Дата принятия
11.06.2026
Номер дела
912/776/26
Номер документа
137635454
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2026 рокуСправа № 912/776/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НФМ АГРО" (вул. Зіни Бєлої, буд. 156, кв. 8, кімната 5, м. Самар, Дніпропетровська обл., 51200)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОККАРД" (вул. Ельворті, 7, офіс 202, м. Кропивницький, 25002)

про стягнення 463 574,99 грн

секретар судового засідання - Коваленко Т.А.;

представники сторін участі в судовому засіданні не брали,

у судовому засіданні підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "НФМ АГРО" (далі - ТОВ "НФМ АГРО") до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОККАРД" (далі - ТОВ "ЛОККАРД") про стягнення 463 574,99 грн збитків з покладанням на відповідача сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ "НФМ АГРО" зазначило, що відповідачем порушено вимоги податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних у ЄРПН, а саме не надано до податкового органу письмових пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання щодо їх реєстрації, що призвело до фактичної втрати позивачем права на включення суми ПДВ до складу податкового кредиту та на зменшення податкового зобов`язання на суму 463 574,99 грн, через що позивач поніс прямі фінансові збитки на зазначену суму.

Ухвалою від 13.04.2026 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 12.05.2026.

Протокольною ухвалою від 12.05.2026 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 02.06.2026.

Ухвалою від 02.06.2026 господарський суд постановив закрити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду по суті на 11.06.2026.

У судовому засіданні 11.06.2026 представники сторін участі не брали, але про дату, час та місце його проведення були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу в судовому засіданні 11.06.2026 за відсутності представників сторін.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень щодо заявлених позовних вимог.

Частиною 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У судовому засіданні 11.06.2026 досліджено докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд установив таке.

30.11.2023 між ТОВ "НФМ АГРО" (далі - ТОВ "НФМ АГРО", Позивач, Замовник) та ТОВ "ЛОККАРД" (далі - ТОВ "ЛОККАРД", Відповідач, Постачальник) було укладено Договір на відпуск паливно-мастильних матеріалів за паливними картками № 0041-6-ПК від 29.11.2023 (далі - Договір, а.с. 17-18), за умовами п. 2.1., 2.2. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Постачальник зобов`язується поставити Замовнику паливно-мастильні матеріали та Паливні картки, на яких воно обліковується; організовувати та забезпечувати відпуск ПММ Замовнику або Довіреній особі Замовника на підставі Паливних карток, а Замовник зобов`язується сплатити Постачальнику вартість ПММ. Асортимент, кількість (обсяг), ціна за відповідну одиницю виміру ПММ, визначаються у рахунках, які виставляються Постачальником та сплачуються Замовником згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п. 2.3. Договору право власності на ПММ виникає у Замовника з моменту фактичного отримання ПММ на підставі Авторизаційної відповіді у кількості, що вказана у квитанції Терміналу, в повному обсязі згідно з Договором за ціною що визначена відповідно розділу 5 Договору.

За умовами п. 4.1. Постачальник зобов`язаний, зокрема: на підставі Заяви на отримання Паливних карток, безкоштовно надати Замовнику Паливні картки, після отримання оплати ГІММ, Постачальник відправляє Замовнику Паливні картки та накладну; негайно, після отримання позитивних Авторизаційних відповідей по Паливним карткам через Термінал, забезпечувати відпуск ПММ Замовнику або Довіреним особам Замовника на АЗС; у строк не більше 2-х банківських днів з дня надходження коштів за ПММ на поточний рахунок (в повному обсязі за відповідним рахунком) Постачальника забезпечити поповнення Основної Паливної Картки Замовника; Постачальник до 8-го числа кожного місяця зобов`язується надати, а Замовник отримати, підсумкову видаткову накладну за попередній місяць; забезпечити Замовнику можливість безперешкодного використання Паливних карток відповідно до умов Договору та Правил користування Паливними картками (Додаток 1 до Договору).

Замовник за умовами п. 4.2. Договору зобов`язаний, зокрема: оплачувати ПММ згідно з умовами цього Договору; при поповненні Основних Паливних Карток звірити відповідність кількості і асортименту ПММ, вказаних в рахунку Постачальника кількості і асортименту на Основних Паливних Картках, та в разі невідповідності цієї інформації негайно повідомити Постачальника; вжити всі відповідні заходи щодо збереження Паливних карток, забезпечити неможливість несанкціонованого використання Паливних карток особами, які не є Довіреними особами Замовника; ознайомити всіх Довірених осіб з Правилами користування Паливними картками (Додаток 1 до Договору); Замовник зобов`язується отримати, та за відсутності мотивованих письмових заперечень підписати та повернути підсумкову видаткову накладну за попередній місяць протягом 3 (трьох) календарних днів, з дня його отримання.

Оплата Товару здійснюється Замовником в національній валюті України в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника в день виписки рахунку на Товар. Ціна товару вказується у рахунку-фактурі та дійсна протягом дня його виписки. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на рахунок Постачальника. Оплата Товару здійснюється Замовником шляхом перерахування коштів на вказані в рахунку-фактурі реквізити Постачальника. Постачальник звільняється від своїх обов`язків стосовно партії товару оплата якої здійснена на інші реквізити (п. 5.1. - 5.2. Договору).

Згідно з п. 6.1., 6.2. Договору якщо унаслідок дії непереборної сили, інших форс-мажорних обставин (техногенного, природного/соціально-політичного/військового характеру/обставин юридичного форс-мажору (дія/рішення органів державної влади, органів і установ, що містять заборону або обмеження з питань, які мають пряме (безпосереднє) відношення до виконання Договору), унеможливлюється виконання будь-якою Стороною зобов`язань за Договором, така Сторона повинна повідомити у письмовій формі про це іншу Сторону протягом 5 календарних днів з дати їх виникнення. Доказом дії обставин непереборної сили, інших форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово-промисловою палатою України, регіональною Торгово-промисловою палатою, іншим компетентним органом чи установою.

За умовами п. 7.1. Договору цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту підписання Сторонами та його скріплення печатками Сторін (за умови наявності печатки у сторони).

Відповідно до п. 8.1., 8.2. Договору за неналежне і несвоєчасне виконання умом цього Договору Сторони несуть відповідальність в межах чинного законодавства України, якщо інше не передбачено цім Договором. Сплата штрафних санкцій не звільняє сторони від взятих на себе зобов`язань.

Згідно з п. 9.1. Договору усі спори між сторонами, з яких не було досягнуто згоди, розв`язуються у відповідності до діючого законодавства України за місцем знаходження Постачальника.

У всьому іншому не передбаченому умовами Договору, відносини Сторін регулюються нормами чинного законодавства України (п. 11.5. Договору).

Відповідно до п. 11.6. Договору Постачальник є платником податку на прибуток на загальних умовах згідно з чинним законодавством України.

Договір підписано та скріплено печатками Сторін.

На виконання умов Договору Постачальником були виставлені рахунки-фактури на оплату на загальну суму 3 382 650,00 грн, в т.ч. ПДВ - 563 775,00 грн, а саме: № 0006/1656823 від 29.11.2023 на оплату дизпалива в кількості 7 100 л за ціною 49,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 351 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 58 575,00 грн); № 0006/1267786 від 29.11.2023 на оплату бензину А-95 в кількості 1 100 л за ціною 49,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 54 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 9 075,00 грн); № 0006/1233901 від 19.12.2023 на оплату бензину А-95 в кількості 4 200 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 195 300,00 грн (в т.ч. ПДВ - 32 550,00 грн); № 0006/1088705 від 02.01.2024 на оплату бензину А-95 в кількості 2 500 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 116 250,00 грн (в т.ч. ПДВ - 19 375,00 грн); № 0006/1481476 від 02.01.2024 на оплату дизпалива в кількості 3 800 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 176 700,00 грн (в т.ч. ПДВ - 29450,00 грн); № 0006/1873253 від 02.01.2024 на оплату дизпалива в кількості 6 400 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 297 600,00 грн (в т.ч. ПДВ - 49 600,00 грн); № 0006/1957436 від 24.01.2024 на оплату бензину А-95 в кількості 2 100 л за ціною 45,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 95 550,00 грн (в т.ч. ПДВ - 15 925,00 грн); № 0006/1078614 від 30.01.2024 на оплату дизпалива в кількості 7 300 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 339 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 56 575,00 грн); № 0006/1834082 від 30.01.2024 на оплату дизпалива в кількості 9 600 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 446 400,00 грн (в т.ч. ПДВ - 74 400,00 грн); № 0006/1842202 від 30.01.2024 на оплату бензину А-95 в кількості 3 800 л за ціною 46,50 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 176 700,00 грн (в т.ч. ПДВ - 29 450,00 грн); № 0006/1817710 від 19.02.2024 на оплату бензину А-95 в кількості 2 200 л за ціною 48,00 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 105 600,00 грн (в т.ч. ПДВ - 17 600,00 грн); № 0006/1374792 від 28.02.2024 на оплату дизпалива в кількості 6100 л за ціною 48,00 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 292 800,00 грн (в т.ч. ПДВ - 48 800,00 грн); № 0006/1592467 від 28.02.2024 на оплату бензину А-95 в кількості 4 400 л за ціною 48,00 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 211 200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 35 200,00 грн); № 0006/1643866 від 28.02.2024 на оплату дизпалива в кількості 10 900 л за ціною 48,00 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 523 200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 87 200,00 грн) (а.с. 23-36).

