Дата принятия
13.11.2012
Номер дела
116/1865/2012
Номер документа
27770324
Форма судопроизводства
Гражданское
Государственный герб Украины

Апеляційний суд Кіровоградської області

№ провадження 22-ц/1190/3015/12 Головуючий у суді І-ї інстанції Гарбуз О.А.

Інші справи позовного провадження Доповідач Карпенко О. Л.

РІШЕННЯ

Іменем України

13.11.2012 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

головуючого - Карпенка О.Л.,

суддів - Белінської І.М., Полежая В.Д.,

при секретареві - Дімановій Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації на рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2012 року, -

ВСТАНОВИЛА:

20 червня 2012 року Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації звернулося з позовом до ОСОБА_2 про стягнення 3540 грн. 60 коп. допомоги на дітей одиноким матеріям. Позов обґрунтовано тим, що заявою відповідачки від 18 січня 2008 року їй було призначено такий вид допомоги на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Однак з 01 вересня 2010 року дитина перебуває у Рівненській ЗОШІ І-ІІ ступенів і утримується за рахунок держави. Відповідачка не мала право на отримання державної допомоги у період перебування дитини на державному утриманні.

Рішенням Ново українського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2012 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу у якій просить скасувати рішення і ухвалити нове, яким стягнути з відповідачки 3 542 грн. 60 коп. надміру виплачених коштів. Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду не відповідає вимогам закону. Всі троє дітей знаходяться в Рівненській загальноосвітній школі-інтернаті й перебувають на державному утриманні. У зв'язку з цим відповідачка отримує державну допомогу одинокій матері безпідставно. Суд невірно застосував норму ст. 1215 ЦК України так, як з боку відповідачки мала місце недобросовісність так, як вона не повідомила Управління про влаштування дітей в інтернат ний заклад. Утримання дитини за рахунок держави і одночасна виплата матері державної допомоги на утримання дитини суперечить змісту законодавства.

Відповідачка письмові заперечення на апеляційну скаргу не подала.

В судовому засіданні представник позивача підтримала апеляційну скаргу.

Відповідачка в судовому засіданні доводи апеляційної скарги не визнала і просила відмовити у задоволенні скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, відповідачки, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах встановлених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції встановив і матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2, відповідачка по справі, являється матір'ю малолітнього ОСОБА_3, 14 серпня 2004 року.

Відповідно до ст. 18-1 закону України Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»з 18 січня 2012 року за заявою ОСОБА_2 їй призначено допомогу на дитину одинокій матері.

З 01 вересня 2010 року ОСОБА_3 навчається у Рівненській спеціалізованій загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ступенів.

Відмовляючи у задоволенні позову суд виходив з того, що дитина перебуває не на повному державному утриманні, на вихідних, у неробочі дні та під час канікул він знаходиться на утриманні матері, потребує забезпечення його одягом, шкільним приладдям, харчуванням.

Згідно ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 Кодексу під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Проте оскаржуване рішення неповною мірою відповідає цим вимогам закону.

Згідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції Закону від 04 листопада 2004 року, із змінами внесеними Законом від 25 березня 2005 року) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини.

Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, Допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу, про те, що дитина в цей час перебуває на повному державному утриманні.

Пунктом 36 Порядку (у редакції, яка діяла з вересня 2010 року по 16 листопада 2011 року) було передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; позбавлення волі отримувача допомоги за рішенням суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; працевлаштування дитини або реєстрації нею шлюбу до досягнення 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір'ю або батьком дитини; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Законом України від 16 червня 2011 доповнено Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»ст. 18-4. Частиною 2 цієї статті встановлено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі:

тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

тимчасового працевлаштування дитини.

Частиною 3 ст. 18-4 Закону передбачено, що у разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин. А ч. 4 цієї статті встановлено, що припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Таким чином тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання являється підставою для припинення (призупинення) виплати допомоги на дитину одиноким матерям.

Закон України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми»не визначає категорії дітей, які можуть бути влаштовані на повне державне утримання.

Однак згідно п. 4.6. Положення про спеціалізовану загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15 вересня 2008 року № 852, утримання учнів (вихованців), які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, у спеціалізованих школах (школах-інтернатах) державної та комунальної власності здійснюється за рахунок держави.

Пунктом 4.8. цього Положення також встановлено, що учні (вихованці) спеціалізованих шкіл (шкл-інтернатів) забезпечуються предметами гардеробу, текстильної білизни та предметами першої потреби відповідно до Норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 17 листопада 2003 року № 763, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 12 січня 2004 року за № 27/8626.

Крім того вони забезпечуються спортивним інвентарем та обладнанням, засобами навчання та іншим навчальним приладдям, іграшками та іграми, матеріалами для розвитку індивідуальних творчих здібностей, гурткової, секційної роботи, засобами реабілітації, виробами медичного призначення, підручниками та навчальними посібниками.

Згідно наявних в матеріалах справи довідок Рівненської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів ОСОБА_3 являється учнем цієї школи-інтернату, куди він був направлений за путівкою Управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації від 03 вересня 2010 року (а.с. 33) за рекомендацією Кіровоградської обласної психолого-медико-педагогічної консультації (а.с. 34).

Таким чином ОСОБА_3 перебуває на державному утриманні на рівні визначеному Норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 17 листопада 2003 року № 763.

У зв'язку з цим право відповідачки на отримання допомоги на дитину одинокій матері призупинилося з жовтня 2010 року та поновлювалося у період перебування повних місяців дитини вдома під час канікул (липень, серпень 2011 року).

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідачка не повідомила позивача про влаштування дитини у школу-інтернат внаслідок чого безпідставно отримувала допомогу у періоди з жовтня 2010 року по червень 2011 року, з вересня 2011 року по листопад 2011 року.

Згідно довідки (а.с. 9, 10) розмір надміру виплачених їй сум допомоги становить 3540 грн. 60 коп.

У зв'язку з цим, відповідно до ст. 1212 ЦК України, вказану сума підлягає стягненню з відповідачки.

У зв'язку з тим, що суд повно встановив обставини справи, але зроблені ним висновки не відповідають обставинам справи, відповідно до ст. 309 ЦПК України, рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації задовольнити, а рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2012 року скасувати і ухвалити нове рішення.

Позов Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації (р/р 35415009002232 в УДКС м. Кіровоград, МФО 823016, код 03197799) 3540 (три тисячі п'ятсот сорок) грн. 60 коп. безпідставно одержаної державної допомоги.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий:

Судді: