Дата принятия
19.04.2013
Номер дела
232/1608/12
Номер документа
30950862
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

19.04.2013

Справа № 232/1608/12

Провадження № 2-а/127/49/13

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 квітня 2013 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

головуючого:судді Медяної Ю.В.,при секретарі:ОСОБА_1,за участю:

позивача:ОСОБА_2,представника відповідачаОСОБА_3,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними щодо перерахунку пенсії позивача при переведенні з наукової на пенсію за віком, сплату різниці між фактично отриманою пенсією та належною до виплати та стягнення маральної шкоди,-

в с т а н о в и в :

30 жовтня 2013 року до суду із позовною заявою звернулась ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними щодо перерахунку позивачу пенсії при переведенні її з наукової на пенсію за віком в частині застосування величини оцінки одного року страхового стажу в 1,35% та застосування індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії величиною 2,28248 та стягнення моральної шкоди в розмірі 250 600 грн. 00 коп.

В позові зазначено, що позивач ОСОБА_2 з 02 травня 1992 року перебуває на обліку Управлінні пенсійного фонду України м. Вінниці де отримує пенсію.

З 01 липня 2000 року по 05 липня 2011 року позивач, у відповідності до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», отримувала наукову пенсію.

3 01 червня 2011 року по 30 червня 2011 року позивач працювала один місяць в системі персоніфікованого обліку та 05 липня 2011 року звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці із заявою про переведення її з наукової пенсії на пенсію за віком.

Однак, при переведені позивача з одного виду пенсії на інший відповідачем було порушено вимоги Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що призвело до заниження розміру пенсії, а відтак позивач діяв протиправно та всупереч вимогам Закону.

Оскільки дії відповідача під час переведення ОСОБА_2 з одного виду пенсії на інший були протиправними, позивач просить стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 250 600 грн. 00 коп..

З підстав зазначених вище, позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовільнити.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнала, просила суд у його задоволені відмовити, зазначивши, що при переведені ОСОБА_2 з наукової пенсії на пенсію за віком Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці діяло виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 суду пояснила, що працює на посаді головного спеціаліста сектору № 1 відділу по контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресно-соціальної допомоги і пенсій при Департаменті праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради.

Департаментом здійснювалась перевірка, щодо нарахування пенсії позивачу ОСОБА_2 після переведення її 05 липня 2011 року з наукової пенсії на пенсію за віком.

За результатами проведеної вищезазначеної документальної перевірки, порушення з приводу невірного застосування показників, які використовуються для обрахунку розміру пенсії ОСОБА_2 відділом по контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресно-соціальної допомоги і пенсій при Департаменті праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, не виявлено.

Вислухавши позивача, представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимог позовної заяви з наступних підстав.

Як було встановлено судом, і не заперечувалось сторонами, що позивач ОСОБА_2 з 02 травня 1992 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України м. Вінниці де отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01 липня 2000 року відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» позивача ОСОБА_2 переведено на наукову пенсію, згідно її заяви від 22 червня 2000 року. З 05 липня 2011 року, згідно її заяви від цього ж числа, ОСОБА_2 у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» переведено на пенсію за віком.

Частиною 1 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьою статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д

___

Зд =

х 100 %, де

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Частиною 1 та 2 статті 27 закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

____

Кс =

, де:

100 % х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %

Статтею 24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як було встановлено судом, зокрема з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2, яка витребовувалась судом для огляду в судовому засіданні, що обрахунок її пенсії на підставі заяви від 05 липня 2011 року було здійснено виходячи із заробітної плати за період з 01 лютого 1977 року по 31 січня 1982 року, з 01 червня 2011 року по 30 червня 2011 року.

Виходячи із положень вищезазначених статей Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд вважає обґрунтованим розрахунок Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці, з якого вбачається, що індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі з урахуванням оптимізації становить 2,28248. Середній заробіток для обчислення пенсії: 2,28248х1982,63 (середній заробіток за 2010 рік) = 4523,31 грн. Коефіцієнт стажу: 34х12+8=416:12:100х1,35=0,46800 відповідає 34 роки 8 місяців 20 днів загальному трудовому стажу (по 30 червня 2011 року). Основний розмір пенсії:4525,31 (середній заробіток) х0,46800 (коефіцієнт стажу) =2117,85 грн. Доплата за понаднормрваний стаж: 764 (мінімальна пенсія) 14%(34-20) = 106,96 грн. Надбавка дитини війни 49,80 грн. Доплата згідно рішення суду 162,00 грн.

В ході судового розгляду, за заявою позивача ОСОБА_2, ухвалою суду від 28 січня 2013 року було призначено судову економічну експертизу на вирішення експертам якої були поставлені питання про те, чи документально підтверджуються нарахований Управлінням Пенсійного фонду України у м. Вінниці основний розмір пенсії в розмірі 2 117 грн. 85 коп., при переведені пенсії ОСОБА_2 з 05 липня 2011 року з наукової на пенсію за віком.

Вищезазначена ухвала залишилась без виконання, оскільки позивачем не було здійснено оплату послуг за проведення експертизи.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про правомірність дій Управління пенсійного фонду України м. Вінниці при переведені позивача ОСОБА_2 05 липня 2011 року з наукової на пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а відтак відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Не підлягає і до задоволення вимога позовної заяви про стягнення з в відповідача моральної шкоди в розмірі 250 600 грн. 00 коп., оскільки судом не встановлено протиправність дій Управління пенсійного фонду України м. Вінниці при переведені позивача ОСОБА_2 05 липня 2011 року з наукової на пенсію за віком.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 27, 24, 40, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 4, 6-12, 71, 159-163 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними щодо перерахунку пенсії позивача при переведенні з наукової на пенсію за віком, сплату різниці між фактично отриманою пенсією та належною до виплати та стягнення маральної шкоди відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: