Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2023 року Справа № 160/7433/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
11.04.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії №8790/03-16 від 08.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу роботи за Списком №1 період навчання з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести взаємне зарахування періодів роботи ОСОБА_1 за Списком № 1, а саме: з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року - період навчання, до пільгового стажу роботи, який надає право на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2023 року про призначення пенсії.
Означені позовні вмотивовані протиправністю рішення про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії №8790/03-16 від 08.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
09.05.2023 року та 17.05.2023 року Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування правової позиції відповідачем-1 зазначено наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.02.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та доданими до заяви документами. Після реєстрації звернення (заяви) від ОСОБА_1 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області. Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Гр. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю III групи, причина інвалідності пов`язана з професійним захворюванням з 09.03.2021 року. Не погоджуючись із зазначеним рішенням Управління позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Пенсії за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсійного забезпечення, що передбачає можливість призначення пенсії за віком до настання загальновстановленого пенсійного віку залежно від наявності особливих юридичних фактів. На момент звернення позивачу виповнилося 46 років. Загальний стаж роботи складає 42 роки 4 місяці 18 днів, стаж роботи на провідних професіях складає 19 років 5 місяців 17 днів, що є недостатнім для даного виду перерахунку. За результати розгляду документів поданих до заяви на момент звернення: за доданими документами до пільгового стажу особи не зараховано період навчання з 01.09.1999 року по 18.11.1999 року, оскільки даний період зараховується до загального стажу роботи. Необхідний страховий стаж, визначений п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1) становить 25 років у чоловіків. Відтак, підстав для проведення переходу згідно заяви від 28.02.2023 року немає, тому вважати протиправними дії Управління немає підстав.
02.06.2023 року Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування правової позиції відповідачем-2 зазначено наступне. Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Документально встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. 28.02.2023 року позивач звернувся із заявою з питання переведення на пенсію (незалежно від віку) за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В рішенні від 08.03.2023 №8790/03-16 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначено, що станом на дату звернення пільговий стаж позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (на 20 років) становить: стаж роботи на провідних професіях - 19 років 05 місяців 17 днів, відповідно, станом на дату звернення позивач не має права на пенсію згідно ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (20 років на провідних професіях). В адміністративній позовній заяві позивач посилається на частину 5 статті 114 Закону №1058-IV, якою встановлено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах. З введенням в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерством соціального забезпечення України надавалися роз`яснення щодо врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20.01.1992 №8. Так, роз`ясненням Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 встановлено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: - кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; - кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців. Відповідно до Роз`яснення №8 взаємозалік застосовується виключно при призначені пенсії на пільгових умовах незалежно від віку за ч.3 статті 114 Закону №1058-IV та постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 - на 25 років стажу підземного та в металургії. Крім того, роз`ясненням №8 не передбачено зарахування до стажу підземної роботи періодів навчання
Окремо, стаж позивача за провідними професіями (прохідник) складає 19 років 05 місяців 10 днів (підтверджується розрахунком стажу, який надається до відзиву), що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку за ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV (на 20 років). Взаємозалік, кратність в даному випадку взагалі не застосовується, необхідно мати не менше 20 років стажу виключно за провідними професіями (в даному випадку прохідника). З розрахунку стажу для права вбачається, що органом Пенсійного фонду навчання за фахом (з 01.09.1999 по 10.03.2000) зараховано до стажу роботи на провідних професіях для права на пенсію незалежно від віку за ст.14 ЗУ Про пенсійне забезпечення та ч.3 ст.114 ЗУ Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (на 20 років), що у підсумку становить - 19 років 05 місяці 10 днів та є недостатнім для призначення пенсії (незалежно від віку) за ст.14 Закону №1788, ч. 3 ст.114 Закону №1058. Отже, для призначення пенсії незалежно від віку відповідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зайнятість позивача на провідних професіях (в даному випадку прохідником) повинна становити не менше 20 років, а тому право на перерахунок пенсії та перехід на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за ч.3 ст.114 Закону №1058-IV) на день подання заяви (28.02.2023) позивач не має.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.04.2023 року зазначена вище справа розподілена та 12.04.2023 року передана судді Пруднику С.В.
17.04.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
08.05.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі №160/7433/23 у якості співвідповідача як Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №160/7433/23 та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України копію пенсійної справи та копію рішення про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії №8790/03-16 від 08.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Зобов`язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 07.06.2023 року.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленогостаттею 258 Кодексу адміністративного судочинства України- в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, та матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 з березня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. та отримує пенсію по інвалідності.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю III групи, причина інвалідності пов`язана з професійним захворюванням з 09.03.2021 року.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача від 20.06.1994 року (серія НОМЕР_2 ) ОСОБА_1 навчався та працював:
з 01.11.1993 року по 21.04.1994 року проходження курсів трактористів-машиністів в Совхозі «Горняк»;
з 21.04.1994 року по 23.06.1997 року тракторист відділення №3 в Совхозі «Горняк»;
з 24.06.1997 року по 01.09.1999 року вантажник ГПО «Кривбассруда» (перейменовано на Криворізький державний залізорудний комбінат»);
з 28.09.1999 року по 29.10.1999 року гірничий робітник 2 розряду Шахтобудівного управління дільниця 30 ТА «Суха Балка»;
з 19.11.1999 року по 14.03.2000 року гірник підземний шахтобудівельного управління ПРАТ «Суха Балка»;
з 15.03.2000 року по 04.05.2005 року прохідник підземний шахтобудівельного управління ПРАТ «Суха Балка»;
з 05.05.2005 року по 08.01.2015 року прохідник шахтобудівельного управління ВАТ «Кривбасзалізрудком»;
з 19.09.2016 року по 27.01.2017 року прохідник Шахтоуправління з підземного видобутку руди ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»;
з 05.03.2019 року по 10.02.2021 року прохідник шахтобудівельного управління ВАТ «Кривбасзалізрудком».
Відповідно до копії довідки Криворізького професійного гірничо-технологічного ліцею від 02.04.2021 року №392 ОСОБА_1 з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року навчався за професією прохідник на денній формі навчання в професійно - технічному училищі №30 (19.03.2003 року реорганізовано в Криворізький професійний гірничо - технологічний ліцей)
Зазначений пільговий стаж за Списком №1 додатково підтверджується наступними довідками:
архівна довідка про навчання Криворізького професійного гірничо - технологічного ліцею від 02.04.2021 року №392 (до реорганізації професійно - технічне училище №30);
довідка ПРАТ «Суха Балка» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.02.2023 року №63;
довідка ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.02.2023 року №1451-197;
довідка АТ «Кривбасзалізрудком» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.02.2023 року №72.
28.02.2023 року позивач звернувся із заявою з питання переведення на пенсію (незалежно від віку) за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 28.02.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та доданими до заяви документами.
Після реєстрації звернення (заяви) від ОСОБА_1 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано повідомлення від 13.03.2023 року №0400-010221-8/32199 про направлення рішення Заступника начальнику відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.03.2023 №8790/03-16 про відмову у перерахунку пенсії.
З тексту згаданого рішення убачається наступне. Відділ перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області розглянув заяву від 28.02.2023 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про перехід на інший вид пенсії ст. 114 та прийнято рішення про відмову у перерахунку з огляду на наступне. Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Згідно доданих до заяви документів загальний стаж роботи складає 42 роки 4 місяці 18 днів, стаж роботи на провідних професіях - 19 років 5 місяців 17 днів, що недостатньо для даного виду перерахунку.
Позивач вважаючи спірне рішення протиправним та безпідставним, звернувся до суду із даною позовною заявою.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4ст.24 Закону № 1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цимЗаконом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно дост. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-Х11(далі Закон №1788-Х11) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також:
а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;
в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби;
д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 114 Закону №1058-IVУкраїнивизначено порядок на умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.
Відповідно до ч. 3ст. 114 Закону №1058-IVпрацівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується КМ України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічна норма міститься уст.14Закону №1788-ХІІ, а саме: працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Згідно ст. 62Закону№1788-ХІІ, ч. 1ст. 48 Кодексу законів про працю Україниосновним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 1 і №2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженомунаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11. 2005 року № 383(далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою КМ України від 12.08.1993 року № 637(далі Порядок № 637).
Відповідно до п. 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному ПФУ за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
Відповідно до ст.38 Закону України від 10.02.1998 року №103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту» (із змінами) час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу здобувана освіти, у тому числі в безперервний стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою спеціальністю не перевищує трьох місяців.
Пільговий стаж позивача, як вже було зазначено, підтверджується архівною довідкою про навчання Криворізького професійного гірничо - технологічного ліцею від 02.04.2021 року №392 (до реорганізації професійно-технічне училище №30); довідками ПРАТ «Суха Балка» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.02.2023 року №63; довідкою ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.02.2023 року №1451-197 та довідкою АТ «Кривбасзалізрудком» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.02.2023 року №72.
За приписами ч. 5 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови, що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Позивач з 01.09.1999 року по 10.03.2000 навчався за професією прохідник на денній формі навчання в професійно - технічному училищі №30 (19.03.2003 року реорганізовано в Криворізький професійний гірничо - технологічний ліцей), що підтверджується архівною довідкою про навчання Криворізького професійного гірничо - технологічного ліцею від 02.04.2021 року №392 (до реорганізації професійно - технічне училище №30) та підлягає взаємному зарахуванню до періодів робот.
Таким чином суд вважає, що при взаємному зарахуванню періодів роботи, стаж роботи позивача прохідником (на провідних професіях) складає 20років 0 місяців 4 дні.
Тому, висновки відповідачів, що недостатньо стажу роботи для даного виду перерахунку пенсії та які стали підставами для відмови у призначенні пенсії позивачу є безпідставними.
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-УІ, прийнятого 2 вересня 2008 року, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно- рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року мінімальний розмір пенсії особам, на яких .поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону №345-VІ визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-УІ така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, таке право не пов`язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виплата даної пенсії, відповідно до Закону №345, передбачає та встановлює лише сам факт відношення до Списку №1.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 необхідно застосовувати положення Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відтак рішення про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії №8790/03-16 від 08.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області є протиправним та належить до скасування.
Відновленням порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу роботи за Списком №1 період навчання з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести взаємне зарахування періодів роботи ОСОБА_1 за Списком № 1, а саме: з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року - період навчання, до пільгового стажу роботи, який надає право на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2023 року про призначення пенсії.
Обираючи такий спосіб захисту порушених прав позивача, суд керується тим, що статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. При цьому позивач подавав заяву та документи про перехід пенсії саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і саме це управління не прийняло до уваги надані позивачем документи, що підтверджують пільговий стаж позивача, також суд враховує, що позивач перебуває на обліку в даному управлінні, яке в подальшому буде нараховувати та виплачувати йому пенсію.
Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинно відповідати за цими вимогами.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №0033910002 від 03.04.2023 року.
Враховуючи те, що підставою звернення до суду стало протиправне рішення відповідача-1 про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії та перехід на інший вид пенсії №8790/03-16 від 08.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу роботи за Списком №1 період навчання з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести взаємне зарахування періодів роботи ОСОБА_1 за Списком № 1, а саме: з 01.09.1999 року по 10.03.2000 року - період навчання, до пільгового стажу роботи, який надає право на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2023 року про призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник
The court decision No. 112559921, Dnipropetrovsk District Administrative Court was adopted on 07.07.2023. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important data easily.
This decision relates to case No. 160/7433/23. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: