Decision № 106947892, 26.10.2022, Semenivka District Court of Poltava Oblast

Approval Date
26.10.2022
Case No.
547/359/22
Document №
106947892
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
  • 1)
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200

тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37

Справа №547/359/22

Провадження №2-а/547/19/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 року смт Семенівка, Полтавська область

Семенівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді В.Ф.Харченка,

за участі секретаря судового засідання Л.Г.Телешун,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання / перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, за ч. 2 ст. 1321 Кодексу України про адміністративні правопорушення, серія АА №00000715 від 17.08.2022, з підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення,

представник позивача ОСОБА_2 адвокат О.С.Мартинюк,

ВСТАНОВИВ:

ОПИС

1.02.09.2022 представник позивача ОСОБА_2 адвокат О.С.Мартинюк засобами поштового зв`язку звернувся із адміністративним позовом до Семенівського районного суду Полтавської області до відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті.

Позов зазначає, що 17.08.2022 відповідачем винесено постанову по справі адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання / перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серія АА № 00000715 від 17.08.2022, про притягнення позивача ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн (далі спірна постанова). Зі змісту спірної постанови вбачається, що 21.06.2022 о 20 год. 19 хв., за адресою Н-31, км 122+000, Полтавська область зафіксовано транспортний засіб IVECO AS 440S45, д.н.з. НОМЕР_1 (далі ТЗ). Позивач, як відповідальна особа, допустила рух ТЗ із перевищення нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху (далі ПДР): перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,6% (2,276 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 1321 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП). Накладено штраф 8500,00 грн.

Спірну постанову позивач отримав засобами поштового зв`язку 23.08.2022.

В обґрунтування позову зазначає таке.

1.1.Спірна постанова є безпідставною, незаконною та такою, що підлягає скасуванню оскільки згідно зі ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (далі КМУ).

1.2.Пункти 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 № 30, зазначають, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 ПДР.

1.3.Підпунктом "б" пункту 22.5 ПДР визначено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли, їх параметри перевищують фактичної маси типу транспортного засобу залежно від типу транспортного засобу і виду автомобільної дороги.

1.4.Відповідальність за ч. 2 ст. 1321 КУпАПнастає заперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм підчас рухувеликогабаритними івеликоваговими транспортнимизасобами автомобільнимидорогами,вулицями абозалізничними переїздами.Санкція передбачаєнакладення штрафув розмірі:п`ятисот неоподатковуванихмінімумів доходівгромадян -у разіперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм від5%до 10%включно;однієї тисячінеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян-у разіперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм понад10%,але небільше 20%;двох тисячнеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян-у разіперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм понад20%,але небільше 30%;трьох тисячнеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян-у разіперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм понад30%.

1.5.Постановою КМУ від 27.12.2019 № 1174 затверджено Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі.

У п.п. 1, 2 вказаної Постанови зазначено, що автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених п. 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером; метадані структуровані дані, які містять відомості про подію, зафіксовану за допомогою автоматичного пункту, характеристики зафіксованого транспортного засобу, необхідні для його ідентифікації, параметри функціонування технічних засобів автоматичного пункту, а також інші дані, необхідні для обліку, пошуку, оцінки та управління такими відомостями.

Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог закону.

Відповідна постанова повинна відображати виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

1.6.Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 д.н.з. НОМЕР_3 , марки IVECO, модель AS 440S45, є спеціалізованим вантажним сідловим тягачем Е, повна маса 19000, маса без навантаження 6915, який належить позивачеві ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 д.н.з. НОМЕР_5 , марки LAG, модель 0-3-39 дана модель є спеціалізованим напівпричепом спеціалізований Н/ПР - контейнеровоз Е, повна маса 39000, маса без навантаження 38000, власник ОСОБА_1 .

1.7.Договором про надання послуг з перевезення вантажу № 150620022 від 15.06.2022 укладеного між ТОВ "МД БІЗНЕС ГРУП" в особі директора П.Л.Дрожанського та ФОП ОСОБА_3 .Сіренко визначено наступне: п. 1.1. перевізник бере на себе зобов`язання перед Замовником доставити автомобільним транспортом, вантаж, а саме: сільськогосподарську продукцію, з місця відправлення до пункту призначення, згідно товарно-транспортною накладною, та видати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі (надалі іменується "Вантажоодержувач"), а Замовник бере на себе зобов`язання сплатити плату за перевезення вантажу, у порядку встановленому у цьому Договорі; п1.3 найменування та кількість Вантажу, умови та термін його перевезення, місце та час навантаження і розвантаження визначаються товарно-транспортними накладними; п 1.5 перевезення вантажу здійснюється партіями безтарним способом (насипом); п 4.6 факт прийняття перевізним вантажу для перевезення підтверджується відповідними товарно-транспортними накладними.

1.8.На виконання умов договору про надання послуг з перевезення вантажу №150620022 від 15.06.2022 транспортним засобом IVECO, д.н.з. НОМЕР_3 , разом з напівпричепом LAG, д.н.з. НОМЕР_5 , 21.06.2022 здійснювалося перевезення вантажу наливом олія соняшникова нерафінована, відповідно до товарно-транспортної накладної № 7 від 21.06.2022.

1.9.Товарно-транспортною накладною № 7 від 21.06.2022 транспортний засіб марки IVECO, д.н.з. НОМЕР_3 , з спеціалізованим причіпом/напівпричіпом д.н.з. НОМЕР_5 , здійснювалося перевезення олії соняшникової нерафінованої (наливної). Вказаний транспортний засіб вибув із пункту навантаження Полтавська обл., Диканський р-н, с. Чернечий Яр, пункт розвантаження Київська обл., смт Гостомель, вул. Бучанське шосе, 6, кількість місць 27,16 тонн, маса брутто 43,88 тонн, тобто ТЗ було завантажено в межах нормативних параметрів, визначених п. 22.5 ПДР.

1.10.Вимірювання навантажень здійснювалось за допомогою комплексу WIM8, WAGA-WIM35, зав. № 2. Фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу IVECO, д.н.з. НОМЕР_3 : кількість осей 5 шт., спарені колеса 2 вісь, відстань між вісями 1-2 3620 мм, 2-3 4550 мм, 3-4 1300мм, 4-5 1420 мм, навантаження на вісь 1- 7063 кг, 2-12118 кг, 3-9135 кг, 4-9240 кг, 5-9417 кг, загальна маса 46973 кг. Зарезультатами автоматичної фіксації транспортного засобу уповноважена посадова особа Державної служби України з безпеки на транспорті дійшла висновку про перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,6 % (2,276 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

1.11.Спеціалізований напівпричіп марки LAG, модель 0-3-39, д.н.з. НОМЕР_5 , є спеціалізованим контейнеровозом Н/ПР-контейнеровоз Е. Перевезення олії соняшникової нерафінованої здійснювалося з використанням змінного кузова цистерни, що була закріплена на платформі спеціалізованого напівпричепа контейнеровоза марки LAG, модель 0-3-39, д.н.з. НОМЕР_5 .

На автодорозі Н-31, км 122+000, Полтавська область, дозволено рух контейнеровоза загальною масою до 42 тон, а не 40 тонн, як зазначено в оскаржуваній постанові. При цьому, застосувавши формулу розрахунку з урахуванням допустимої ваги контейнеровоза, яка складає 42 тонни, фактична маса транспортного засобу у відсотках не досягла 5,6%: (46973-42000-10%х46973)/42000) х 100%=0,007%. Не становить перевищення параметрів, встановлених ПДР України, навіть у тому випадку, якщо дозволена максимальна вага становитиме 40 тонн (твердженням уповноваженої посадової особи): 43880-40000-43880х10%)/40000х100%=0,01%.

1.12.У спірній постанові уповноважена особа під час винесення оскаржуваної постанови не врахувала вимоги п. 4 Правил № 30 про допустиме перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п. 22.5 ПДР на 2 % (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд. Будь які дані, які свідчили б про зворотнє оскаржувана постанова не містить. А тому, відповідачем не доведено наявність у діях позивача складу вказаного адміністративного правопорушення.

2.Відповідач відзив на позов не складав.

РУХ СПРАВИ

3.02.09.2022 представник позивача звернувся до суду з цим позовом засобами поштового зв`язку, яку отримано судом 07.09.2022.

4.08.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Запропоновано відповідачеві скласти відзив на позов протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали суду з доданими копіями позовної заяви із додатками до неї.

5.Відповідач отримав копію ухвали суду, позовної заяви із додатками 20.09.2022, на що вказує трекінг АТ "Укрпошта". Повідомлення про вручення поштового відправлення наразі до суду не надходило.

ЗАГАЛЬНЕ НОРМАТИВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

6.Згідно ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах, зокрема, забезпечення доведеності вини, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

7.Відповідно до ст. 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Спірна постанова, як рішення суб`єкта владних повноважень, наразі є предметом оскарження у справі.

