а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2009 р. Справа № 2-а-4080/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Федчука Віталія Володимировича,
При секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна
За участю представників сторін:
позивача : Спесивцев Вадим Валерійович - представник на підставі доручення
відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом: Жмеринської об'єднаної податкової інспекції
до: Фермерського господарства "Жмеринський зерно-промисловий комплекс"
про: примусове стягнення активів ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" в рахунок погашення податкового боргу
ВСТАНОВИВ :
Жмеринська обєднана державна податкова інспекція звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до фермерського господарства "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" про примусове стягнення активів ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" в рахунок погашення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що станом на 18 вересня 2009 року за ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" рахується податковий борг по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності (штрафні санкції) в розмірі 675 грн. 25 коп. Податковою інспекцією вжито заходів, щодо погашення податкового боргу.
Посилаючись на те, що борг так і не сплачений, податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржено представник Жмеринської ОДПІ просив суд позов задовольнити і стягнути з ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" 675 грн. 25 коп. до місцевого бюджету Жмеринського району Вінницької області.
Відповідач в судове засідання жодного разу не зявлявся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення № 26165 та реєстри рекомендованих листів за 23.09.2009 (а.с. 22), письмових заперечень на позовну заяву не надсилав.
Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду судової справи, тому виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача не є перешкодою для розгляду справи, в зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника Жмеринської ОДПІ, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" зареєстровано Жмеринською районною державною адміністрацією Вінницької області 19 січня 2006 року № 11511020000000130 (а.с. 5).
Згідно із довідкою управління статистики у Жмеринському районі Вінницької області від 23 січня 2006 року № 48 відповідач включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 6), а згідно із довідкою Жмеринської ОДПІ від 24 січня 2006 року № 1017 узятий на облік платника податків 19 січня 2006 року за № 950 (а.с. 14).
Згідно пункту 3 частини першої статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 14 цього Закону до переліку загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів), зокрема, включено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності, що кореспондує положенню статті 2 Закону України "Про плату за землю" від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (Закон №2535) згідно якої використання землі в Україні є платним.
Так, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 13 Закону № 2535).
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обовязку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обовязку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ч. 1 ст. 17 Закону № 2535).
ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" розрахунок орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями подало до Жмеринської ОДПІ 02 квітня 2008 року (а.с. 15), про що свідчить вхідний номер та штамп на податковій декларації.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (ст. 27 Закону № 2535).
Так згідно податкової декларації ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" зобовязано було сплатити 4064 грн. 18 коп. Але відповідач здійснив часткову сплату, а тому станом на 18 вересня 2009 року не сплачено 304 грн. 49 коп.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Штрафні санкції застосовуються у розмірах, визначених статтею 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до наведеної статті ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" були нараховані штрафні санкції згідно податкових повідомлень рішень:
№ 0000131501/0 від 13.01.2009 року в сумі 252,44 грн.;
№ 0000141501/0 від 13.01.2009 року в сумі 70,00 грн.;
№ 0000151501/0 від 13.01.2009 року в сумі 44,60 грн.
Дані рішення отримані відповідачем 20 січня 2009 року, про що свідчить підпис керівника ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" на корінцях податкових повідомленнях-рішеннях (а.с. 17).
Станом на 18 вересня 2009 року за даними повідомленнями-рішеннями не сплачено 367,04 грн.
Таким чином, враховуючи те, що податковий розрахунок орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік визначений ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" самостійно, податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржено, то нараховані Жмеринською ОДПІ зобовязання (штрафні санкції) згідно вищенаведених норм Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є узгодженими.
Згідно п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків в податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації та не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. В той же час згідно п. 5.2.1. ст. 5 даного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Крім того за несвоєчасну сплату орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності нарахована пеня в сумі 3,72 грн. відповідно до п.п. 16.1.1 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За таких обставин та згідно картки особового рахунку станом на 21 вересня 2009 року податковий борг ФГ "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" складає 675 грн. 25 коп. Тобто, сума заборгованості в розмірі 675 грн. 25 коп. знайшла своє підтвердження в матеріалах справи, а тому правомірно заявлена до стягнення.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд доходить висновку про доцільність задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства "Жмеринський зерно-промисловий комплекс" (вул. Котовського, 1, с. Станіславчик, Жмеринський район, Вінницька область, 23160, код 34020889) до місцевого бюджету Жмеринського району в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності суму в розмірі 675 грн. 25 коп.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 23.11.09
Суддя Федчук Віталій Володимирович