Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2022 рокуСправа № 160/11773/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1.04.08.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла, сформована 04.08.2022 у системі «Електронний суд», позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:
1) визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», для перерахунку пенсії з 01.02.2022, додатково визначивши у ній збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків до Постанови 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою, відповідною, або аналогічною моїй останній штатній посаді на момент звільнення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022;
2) зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вчинити дії щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вимог постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, визначивши розміри посадових окладів та окладів за військове звання шляхом множення розмірів прожиткових мінімумів станом на 01.01.2022, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022;
3) на підставі пункту 24 постанови Пенсійного фонду України № 3-1 Дніпропетровському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити відповідне повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо настання підстав для перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.02.2020 та з 01.02.2021 відповідно частини 18 статті 43 та частини 1 та 2 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.
2.Ухвалою суду від 08.08.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору.
3.15.08.2022 надійшло, сформоване 14.08.2022 у системі «Електронний суд», клопотання позивача про врахування при вирішенні спору правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21.
4.08.09.2022 позивач надав відповідь на відзив.
5.09.09.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
6.Ухвалою суду від 19.10.2022 від сторін витребувано докази та пояснення.
7.19.10.2022 та 20.10.2022 через систему «Електронний суд» позивач надав витребувані пояснення та докази.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8.Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Отже, з 29.01.2020 відповідні зміни, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України, втратили чинність.
9.Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2022, для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії.
10.Листом відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для надання довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2022.
11.Позивач вважає дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, оскільки з 01.01.2022 збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який враховується відповідно до пункту 4 Постанови № 704 при обчисленні складових грошового забезпечення, та складає 2481 грн.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
12.Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає надання Дніпропетровським ОТЦК та СП довідки у зв`язку зі скасуванням пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
13.Дніпропетровський ОТЦК та СП не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
14.Відповідач наполягає, що аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дії органів державної влади.
15.Відповідач вважає, що правових підстав для проведення перерахунку розміру грошового забезпечення, виготовлення та надання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022 не має, оскільки Урядом України не приймалось будь-яких рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а також списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набуттям чинності рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6452/18 від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на адресу Дніпропетровського ОТЦК та СП не надходило.
16.Відповідач наголошує, що скасування пункту 6 Постанови № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання орган Пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Крім того, у вказаний період Уряд не приймав змін до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17.У зв`язку з тим, що в 2022 році змін грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, підстав для проведення перерахунку пенсії в 2022 році не має.
18.Не зважаючи на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, проте, даним судовим рішенням не визнавався нечинним та не скасовувався пункт 3 змін, затверджених Постановою № 103, до пункту 4 Постанови № 704.
19.Стосовно дії попередньої редакції слід зазначити, що відновлення попередньої редакції (норми скасованої у встановленому порядку) чинним законодавством не передбачено, якщо ж перейти за посиланням на сайті, то пункт 4 цієї постанови буде саме в редакції Постанови № 704.
20.На думку позивача, рішення апеляційного суду відновлює дію припису пункту 4 Порядку Постанови № 794, який діяв до 23.02.2018.
21.Таке твердження позивача є помилковим, оскільки станом на вказану дату Постанова № 704 не набрала чинності, адже відповідно до пункту 10 Постанови № 704 зазначена постанова набирає чинності з 01.03.2018, тобто до 01.03.2018 вона не була чинна, а тому й попередня редакція пункту 4 яка була змінена Постановою № 103 12.02.2018, не була чинною, та як наслідок виникає питання стосовно дії попередньої редакції, якщо ця попередня редакція ніколи не використовувалась та не була чинною.
22.Позиція позивача відверто суперечить позиції яка міститься в постанові Верховного Суду України від 02.12.2008 у справі № 21-1169во08 стосовно того, що норми права які зазнавали змін, мають застосовуватися виключно в межах дії кожної з їх редакцій і не можуть бути застосовані за аналогією права.
23.До того ж, пунктом 32 «Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 № 870, передбачено, що визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом. Дія акта Кабінету Міністрів України поновлюється шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України, чи про його скасування.
24.Визнання нормативно-правового акту таким, що втратив чинність, не поновлює дію попереднього акту. Такий підхід застосований Верховним Судом у постановах від 21.08.2018 у справі № 807/1332/7, від 19.03.2019 у справі № 591/2813/17, від 22.04.2019 у справі № 820/601/17, від 02.10.2019 у справі № 804/215/18.
25.Законодавство не передбачає жодних випадків поняття «відновлення» в силі нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність
26.Отже, з огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, підстав для застосування з 29.01.2020 до спірних правовідносин, пов`язаних з визначенням грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, норми пункту 4 Постанови № 704 в попередній редакції, яка діяла до 24.02.2018 (до внесення змін, затверджених Постановою № 103) немає. Також не можуть застосовуватися для регулювання спірних правовідносин тексти приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови № 704, оскільки ці примітки не містять норм права.
27.Верховний Суд у постановах від 11.02.2021 у справі № 200/3757/20-а та справі № 240/11952/19, від 10.06.2021 у справі № 480/5496/20, щодо застосування положень пункту 4 Постанови № 704, у редакціях до внесених змін Постановою № 103 та пункту 3 розділу ІІ Закону № 1774-VІІІ, зазначив, що розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів військовослужбовців, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018.
28.Згідно із Постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів складових грошового забезпечення є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, грошове забезпечення визначене станом на 01.01.2018 у зв`язку із скасуванням змін внесених до пункту 4 Постанови № 704 не підлягає перегляду у зв`язку із відсутністю чинної редакції зазначеної норми, до внесення змін до цієї норми.
29.Скасування пункту 6 Постанови № 103 не створює підстав для проведення перерахунку пенсії та, як наслідок, не створює обов`язку видавати довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2022.
30.Щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, можливо стверджувати, що пунктом 4 Постанови КМУ №704 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103) встановлено (визначено) єдину граничну нижню величину, яка становить 50% мінімальної заробітної плати, шо враховується для розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням. Тобто застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, можливо у разі якщо він дорівнює, або більший за 50% мінімальної заробітної плати, а якщо менше в такому разі слід використовувати саме 50% мінімальної заробітної плати.
31.Таким чином, у тому випадку, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% мінімальної заробітної плати перевищують прожитковий мінімум - мінімальна заробітна плата фактично стає розрахунковою величиною для обрахунку посадових окладів.
32.Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 року, у сумі 2102 гривні є меншим ніж 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2022, у сумі 3250 грн.
33.Таким чином, при визначенні розміру посадового окладу з урахуванням тарифних коефіцієнтів згідно за додатками в якості розрахункової величини застосовується мінімальна заробітна плата, оскільки 50 % її розміру (3250 грн з 01.01.2022) перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, шо встановлений у 2022 роді.
34.Зазначеного правового висновку дійшли апеляційні суду у постановах від 30.06.2021 у справі № 140/17397/20, від 07.04.2021 у справі № 580/4291/20, від 08.07.2021 у справі № 320/14150/20, від 07.06.2021 у справі № 200/11447/20-а; від 30.03.2021 у справі № 560/4410/20, від 22.04.2021 у справі №560/7555/20.
35.Вимога позивача щодо оформлення та надання до органу Пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, є необґрунтованою, оскільки це суперечить приписам пункту 4 Постанови № 704 (в редакції до внесення змін Постановою № 103), яка встановлює, що при обрахунку посадового окладу застосовується величина, шо становить не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
36.Отже якщо припустити, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови № 704 (в редакції до внесення змін Постановою № 103), то розрахунковою величиною для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням є 50% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року.
37.Лише визначивши розрахункову величину на відповідний рік в межах пункту 4 Постанови № 704 ми маємо звернутися до інших нормативно правових актів на предмет суперечностей.
38.Однак, Законом № 1774-VIII установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
39.Якщо брати до уваги висновки зазначені в постанові Верховного Суду України у складі Касаційного адміністративного суду від 02.08.2022 року по справі № 440/6017/21, то підстав для проведення перерахунку в 2022 році не має, адже відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами не змінювалась та відповідає прожитковому мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-ІХ на 01.01.2020 - 2102 гривні.
40.Прожитковий мінімум який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата прані яких регулюється спеціальними законами (в розмірі 2102 грн) не змінювався по теперішній час.
41.Слід звернути увагу, що позивач позивається до того самого відповідача з тим самим предметом спору (надання довідки) з самих підстав, а саме в справі № 160/9365/21 це були дати 29.01.2020 та 01.02.2021, а в справі № 160/11773/22 це 01.02.2022.
42.З вище викладеного слід дійти висновку, що позивачем навмисно порушено пункт 2 частини другої статті 45 КАС України, а саме неприпустимість зловживання процесуальними правами, що виражається у повторному позові до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав.
43.З огляду на те, що існує судова справа № 160/9365/21, між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, у суду є підстава на залишення судової справи без розгляду.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
44. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04.01.2022 звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про складення та направлення до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, в якій використати зазначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
45.Відповідач листом від 18.01.2022 № 7/10232/11 повідомив до відома, що на підставі відповідних списків буде підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення, та передана до органу Пенсійного Фонду для подальшого перерахунку.
справа № 160/9365/21
46.Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2021 у справа № 160/9365/21 (ЄДРСР 98761131), залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 11.01.2022 (ЄДРСР 103193559), позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю:
1) визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центрі комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», для перерахунку пенсії з 01.02.2020, додатково визначивши у ній збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, починаючи з 29.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків до Постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою, відповідною, або аналогічною моїй останній штатній посаді на момент звільнення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020;
2) зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вчинити дії щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 та у подальшому, станом на 01.01.2021, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вимог постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, визначивши розміри посадових окладів та окладів за військове звання шляхом множення розмірів прожиткових мінімумів станом на 01.01.2020 та 01.01.2021, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2020 рік» та «Про державний бюджет України на 2021 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення та перерахунків основного розміру пенсії з 01.02.2020 та з 01.02.2021;
3) на підставі пункту 24 постанови Пенсійного фонду України № 3-1 Дніпропетровському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити відповідне повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо настання підстав для перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.02.2020 та з 01.02.2021 відповідно частини 18 статті 43 та частини 1 та 2 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.
довідка за нормами, чинними на 2021
47.Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в тому, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 грошове забезпечення за нормами чинними на 01.01.2021 за посадою «заступник начальника фінансово-економічної служби старший інспектор ревізор армійського корпусу» складає:
-посадовий оклад 7446 грн;
-оклад за військовим званням (підполковник) 1816 грн;
-надбавка за вислугу років 50% 4631 грн;
-надбавка за особливості проходження служби 65% 9030,45 грн;
-надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 15% 1116,90 грн;
-надбавку за кваліфікаційну категорію 5% 372,30 грн;
-премія 35% 2606,10 грн;
-разом: 27018,75 грн.
48.Згідно із приміткою довідка складена на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2021 по справі № 160/9365/21.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
49.Згідно частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
50.Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
51.Згідно із частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
52.Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
53.Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
54.Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
55.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
56.Згідно із частиною першою статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
57.Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).
58.Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
59.Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.
60.За приписами статті 1 Закону № 2017-III державні соціальні стандарти - встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
61.Відповідно до статті 6 Закону № 2017-III базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти.
Постанова № 704
62.30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
63.Постановою № 704 зокрема затверджено:
-тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;
-схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
64.У первинній редакції пункт 4 Постанови № 704 мав наступний зміст:
-« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».
65.Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 № 1041 внесено зміни до Постанови № 704, у тому числі, додавши Додаток 15 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
66.У первинній редакції, згідно із пунктом 10, Постанова № 704 набирає чинності з 01.01.2018.
67.Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1052 внесено зміну до пункту 10 Постанови № 704 замінивши цифри « 2018» цифрами « 2019».
68.Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови № 704 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема пунктом 3 «Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України» визначено:
-« 3. У постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»:
1) пункт 4 викласти в такій редакції:
« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»;
2) у пункті 10 цифри і слова « 1 січня 2019 року» замінити цифрами і словами « 1 березня 2018 року».
справа № 826/6453/18, ЄДРСР № 87361222
69.Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
70.В мотивувальній частині постанови суду апеляційної інстанції, зокрема, зазначено:
-колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з`ясовано обставини, що мають значення для правильного вирішення спору та порушено норми матеріального права, що призвели до помилкового вирішення справи в частині позовних вимог, а тому, рішення суду першої інстанції в цій частині необхідно скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за виключенням змін, що вносяться до пункту 2 частини третьої вказаних змін, а саме: щодо набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.03.2018, які залишити в силі.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
71.Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що заявлений спір виник у зв`язку із протилежними правовими позиціями сторін щодо збільшення з 01.01.2022 розміру грошового забезпечення військовослужбовців, як передумови виникнення права позивача на одержання, як військовим пенсіонером, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.02.2022 пенсії.
72.Позивач вважає, що таким розміром для обчислення складових грошового забезпечення із застосуванням відповідних коефіцієнтів є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2022 у розмірі 2481 грн, посилаючись на пункт 4 Постанови № 704 із урахуванням постанови суду апеляційної інстанції у справі № 826/6453/18, із чим пов`язує виникнення права на отримання відповідної довідки.
73.Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що основою для обчислення складових грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.01.2022 є розмір прожиткового розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлений законом на 01.01.2018 у розмірі 1762 грн, в подальшому змінює свої доводи, зазначаючи, що такою основою має бути розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2022 у сумі 2102 грн із урахуванням граничної нижньої величини - 50% мінімальної заробітної плати у сумі 3250 грн, розмір якої у свою чергу є більшим та взагалі не застосовується при обчисленні складових грошового забезпечення згідно закону. Зазначає, що пункт 4 Постанови № 704 у первинній редакції ніколи не набував чинності, отже його норми не можуть вважатись чинними та застосовуватись у спірних правовідносинах. Окремо відповідач вказує на прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022 у сумі 2102 грн, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, та який з 2020 року не змінювався. Крім того, відповідач вважає, що позивачем повторно заявлено позов з тих самих підстав до того ж самого відповідача.
щодо застосування пункту 4 постанови № 704
74.Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
75.21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, у тому числі, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
76.Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.
77.Суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
78.Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).
79.Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
80.При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
81.Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
82.Зазначення у пункті 4 постанови № 704 у формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб), як розрахункової величини для їх визначення, відповідає повноваженням Уряду щодо визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.
83.Поряд із цим, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
84.Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2018.
85.Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX (далі - Закон № 294-IX), Закон «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX (далі - Закон № 1082-IX) та Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX (далі Закон № 1928-IX) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 на 2020, 2021, 2022 роки, відповідно, не містять.
86.Тобто, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
87.Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 60/1088/19).
88.Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 гривні.
89.Статтею 7 Закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для:
-працездатних осіб: з 1 січня у розмірі 2270 гривень.
-працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня у розмірі 2102 грн.
90.Статтею 7 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для:
-працездатних осіб: з 1 січня - 2481 грн;
-працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів: з 1 січня - 2102 грн.
91.Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, враховуючи, що з 01.01.2022 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1928-IX та із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
92.Поряд із цим, відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
93.Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким, зокрема, пункт 4 Постанови № 704 викладено у редакції, яка встановлювала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
94.Судом встановлено, що судом касаційної інстанції у справі № 826/6453/18 не постановлювалась ухвала про зупинення виконання рішення та постанови судів першої та апеляційної інстанцій.
95.Окремо суд зазначає, що встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно із Постановою № 704 не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
96.Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що з 01.01.2022 прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом у розмірі 2481 грн.
97.Матеріалами справи підтверджено, що пунктом 5 наказу начальника штабу військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 10.10.2005 № 196 підполковника ОСОБА_1 , звільненого наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 10.09.2005 № 99, звільнено з військової служби в запас за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров`я), з 10.10.2005 виключено із списків особового складу частини.
98.Суд вважає за необхідне зазначити про відсутність підстав для застосування у спірних правовідносинах з 01.01.2022 прожиткового мінімуму у розмірі 2102 грн, встановленого абзацом шостим статті 7 Закону № 1928-IX для «працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами», оскільки відповідачем не підтверджено, що позивач, як військовослужбовець, відноситься до категорії «працівників інших державних органів».
99.Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про Збройні Сили України» - Збройні Сили України є військовим формуванням, яке організаційно складається, у тому числі, з військових частин. Ані Збройні Сили України, ані військові частини не є державними органами, а військовослужбовець, якій проходить службу у військовій частині, не є працівником державного органу.
100.Окремо суд звертає увагу, що на виконання рішення суду у справі № 160/9365/21 позивачу відповідачем видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2021, із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2270 грн (для працездатних осіб).
101.Таким чином, позовні вимоги в частині заявленого до захисту права є обґрунтованим.
щодо здійснення відповідачем повідомлення органу Пенсійного фонду
102.У цій справі позивач заявив позовну вимогу:
- на підставі пункту 24 постанови Пенсійного фонду України № 3-1 Дніпропетровському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити відповідне повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо настання підстав для перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.02.2020 та з 01.02.2021 відповідно частини 18 статті 43 та частини 1 та 2 статті 63 Закону України № 2262-ХП.
103.Аналогічна (тотожна) позовна вимога розглянута судом та задоволена у справі № 160/9365/21, рішення суду у якій набрало законної сили 11.01.2022 відповідно до постанови суду апеляційної інстанції.
104.Однак, у суду відсутні процесуальні підстави для:
- закриття провадження у справі у частині вказаних позовних вимог у порядку пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, згідно із якою суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;
- залишення позову у цій частині без розгляду у порядку пункту 2 частини першої статті 240 КАС України, у зв`язку із тим, що у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
105.У цій справі № 160/11773/22 підставами позову є настання підстав для перерахунку грошового забезпечення з 01.01.2022.
106.У справі № 160/9365/21 підставами позову є настання підстав для перерахунку грошового забезпечення з 01.01.2020 та з 01.01.2021.
107.Таким чином, підстави позовів у вказаних двох справах не є тотожними.
108.Зазначена позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки не стосується предмета цього спору, відсутня основна позовна вимога до такої похідної позовної вимоги, крім того, якщо припустити, що позивачем допущено описку у роках, підстав для задоволення позову в цій частині також суд не встановив.
109.У пункті 24 Порядку № 3-1 передбачено процедуру направлення повідомлення уповноваженим структурним підрозділом на адресу органу, що призначає пенсії, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, що має наслідком подання останнім списків списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, до такого уповноваженого структурного підрозділу, який у свою чергу складатиме на підставі списку довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
110.Однак, у судовому порядку вирішено питання видачі відповідачем довідки, у зв`язку із чим визначена у пункті 24 Порядку № 3-1 процедура не може бути ініційована, оскільки у результаті її реалізації відповідач повторно надаватиме ту ж саму довідку.
111.Поряд із цим, належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.
112.Не складення та не направлення відповідачем на заяву позивача від 04.01.2022 до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 є бездіяльністю, яка може бути оскаржена до суду, у зв`язку із чим, відмовляючи у частині позову щодо оскаржуваних дій, суд встановлює допущення відповідачем протиправної бездіяльності, виходить за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача відповідно до частини другої статті 9 КАС.
113.З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм права, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
114.Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 24.05.2001.
115.Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
116.Адміністративній позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код 08353525; вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
117.Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», для перерахунку пенсії з 01.02.2022, додатково визначивши у ній збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків до Постанови 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою, відповідною, або аналогічною штатною посадою на момент звільнення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022.
118.Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вчинити дії щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, визначивши розміри посадових окладів та окладів за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022.
119.В іншій частині позовних вимог відмовити.
120.Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба
The court decision No. 106907858, Dnipropetrovsk District Administrative Court was adopted on 24.10.2022. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 160/11773/22. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: