Єдиний державний реєстр судових рішень Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/965/22
3/291/911/22
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2022 року
Суддя Ружинського районного суду Житомирської області Митюк О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ДП «Ружин-молоко», громадянина України ,
за ч.1ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 518, складеного 05.07.2022 року головним державним інспектором Головного управління ДПС у Житомирській області , при проведенні перевірки ДП «Ружин-молоко» (ЄДРПОУ31826107), директор ДП «Ружин-молоко» вчинив порушення порядку ведення податкового обліку : Завищено суму від`ємного значення ПДВ за січень 2022 р. на 211424 грн., чим порушено пп. 14.1. 36, п.14.1 ст. 14, п 44.1 ст. 44, абзац «г» п. 198.5 ст. 198, ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що встановлено актом перевірки від 05.07.2022 р. № 3672/06-30-07-14/31826107.
В ході розгляду справи до суду особа, яка притягається до адміністративної справи пояснив, що протокол про адміністративне правопорушення 518 від 05.07.2022 року був складений на підставі Акту перевірки № 3672/06-30-07-14/31826107 року, також слугував підставою для складання податкового повідомлення-рішення від 29.07.2022 року № 000037390714, яке оскаржується в Житомирському окружному адміністративному суді.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 рок «Ружин-молоко» до Головного управління ДПС у Житомирській області, про визнання противоправними та скасування податкового повідомлення-рішення та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
На дату розгляду справи в Ружинському районному суді рішення, щодо оскаржуваного повідомлення-рішення не прийнято.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності наполягав на тому, що розгляд даної справи про притягнення його до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення залежить від справи, що перебуває на розгляді в Житомирському окружному адміністративному суді, та на підставі наданих документів просив зупинити провадження до вирішення по суті та набрання законної сили судового рішення у справі № 240/180070/22.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження по розгляду адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163/1 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 слід - зупинити, виходячи з наступного.
У Кодексі про адміністративні правопорушення України відсутня норма, яка б передбачала зупинення провадження у справі, тому для повного, всебічного та об`єктивного розгляду даної справи, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону в частині зупинення провадження у справі, враховуючи положення, визначені Цивільно-процесуальним кодексом України.
Так, згідно із п.6 ч.1ст. 251 ЦПК Українис уд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рі-шенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду спра-ви у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до п.5 ч.1ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 6 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.
Оскільки, в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді адміністративна справа за позовом ДПР «Ружин-молоко» до Головного управління ДПС у Житомирській області, про визнання противоправними та скасування податкового повідомлення-рішення, рішення по якій не набрало законної сили, від якого залежить вирішення справи щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 163-1 КУпАП, вважаю, що провадження у справі слід зупинити.
На підставі вищенаведеного, а також з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, вважаю, що провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. ст.251,253 ЦПК України, суд, -
постановила:
Зупинити провадження у справі № 291/754/22 (провадження 3/291/719/22) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП до набрання законної сили судовим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду по справі № 240/18070 за позовом ДПР «Ружин-молоко» до Головного управління ДПС у Житомирській області, про визнання противоправними та скасування податкового повідомлення-рішення .
Постанова суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Митюк.
The court decision No. 106776513, Ruzhyn District Court of Zhytomyr Oblast was adopted on 04.10.2022. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data quickly.
This decision relates to case No. 291/965/22. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: