Decision № 102427435, 04.01.2022, Ternopil Circuit Administrative Court

Approval Date
04.01.2022
Case No.
500/7469/21
Document №
102427435
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7469/21

04 січня 2022 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСК ВТОР РЕСУРС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Держпраці у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУПС», у якій позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС», а саме: зупинити виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів та робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра до усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було проведено планову перевірку додержання вимог законодавства в сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці у ТОВ «КСК ВТОР РЕСУРС».

Перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги нормативно - правових актів з питань охорони праці, зокрема: підприємством не отриманий Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки а саме: вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів (додаток 2 Група А пункт 20) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (із змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 р. № 77), а також підприємством не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м (додаток 2 Група Б пункт 3) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (із змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 р. № 77).

У зв`язку з виявленими порушеннями вимог законодавства з питань охорони праці та з метою недопущення спричинення шкоди житло і здоров`ю найманих працівників у ТОВ «КСК ВТОР РЕСУРС» позивач звернувся із даним позовом про повне зупинення вантажно-розвантажувальних робіт відповідача за допомогою машин і механізмів та робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра до усунення порушень.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

19.11.2021, через відділ документального забезпечення суду представником відповідача подано відзив на позовну заяву зі змісту якого слідує, що відповідач повністю заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що безпідставним є твердження позивача про те, що підприємством не отриманий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, оскільки такі підприємством отримані на підставі Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107, та є чинними до 28 березня 2023 року (арк. справи 27-36).

26.11.2021, через відділ документального забезпечення суду надійшло заперечення на відзив у якому позивач вказав, що у підприємства наявні дозвільні документи на виконання робіт підвищеної небезпеки (газополум`яні роботи), та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском ад 0,05 МПа; балони із стисненим (кисень) газом; балони із зрідженим пропан-бутан) газом; вантажопідіймальні крани; козловий кран). Дані дозвільні документи є діючі до 28 березня 2023 року. Однак, дозвільних документів на вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів та роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м, - підприємством не отримано з огляду на що є необхідність у застосуванні відповідних заходів реагування до повного усунення відповідачем вказаних порушень (арк. справи 37-39).

Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з основним видом економічної діяльності « 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування (основний)», що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Тернопільській області від 28.09.2021 №1038 «Про проведення планової перевірки у TOB «КСК ВТОР РЕСУРС» (арк. справи 3), направлення на проведення перевірки від 28.09.2021 №516 (арк. справи 4), починаючи з 05.10.2021 по 11.10.2021 було проведено планову перевірку додержання вимог законодавства в сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці у ТОВ «КСК ВТОР РЕСУРС».

За результатами проведеної перевірки дотримання вимог чинного законодавства з питань охорони праці та у зв`язку з виявленням порушень, - позивачем складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 11.10.2021 №50А/167/19/21 (арк. справи 5-15).

Перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги нормативно - правових актів з питань охорони праці, зокрема:

1) підприємством не отриманий Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки а саме:

вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів (додаток 2 Група А пункт 20) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (із змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 р. № 77);

2) підприємством не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1, 3 м (додаток 2 Група Б пункт 3) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (із змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 р. № 77).

На підставі вказаного Акта перевірки, Управлінням винесено Припис №60/167/19/21 від 11.10.2021, яким зобов`язано відповідача усунути виявлені перевіркою порушення профільного законодавства та встановлено термін усунення порушень « 22.10.2021» (арк. справи 16-17), однак відповідач вказані порушення у встановлений позивачем строк не усунув з огляду на що, вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Зі змісту статті 38 Закону України «Про охорону праці» слідує, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можливе лише за рішенням суду. При цьому передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб`єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання.

Згідно частиною першою статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Положеннями статті 21 Закону України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

Відповідно до пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок 1107) (із змінами в редакції постанови КМУ від 02 лютого 2021 року № 77) дозвіл видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77.

Пунктом 21 Порядку 1107 передбачено виконання робіт підвищеної безпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Декларація подається роботодавцем не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Документи повертають протягом п`яти робочих днів без розгляду у разі не заповнення полі зазначення робіт підвищеної небезпеки та машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які не відповідають вимогам, встановленим цим Порядком та переліком машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року №77.

Декларація подається роботодавцем або уповноваженою ним особою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.

Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання.

Дозвільний документ видається на види робіт чи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які виконує чи експлуатує суб`єкт господарювання, згідно додатків та груп затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 201 № 1107 (із змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 року № 77) тобто дозвільні документи Управлінням можуть видаватися (Дозвіл) чи суб`єктом господарювання подаватися в Управління (Декларація) в сукупності на всі роботи чи експлуатацію, чи на кожен вид виконання робіт та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки окремо.

Разом з тим, відповідачем не надано, а судом не здобуто доказів того, що вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів проводяться підприємством на підставі отриманого відповідного дозволу, при цьому суд не бере до уваги покликання представника відповідача на те, що ним отримано відповідний дозвіл, оскільки з матеріалів справи слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС» отримано дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки (газополум`яні роботи), та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском ад 0,05 МПа; балони із стисненим (кисень) газом; балони із зрідженим пропан-бутан) газом; вантажопідіймальні крани; козловий кран) (арк. справи 33, 34).

Також, відповідачем не надано, а судом не здобуто доказів того, що Товариством з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС» подано декларацію відповідності матеріальне технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботі що виконуються на висоті понад 1,3 м, що передбачено Додатком 2 Групи пункт 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищене небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107 (і змінами в редакції Постанови КМУ від 02 лютого 2021 року № 77).

Суд зазначає, що зміст спірних правовідносин, що склались у даній справі зводиться до питання наявності чи відсутності обставин правових підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, заявлених позивачем.

Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення, а саме: не отримання дозвільних документів на вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів (підвищена небезпека) та роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м, - створюють загрозу життю та здоров`ю людей (найманих працівників), а відповідачем їх наявність не спростована.

При цьому суд зазначає, що метою застосування позивачем заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в межах даної справи є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям (найманим працівникам).

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов`язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, на момент вирішення даного спору, відповідачем не усунуто порушення, за яких подальше продовження експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки несе ризики спричинення фізичної шкоди людям.

З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС» до повного усунення порушень, зважаючи на наявну загрозу життю та здоров`ю людей.

При цьому зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю об`єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Відтак, період дії застосування вказаного заходу залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління Держпраці у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСК ВТОР РЕСУРС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити в повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК ВТОР РЕСУРС» шляхом зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів та робіт, що виконуються на висоті понад 1, 3 метра до усунення порушень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 04 січня 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Управління Держпраці у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Шпитальна, 7, м. Тернопіль, 46006, код ЄДРПОУ: 39777822);

відповідач: - Товариство з обмеженою відповідальністю "КСК ВТОР РЕСУРС" (місцезнаходження: вул. І. Мазепи, 15, смт. Микулинці, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48120, код ЄДРПОУ: 36974644).

Головуючий суддя Мірінович У.А.