Дата принятия
04.04.2019
Номер дела
520/18567/18
Номер документа
80948890
Форма судопроизводства
Гражданское
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

______________________

Справа № 520/18567/18

Провадження № 2/520/1154/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2019 року

Київський районний суд м. Одеси

в складі: головуючого судді Калашнікової О.І.

при секретарі Шеховцевій О.В.

за участю представників: ОСОБА_6 . , ОСОБА_7

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру в Одеській області Міністерства внутрішніх справ про стягнення збитків,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 в листопаді 2018 року звернувся до суду з вимогами ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на його - позивача- користь на відшкодування збитків 100 000 грн.

Ухвалою суду від 17.12.2018 року після виконання позивачем ухвали про усунення недоліків за позовом ОСОБА_4 відкрите провадження за позовом ОСОБА_4 Справу визначено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В сьогоднішньому судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і доводив, що внаслідок недбалого ставлення працівниками Регіонального сервісного центру до своїх обов`язків щодо перевірки наявності у державному реєстрі обтяжень рухомого майна рішення про обмеження на відчуження автомобіля, ОСОБА_4 зазнав збитків на суму 100 000 грн. За договором купівлі-продажу 13.08.2016 року ОСОБА_4 набув права власності на автомобіль марки «NissanTiida" д.н.з. НОМЕР_1 . При здійсненні перереєстрації транспортного засобу на ім`я позивача працівники територіального Сервісного центру №5142 ( ТСЦ є структурним підрозділом регіонального сервісного центру МВС) не перевірили наявність обтяжень на вищевказаний автомобіль у державному реєстрі обтяжень рухомого майна, внаслідок чого ОСОБА_4 придбав за договором купівлі-продажу автомобіль, що перебуває під заставою. На думку позивача право власності ОСОБА_4 на автомобіль порушено, тому як він позбавлений розпоряджатися цим автомобілем. Збитками для позивача є вартість автомобіля, яку він сплатив продавцю - 100 000 грн.

Представник відповідача, не визнаючи позовні вимоги ОСОБА_4 , пояснив, що на день перереєстрації транспортного засобу, належного позивачу, РСЦ не мав доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, що відповідні зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів були зроблені Постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 року №687.

Дослідивши надані сторонами докази і наведені доводи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено і визнано сторонами, що на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №5141\2016\001217 від 13.08.2016 року і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 З ОСОБА_4 набув права власності на автомобіль марки «NissanTiida»,2007 року випуску, сірого кольору , кузов НОМЕР_3 . Первісним власником автомобіля є ОСОБА_5 , який 15.08.2007 року отримав споживчий кредит на придбання автомобіля і передав цей автомобіль в заставу АКІБ «УкрСиббанк». 20.04.2012 року АКІБ «УкрСиббанк» за договором Факторингу відступив ТОВ «КредексФінанс» право вимоги за договором кредиту і застави транспортного засобу. 11.08.2014 року реєстратором - державним підприємством «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України на автомобіль було накладено обтяження у вигляді застави рухомого майна, про що свідчить Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 54699789 від 29.01.2018 року (а.с.10).

Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків.

Згідно ч.2 ст.34 Закону України "Про дорожній рух" державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.

Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Порядок реєстрації обтяжень рухомого майна в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна регламентується Законом України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» від 18.11.2003 року №1255-IV, Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 року №830 та Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру та заповнень заяв, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 29.07.2004 року №73/5.

Передбачено пунктами 5, 6, 16 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою КМУ № 830 від 05 липня 2004 р. державна реєстрація обтяжень рухомого майна проводиться з метою забезпечення виконання зобов`язань і захисту прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна та надання в інтересах цих осіб інформації про наявність чи відсутність обтяжень рухомого майна.

Порядком №1388 в редакції, що діяла на момент реєстрації транспортного засобу на ім`я позивача - 13.08.2016року на працівників ТСЦ не покладався обов`язок здійснювати перевірку транспортних засобів за Державним реєстром обтяжень рухомого майна. Держателем реєстру є Мінюст, адміністратором реєстру є державне підприємство, що належить до сфери управління Мінюсту і станом на серпень 2016 року працівники ТСЦ не мали доступу до державного реєстру. Зміни щодо обов`язків адміністраторів сервісних центрів здійснювати перевірку відомостей за Державним реєстром обтяжень рухомого майна внесені до Порядку №1388 Постановою КМУ від 05.10.2016 року №687 , яка набрала чинності 20.10.2016 року.

З огляду на викладене вимоги позивача не містяться на положеннях Закону тому не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.259,263-265,268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру в Одеській області Міністерства внутрішніх справ про стягнення збитків залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Київський райсуд м.Одеси протягом 30 днів з дня його проголошення.

Дата виготовлення повного тексту судового рішення 04.04.2019 року.

Суддя Калашнікова О. І.