Court ruling № 102403144, 04.01.2022, Donetsk District Administrative Court

Approval Date
04.01.2022
Case No.
200/19338/21
Document №
102403144
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

04 січня 2022 р. Справа №200/19338/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Хохленков О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: вул. Громова, буд. 14, м. Костянтинівка, Донецька область, 85113) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про:

визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати позивачеві допомоги на дітей одиноким матерям з 01 серпня 2020 року;

зобов`язання відповідача поновити позивачеві виплату допомоги на дітей одиноким матерям з 01 серпня 2020 року з виплатою недоотриманих сум.

За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

При перевірці дотримання строку звернення до суду суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За загальним правилом абзацу 1 частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною шостою статті 161 КАС України регламентовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Зі змісту позовних вимог суд вбачає, що датою порушення прав позивач визначає 01 серпня 2020 року, а до суду звернувся лише 24 грудня 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку, встановленого для звернення до адміністративного суду.

Суд наголошує на тому, що допомога на дітей одиноким матерям є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі припинення її виплати відомо позивачеві з місяця припинення.

Вказаний недолік позовної заяви підлягає усуненню позивачем шляхом надання доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку для подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.

Позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, обґрунтовуючи його тим, що вона є одинокою матерю, а також скрутним матеріальним становищем.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частиною першою статті 8 Закону № 3674-VI конкретизовано, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за його клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Із приписів наведених норм суд вбачає, що пункти частини першої статті 8 Закону № 3674-VI можуть бути застосовано судом лише за умови незадовільного майнового (матеріального) стану сторони. Незадовільний майновий стан сторони є оціночним поняттям, встановлюється на підставі наданих стороною доказів. Однак, суд позбавлений можливості надати оцінку майновому стану, оскільки позивачем не надано до суду жодного доказу такого стану.

Оскільки позивачем не надано належних доказів на підтвердження свого клопотання (довідки про склад сім`ї, довідки з органів Державної податкової служби України про розмір доходів за попередній рік, виписки з карткового рахунку), питання щодо звільнення (відстрочення) від сплати судового збору вирішено не може бути.

Суд також зазначає, що підпункт «в» пункту 2 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI визначає умовою звільнення особу позивача, яка є одинокою матерю, що має дитину віком до чотирнадцяти років, проте вік дитини позивача станом на дату звернення до суду цій умові не відповідає.

Недолік позовної заяви підлягає усуненню шляхом надання доказів на підтвердження незадовільного матеріального становища або сплати судового збору в розмірі 908 грн за реквізитами вказаними на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду.

Частиною першої статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 248 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, залишити без руху.

Позивачеві усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Донецького окружного адміністративного суду доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду; доказів на підтвердження незадовільного матеріального становища (довідки про склад сім`ї, довідки з органів Державної податкової служби України про розмір доходів за попередній рік, виписки з карткового рахунку) або сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Роз`яснити позивачеві, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.

Копію ухвали направити позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.В. Хохленков