Замовник, у свою чергу, сплатив вказані рахунки-фактури, що підтверджується платіжними інструкціями: № 10253 від 29.11.2023 на суму 351 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 58 575,00 грн); № 10252 від 29.11.2023 на суму 54 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 9 075,00 грн); № 10990 від 21.12.2023 на суму 195 300,00 грн (в т.ч. ПДВ - 32 550,00 грн); № 11323 від 02.01.2024 на суму 116 250,00 грн (в т.ч. ПДВ - 19 375,00 грн); № 11324 від 02.01.2024 на суму 176 700,00 грн (в т.ч. ПДВ - 29 450,00 грн); № 11325 від 02.01.2024 на суму 297 600,00 грн (в т.ч. ПДВ - 49 600,00 грн); № 11949 від 24.01.2024 на суму 95 550,00 грн (в т.ч. ПДВ - 15 925,00 грн); № 12128 від 30.01.2024 на суму 339 450,00 грн (в т.ч. ПДВ - 56 575,00 грн); № 12127 від 30.01.2024 на суму 446 400,00 грн (в т.ч. ПДВ - 74 400,00 грн.); № 12126 від 30.01.2024 на суму 176 700,00 грн (в т.ч. ПДВ - 29 450,00 грн); № 12831 від 19.02.2024 на суму 105 600,00 грн (в т.ч. ПДВ - 17 600,00 грн); № 13132 від 28.02.2024 на суму 292 800,00 грн (в т.ч. ПДВ - 48 800,00 грн); № 13130 від 28.02.2024 на суму 211 200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 35 200,00 грн); № 13131 від 28.02.2024 на суму 523 200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 87 200,00 грн) (а.с. 37-50).

Позивач зазначає, що Товар за Договором був переданий, про що свідчать видаткові накладні на загальну суму 3 163 173,85 грн., у т.ч. ПДВ - 527 195,62 грн: № 0006/1000091 від 31.12.2023; № 0006/1000122 від 31.01.2024; № 0006/1000666 від 29.02.2024; № 0006/1001257 від 31.03.2024; № 0006/1002070 від 31.05.2024 (а.с. 51-55).

Як зазначає Позивач, за результатами здійсненої ним оплати Відповідачем було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 2 (дві) податкові накладні на загальну суму ПДВ - 100 199,99 грн, а саме:

1) податкова накладна № 1000152 від 31.12.2023 на суму ПДВ 20 857,27 грн;

2) податкова накладна № 1000153 від 31.12.2023 на суму ПДВ 79 342,72 грн (а.с. 56-57).

Позивач також зазначив, що в іншій частині, вимоги податкового законодавства щодо своєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених за фактом "першої події" Відповідачем не виконані, про що свідчать відповідні квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних всього на загальну суму ПДВ - 463 574,99 грн, з яких:

- № 1000161 від 31.01.2024 на загальну суму 223 791,56 грн (ПДВ - 37 298,59 грн);

- № 1000162 від 31.01.2024 на загальну суму 978 458,44 грн (ПДВ - 163 076,40 грн);

- № 1000161 від 29.02.2024 на загальну суму 236 366,51 грн (ПДВ - 39 394,42 грн);

- №1000162 від 29.02.2024 на загальну суму 819 633,49 грн (ПДВ - 136 605,58 грн);

- № 1000016 від 31.03.2024 на загальну суму 377 231,04 грн (ПДВ - 62 871,84 грн);

- № 1000017 від 31.03.2024 на загальну суму 145 968,96 грн (ПДВ - 24 328,16 грн).

