Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
10.10.2011 р. №2а-11510/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення вартості матеріального забезпечення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення в сумі 180,65 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
25.11.2010 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований з відкриттям персональної картки. Згідно поданої заяви відповідача, йому надано статус безробітного, розпочато нарахування та виплата допомоги по безробіттю за період з 02.12.2010 року по 26.11.2011 рік. В порушення вимог, вказаних в ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ОСОБА_1 не повідомив Харківський міський центр зайнятості про те, що він надавав послуги підприємству ТОВ "Українська ливарна компанія" відповідно до договору цивільно-правового характеру від 21.12.2010 року №2010/163 та отримав дохід згідно з актом прийому-передачі наданих послуг від 28.12.2010 року в сумі 1369,68 грн. Відповідачем підлягає поверненню допомога по безробіттю в сумі 180,65 грн., яка до теперішнього часу не повернута.
Представник позивача - Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості - ОСОБА_2 надала клопотання з проханням слухати справу без участі представника позивача.
Відповідач - ОСОБА_1 надав заяву в якій визнав позовні вимоги в повному обсязі та просив слухати справу без його участі.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
25 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки №НОМЕР_2.
02 грудня 2010 року ОСОБА_1 подав заяву про надання статусу безробітного.
Відповідно до положень ст.22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02 березня 2000 року №1533-ІІІ, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно зі ст.23 зазначеного Закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 02 грудня 2010 року №НТ101202 було надано статус безробітного як застрахованим особам з урахуванням страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст.22, та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»та розпочато нарахування та виплата допомоги по безробіттю протягом 360 календарних днів з 02.12.2010 р. по 26.11.2011 р., що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішення по особі ОСОБА_1 та даними про виконані платежі ОСОБА_1.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в Харківському міському центрі зайнятості, отримував дохід від ТОВ "Українська ливарна компанія" відповідно до договору цивільно-правового характеру від 21.12.2010 року №2010/163 та згідно з актом прийому-передачі наданих послуг від 28.12.2010 року в сумі 1369,68 грн.
Наказом від 22.02.2011 р. №НТ110222 скорочено виплати допомоги по безробіттю з 21.02.2011 р. по 07.03.2011 р. у зв'язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.5 п.5.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" на строк від 15 к.д. до 90 к.д.
Наказом від 09.03.2011 р. №НТ110309 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 08.03.2011 року.
Наказом від 29.07.2011 року №НТ110729 скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв"язку з приховуванням безробітним відомостей про працевлаштування га тимчасову роботу в період одержання допомоги по безробіттю відповідно до п.п.4 п.5 ст.31 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.3 п.5.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" на строк до 90 к.д., але не менше кількості к.д. тимчасової роботи з 15.07.2011 року по 11.10.2011 рік.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Виходячи з аналізу зазначеної норми, а також того, що відповідач отримував дохід, нарахований за період з 25.11.2010 року, що підтверджується даними про виконані платежі, які містяться в додатку до ПК про прийняття рішення щодо нарахувань та платежі, суд прийшов до висновку, що статус відповідача в період з 25.11.2010 року по 28.12.2010 року не може бути визначений як безробітного, що є підставою для віднесення ОСОБА_1 до зайнятого населення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу за зазначений період нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 180,65 грн.
Згідно акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№982-ДПА від 17.09.2020 року встановлено, що безробітний ОСОБА_1 приховав факт виконання робіт та отримання доходу від ТОВ "Українська ливарна компанія" відповідно до договору цивільно-правового характеру від 21.12.2010 року №2010/163 та згідно з актом прийому-передачі наданих послуг від 28.12.2010 року в сумі 1369,68 грн.
На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_1 директором Харківського МЦЗ винесено наказ про повернення коштів №691 від 03.08.2011 року, у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 180,65 грн., виплачених ОСОБА_1, як допомоги по безробіттю у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю.
04 серпня 2011 року відповідачу був направлений лист-претензія за вих. №11311 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю.
Пунктом 2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20 березня 2006 року (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Крім того, відповідач у письмовій заяві визнав позовні вимоги в повному обсязі та зазначив, що сплатити заборгованість не має можливості.
Згідно з ч. 2 ст. 51, ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково протягом всього часу судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про прийняття визнання адміністративного позову, оскільки це не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 180,65 грн.
Відповідно із вимогами ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 112, 136, 160-163, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення вартості матеріального забезпечення задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м.Харків, вул.Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) вартість матеріального забезпечення в розмірі 180.65 грн. (сто вісімдесят гривень 65 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Мар'єнко