовідносин означає право на звернення до суду для укладення додаткової угоди (пункти 68, 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 378/596/16-ц (провадження № 14-545цс19)).

Порядок розгляду міською радою питань, віднесених до її компетенції врегульовано Регламентом Дніпропетровської міської ради VІІ скликання, затверджений рішенням ради № 5-3/1 від 29.02.2016 (а.с.87-109 том 1).

Ураховуючи все вищевикладене, Регламент Дніпропетровської міської ради, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не розглянуто належним чином питання про поновлення договору оренди земельної ділянки по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів", у зв`язку з чим вбачаються підстави для задоволення вимог позивача в цій частині.

Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідачів у розмірі 2684,00грн з кожного.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" до відповідача-1: Дніпровської міської ради, відповідача-2: Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконним рішення Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради про відмову у підготовці проекту рішення міської ради про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів", визнавши незаконними і скасувавши наступні вимоги:

"Для зміни цільовою призначення (Коду КВЦПЗ) земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) на 10.04 (для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" необхідно звернутися до міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення", що викладені у Листі № 7/9-383 від 28.03.2023.

Зобов`язати Дніпровську міську раду (ідентифікаційний код 26510514; пр. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000) розглянути на найближчому пленарному засіданні (сесії) Дніпровської міської ради питання про поновлення договору оренди землі по вул. Байкальській, 2-П у м. Дніпро (кадастровий номер 1210100000:04:023:0001) Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" (ідентифікаційний код 34775113, вул. Олександра Оцупа, буд. 1Б, м. Дніпро, 49051), видати наказ.

Стягнути з Дніпровської міської ради (ідентифікаційний код 26510514; пр. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" (ідентифікаційний код 34775113, вул. Олександра Оцупа, буд. 1Б, м. Дніпро, 49051) витрати по сплаті судового збору у сумі 2684,00грн, видати наказ.

Стягнути з Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (ідентифікаційний код 37454258; пр. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський завод будівельних матеріалів" (ідентифікаційний код 34775113, вул. Олександра Оцупа, буд. 1Б, м. Дніпро, 49051) витрати по сплаті судового збору у сумі 2684,00грн, видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 25.09.2023

Суддя Н.М. Євстигнеєва