Decision № 112778596, 24.07.2023, Dnipropetrovsk District Administrative Court

Approval Date
24.07.2023
Case No.
160/8979/23
Document №
112778596
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2023 року Справа № 160/8979/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.04.2023 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі відповідач), в якому просила (з урахуванням уточненої позовної заяви від 11.05.2023 року):

- визнати протиправним дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо не виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області виготовити оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , де надбавку за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) складає 50% з 04 вересня 2018 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 17.05.2023 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, з 2018 року їй призначена довічна пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Стаж служби для призначення пенсії в календарному обчисленні складає 23 роки 07 місяців 00 днів, у пільговому обчисленні 25 років 02 місяців 05 днів. Пенсія призначена в розмірі 65% від грошового забезпечення при стажі служби в пільговому обчисленні. Відповідачем було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». При цьому, при виготовлені довідки надбавку за стаж служби позивача в поліції нараховано в розмірі 45%, виходячи зі стажу служби у календарному обчисленні, яка складає 23 роки 07 місяців 00 днів, без урахування пільгового стажу 25 років 02 місяців 05 днів. Позивач вважає, що має право на отримання надбавки за стаж служби в поліції, виходячи з пільгового стажу в розмірі 50%, однак відповідач в цьому їй відмовив. Вбачаючи в таких діях відповідача протиправність, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

08.05.2023 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування посилався на те, що ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) стажу служби в поліції, який не передбачає врахування до стажу служби в поліції пільгової вислуги років на відповідних посадах в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України. Надбавка за стаж служби в поліції встановлена в розмірах згідно з додатком 11 до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р. та при наявності стажу служби від 22 до 25 років розмір надбавки складає 45 відсотків. Наказом ГУНП від 30.11.2015 року № 24 о/с станом на 07.11.2015 року позивачу був встановлений стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби, згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» 20 років 09 місяців 28 днів (у календарному розрахунку), який у подальшому змінювався з урахуванням часу служби в поліції останньої, та на час звільнення стаж служби в календарному обчисленні став складати - 23 років 07 місяців 00 днів, для нарахування надбавки 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Даний наказ ГУНП від 30.11.2015 року № 24 о/с є чинний та позивачем не оскаржувався. Також представник зазначив, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-ХІ1 та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. Отже дії відповідача є правомірними, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

17.05.2023 року позивачем до суду подано відповідь на відзив, в якій вона зазначила, що в Постанові КМУ № 988 від 11.11.2015 року не визначено, що надбавка за стаж служби розраховується саме з «календарного» обчислення стажу служби, а тому надбавка має розраховуватися з пільгового стажу служби. Заперечення відповідача, викладені у відзиві, вважала необґрунтованими.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 08.02.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області із заявою про виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення, в якій просила розрахувати надбавку за стаж служби в поліції саме в розмірі 50 %, оскільки стаж її служби у пільговому обчисленні становить 25 років 02 місяці 05 днів, що дає їй право саме на такий розмір надбавки.

Листом ГУНП в Дніпропетровській області від 06.03.2023 року № 1-П-815/103/05-2023 позивачу відмовлено у видачі оновленої довідки, оскільки час служби на пільгових умовах зараховується до вислуги років для визначення розміру пенсії, а для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються лише періоди, які визначені ч. 2 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію».

Отже, спір між сторонами виник з підстав протиправності дій відповідача щодо відмови виготовити оновлену довідку про грошове забезпечення з урахуванням надбавки за стаж служби, виходячи з пільгового обчислення вислуги років.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII).

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону № 580-VIII час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 Закону № 580-VIII саме стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, а згідно ч. 3, 4 ст. 78 Закону № 580-VIII під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393 передбачено, що ця постанова прийнята відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.

Даною постановою встановлені періоди проходження відповідної служби, що зараховуються до вислуги років, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а пунктом третім установлено, які саме періоди проходження служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах.

В свою чергу, Законом № 580-VIIІ, як спеціальним законом у питанні проходження служби в Національній поліції, не передбачено умов пільгового обчислення вислуги років поліцейських у період проходження служби для цілей визначення розміру надбавки за стаж служби, оскільки обчислення пільгової вислуги років має значення виключно для визначення наявності у особи права на пенсію за умов, встановлених ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За правилами частини першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 (далі Порядок № 260), пунктом 3 розділу І яких встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ «Грошове забезпечення» Порядку та умов № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Верховний Суд у постанові по справі № 805/3923/18-а зробив висновок, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави та може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393.

Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 року у справі № 480/4241/18 (адміністративне провадження № К/9901/15011/19) щодо календарної вислуги років висновки обґрунтував тим, що Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність в особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). Водночас наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи. Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу всіх календарних днів (365), що в такому разі й буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч. 4 ст. 17 цього Закону, щодо можливості врахування під час призначення пенсії тільки повних років вислуги. Отже, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік 365 календарних днів, календарний місяць 30 календарних днів). У свою чергу передбачені статтею 171 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. Водночас таке зарахування не є самостійним видом вислуги й не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

З наданого суду Витягу з наказу № 239о/с від 03.09.2018 року вбачається, що позивач має стаж служби для призначення пенсії у календарному обчисленні 23 роки 07 місяців 00 днів, та у пільговому обчисленні 25 років 02 місяці 05 днів.

Пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» та згідно Пенсійного посвідчення №2803318746 вид пенсії «За вислугу років».

Отже, стаж служби позивача, визначений у календарному обчисленні, дає право на встановлення їй надбавки за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» в розмірі 45 % виходячи зі стажу служби у календарному обчисленні, який складає 23 роки 07 місяців 00 днів, а тому дії відповідача є правомірними.

Відтак, суд доходить висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії слід відмовити.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що у зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог підстав для відшкодуванню позивачу понесених при подачі позову судових витрат по сплаті судового збору не має.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, 20-А, код ЄДРПОУ 40108866) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець