Decision № 11368272, 06.04.2010, Commercial Court of Odesa Oblast

Approval Date
06.04.2010
Case No.
6/34-10-502
Document №
11368272
Form of court proceedings
Economic
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" квітня 2010 р.Справа № 6/34-10-502 за позовом Одеської міської ради до відповідачів 1) Відкритого акціонерного товариства „Іподром”

2) Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Одеської регіональної філії

про розірвання договору на право тимчасового користування землею та скасування державної реєстрації договору оренди.

          

Суддя Демешин О. А.

Представники:

від позивача: Сербін Є.Л. –довір. № 35/исх-гс від 25.01.2010 р.

від відповідача 1: не з’явився,

від відповідача 2: Осипова Т.В. –довір. № 52 від 13.01.2010 р.

          

Суть спору: Одеська міська рада (далі –позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Іподром” (далі –відповідач 1), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Одеської регіональної філії про розірвання договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди та скасування державної реєстрації цього договору.

          Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.04.2010 року третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство „Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Одеської регіональної філії залучено до участі у справі в якості іншого відповідача.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.04.2010р., одночасно з прийняттям цього рішення, припинено провадження у справі в частині вимог до відповідача 2) - Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Одеської регіональної філії про скасування державної реєстрації договору від 17.12.2001р. на право тимчасовго користування землею на умовах оренди, укладеного між Одеською міською радою та Відкритим акціонерним товариством „Іподром”, який зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею від 19.12.2001 року за № 521/30.

Відповідач 1 відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно статті 75 ГПК України.

В С Т А Н О В И В :

Приписи статей 13, 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до статей 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Згідно ч.1,2 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. Відповідно до п. а), б), в), ч.1 ст. 12 ЗКУ до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території відповідних населених пунктів належить: 1. розпорядження землями територіальних громад; 2. передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; 3. надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності. Крім того, ч. 12 Х-го розділу Перехідних положень Земельного Кодексу України зазначає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів—відповідні органи виконавчої влади. Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. В силу статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до статті 1 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до статті 2 Закону України „Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Так, у відповідності до законодавства виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення № 623 від 27.09.2001 року Про розгляд питання „Про надання відкритому акціонерному товариству „Іподром" земельних ділянок, загальною площею, 7. 2868 га, за адресою: м. Одеса, вул. Краснова, 3, для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно —виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території" та про встановлення строків і умов будівництва. Згідно пункту 1.3 рішення № 623 від 27.09.2001 року було вирішено надати ВАТ „Іподром" земельні ділянки, загальною площею 7, 2868 га, для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно —виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території, у тимчасове довгострокове користування, на умовах оренди терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва). Згідно пункту 4.1 рішення № 623 від 27.09.2001 було вирішено до початку будівництва торгівельно - виставочного комплексу оформити в інспекції Держархбудконтролю дозвіл на виконання будівельних робіт, здійснити будівництво об'єкта та виконати у повному обсязі комплекс благоустрою території у відповідності з узгодженою та затвердженою проектно-кошторисною документацією у такі терміни:

-          початок будівництва - IV - ий квартал 2001 року:

-          завершення будівництва - IV - ий квартал 2004 року:

Додатком № 3 до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 623 від 24.09.2001 року є Договір на право забудови укладений 27.09.2001 року між виконавчим комітетом Одеської міської ради та ВАТ „Іподром".

Відповідно до п 1.1. договору на право забудови Забудовнику представляється право на забудову земельної ділянки, загальною площею 7,2868 га, за адресою: вул. Краснова, 3, строком до 31.12.2004 року, для будівництва торговельного —виставочного комплексу і благоустрою прилеглої території.

Надалі, відповідно до рішення Одеської міської ради від 15.10.2001 року № 2733 - XXIII було вирішено надати ВАТ „Іподром" земельні ділянки, загальною площею 8, 8891 га, за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Краснова, 3, для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно - виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території, у тимчасове довгострокове користування, на умовах оренди терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва).

На підставі рішення Одеської міської ради від 15.10.2001р. року № 2733 -XXIII між Одеською міською радою та ВАТ „Іподром" 17.12.2001р. було укладено договір на право тимчасового користування землею, на умовах оренди, загальною площею, 88891 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Краснова, 3, терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва). Договір оренди був укладений відповідно до законодавства та зареєстрований у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею ( у тому числі на умовах оренди) 19 грудня 2001 року за № 521/30.

Рішенням Одеської міської ради від 26.08.2004 року було вирішено внести зміни до п.3 рішення Одеської міської ради від 15.10.2001 року № 2733 - XXIII, а саме: слова „терміном на 3 роки" змінити словами „терміном на 7 років".

На підставі рішення Одеської міської ради від 26.08.2004 року між Одеською міською радою та ВАТ „Іподром" 09.09.2004р. було укладено Договір про знесення змін до договору на право тимчасового користування землею, на умовах оренди, а саме:

у пункті 1.2. Договору слова „терміном на 3 роки" змінити словами „терміном на 7 років"

Означений вище договір 09.09.2004р. був посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та був зареєстрований і Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК 30.12.2004 року № 040950500227.

Відповідно до п. „г” статті 111 ЗК України право на земельну ділянку може бути обмежено законом або договором шляхом встановлення умови розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків;

Відповідно до абзацу 7 статті 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” невикористання земельної ділянки, переданої під забудову, - це порушення особою встановлених при передачі у власність або у користування земельної ділянки граничних термінів її забудови;

Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання :сторонами.

Статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Одночасно, відповідно до частини 1 статті 193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Тобто, відповідач —орендар земельної ділянки повинен був у відповідності до вимог законодавства України та умов договору здійснити та завершити будівництво об'єкту нерухомості –торговельно-виставочного комплексу, в строк до 31.12.2008року.

Відповідно до умов п. 1.1 договору на право тимчасового користування землею, на умовах оренди (надалі договір) від 17.12.2001р. Орендодавець керуючись діючим законодавством України надав а Орендар прийняв у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, загальною площею 88891 кв.м., що знаходиться у місті Одесі, Приморському районі, по вулиці Краснова, 3.

Відповідно до умов п. 1.2 договору, зазначену земельну ділянку було надано для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території, терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва).

Однак, в порушення діючого законодавства України, статей 526, 530, 626, 627, 628, 629, 638 Цивільного кодексу України та безпосередньо умов укладеного договору, відповідач в установленні строки будівництво торговельно-виставочного комплексу не здійснив.

Відповідно до листа Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.02.2010 року № 63, в зв'язку з ненаданням відповідачем проектно-правової документації на розгляд управління, дозвіл на будівництво не надавався, надана в оренду земельна ділянка не освоєна, а будівельні роботи на даній ділянці не здійснюється.

В пункті 6.2. договору зазначається, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених діючим законодавством України.

Згідно статі 32 Закону України „Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

          З огляду на вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що невиконання відповідачем умов спірного Договору є підставою для розірвання цього договору в судовому порядку, оскільки невиконання відповідачем 1 своїх зобов`язань слід вважати істотним порушенням умов договору.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача 1 витрат по сплаті державного мита та послуг на ІТЗ судового процесу.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Розірвати договір оренди на право тимчасового користування землею на умовах

оренди від 17.12.2001р., укладений між Одеською міською радою (65001, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 359165) та Відкритим акціонерним товариством „Іподром” (65000, м.Одеса, вул. Гоголя, 4. кв. 39, код 31505914) на земельну ділянку, загальною площею 8,8891га, яка розташована за адресою: Одеса, Приморський район, вул. Краснова, 3, та надана для будівництва, експлуатації, обслуговування торговельно - виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території, у тимчасове довгострокове користування, на умовах оренди терміном на 49 років (в тому числі, терміном на 3 роки - на період будівництва).

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Іподром” (65000, м Одеса, вул. Гоголя, 4. кв. 39, код 31505914) на користь Одеської міської ради (65001, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 359165) 85 гривень державного мита та 236 грн. витрат по ІТЗ судового процесу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя