Decision № 106908620, 21.10.2022, Kyiv District Administrative Court

Approval Date
21.10.2022
Case No.
320/7134/22
Document №
106908620
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2022 року справа №320/7134/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Кудінової В.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №103550003490 від 24.11.2021 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, яке прийнято за результатами розгляду поданої позивачем Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області заяви від 01.11.2021, яка була зареєстрована 19.11.2021 за вхідним №5817;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.11.2021 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розміру місячної заробітної плати, яка зазначена в довідці Офісу Генерального прокурора №21-807зп від 04.10.2021 та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням висновків, викладених у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 по справі №320/3584/21.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 12.02.2021 отримує пенсію за вислугу років, яку було призначено відповідно до вимог статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ Про прокуратуру у розмірі 90% від суми заробітної плати на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 у справі №320/3584/21, яке набрало законної сили згідно з ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021, із врахуванням довідок Офісу Генерального прокурора від 08.02.2021 №21-76 та від 08.02.2021 №21-76зп за посадою начальник відділу», яку позивач обіймав працюючи в Генеральній прокуратурі України.

У подальшому, у зв`язку із підвищенням з 01.01.2021 розміру грошового забезпечення працівників органів прокуратури на підставі ст. 81 Закону України Про прокуратуру, прийнятого на виконання рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №1-223/2018 (2840/18), позивач 01.11.2021 звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років на підставі Закону України Про прокуратуру, із врахуванням висновків рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 у справі №320/3584/21, без обмеження граничного розміру пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, визначеного у довідці Офісу Генерального прокурора №21-807зп від 04.10.2021.

Проте рішенням від 24.11.2021 №103550003490 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача у зв`язку із тим, що у довідці Офісу Генерального прокурора №21-807зп від 04.10.2021 вказана посада начальник відділу не співпадає із останньою займаною посадою позивача перед звільненням прокурор. Інших підстав для відмови у спірному рішенні відповідачем не зазначено.

Позивач вважає, що рішення відповідача від 24.11.2021 №103550003490 про відмову у перерахунку пенсії, прийняте за результатами розгляду його заяви від 01.11.2021, є протиправним та порушує конституційне право позивача на належний соціальний захист і пенсійне забезпечення, оскільки довідка Офісу Генерального прокурора №21-807зп від 04.10.2021 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, що додана до заяви про перерахунок пенсії, видана на ім`я позивача, складена на бланку органу прокуратури, містить обов`язкові реквізити, підписана керівником органу прокуратури та головним бухгалтером, підпис яких скріплений печаткою, містить інформацію про назву та розмір складових заробітної плати (грошового забезпечення) за посадою «начальник відділу», яку позивач обіймав, працюючи в Генеральній прокуратурі, на час набуття права на призначення пенсії та з якої позивачу і було призначено пенсію за вислугу років, у зв`язку із чим спірне рішення підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що позивач звернувся із заявою вх.№5817 від 19.11.2021 про перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі-Закон №1697-VІІ), відповідно до частини другої якої пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Розглянувши заяву №5817 від 19.11.2021, відповідачем встановлено, що у довідці Офісу Генерального прокурора №21-807зп від 04.10.2021 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, невірно вказано останню займану посаду позивача, а саме: в довідці від 04.10.2021 №21-807зп зазначено посаду начальник відділу, але згідно трудової книжки позивача остання посада перед звільненням прокурор.

Враховуючи викладене, на думку відповідача відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Голосіївським РУ ГУ МВС України в місті Києві 26.02.2002 (а.с. 3, 4).

З трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 від 30.04.1999 вбачається, що позивач працював в органах прокуратури України, а саме: з 28.04.1999 по 27.02.2014 та з 18.06.2014 по 12.03.2016.

Відповідно до наказу прокуратури Київської області від 11.03.2016 №199-к ОСОБА_1 звільнений з посади прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури області на підставі пункту 7 частини першої статті 51 Закону України Про прокуратуру (у зв`язку із поданням заяви про звільнення за власним бажанням) з 12.03.2016, що підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 від 30.04.1999.

12.02.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", до якої додано, зокрема, довідки Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)", зазначивши, що він отримав необхідну вислугу років ще під час дії Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, який був чинний до 15.07.2015, тобто до набрання чинності Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.

Не погоджуючись із рішенням відповідача від 17.02.2021 №103550003490 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено:

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 17.02.2021 №103550003490 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 №2663-ІІІ).

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за вислугу років, час навчання на денному відділенні юридичного факультету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого (з 01.09.1994 по 30.06.1999 включно).

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001), виходячи з розміру 90 відсотків від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)", починаючи з 12.02.2021 без обмеження її максимальним розміром.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 повернуто особі, яка її подала.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Таким чином, рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21 набрало законної сили 13.09.2021.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області прийнято рішення від 28.09.2021 №103550003490 про призначення позивачу з 12.02.2021 пенсії за вислугу років згідно із Законом України Про прокуратуру у розмірі 90% від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" за посадою начальник відділу, та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача. Розмір пенсії станом на день призначення складає 11678,83 грн.

Судом встановлено, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 та на підставі звернення позивача від 20.09.2021 Офісом Генерального прокурора на ім`я ОСОБА_1 видано довідку від 04.10.2021 №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу».

Так, відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу становить 72800,00 грн. та складається з таких складових:

- посадовий оклад 49920,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (25%) - 12480,00 грн.;

- матеріальні допомоги (1/12) для оздоровлення - 5200,00 грн.

для вирішення соціально-побутових питань 5200,00 грн.

01.11.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою встановленої форми про перерахунок пенсії на підставі нової довідки Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп, виходячи з 90% від суми місячного заробітку, із врахуванням висновків рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21, яку зареєстровано відповідачем 19.11.2021 за вх.№5817.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 24.11.2021 №103550003490 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп, оскільки у вказаній довідці зазначена посада позивача «начальник відділу», не відповідає останній займаній посаді позивача перед звільненням з органів прокуратури «прокурор».

Вважаючи протиправним рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 19, 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За правилами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон України Про прокуратуру від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII).

Із набранням чинності вказаним Законом № 1697-VII визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-XII, крім, зокрема, ч. ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1.

До скасування вищевказаних норм, стаття 50-1 Закону № 1789-XII передбачала, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 № 76-VIII внесено зміни до Законів №1697-VII та №1789-XII, визначивши, що з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 18 ст. 50-1 та ч. 20 ст. 86 відповідно).

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) (далі - рішення № 7-р(ІІ)/2019) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

У своєму рішенні № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до ст. 86 Закону.

Судом враховується, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII у первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Однак, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у ст. 91 Закону України Про Конституційний Суд України від 13.07.2017 № 2136-VIII.

Як було підкреслено вище, у п. 2 резолютивної частини рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019, а тому Закон №1697-VII з указаної дати не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, суд акцентує увагу на тому, що підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, суд з урахуванням ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку про можливість застосування до спірних правовідносин Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яким встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

Як було встановлено судом, 04.10.2021 Офісом Генерального прокурора відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7(II)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020 за нормами чинними на 01.01.2021, на ім`я ОСОБА_1 видано довідку №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу», яка становить 72800,00 грн.

01.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону № 1789-ХІІ (зареєстрована відповідачем 19.11.2021 за вх.№5817), долучивши до вказаної заяви довідку Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Таким чином, виходячи з положень рішення № 7-р(ІІ)/2019, суд дійшов висновку, що із дня набрання чинності цього рішення Конституційного Суду України у позивача виникло право на перерахунок пенсії та ним дотримано вимоги щодо реалізації такого права, а саме отримано довідку про заробітну плату та до пенсійного органу подано відповідну заяву про проведення перерахунку пенсії разом із вказаною довідкою.

Доводи відповідача про те, що зазначена у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп посада позивача начальник відділу, яка не відповідає останній займаній посаді позивача перед звільненням з органів прокуратури прокурор, суд вважає необґрунтованими, виходячи з такого.

