№ 10524607, 21.07.2010, Poltava District Administrative Court

Approval Date
21.07.2010
Case No.
2а-3218/10/1670
Document №
10524607
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3218/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бойка С.С.,

при секретарі Пехоті М.О.,

за участю:

представника позивача - Павленко О.М.

представника відповідача - Пусан Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

05 липня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг"звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно договору оренди землі від 30.03.2007 року ТОВ «Нова Холдинг»м. Кременчук дійсно орендує земельну ділянку, яка розташована за адресою: м. Кременчук, проспект 50 річчя Жовтня, 96. Орендна плата за 2008 рік сплачувалась згідно податкової декларації орендної плати, складеної на підставі розрахунку, наданого Управлінням земельних ресурсів міськвиконкому Кременчуцької міської ради. Додаткова угода до Договору оренди землі, з приводу підвищення орендної плати за 2008 рік, не укладалася.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що Законом України "Про плату за землю" визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. З 01 січня 2008 p. законодавчо встановлено, що мінімальний розмір річної орендної плати не може бути менший 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Перевіркою проведеною працівниками Кременчуцької ОДПІ встановлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за період з січня по грудень 2008 року у зв'язку з чим в задоволенні позову прохав відмовити. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням VI сесії V скликання Кременчуцької міської ради від 21 вересня 2006 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" передано в оренду до 01.09.2011 року земельну ділянку загальною площею 51519 кв.м, за рахунок земель, наданих в оренду ТОВ ''Нова Холдинг" площею 46856 кв.м та за рахунок земель, не наданих у власність та користування в межах населених пунктів площею 4663 кв.м, для експлуатації та обслуговування торгового комплексу по просп. 50-річчя Жовтня, 96.

На виконання вказаного рішення 30 квітня 2007 року між Кременчуцької міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" укладено договір оренди земельної ділянки, яка разтошована за адресою: м. Кременчук проспект 50 річчя Жовтня, 96 терміном дії до 01.09.2011 року.

Згідно вказаного договору орендна плата вноситься Орендарем у розмірі 5% від грошової оцінки за мельну ділянку площею 18 761 кв.м. та в розмірі 1,5% від грошової оцінки за земельну ділянку площею 32 758 кв.м. щорічно. Нормативна грошова оцінка станом на 09.10.2006р. складала 6 502 728,18 грн.

Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Позивачем до Кременчуцької ОДПІ було подано декларацію з орендної плати за землю за 2008 рік згідно якої сума орендної плати складає 185473,19 грн.

У період з 03.06.2010 р. по 08.06.2010 р. працівниками Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області проведено документальну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг".

Перевіркою встановлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за січень - грудень 2008 року на суму 63 753,40 грн., про що складено акт № 2862/15-227/31998642 від 09.06.2010 р.

За результатами його розгляду Кременчуцької ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000241550/0/2057 від 21.06.2010 р. яким позивачу визначено податкове зобов'язання на загальну суму 95 630,09 грн. (у тому числі за основним платежем 63 753,40 грн. та штрафну санкцію в сумі 31 876,69 грн.).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню Кременчуцької ОДПІ № 0000241550/0/2057 від 21.06.2010 р., суд приходить до наступних висновків.

Підпунктом 4 п. 8 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VI викладено в новій редакції частину четверту статті 21 Закону №161-XIV та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Статтею 7 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. Таким чином, у 2008 році річна земельна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% від грошової оцінки.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 p. № 10-рп/2008 положення пункту 8 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни»від 03 червня 2008 року № 309-VI внесено зміни до частин 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з січня по грудень 2008 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено становить 3 % від їх грошової оцінки.

Отже, відповідачем зроблено правильний висновок щодо заниження ТОВ "Нова Холдинг" суми орендної плати за землю за період з січня по грудень 2008 року у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено до 26 липня 2010 року.

СуддяС.С. Бойко