8.Пунктом 1 ст. 9 КУпАП зазначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

9.Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

10.Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

11.Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

12.Пунктом 22.5ПДР встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м. (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м.), за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м.), фактичну масу понад 40 т. (для контейнеровозів - понад 44 т., на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєні осі - 18 т., строєні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

13.Частиною 1 ст. 143 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 1222, частинами другою і третьою статті 1321 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

14.Частиною 2 ст. 1321 КУпАП передбачено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

14.1.Отже санкція статті є "динамічно-фіксованою": розмір фіксованого штрафу збільшується відносно збільшуваної відсоткової величини перевищення нормативних габаритно-вагових норм. Розмір штрафу є фіксованим. Альтернативних адміністративних стягнень закон не передбачає.

Підставою для звільнення від відповідальності є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

14.2.Штраф накладається на "відповідальну особу", поняття якої розкрито у ч. 1 ст. 143 КУпАП.

15.Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2019 № 1174.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, АРГУМЕНТИ СТОРІН ТА ВИСНОВКИ СУДУ ЩОДО НИХ

16.Відповідачем 17.08.2022 винесено спірну постанову серія АА № 00000715 від 17.08.2022, про притягнення позивача ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, накладено на неї адміністративного стягнення штраф у розмірі 8500,00 грн за допущення позивачем, як відповідальною особою, 21.06.2022 о 20 год. 19 хв., за Н-31, км 122+000, Полтавська обл., руху транспортного засобу IVECO AS 440S45 д.н.з. НОМЕР_6 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: навантаження на строєні осі транспортного засобу на 5,6 % (2,276 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 1321 КУпАП.

Позивач отримав вказану постанову засобами поштового зв`язку 23.08.2022.

17.Частинами 1-4 ст. 283 КУпАП передбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 17 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2019 № 1174, у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги. Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

17.1.Спірна постанова усім згаданим вимогам відповідає та, зокрема, містить показник перевищення допустимого навантаження на осі ТЗ на 2,276 тон (5,6%).

Санкція ч. 2 ст. 1321 КУпАП передбачає відповідальність за перевищення вагового параметру у відсотках, а не у тоннах.

18.Щодо доводів позивача про перевезення вантажу транспортним засобом-контейнеровозом, суд зазначає таке.

У Правилах перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 січня 1997 року за №363 (надалі Наказ № 363), наведено визначення: вантажний контейнер - одиниця транспортного обладнання багаторазового використання, призначена для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручна для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження (внутрішній об`єм дорівнює 1 куб.м і більше).

Відповідно до п. п. 17.2 - 17.5 Наказу № 363 забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: - розпізнавальний знак; - номер контейнера; - найменування власника контейнера; - вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об`єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому, обов`язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об`єм контейнера (куб.м).

Крім цього, відповідно до вимог п. 17.15 Наказу № 363 після завантаження вантажу вантажовідправник повинен зачинити контейнер, закріпити ручку замка контейнера дротом діаметром не менше 2 мм, опломбувати контейнер у порядку, передбаченому розділом 9 цих Правил навісити бірку довжиною 120-150 мм і шириною 80-100 мм, на якій зазначаються пункти відправлення та призначення вантажу і найменування вантажоодержувача.

Відповідно до вимог п. 42 Постанови КМУ № 879 забороняється перевезення вантажів у контейнерах, які завантажені з порушенням Міжнародної конвенції щодо безпечних контейнерів.

Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 транспортний засіб марки LAG 0-3-39 є спеціалізованим напівпричепом/спеціалізованим Н/ПР-контейнеровозом-Е, д.н.з. НОМЕР_5 , власник ОСОБА_1 .

Перевезення олії рафінованої здійснювалося наливом, тобто у цистерні.

18.1.В справі відсутні жодні докази того, що 21.06.2022 під час проведення габаритно-вагового контролю зазначеними транспортними засобами, які належать ОСОБА_2 , здійснювалися безпечні вантажні перевезення в контейнерах, згідно з їх призначенням.

Спеціалізований напівпричіп марки IVECO AS440S45 не є контейнером в розумінні зазначених норм, не містив пломб, номеру контейнера, найменування власника, зазначення вантажності та маси.

Відповідно до наданої позивачем копії товарно-транспортної накладної № 7 від 21.06.2022, вантаж, який перевозився в транспортному засобі олія соняшника нерафінована наливна, без тари, не в контейнері (а. с. 21).

18.2.Отже, фактична маса транспортного засобу, яким позивач між без дозволу здійснювати вантажні перевезення не повинна перевищувати 40 т., а маса навантаження на строєні осі транспортного засобу 22 т.

Враховуючи приписи п. 22.5 ПДР, перевізник, зважаючи на особливості та характер вантажу, зобов`язаний обрати вагу, яка водночас не перевищуватиме як повну масу транспортного засобу, так і навантаження на осі.

18.3.Відтак, зазначеними доказами, що містяться в матеріалах справи, в повній мірі підтверджено факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1321 КУпАП, відповідальність за яке несе власник транспортних засобів ОСОБА_2 .

19.Спірна постанова складена з дотриманням форми і реквізитів, передбачених Додатком 1 до "Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі", затвердженої наказом Мінінфраструктури України від 27.09.2021 № 512.

19.1.При цьому, в п. 3 згаданої Інструкції, не містить посилання на форму постанови відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції та не містить імперативної вимоги щодо встановлення всього обсягу інформації про транспортний засіб.

19.2.Також суд зазначає, що згадані Постанова КМУ і Інструкція є підзаконними нормативними актами, а вимоги до постанови у справі про адміністративне правопорушення встановлено актом вищої сили КУпАП.

20.Спірна постанова містить ідентифікатор доступу WqihYpJaMVxaF та QR-код доступу до даних відео- та фото запису руху ТЗ через відповідний пункт автоматичного вагового контролю. Показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, працюючим в автоматичному режимі, внесені до автоматично сформованої постанови. Вказані докази містяться на офіційному веб-сайті Укртрансбезпеки у мережі Інтернет за вебпосиланням https://win.dsdt.gov.ua/r/BM00007505/

Відповідні дані є електронними доказами за змістом ч.ч. 1-4 ст. 99 КАС України та доступ до них є можливих за умови введення відповідних ідентифікаторів та вебпосилань.

21.Спірна постанова вказує на фіксування порушення технічним засобом WIM 8, WAGA-WIM35, зав. № 2 свідоцтво про його повірку UA.TR.113-0619/10F-22; UA.TR.113-0695/10F-22 зі строком дії до 17.05.2023. Це і є підставою та обладнанням, які встановили перевищення вагового параметру ТЗ.

Також спірна постанова вказує на місце вчинення правопорушення місце зважування ТЗ у русі.

22.Відповідно до абзацу 27 глави 1 "Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні", затвердженихнаказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна накладна не є первинним документом, що підтверджує фактичну масу товарно-матеріальних цінностей, що перевозяться, а використовується виключно для обліку таких товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей.

22.1.Отже факт наявності товарно-транспортної накладної № 7 від 21.06.2022 про те, що ТЗ марки IVECO AS 440S45 д.н.з. НОМЕР_6 зі спеціалізованим напівпричепом д.н.з. НОМЕР_5 було завантажено с. Чернечий Яр, Диканського району Полтавської області, наливною олією соняшниковою нерафінованою, загальна вага ТЗ з вантажем склала 43880 кг, не виключає перевезення, одночасно й інших товарно-матеріальних цінностей, не вказаних в первинних документах, що впливає на загальну вагу транспортного засобу.

23.Ч. 3 ст. 13 Конституції України передбачає, що власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Ч. 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" покладає на учасників дорожнього руху обов`язок знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам.

24.Ураховуючи зазначені імперативні приписи суд відхиляє доводи позову про недоведеність наявності у діях позивача складу вказаного адміністративного правопорушення.

25.Ураховуючи зазначені норми матеріального і процесуального права та надані докази, суд робитьвисновок,що відповідачправомірно винісспірну постановусерія АА№00000715від 17.08.2022 щодо позивача як власника транспортного засобу марки IVECO AS 440S45 д.н.з. НОМЕР_6 зі спеціалізованим напівпричепом д.н.з. НОМЕР_5 , за порушення вимог п. 22.5 Правил дорожнього руху і наклав на нього адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 1321 КУпАП.

25.1.Наведені позивачем доводи не спростовують факт наявності події адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 1321 КУпАП.

Спірні дії і рішення відповідача відповідають приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України, іншим зазначеним вище нормативно-правовим актам, а, відтак, і приписам ч. 3 ст. 2 КАС.

25.2.З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд робить висновок про правомірність дій і рішення відповідача стосовно позивача, які є предметом позовних вимог, та, відповідно, залишає спірне рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

26.У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору 496,20 грн несе позивач.

Керуючись статтями 2, 72-77, 79, 286, 292-293, 295-297 КАС, суд

УХВАЛИВ:

Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання / перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серія АА №00000715 від 17.08.2022, старшого державного інспектора відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Савченко Владислава Олеговича про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.1321 КУпАП, залишити без змін, а позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його складення.

Роз`яснити учасникам справи право ініціювати поновлення пропущених строків з огляду на ситуацію у державі.

Повне рішення складене і підписане суддею 26.10.2022.

Суддя В.Ф.Харченко