Так, суд зазначає, що згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 від 30.04.1999:

- наказом Генеральної прокуратури України від 15.07.2014 №1487ц позивача 15.07.2014 призначено на посаду начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва в суді, захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень Головного управління представництва організації участі у кримінальному провадженні в суді;

- наказом Генеральної прокуратури України від 29.09.2014 №2365ц позивач 29.09.2014 звільнений з посади, яку обіймав у порядку переведення до прокуратури міста Києва (ч. 5 ст. 36 КЗпП України);

- наказом Прокуратури міста Києва від 30.09.2014 № 3333к позивача 30.09.2014 призначено заступником начальника управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури м. Києва в порядку переведення з Генеральної прокуратури України,

- наказом Прокуратури міста Києва від 12.01.2015 №40к у зв`язку зі зміною у структурі - позивач 12.01.2015 призначений заступником начальника управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, та процесуального керівництва прокуратури м. Києва;

- наказом Прокуратури міста Києва від 30.07.2015 №2811с у зв`язку зі зміною у структурі та штатному розписі позивач 30.07.2015 призначений заступником начальника управління нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю та корупцією прокуратури міста Києва;

- наказом Прокуратури міста Києва від 16.10.2015 №3648к позивача 16.10.2015 звільнено з займаної посади в порядку переведення до прокуратури Київської області (п. 5 ст. 36 КЗпП України);

- наказом Прокуратури Київської області від 19.10.2015 №2126к позивача 19.10.2015 призначено на посаду прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури Київської області в порядку переведення з прокуратури міста Києва;

- наказом Прокуратури Київської області від 16.12.2015к позивача 16.12.2015 переведено на посаду прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури області;

- наказом Прокуратури Київської області від 11.03.2016 №199к позивач 12.03.2016 звільнений із займаної посади у зв`язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України, п. 7 ч. 1 ст. 51 Закону України "Про прокуратуру").

Судом встановлено, що на день звільнення з органів прокуратури позивач обіймав посаду прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури Київської області.

Посаду начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва в суді, захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень Головного управління представництва організації участі у кримінальному провадженні в суді позивач обіймав, працюючи в Генеральній прокуратурі України (наказ від 15.07.2014 №1487ц) з 15.07.2014 по 29.09.2014 включно.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001), виходячи з розміру 90 відсотків від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)", починаючи з 12.02.2021 без обмеження її максимальним розміром.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною другою статті 50-1 Закону №1789 (в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) встановлювалось, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються у заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії (частина третя статті 50-1 Закону №1789 в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ).

Згідно з частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Суд зазначає, що при призначенні позивачу пенсії за вислугу років відповідачем враховані складові заробітної плати позивача, зазначені в довідках Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" за посадою начальник відділу в Офісі Генерального прокурора, згідно з якою заробітна плата/грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.09.2014 становило 3563,75 грн., з яких посадовий оклад 2716,00 грн., оклад за військовим званням 135,00 грн., надбавка за вислугу років 25% - 712,75 грн. та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з липня 2009 року по вересень 2014 року, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.

Положеннями частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Відтак при перерахунку пенсії повинні враховуватися складові заробітної плати позивача за посадою, з якої позивачу призначено пенсію, в даному випадку це посада начальника відділу.

На користь такого висновку свідчить також норма, викладена у третьому реченні частини четвертої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, згідно з якою посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21 визнано право позивача на призначення та виплату пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми складових заробітної плати, зазначених в довідках Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років)" та №21-76зп від 08.02.2021 "Про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)", починаючи з 12.02.2021 без обмеження її максимальним розміром.

При цьому суд зазначає, що довідки Офісу Генерального прокурора №21-76зп від 08.02.2021 та №21-76зп від 08.02.2021 для призначення позивачу пенсії з 12.02.2021 видано із зазначенням посади - начальник відділу в Офісі Генерального прокурора.

Тобто на час набуття права на призначення пенсії позивач обіймав посаду начальника відділу в Генеральній прокуратурі України, виходячи з якої позивачу й було призначено пенсію за вислугу років.

Крім того, суд зазначає, що видана Офісом Генерального прокурора довідка від 04.10.2021 №21-807зп відповідає погодженій формі (додаток 1), яка була запропонована у листі Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих.20 та погоджена Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.2020.

Суд також звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення.

Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та перерахунок на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових заробітної плати (грошового забезпечення), зазначених у довідках.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що довідка Офісу Генерального прокурора довідка від 04.10.2021 №21-807зп, видана позивачу для перерахунку його пенсії, ніким не оскаржена, не визнана недійсною і у суду відсутні підстави не брати її до уваги.

Натомість відповідно до п.16 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Своєю чергою, відповідачем не поставлено під сумнів надану йому позивачем довідку Офісу Генерального прокурора довідка від 04.10.2021 №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу», як і не ініційовано проведення перевірки обґрунтованості її видачі, що дає підстави суду стверджувати про відсутність у відповідача будь-яких сумнівів з цього приводу.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, відмовивши у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 04.10.2021 №21-807зп, виданої Офісом Генерального прокурора, діяло поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню.

Щодо вирішення питання, в якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія позивача, суд виходить із такого.

Частина друга статті 86 Закону № 1697-VII визначає, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Системний аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку, що розмір пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

В свою чергу, частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

При цьому, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21, яке набрало законної сили 13.09.2021, визнано право позивача на розмір пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми складових заробітної плати.

З урахуванням наведеного та з огляду на встановлені судом обставини суд зазначає про наявність у позивача права на перерахунок та отримання пенсії на підставі частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII з урахуванням її розміру, визначеного як 90 % місячної заробітної плати.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 24.11.2021 №103550003490, яким відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, яке прийняте за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 01.11.2021, та про наявність правових підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу згідно із довідкою Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп та з урахуванням висновків, викладених у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21.

Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Положеннями частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначено у статті 86 Закону № 1697-VII, а питання визначення розміру та складових заробітної плати прокурорів у статті 81 цього Закону.

19 вересня 2019 року Верховною Радою України прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури № 113-ІХ (далі - Закон № 113-ІХ).

Вказаним Законом, зокрема, змінено редакції статей 7, 10 Закону України Про прокуратуру (№ 1697-VІІ), положення яких в редакції Закону № 113-ІХ визначають, що систему прокуратури України становлять: 1) Офіс Генерального прокурора; 2) обласні прокуратури; 3) окружні прокуратури; 5) легалізована антикорупційна прокуратура (частина 1 статті 7); у системі прокуратури України діють обласні прокуратури, до яких належать прокуратури областей, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Київська міська прокуратура (частина 1 статті 10).

Стаття 81 Закону України Про прокуратуру, в редакції Закону № 113-ІХ, аналогічним чином визначає порядок обрахунку заробітної плати для працівників Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур.

Згідно з наказом Генерального прокурора від 23 грудня 2019 року № 351, днем початку роботи Офісу Генерального прокурора визначено 02 січня 2020 року, відтак оплата праці прокурорів, що працюють в Офісі Генерального прокурора, повинна була здійснюватись у відповідності до статті 81 Закону № 1697-VII із вказаної дати.

Разом з цим, Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу доповнено пунктом 26, у відповідності до якого норми, зокрема, статті 81 Закону України Про прокуратуру, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини цього рішення, положення пункту 6 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону країни Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, 26.03.2020 відновлено дію статті 81 Закону України "Про прокуратуру" в частині визначення розміру та складових заробітної плати прокурорів, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення за таким перерахунком.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 01.11.2021, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.11.2021, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу» та з урахуванням висновків, викладених у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21, з урахуванням раніше виплачених сум.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем за звернення з позовною заявою судовий збір згідно квитанції ID №45840401-0484-4082 від 17.08.2022 на суму 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у загальному розмірі 992,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 24.11.2021 №103550003490, про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Офісом Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, будинок 10) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 ), починаючи з 01.11.2021, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.10.2021 №21-807зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу» та з урахуванням висновків, викладених у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 в адміністративній справі №320/3584/21, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення суду складено 21.10.2022.

Суддя Кушнова А.О.