
25.01.2022
Справа № 696/1144/21
№ 3/696/9/22
ПОСТАНОВА
іменем України
25 січня 2022 року м. Кам`янка
Суддя Кам`янського районного суду Черкаської області Білопольська Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Олімп»,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
Згідно з протоколом № 354/23-00-07-0623 про адміністративне правопорушення ГУ ДПС у Черкаській області від 23 листопада 2021 року ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «Олімп», вчинив порушення ведення податкового обліку, а саме вимог п. 44.1 ст. 44, п. 44.6 ст.44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 ПКУ, ст.9 Закону № 996, п.п. 1.2 п. 1, п.п. 2.1 п. 2 Положення № 88, в результаті чого зменшено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 20039673 грн.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, проте, його представник - адвокат Колесник Д.В., подав до суду письмові заперечення до протоколу про адміністративне правопорушення, у яких зазначив, що ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Олімп», категорично не погоджується із висновками, наведеними в акті перевірки. ТОВ «Олімп» направило свої заперечення контролюючому органу, але станом на 22 грудня 2021 року заперечення контролюючим органом не розглянуті, наголошує, що по суті перевірка товариства ще триває і ніякі податкові рішення не прийняті. Просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Водночас у протоколі про адміністративне правопорушення № 354/23-00-07-0623 від 23 листопада 2021 року зазначено лише перелік норм податкового законодавства, але не вказано які саме дії або бездіяльність, у розумінні ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, були вчинені ОСОБА_1 , що призвели до порушення порядку ведення податкового обліку.
Крім обставин, відображених в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , в розпорядження суду надано витяг з акту перевірки від 23 листопада 2021 року. При цьому будь-яких інших достатніх, переконливих доказів винності особи, поза розумним сумнівом, в розпорядження суду не надано.
Так, при розгляді справ про адміністративні правопорушення даної категорії суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи у вчиненні проступку поза розумним сумнівом, що є характерним для справ з «кримінальним обвинуваченням».
Така доведеність може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (про це зазначено у п. 53 рішення Європейського суду з прав людини від 20 вересня 2012 року у справі «Федорченко та Лозенко проти України», у п. 161 рішення ЄСПЛ від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»).
У даній справі протокол про адміністративне правопорушення з вищевказаним додатком до нього не може бути визнаний єдиним належним доказом у розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним і беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і не викликали б жодних сумнівів у суду з цього приводу.
На думку суду, фактичних відомостей, наведених у матеріалах справи, недостатньо для визнання винуватим особи у порушенні ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки вищевикладені висновки суду формують «розумний сумнів» у доведеності зазначеної обставини.
Із письмових заперечень до протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 подані письмові заперечення до акту документальної позапланової виїзної перевірки № 9129/23-00-07-0605/32230658 від 23 листопада 2021 року, які ще не розглянуті та перевірка триває.
На основі вищеописаного суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-1 КУпАП (не підтверджена наявність об`єктивних ознак правопорушення, всіх складових об`єктивної сторони у виді діяння).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 163-1, ст.ст. 247, 251, 252, 280, 284, 285, 294 КУпАП, суд,-
п о с т а н о в и в :
Провадження у справі про адміністративні правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Кам`янський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н.А. Білопольська
The court decision No. 102754792, Kamianka District Court of Cherkasy Oblast was adopted on 25.01.2022. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information quickly.
This decision relates to case No. 696/1144/21. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: