Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 лютого 2023 р. Справа № 120/9257/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Пахольчак С.С.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Герасимчука О.О.
представника відповідача: Трохименка М.В.
за участі свідка ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Калинівської міської ради
про: визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Калинівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
З метою зобов`язання відповідача на черговій сесії розглянути письмову заяву позивача від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою від 14.11.2022 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
Ухвалою від 22.12.2022 задоволено клопотання представника позивача про розгляд адміністративної справи № 120/9257/22 за правилами загального позовного провадження. Продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10.01.2023 о 13:00 год.
09.01.2023 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями щодо позовних вимог. Зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до Калинівської міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Калинівською міською радою листом від 20.10.2022 року роз`яснено, що відповідно до Земельного кодексу України, а саме статті 79-1 частин першої, другої, п`ятої, сьомої, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно із Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» ст. 11 встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до Закону України від 24 березня 2022 року № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» та підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, визначено особливості регулювання земельних відносин на час дії воєнного стану, серед яких, зокрема: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану забороняється.
Відповідно до підпункту 6 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, заборонено формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, тобто щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема державної комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.
Відтак, оскільки земельна ділянка щодо якої позивач звертався з клопотанням до Калинівської міської ради належить до земель сільськогосподарського призначення, його поінформовано, що клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), орієнтовною площею 4,62 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можливо розглянути після закінчення військового стану.
Разом з тим, відповідач повідомляє, що Законом України від 19.10.2022 року №2698-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», який набрав чинності 19.11.2022 року, підпункт 6 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, яким було заборонено формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виключено.
У зв`язку з цим Калинівською міською радою на чергову сесію, яка відбудеться орієнтовно в третій декаді січня 2023 року виноситься питання щодо надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
В ході підготовчого засідання 10.01.2023, протокольною ухвалою, проголошеною без виходу до нарадчої кімнати, задоволено клопотання представника позивача про виклик свідка на судовий розгляд справи.
16.01.2023 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій представником позивача викладено аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.
24.01.2023 на адресу суду відповідачем надано копію рішення 29 сесії 8 скликання Калинівської міської ради від 20 січня 2023 року №3719 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на (місцевості), яким надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території Мирненського старостинського округу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою від 24.01.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.02.2023 о 13:00 год. Викликано в судове засідання, призначене на 01.02.2023 свідка ОСОБА_2 , як працівника Калинівської міської ради. Свідка попереджено про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
В ході судового засідання позивачем заявлено клопотання про відмову від позову в частині позовних вимог щодо зобов`язання Калинівської міської ради розглянути на черговій сесії письмову заяву ОСОБА_1 від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Представник позивача підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав того, що заява позивача розглянута та Калинівською міською радою на сесії прийняте рішення від 20.01.2023. Суду представником повідомлено про обізнаність позивача стосовно наслідків закриття провадження в частині того, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвалою від 01.02.2023 прийнято відмову ОСОБА_1 від позову в частині позовних вимог. Закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов`язання Калинівської міської ради розглянути на черговій сесії письмову заяву ОСОБА_1 від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
З приводу вимог про визнання протиправною бездіяльність Калинівської міської ради щодо нерозгляду письмової заяви ОСОБА_1 від 23.09.2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості), позивач та його представник наполягали на розгляді.
Щодо підстав закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, заперечували, оскільки, на їх думку, відповідачем систематично порушувалися права позивача, так як останній неодноразово звертався з заявами по даному питанню. Зокрема, окрім заяви від 23.09.2022, із заявою від 17.08.2022, що зазначено в рішенні 29 сесії 8 скликання Калинівської міської ради від 20 січня 2023 року №3719.
Проте відповідачем звернення позивача в місячний строк не розглянуто, чим порушено положення Закону України "Про звернення громадян" та ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". Крім того, вказували, що відповідачем не було прийнято рішення, яке би позивач зміг оскаржити до суду. Лист від 20.10.2023, яким надана відповідь позивачу, не є рішенням ради, тому вважають, що в даному спорі існує протиправна бездіяльність міської ради.
Також в ході судового розгляду представником позивача подано клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу у розмірі 8000 грн.
Представник відповідача в ході судового розгляду заперечив стосовно задоволення позовних вимог, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин існувала пряма заборона органам державної влади та органам місцевого самоврядування вживати будь-яких заходів щодо формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, крім тих, що передаються в оренду. Тому листом Калинівської міської ради позивачу роз`яснено положення чинного законодавства та вказано підстави щодо неможливості на той момент надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Спростовуючи доводи позивача та його представника стосовно місячного строку розгляду звернення позивача, то представник відповідача вказав, що до даних правовідносин Закон України "Про звернення громадян" не застосовується, а статтею 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" строки розгляду заяв не передбачено.
Представник відповідача також заперечував щодо розміру витрат на правничу допомогу, оскільки за його доводами, такий розмір є завищеним. Вважає, що позивач відмовився від частини позовних вимог, тому справедливим розміром таких витрат може бути 2000грн.
В судовому засіданні допитана свідок ОСОБА_2 , яка є начальником земельного відділу Калинівської міської ради, суду пояснила, що всі заяви з земельних питань разом із проставленою на них резолюцією передаються на опрацювання до їх відділу. З приводу заяви ОСОБА_1 , то дане питання на сесію не виносилось, а була підготовлена відповідь із роз`ясненням того, що відповідно до внесених змін Законом України від 24.03.2022 заборонено формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, заслухавши виступи учасників процесу, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 23.09.2022 звернувся із письмовою заявою до Калинівської міської ради Вінницької області про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - відповідно до сертифікату серія ВН №0065244 від 15 липня 1997 року, за законом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
До письмової заяви Позивача від 23.09.2022 року ним було додано: копія сертифікату на земельну частку (пай) ВН №0065244 від 15 липня 1997 року; копія рішення Калинівського районного суду від 14.06.2022 року по справі №132/3062/21; копія паспорту та ідентифікаційного номера ОСОБА_1 .
Заява ОСОБА_1 була отримана відповідачем 23.09.2022 року, що підтверджується відміткою вх. №03-29-3-839 від 23.09.2022 року та не заперечується останнім.
Листом від 20.10.2022 року за №03-29-3-839 Калинівська міська рада повідомила, що заяву про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), орієнтовною площею 4,61 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можливо розглянути після закінчення воєнного стану.
Зазначено у листі, що відповідно до підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, визначено особливості регулювання земельних відносин на час дії воєнного стану, серед яких, зокрема: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану забороняється.
Відповідно до підпункту 6 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, заборонено формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначених у підпункті «а» підпункту 1 цього пункту, тобто щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема державної комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі земельних ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
За змістом частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) (п. ґ ч. 1 ст. 81 ЗК)
Пунктами 16 та 17 Перехідних положень ЗК України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) визначає Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон № 899-IV).
Згідно із ч. 2 ст. 2 Закону № 899-IV, документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), зокрема, також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Матеріалами справи підтверджується, що не заперечується відповідачем, що відповідно до рішення Калинівського районного суду від 14.06.2022 року по справі №132/3062/21, яке набрало законної сили 25.07.2022, за ОСОБА_1 визнано право на земельну частку (пай) розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що перебуває у колективній власності КСП "Колос" с. Польова Лисіївка Калинівського Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , успадковану ним після смерті його матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на яку належало ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0065244 від 15.07.1997 року, виданого на підставі рішення Калинівського районної державної адміністрації від 04.07.1997 №208 (а.с. 15-18).
Позивач звернувся до міської ради із зверненням в якому просив надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - відповідно до сертифікату серія ВН №0065244 від 15 липня 1997р., за законом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 13).
До письмового звернення позивачем було додано: копія сертифікату на земельну частку (пай) ВН №0065244 від 15 липня 1997 року; копія рішення Калинівського районного суду від 14.06.2022 року по справі №132/3062/21; копія паспорту та ідентифікаційного номера ОСОБА_1 .
Відповідач листом повідомив, що заяву про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), орієнтовною площею 4,61 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можливо розглянути після закінчення воєнного стану.
В листі зазначено, що відповідно до підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, визначено особливості регулювання земельних відносин на час дії воєнного стану, серед яких, зокрема: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану забороняється.
Відповідно до підпункту 6 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, заборонено формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначених у підпункті «а» підпункту 1 цього пункту, тобто щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема державної комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.
Суд погоджується з доводами відповідача, що на момент виникнення спірних правовідносин існувала пряма заборона органам державної влади та органам місцевого самоврядування вживати будь-яких заходів щодо формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, крім тих, що передаються в оренду.
Проте, питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, що передбачено частиною першою статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Частинами першою та другою статті 59 зазначеного Закону визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Разом з тим, відповідно до матеріалів справи відповідачем прийнято рішення 29 сесії 8 скликання Калинівської міської ради від 20 січня 2023 року №3719 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на (місцевості), яким надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території Мирненського старостинського округу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Дане рішення прийнято з урахуванням змін, внесених Законом України від 19.10.2022 року №2698-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", яким у розділі X "Перехідні положення" Земельного кодексу України у пункті 27 підпункти 6 і 7 виключено. Даний Закон набрав чинності 19.11.2022.
