Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 167/594/22
Номер провадження 3/167/333/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2022 року місто Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Н.В. Шептицька, вивчивши матеріали, що надійшли від Головного управління ДПС у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП),
в с т а н о в и в:
24.10.2022року зГоловного управлінняДПС уВолинській областінадійшов протокол№ 99/03-20-04-08від 19.10.2022року проадміністративне правопорушення,складений відносно ОСОБА_2 зачастиною 1статті 163 1 КУпАП ( далі протокол).
Вивчивши протокол тадолучені донього матеріали, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 278 КУпАП орган ( посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно дочастини 1статті 256КУпАП упротоколі проадміністративне правопорушеннязазначаються:дата імісце йогоскладення,посада,прізвище,ім`я,по батьковіособи,яка склалапротокол;відомості проособу,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності (у разіїї виявлення);місце,час вчиненняі сутьадміністративного правопорушення;нормативний акт,який передбачаєвідповідальність задане правопорушення;прізвища,адреси свідківі потерпілих,прізвище викривача(за йогописьмовою згодою),якщо вониє;пояснення особи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності;інші відомості,необхідні длявирішення справи.Якщо правопорушеннямзаподіяно матеріальнушкоду,про цетакож зазначаєтьсяв протоколі.
Протокол підписуєтьсяособою,яка йогосклала,і особою,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності;при наявностісвідків іпотерпілих протоколможе бутипідписано такожі цимиособами.
У разівідмови особи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності,від підписанняпротоколу,в ньомуробиться записпро це.Особа,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності,має правоподати поясненняі зауваженнящодо зміступротоколу,які додаютьсядо протоколу,а такожвикласти мотивисвого відмовленнявід йогопідписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбаченістаттею 268цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до пунктів 4 - 6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02 липня 2016 року, зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Обов`язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядкустатті 251 КУпАПє одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
З копії повідомлення начальника Луцького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Волинській області від 27.09.2022 року про виклик, вбачається, що ОСОБА_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення викликалася до Ківерцівського ДПІ ГУ ДПС у Волинській області на 13 жовтня 2022 року ( ас 8).
Разом з тим, протокол № 99/03-20-04-08 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 складений 19 жовтня 2022 року.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що ОСОБА_2 належним чином повідомлена про дату, час та місце складання даного протоколу.
В порушеннявимогчастини1статті256КУпАПвпротоколі відсутній підпис ОСОБА_2 , що свідчить про те, що при складанні протоколу № 99/03-20-04-08 від 19.10.2022 року безпідставно порушено право на захист ОСОБА_2 , оскільки їй не було роз`яснено права та обов`язки, передбачені статтею 268 КУпАП, не було надано право дати пояснення і зауваження щодо змісту зміненого протоколу, а також не було вручено копії протоколу.
Зазначене підтверджується змістом протоколу, в якому відсутні дані про роз`яснення ОСОБА_2 її прав, протокол не підписаний особою, відносно якої він складений, а також відсутня відмітка про отримання ОСОБА_2 копії протоколу ( ас 4-5).
Крім того, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Згідно частини 2 статті 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно копії повідомлення №10021/6/03-20-18-08-06 від 27.09.2022 року ОСОБА_2 викликано до Ківерцівської ДПІ ГУ ДПС у Волинській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення по акту № 3807/03-20-18-08/31016817 від 01.09.2022 року на 13 год 13.10.2022 року, однак дата складання протоколу 19.10.2022 року.
Тобто протокол складений з грубим порушенням вимог частини 2 статті 254 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є важливим доказом по справі, який по суті є обвинувальним актом, оскільки саме на підставі протоколу здійснюється розгляд справи по суті.
Таким чином, протокол у такому вигляді і через його недоліки не може бути предметом судового розгляду, оскільки складений з істотними порушеннями та викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень частини 3 статті 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Крім того, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 статті 163-1 КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об`єктивна сторона правопорушення полягає у відсутності податкового обліку; порушенні керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, зокрема, неподанні або несвоєчасному поданні аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Суб`єкт адміністративного правопорушення спеціальний ( керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій, зокрема, головні бухгалтери).
Разом з тим, до протоколу не долучені документи та матеріали, які містять дані, що ОСОБА_2 є суб`єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 КУпАП, а саме керівником та/або головним бухгалтером ПАП «НАІН».
Відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
З оглядуна практику Європейського суду з прав людини, що є частиною національного законодавства, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд наголошує, що обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Вказане порушення унеможливлює розгляд справи судом та прийняття за наслідками такого розгляду законного та об`єктивного судового рішення.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали фактично не відповідають вимогам статті 256 КУпАП, за наявності вказаних недоліків, які позбавляють можливості всебічно і повно з`ясувати обставини справи, у відповідності до вимог статей 256, 278 КУпАП, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до суду з урахуванням вимог частини 2 статті 38 КУпАП, за змістом якої у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду ( судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, доходжу висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 підлягають направленню для доопрацювання і виконання вимог частини 1 статті 256 КУпАП.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 278 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в:
Повернути Головному управлінню ДПС у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення № 99/03-20-04-08 від 19.10.2022 року, складений відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України, для належного оформлення і виконання вимог частини 1 статті 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Рожищенського районного суду
Волинської області Н.В. Шептицька
The court decision No. 106946248, Rozhyshche District Court of Volyn Oblast was adopted on 25.10.2022. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find essential information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key information easily.
This decision relates to case No. 167/594/22. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: