Decision № 106929015, 25.10.2022, Kirovohrad District Administrative Court

Approval Date
25.10.2022
Case No.
340/3222/22
Document №
106929015
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3222/22

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 ), через представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ФОП ОСОБА_1 у липні 2019 року отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним терміном на 5 років (з 16.07.2019 року до 16.07.2024 року) та своєчасно сплачував щорічні платежі за ліцензію. Зокрема у червні 2022 року позивач сплатив черговий платіж на наступний рік у розмірі 2000 грн., про що повідомив ГУ ДПС у Кіровоградській області. Проте відповідач прийняв розпорядження №424-рл від 28.06.2022 року "Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним", пославшись на порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій ліцензії, зокрема щодо зміни місцезнаходження позивача. Позивач не погоджується з цим розпорядженням та зазначає, що він не змінював адреси місця торгівлі пальним, а у грудні 2020 року змінив місце своєї реєстрації, про що повідомляв відповідача у червні 2021 року при сплаті щорічного платежу за ліцензію. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження №424-рл від 28.06.2022 року, яким анульовано його ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №11150314201900177 від 16.07.2019 року (терміном дії до 16.07.2024 року);

- зобов`язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області поновити йому дію ліцензії №11150314201900177 від 16.07.2019 року (з 16.07.2022 року до 16.07.2023 року) та внести зміни до пункту вказаної ліцензії/реєстру "місцезнаходження", зазначивши в ньому адресу: " АДРЕСА_1 ".

Ухвалою судді від 12.07.2022 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 12.07.2022 року суд відмовив у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач всупереч статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" не подав до ГУ ДПС у Кіровоградській області відомості про зміну свого місцезнаходження. Це і стало підставою для видання спірного розпорядження про анулювання виданої позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним згідно з частиною 52 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального". Доводячи його правомірність, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій наполягав на задоволенні позову, стверджуючи, що на момент зміни позивачем місця проживання у грудні 2020 року Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" не містив норми щодо анулювання ліцензії у разі порушення строків звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у ліцензії. Тож відповідач, приймаючи спірне розпорядження про анулювання ліцензії, порушив статтю 58 Конституції України щодо неприпустимості зворотної дії законів в часі.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 02.05.2018 року зареєстрований як фізична особа-підприємець за адресою свого місця проживання: АДРЕСА_2 .

Позивач займається господарською діяльністю у сфері роздрібної торгівлі пальним (КВЕД 47.30) та здійснює її на газовій автозаправній станції, яка розташована у АДРЕСА_3 .

У липні 2019 року позивач звернувся до ГУ ДФС у Кіровоградській області із заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на це місце роздрібної торгівлі пальним, сплативши щорічний платіж.

ГУ ДФС у Кіровоградській області 16.07.2019 року видало позивачу ліцензію №11150314201900177 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 16.07.2019 року до 16.07.2024 року.

Щороку позивач здійснював внесення річної плати за ліцензію на роздрібну торгівлю пальним, про що свідчать платіжні документи та відповідні відмітки на ліцензії.

У червні 2022 року позивач знову сплатив черговий платіж за ліцензію, про що повідомив ГУ ДПС у Кіровоградській області відповідною заявою від 22.06.2022 року.

Між тим, посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області складено акт №135/11-28-09-02/ НОМЕР_1 від 27.06.2022 року, згідно з яким при опрацюванні поданої ФОП ОСОБА_1 заяви про внесення чергового платежу за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним встановлено факт порушення строків звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії, а саме щодо адреси місцезнаходження фізичної особи підприємця.

На підставі цього висновку заступник начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняла розпорядження №424-рл від 28.06.2022 року "Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним", яким згідно з абзацом 13 частини 52 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" ФОП ОСОБА_1 анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

Вказане розпорядження направлено позивачу поштою та отримано ним 04.07.2022 року.

Не погоджуючись з цим розпорядженням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95 від 18.12.1995 року (надалі - Закон №481/95)).

У статті 1 Закону №481/95 вказано, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;

- місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

- анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Статтею 15 Закону №481/95 унормовані правила імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального.

Цією нормою Закону №481/95, в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" №1914-IX від 30.11.2021 року, який набрав чинності 01.01.2022 року (надалі Закон №1914-ІХ), передбачено, зокрема таке:

Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов`язкової реєстрації об`єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України. (частина 2)

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. (частина 21)

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. (частина 27)

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством. (частина 30)

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років. (частина 32)

Згідно з частинами 34, 35, 36, 37, 39, 40, 42, 46, 47, 48, 49 статті 15 Закону №481/95 ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір отримати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом.

Повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію автоматично формується та направляється органом ліцензування суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за 30, за 20, за 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв`язку.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Відповідно до частини 54, 55 статті 15 Закону №481/95 у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), суб`єкт господарювання зобов`язаний у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою.

Орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Підстави анулювання ліцензії наведені у частині 52 статті 15 Закону №481/95.

Так, згідно з абзацом 13 пункту 52 частини 15 Закону №481/95 (в редакції Закону 1914-IX) ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:

- порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії.