Таким чином відповідачем прийнято рішення, яким розглянуто заяву позивача від 23.09.2022, що визнається останнім, оскільки подано заяву про відмову від позову в частині позовних вимог щодо зобов`язання Калинівської міської ради розглянути на черговій сесії письмову заяву ОСОБА_1 від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Вирішуючи вимогу позивача про протиправну бездіяльність Калинівської міської ради щодо нерозгляду письмової заяви ОСОБА_1 від 23.09.2022 року, суд зазначає таке.
Так, відповідно до позовної заяви позивач звернувся з двома вимогами з яких одна є основною, а друга - похідною:
Визнати протиправною бездіяльність Калинівської міської ради щодо не розгляду письмової заяви ОСОБА_1 від 23.09.2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості).
Зобов`язати Калинівську міську раду на черговій сесії Калинівської міської ради розглянути письмову заяву ОСОБА_1 від 23.09.2022року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості).
Згідно із доводами позивача та його представника, заява ОСОБА_1 від 23.09.2022 не розглянута на сесії міської ради, а лист не може підміняти рішення органу місцевого самоврядування, що зазначено у позовній заяві на арк 4.
Так, визначена статею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", процедура є способом дій відповідного органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "земельного" питання.
Разом з тим, для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Вагомими є юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи (правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, зроблений у постанові від 24 листопада 2022 року у справі № 9901/480/19).
Так, згідно із Законом України №2247-IX від 12.05.2022 до підпункт 6 пункту 27 розділу X Перехідних положень ЗК внесено зміни, якими формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється.
Дана заборона була виключена Законом України від 19.10.2022 року №2698-ІХ, який набрав чинності 19.11.2022.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що на момент виникнення спірних правовідносин існувала пряма заборона органам державної влади та органам місцевого самоврядування вживати будь-яких заходів щодо формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, крім тих, що передаються в оренду.
Щодо доводів позивача та його представника, що звернення ОСОБА_1 розглядалось поза межами встановленого строку, що суперечить положенням Закону України "Про звернення громадян", який передбачає місячний строк на розгляд звернень, а відтак наявні, на їх думку, підстави для визнання протиправної бездіяльності міської ради, судом відхиляються, оскільки у даних правовідносинах застосовуються спеціальні положення Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Також суд зазначає, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб.
Натомість відповідачем розглянуто клопотання позивача від 23.09.2022 та прийнято 20.01.2023 рішення.
При вирішенні кожної справи суд першочергово надає об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу. Така оцінка здійснюється на підставі аналізу як доводів позивача про наявність у нього порушеного права, які дають підстави ініціювати позов, так і встановлених судом в ході судового розгляду фактичних обставин справи, що дають підстави для висновку про наявність порушеного права.
При цьому, ініціюючи позов, особа на власний розсуд визначає, чи порушені її права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Водночас, задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об`єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність дійсно протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.
Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій чи бездіяльності. Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями, передбаченими зокрема, ст. 245 КАС України (постанова Верховного Суду від 25.11.2021 у справі №580/3199/19).
Так, у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 10 ст. ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може прийняти інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З аналізу норм процесуального права слід дійти висновку, що суд вирішуючи публічно-правовий спір забезпечує ефективний захист прав особи, на захист яких вона звернулась.
У справі, що розглядається, захист порушеного права спрямований на розгляд заяви позивача органом місцевого самоврядування, яка розглянута останннім, а тому сам лише факт порушення відповідачем строку розгляду зазначеного питання недостатній для визнання бездіяльності міської ради протиправною.
Верховний Суд у постанові від 25.11.2021 у справі №580/3199/19 зазначив, що звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи, що матеріалами справи підтверджується, що відповідачем заяву розглянуто та міською радою прийнято рішення, тому саме по собі визнання протиправною бездіяльність не відповідає способам захисту порушеного права, визначеним у статті 5 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що в задоволені вимоги про визнання протиправною бездіяльність міської ради щодо не розгляду письмової заяви ОСОБА_1 від 23.09.2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості) слід відмовити.
Враховуючи, що у задоволені вимог відмовлено, підстави для присудження судових витрат відсутні.
Також суд звертає увагу, що ухвалою від 01.02.2023 прийнято відмову ОСОБА_1 від позову в частині позовних вимог та закрито провадження в частині зобов`язання Калинівської міської ради розглянути на черговій сесії письмову заяву ОСОБА_1 від 23.09.2022 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Однак, оскільки така вимога заявлена як похідна від основної, і позивач не сплачував за неї судовий збір, то повернення такого на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не передбачено.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Калинівська міська рада (22400, вул. В. Нестерчука, 19 м. Калинівка Вінницька область, код ЄДРПОУ - 04326106).
СуддяДмитришена Руслана Миколаївна
The court decision No. 108961861, Vinnytsia District Administrative Court was adopted on 01.02.2023. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 120/9257/22. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: