Решение № 86299339, 11.12.2019, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата принятия
11.12.2019
Номер дела
540/1761/19
Номер документа
86299339
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1761/19 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації до Комунального підприємства "Херсонський комунальний транспортний сервіс" Херсонської міської ради про анулювання дозволу на екплуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання,

встановив:

27.08.2019 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації (далі – позивач, НКРЗІ) до Комунального підприємства "Херсонський комунальний транспортний сервіс" Херсонської міської ради (далі – відповідач, КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс"), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління ДФС у Херсонській області (далі – третя особа), Автономній республіці Крим та м. Севастополі, у якому позивач просить суд анулювати відповідачу дозволи на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання від 25.04.2018 року №№ МС-80-0323436, МС-80-0323437, МС-80-0323438, МС-80-0323439, МС- 80-0323440.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позовній заяві зазначив, що за інформацією Головного управління ДФС у Херсонськый області, АРК та м. Севастополі, відповідач не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України більше шести місяців. З метою вирішення питання щодо заборгованості, в порядку досудового врегулювання спору, НКРЗІ направило відповідачу лист від 23.07.2019 р. № 01-4193/144 з пропозицією сплатити заборгованість в добровільному порядку та з попередженням про наслідки несплати заборгованості - анулювання дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів (далі - РЕЗ) у судовому порядку. Станом на момент звернення до суду, інформації із підтвердженням сплати заборгованості із рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України не надходило, у зв`язку з чим дозволи, надані відповідачу на експлуатацію РЕЗ, повинні бути анульовані.

Ухвалою від 30.08.2019 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного без повідомлення учасників справи у відповідності до приписів ст. 263 КАС України.

Ухвалою суду від 05.09.2019 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 09.10.2019 року.

11.09.2019 року третя особа подала до суду пояснення щодо позову, якими наголошує на правомірності заявлених позовних вимог, зазначаючи при цьому, що відповідач є платником рентної плати та при цьому не декларує податкові зобов`язання по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України протягом тривалого періоду, а саме з травня 2018 року по серпень 2019 року на загальну суму 4668,6 грн. (389,05 грн/міс*12 місяців). Крім того третьою особою подано до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.

24.09.2019 року позивач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач не погоджується із доводами, викладеними у позовній заяві. Вказує на те, що станом на дату розгляду справи заборгованість за користування радіочастотним ресурсом України повністю погашена, крім того судовий порядок передбачений лише для вирішення питання про стягнення суми заборгованості щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України у разі його несплати, анулювання дозволів віднесено до самостійних повноважень позивача, що у даному випадку не потребує звернення до суду із відповідним позовом.

26.09.2019 року позивачем до суду подано відповідь на відзив, в якій останній посилаючись на несплату рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з 01.05.2018 року по 01.06.2019 року, тобто більше шести місяців поспіль, а також керуючись приписами ч. 3 ст. 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс» вказує на те, що анулювання дозволів на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання є законною. Водночас, сплата відповідачем боргу відбулась після звернення позивача до суду із даним позовом – 30.08.2019 року. Разом з тим, на думку позивача доводи відповідача про те, що судовий порядок передбачений лише для вирішення питання про стягнення суми заборгованості щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України спростовується приписами ст. ст. 19-1, 19-2, 41 Податкового кодексу України.

Суд зауважує на те, що з 01.10.2019 року по 31.10.2019 року головуючий суддя по справі перебував на лікарняному, у зв`язку із чим, підготовче засідання, призначене на 09.10.2019 року, не відбулось.

За наведених обставин, підготовче засідання призначено на 13.11.2019 року.

Ухвалою суду від 13.11.2019 року вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 10.12.2019 року.

У судове засідання сторони не з`явились, проте подали заяви, згідно яких просили розглядати справу без їх участі.

Відтак, суд керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, розглядатиме справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації отримала лист Головного управління ДФС у Херсонській області від 10.06.2019 року, яким повідомлено, що Комунальне підприємство "Херсонський комунальний транспортний сервіс" Херсонської міської ради не сплачує рентну плату за користування радіочастотними ресурсами України більше шести місяців.

Правову основу користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов`язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України встановлено Законом України "Про радіочастотний ресурс України" від 01.06.2000 № 1770-ІІІ (далі - Закон України №1770-ІІІ).

Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України № 1770-ІІІ, органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України "Про телекомунікації".

Пунктами 1, 3 частити 2 статті 30 Закону України № 1770-ІІІ визначено, що користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб`єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

Частиною 3 статті 42 Закону України № 1770-ІІІ передбачено, що дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає державне госпрозрахункове підприємство "Український державний центр радіочастот" (далі за текстом -УДЦР) на платній основі у порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації.

Судом встановлено, що відповідач використовує у своїй діяльності ліцензії на використання радіочастотного ресурсу від 25.04.2018 року №№ МС-80-0323436, МС-80-0323437, МС-80-0323438, МС-80-0323439, МС- 80-0323440 з терміном дії до 23.03.2021 року.

Відповідно до підпункту 254.1.4 пункту 254.1 статті 254 ПК України загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, є платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

Згідно абзацу першого підпункту 258.2.4 пункту 258.2 статті 258 ПК України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до НКРЗІ для вжиття до них заходів згідно із законодавством.

Судом встановлено, що за інформацією Головного управління ДФС у Херсонській області, відповідач не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України більше шести місяців. Станом на по підприємству лічиться податковий борг у сумі 4668,6 грн. (389,05 грн./міс*12 місяців).

Статтею 58 Закону України № 1770-ІІІ встановлена відповідальність за порушення законодавства про радіочастотний ресурс України. У разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Згідно статті 45 Закону України № 1770-ІІІ, існує вичерпний перелік підстав для анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, серед яких - анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;

Норми статті 45 Закону України № 1770-ІІІ не передбачають повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації та УДЦР приймати рішення про анулювання дозволів на експлуатацію у разі несплати користувачами радіочастотного ресурсу щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України протягом шести місяців.

Проте, анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів у зв`язку з несплатою рентної плати можливо у судовому порядку, відповідно до вимог частини 3 статті 58 Закону України № 1770-ІІІ.

Відповідно до підпункту 10 пункту 6 Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1067, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб`єктами господарювання, що проводять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв`язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв`язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Враховуючи викладене та беручи до уваги той факт, що позивачем не сплачувалась рентна плата за користування радіочастотним ресурсом з травня 2018 року по серпень 2019 року, тобто більше шести місяців, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та анулювання дозволів КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс" на використання радіочастотного ресурсу від 25.04.2018 року №№ МС-80-0323436, МС-80-0323437, МС-80-0323438, МС-80-0323439, МС- 80-0323440 з терміном дії до 23.03.2021 року.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач не заперечував установленого судом факту несплати заборгованості протягом строку, що перевищує шість місяців, проте вважає позовну вимогу про анулювання дозволів необґрунтованою з підстав остаточного погашення боргу 30.08.2019 року, що підтверджується наданим до суду платіжним дорученням від 30.08.2019 року № 3947, у зв`язку із чим, 08.11.2019 року подав клопотання про закриття провадження у справі.

Суд зауважує на тому, що за несплату користувачем щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України протягом шести місяців, приписами ст. 58 Закону України №1770-ІІІ передбачена відповідальність у вигляді анулювання такому користувачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволу на експлуатацію.

За наведених обставин, суд вважає, що клопотання позивача про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації (код ЄДРПОУ 37994258, 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, 6 поверх) до Комунального підприємства "Херсонський комунальний транспортний сервіс" Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 01235573, 73000, м. Херсон, вул. Залізнична, 8), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління ДФС у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м. Херсон, проспект Ушакова, 75), задовольнити повністю.

Анулювати Комунальному підприємству "Херсонський комунальний транспортний сервіс" Херсонської міської ради дозвіл на експлуатацію радіоелектронних засобів від 25.04.2018 року №№МС-80-0323436, МС-80-0323437, МС-80-0323438, МС-80-0323439, МС- 80-0323440.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 108010200