Згідно з частиною 53 статті Закону №481/95 ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв`язку.

Частиною 3 статті 16 Закону №481/95 передбачено, що контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року №609 "Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" затверджено Перелік органів ліцензування, згідно з яким органами ліцензування щодо діяльності з роздрібної торгівлі пальним визначено територіальні органи ДПС.

У статті 1 Закону №481/95 установлено, що Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:

- ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб`єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва);

- місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса);

- дату видачі/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №545 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (надалі Порядок №545), який визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального).

Пунктом 2 Порядку №545 передбачено, що Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №545 підставою для включення суб`єкта господарювання до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення ДФС та її територіальних органів про видачу ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Зміни до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для внесення змін до відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку №545 підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

Суд установив, що спірним розпорядженням №424-рл від 28.06.2022 року анульовано видану позивачу ліцензію №11150314201900177 від 16.07.2019 року на право роздрібної торгівлі пальним з посиланням на абзац 13 пункту 52 частини 15 Закону №481/95 - на підставі порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії.

Такими змінами відомостей, зазначених у ліцензії, стала зміна місцезнаходження позивача, оскільки той з 10.12.2020 року змінив зареєстроване місце проживання на нову адресу: АДРЕСА_4 , про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.12.2020 року внесено відповідні зміни щодо місцезнаходження фізичної особи-підприємця.

Суд зазначає, що на той час стаття 15 Закону №481/95 мала іншу редакцію та містила частину 51, яка передбачала, що у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Тож на момент зміни позивачем місця проживання та місцезнаходження фізичної особи-підприємця у грудні 2020 року і до набрання 01.01.2022 року чинності Законом №1914-IX Закон №481/95 не передбачав обов`язку суб`єкта господарювання, якому видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, подавати до органу, який видав ліцензію, заяву про зміну відомостей, зазначених у ліцензії, не встановлював вимог до такої заяви та щодо терміну її подання, а також не передбачав, що наслідком неподання (несвоєчасного подання) суб`єктом господарювання заяви щодо зміни відомостей, зазначених у ліцензії, може бути анулювання ліцензії.

Саме Законом №1914-IX запроваджено обов`язок суб`єкта господарювання у разі зміни відомостей, зазначених у виданій йому ліцензії, у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою (частина 54 статті 15 Закону №481/95) та передбачено, що порушення цього терміну є підставою для анулювання ліцензії (абзац 13 частини 52 статті 15 Закону №481/95).

Посилання відповідача на порушення позивачем статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", якою передбачено обов`язок ліцензіата повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, суд відхиляє, оскільки відповідно до пункту 3 частини 2 статті Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" його дія не поширюється на ліцензування видів господарської діяльності з пальним, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Суду не надано доказів того, що після 01.01.2022 року у позивача змінилися відомості, зазначені у виданій йому ліцензії, і після цього він порушив місячний термін для звернення до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою про видачу ліцензії, оформленої з урахуванням таких змін.

Тож оскільки позивач не порушував термін звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій йому ліцензії, установлений частиною 54 статті 15 Закону №481/95, тому анулювання ліцензії на підставі абзацу 13 частини 52 статті 15 Закону №481/95 є незаконним.

Відтак суд вважає, що спірне розпорядження Головного управління ДПС у Кіровоградській області №424-рл від 28.06.2022 року "Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним" як правовий акт індивідуальної дії є протиправним, а позов про його скасування слід задовольнити.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд установив, що спірне розпорядження №424-рл від 28.06.2022 року стало підставою для внесення до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про анулювання ліцензії, що згідно з пунктами 6, 7 Порядку №545 зумовлює виключення позивача з цього реєстру.

Тож суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та для ефективного захисту прав та інтересів позивача зобов`язати відповідача видалити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про анулювання ліцензії №11150314201900177 від 16.07.2019 року на право роздрібної торгівлі пальним, виданої ФОП ОСОБА_1 .

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача поновити позивачу дію ліцензії на рік, а саме з 16.07.2022 року до 16.07.2023 року, за який позивач вніс щорічний платіж, то суд зазначає, що з огляду на скасування спірного розпорядження, зважаючи на норму статті 18 Закону №481/95 та введений на території Україні воєнний стан, видана позивачу ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним вважається дійсною (діючою), а строк її дії автоматично продовжується, незалежно від сплати чергового платежу. Відтак підстави для спонукання відповідача поновити дію ліцензії на рік, про що просить позивач, відсутні.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача внести зміни до ліцензії щодо нового місцезнаходження позивача, то суд також відмовляє у її задоволенні, з огляду на те, що умовою внесення таких змін відповідно до частин 54, 55 статті 15 Закону №481/95 є звернення суб`єкта господарювання до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою. Позивач з такою заявою до відповідача не звертався, тож вимоги позову у цій частині є передчасними.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду цього позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 2481 грн. Зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судовий збір пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, що становить 1240,50 грн.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Кіровоградській області №424-рл від 28.06.2022 року "Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним".

Зобов`язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області видалити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про анулювання ліцензії №11150314201900177 від 16.07.2019 року на право роздрібної торгівлі пальним, виданої фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1240,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш