Decision № 109561813, 14.03.2023, Centralno-Miskyi District Court of Kryvyi Rih City

Approval Date
14.03.2023
Case No.
216/1638/23
Document №
109561813
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 216/1638/23

провадження №2-а/216/31/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року м. Кривий Ріг

Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Хомик І.І.

за участю секретаря судового засідання Пилипенко Л.В.

представника позивача - Реутової І.Л.,

відповідача громадянина російської федерації - Бурлаченко Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 міста Кривий Ріг об`єднану адміністративну справу за позовною заявою представника позивачаРеутової ІриниЛеонтіївни вінтересах Головногоуправління Державноїміграційної службиУкраїни вДніпропетровській областідо громадянинаросійської федерації ОСОБА_1 пропримусове видворенняза межітериторії Українита прозатримання тапоміщення допункту тимчасовогоперебування іноземцівта осіббез громадянства,які незаконноперебувають вУкраїні, зметою забезпеченнявидворення замежі територіїУкраїни громадянинаросійської федерації ОСОБА_1 ,-

В С Т А Н О В И В :

14.03.2023 року представник позивача Реутова І.Л. в інтересах Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернулася до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу з позовами до громадянина ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України та про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина російської федерації ОСОБА_1 .

Просить суд винести рішення, яким:

Затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців, з метою забезпечення його видворення за межі території України.

Вирішити питання щодо негайного виконання рішення про затримання та

поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Примусово видворити за межі України громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що з 2017 року намагався узаконити своє перебування в Україні, однак отримував відмови у відповідних державних органах. Ніяких пояснень щодо того, які документи потрібно подавати та які дії вчиняти, ніхто не надав. Має бажання залишитися проживати в Україні та оформити всі документи. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Щодо позовних вимог про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`ясовано наступне.

Громадянин російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) (далі Відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження смт Устинівка Устинівського району Кіровоградської області України, паспортний документ громадянина російської федерації серії НОМЕР_1 , виданий 28.08.2012 ГК Росії у м. Харкові, терміном дії до 28.08.2017 (копія паспортного документу додається), здійснив в`їзд в Україну 01.04.1997 року (через який Пункт перетину кордону не пам`ятає) та з того часу з України не виїжджав, що підтверджується витягом з Інформаційно-телекомунікаційної системи «Аркан-ДМС».

23.07.2022працівниками Центрально Міськоговідділу ум.Кривому РозіГУ ДМСУкраїни вДніпропетровській областіпід часособистого прийомуу приміщенніпідрозділу виявлено громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі Відповідач), якого за порушення Правил перебування іноземців та осіб без громадянства, притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП (копія протоколу про адміністративне правопорушення ПР МДН 003677 від 23.07.2022 додається).

Перевіркою встановлено, що Відповідач прибув на територію України 01.04.1997 року, 28.08.2012 року отримав паспортний документ громадянина російської федерації серії НОМЕР_1 , виданий 28.08.2012 ГК Росії у м. Харкові, терміном дії до 28.08.2017 року. Згідно інформації, наданої громадянином російської федерації ОСОБА_1 проживає в Україні без реєстрації та відповідних дозвільних документів на право проживання в Україні за адресою: АДРЕСА_1 .

Протоколом серії ПР МДН 003677 від 23.07.2022 було зафіксовано порушення міграційного законодавства України, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесена постанова серії ПН МДН №003669 від 23.07.2022, якою Відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 (тисяча сімсот) грн. в дохід держави. Постанова про накладання адміністративного стягнення Відповідачем не оскаржена, штраф сплачено 02.08.2022 ( копія квитанції № 89093927 додається).

Як вбачається із пояснень громадянина російської федерації ОСОБА_1 , наданих при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, до територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС з питання оформлення та отримання посвідки на постійне/ тимчасове проживання/перебування в Україні, статусу біженця в Україні не звертався, від своєчасного виїзду, а саме в термін до 23.07.2022, за межі України ухилився, кошти на виїзд до російської федерації має (копія пояснення Відповідача додається).

Вході подальшоїперевірки булоз`ясовано,що угромадянина російської федерації ОСОБА_1 підстави та законне джерело коштів на покриття витрат пов`язаних з перебуванням його на території України, відсутні (офіційно не працює, має тимчасові підробітки). До органів влади для офіційного оформлення свого статусу останній не звертався.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим ЗУ від 24 лютого 2022 року № 2102, на території України введено воєнний стан строком на 30 діб та (у подальшому подовжено).

Згідно з ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (зі змінами) КМУ, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

КМУ від 17.06.2022 № 692 прийнято постанову «Про припиненнядії Угодиміж УрядомУкраїни іУрядом РосійськоїФедерації пробезвізові поїздкигромадян Україниі РосійськоїФедерації тазастосування деякихміжнародних договорівУкраїни зРосійською Федерацією»відповідно доякої з 1липня 2022року громадяни РФ можуть в`їхати на територію України лише за наявності візи.

Разом з цим, відповідно до діючого законодавства України, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року №3773-VI.

Положеннями ч. 1 ст. 9 вищезазначеного Закону, встановлено що іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Згідно до ч. 3 ст. 9 Закону, строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Виключний перелікпідстав для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначений ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Так, зокрема, відповідно до ч. 16 ст. 4 Закону, іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Згідно до пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більшяк 90днів протягом180днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

Відповідач, востаннє здійснив в`їзд в Україну 01.04.1997 року,та зтого часуне виїжджав.

Відповідач мав право тимчасово перебувати на території України не більш як 90 днів протягом 180 днів, на підставах визначених ч. 16 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150.

Відповідач, із клопотанням щодо продовження терміну перебування на території України, чи із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, до ГУДМС України в Дніпропетровській області не звертався, статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не отримував ( лист ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 25.07.2022 № 1201.3.3/16421-22 (копія додається).

З метою забезпечення положень статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відносно Відповідача, Центрально-міським відділом у м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області, відповідно до положень Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 №353/271/150, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.05.2012 за № 806/21119, 23.07.2022 прийнято рішення № 15 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, яким Відповідача було зобов`язано залишити територію України у термін до 21.08.2022 (копія рішення про примусове повернення №15 - додається).

22.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення № 15, винесене 23.07.2022 Центрально-Міським відділом у м. Кривому Розі ГУ ДМСу Дніпропетровськійобласті про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, стосовно нього.

25.10.2022 рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у справі № 216/3191/22 у задоволенні адміністративного позову відповідачу - відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції,04.11.2022 ОСОБА_1 звернувся з апеляційної скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпро, яким прийнято справу до апеляційного розгляду ( провадження № 2-а/216/50/22 за справою № 216/3191/22), який постановою суду від 17.01.2023 скаргу відповідача залишив без задоволення, а рішення Центрально-Міського районного суду м.Кривого Рогу від 25.10.2022 без змін.

Відповідач з рішенням № 15 ознайомлений під розписку, але в зазначений в рішенні строк до 21.08.2022 не виїхав за межі України, тобто вищезазначене рішення не виконав.

Таким чином, Відповідач, після закінчення 27.08.2012 граничного періоду тимчасового перебування на території України встановленого законодавством (не більш як 90 днів протягом 180 днів), ухилився від виїзду з України, та не маючи інших законних підстав для подальшого перебування в Україні, перейшов на нелегальне становище в Україні, чим порушив вимоги ч. 16 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150. Факт порушення Відповідачем правил перебування в Україні та ухилення від виїзду з України після закінчення терміну перебування встановленого законодавством, за що передбачена відповідальність відповідно до частини першої ст. 203 «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування на території України і транзитного проїзду через територію України» Кодексу України про адміністративні правопорушення, зафіксовано співробітниками ГУДМС України в Дніпропетровській області в протоколі про адміністративне правопорушення ПР МДН 003677 від 23.07.2022.

Постановою Центрально-Міськоговідділу ум.Кривому РозіГУДМС у Дніпропетровськійобласті серіїПН МДН№003669від 23.07.2022 року на Відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. на користь держави який Відповідач, сплатив 02.08.2022.

Відповідач офіційно ніде не працює, так як не має документів на право проживання в Україні та по недійсному паспортному документу громадянина рф, починаючи з 29.08.2017; не має власного житла.

Положеннями абзацу першого ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення реадмісії за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

ОСОБА_1 тривалий час перебуває на території України, без законних підстав (граничний період тимчасово перебування Відповідача на території України, визначений відповідно до законодавства України закінчився 27.08.2012 (не більш як 90 днів протягом 180 днів), що є грубим порушенням законодавства України про правовий статус іноземців;

- дії Відповідача порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (ухилення від виїзду з України після втрати підстав для перебування в Україні передбачених ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»; не виконання в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення прийнятого відносно нього);

- у Відповідача відсутні законні джерела надходження коштів на покриття витрат пов`язаних з перебуванням останнього на території України;

- у Відповідача відсутні законні підстави для працевлаштування в Україні, а отже, у Відповідача відсутні законні джерела отримання фінансового доходу, що унеможливлює придбання транспортних квитків чи інших проїзних документів;

- а також те, що наявність вищезазначених обставин дає підстави вважати, що Відповідач перешкоджатиме проведенню процедури та те, що існує ризик його втечі.

Наявність вищезазначених обставин створює обгрунтовані підстави вважати, що Відповідач, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а також, існує ризик його втечі, що відповідно до абзаців першого та другого ч. 1 ст. 289 КАС України, положень ч. 3 та ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» є підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що об`єднаний позов підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 3, 8, 9, 72-77,79,90,241-246,268,271,272,288, ст. 6, п. 11 ч. 6 ст. 12, п. 3 ч. 1 ст. 20, ст. 44, п.3 ч. 5 ст. 46, ст. 47,ст. 160, п. 11 ч. 2 ст. 245,ч. 1, ч. 11, ч. 19 ст. 289, ч.1, ч. 5 ст. 288, п. 3 ч. 2 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В :

Об`єднану позовну заяву представника позивача Реутової Ірини Леонтіївни в інтересах Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина російської федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України та про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина російської федерації ОСОБА_1 задовольнити.

Затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців, з метою забезпечення його видворення за межі території України.

Вирішити питання щодо негайного виконання рішення про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Примусово видворити за межі України громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення звернути до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарженняз моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:

- позивач: Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ: 37806243, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. В`ячеслава Липинського, буд. 7;

- відповідач: громадянин російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суддя І.І. Хомик