Відтак, на переконання Позивача, внаслідок не здійснення Відповідачем реєстрації податкових накладних за вказаними господарськими операціями, Позивач у звітному періоді був позбавлений права включити суму ПДВ до податкового періоду та, відповідно, зобов`язаний сплатити на користь держави грошове зобов`язання з ПДВ у розмірі 463 574,99 грн.

Зазначену суму Позивач вважає збитками, які йому має відшкодувати Відповідач, через протиправність дій якого Позивач не зміг скористатися правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 463 574,99 грн.

Розглянувши спір по суті, господарський суд ураховує таке.

За приписами ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) одним із способів захисту цивільних прав та інтересів судом є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування; збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно з ч. 1 ст. 225 Господарського кодексу України (чинного на момент договірних відносин) до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного з цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.

Отже, при вирішенні питання про стягнення збитків, заподіяних неналежним складенням та реєстрацією податкових накладних, необхідно встановити наявність чи відсутність усіх елементів складу господарського правопорушення.

Доведення наявності таких збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв`язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача. Причинний зв`язок як обов`язковий елемент відповідальності за заподіяні збитки полягає в тому, що шкода повинна бути об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди, отже, доведенню підлягає те, що протиправні дії заподіювана є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки.

В свою чергу вина заподіювача збитків презюмується, а тому її відсутність має довести особа, до якої пред`явлено таку вимогу.

Відповідно до підп. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

За змістом п. 198.1, 198.2 ст. 198 цього Кодексу до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

За приписами п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені, зокрема, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Отже, збільшення податкового кредиту є майновим інтересом покупця товарів/послуг, який за загальним правилом реалізовується після виконання продавцем у публічно-правових відносинах з державою обов`язку скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Обов`язок продавця зареєструвати податкову накладну є обов`язком платника податку у публічно-правових відносинах, а не обов`язком перед покупцем, хоча невиконання цього обов`язку може завдати покупцю збитків. Тому належним способом захисту для покупця може бути звернення до продавця з позовом про відшкодування збитків, завданих порушенням його обов`язку щодо складення та реєстрації належним чином податкових накладних.

Як убачається з матеріалів справи, ТОВ "ЛОККАРД" сформувало та відправило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 1000152 від 31.12.2023 на суму ПДВ 20 857,27 грн; № 1000153 від 31.12.2023 на суму ПДВ 79 342,72 грн; № 1000161 від 31.01.2024 на загальну суму 223 791,56 грн (ПДВ - 37 298,59 грн); № 1000162 від 31.01.2024 на загальну суму 978 458,44 грн (ПДВ - 163 076,40 грн); № 1000161 від 29.02.2024 на загальну суму 236 366,51 грн (ПДВ - 39394,42 грн); №1000162 від 29.02.2024 на загальну суму 819 633,49 грн (ПДВ - 136 605,58 грн); № 1000016 від 31.03.2024 на загальну суму 377 231,04 грн (ПДВ - 62 871,84 грн); № 1000017 від 31.03.2024 на загальну суму 145 968,96 грн (ПДВ - 24 328,16 грн).

Однак, в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровано лише 2 (дві) податкові накладні на загальну суму ПДВ - 100 199,99 грн (податкова накладна № 1000152 від 31.12.2023 та податкова накладна № 1000153 від 31.12.2023).

Також згідно з наданими позивачем до справи квитанції, реєстрацію податкових накладних № 1000161 від 31.01.2024 на загальну суму 223 791,56 грн (ПДВ - 37 298,59 грн); № 1000162 від 31.01.2024 на загальну суму 978 458,44 грн (ПДВ - 163 076,40 грн); № 1000161 від 29.02.2024 на загальну суму 236 366,51 грн (ПДВ - 39394,42 грн); №1000162 від 29.02.2024 на загальну суму 819 633,49 грн (ПДВ - 136 605,58 грн); № 1000016 від 31.03.2024 на загальну суму 377 231,04 грн (ПДВ - 62 871,84 грн); № 1000017 від 31.03.2024 на загальну суму 145 968,96 грн (ПДВ - 24 328,16 грн) зупинено на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Підставою зупинення вказано, що податкова накладна складена та подана платником, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 1165), а наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється, зокрема, щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1),

Згідно з абз. 1 п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абз. 2, 3 п. 6 Порядку № 1165).

У свою чергу, Порядок № 520 визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких, відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 520).

Відповідно до п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (абз. 1 п. 6 Порядку № 520).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою, згідно з додатком до цього Порядку (п. 10 Порядку № 520).

Пунктом 10 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом установлено, що податковим органом було зупинено реєстрацію податкових накладних на суму ПДВ 463 574,99 грн та запропоновано ТОВ "ЛОККАРД" надати пояснення і документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Суд ураховує, що Замовник не є стороною публічно-правових відносин між Постачальником і контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.03.2023 у справі № 925/556/21 зазначила, що з 01.01.2015 ПК не встановлює для платника ПДВ механізм, який би дозволяв йому включити ПДВ за відповідною операцією до складу податкового кредиту за відсутності зареєстрованої його контрагентом у ЄРПН податкової накладної, якщо контрагент за законом мав її зареєструвати. Такий платник ПДВ також не має у податкових відносинах права самостійно спонукати контрагента до здійснення реєстрації, а також не може спонукати контрагента оскаржити незаконні рішення, дії чи бездіяльність контролюючого органу, якщо вони були перешкодою у реєстрації податкової накладної у ЄРПН. Водночас саме від того, чи здійснить контрагент всі необхідні дії для реєстрації податкової накладної в ЄРПН, а у випадку незаконної перешкоди з боку контролюючого органу для реєстрації - від того, чи зможе контрагент успішно усунути ці перешкоди, фактично залежить виникнення права такого платника податку на податковий кредит з ПДВ.

Отже, саме від дій Відповідача залежить вирішення питання реєстрації податкових накладних та, відповідно, можливість включення сум ПДВ до податкового кредиту ТОВ "НФМ АГРО".

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів надання ТОВ "ЛОККАРД" до ДПС необхідних письмових пояснень та документів для подальшої реєстрації податкових накладних внаслідок зупинення їх реєстрації. Також Відповідач не повідомляє про оскарження рішення комісії та не підтверджує вчинення конкретний дій задля реєстрації податкових накладних.

Пунктом 6 ст. 3 ЦК України закріплений принцип справедливості, добросовісності та розумності.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 13 ЦК України при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

За висновками Великої Палати Верховного Суду зазначений принцип включає, зокрема, обов`язок особи враховувати потреби інших осіб у цивільному обороті, проявляти розумну дбайливість та добросовісно вести переговори (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 910/719/19). Сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності (постанова Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц).

Отже, при наявності перешкод у реєстрації податкових накладних ТОВ "ЛОККАРД", проявляючи розумну дбайливість та ураховуючи майнові інтереси іншої сторони за Договором (ТОВ "НФМ АГРО"), має надати до ДПС пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, або оскаржити рішення комісії про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку у разі незгоди з таким рішенням.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про бездіяльність ТОВ "ЛОККАРД" у спірних правовідносинах.

Отже, суд установив причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача та, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на цю суму.

Наявність права позивача на очікування завершення граничного строку, як для подання відповідачем відповідних документів до комісії, так і для включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних згідно п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України не може нівелювати права позивача на своєчасне отримання податкового кредиту та призведе до невиправданого затягування захисту порушених інтересів позивача. Збитки позивача, які спричинені відсутністю реєстрації податкових накладних, виникли з моменту сплати ним до бюджету ПДВ у звітному періоді у повному обсязі у зв`язку з неотриманням права на зменшення податкового зобов`язання на суму, яка відповідає ціні позову.

У справі, що розглядається, відповідач не довів свого наміру вчинити всі необхідні для реєстрації податкових накладних, а тому відповідач є відповідальним перед своїм контрагентом-покупцем у господарській операції за наслідками не вчинення відповідних дій.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОККАРД" (вул. Ельворті, 7, офіс 202, м. Кропивницький, 25002; код ЄДРПОУ: 44574166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НФМ АГРО" (вул. Зіни Бєлої, буд. 156, кв. 8, кімната 5, м. Самар, Дніпропетровська обл., 51200; код ЄДРПОУ: 39206071) збитки в сумі 463 574,99 грн, а також судовий збір у сумі 5 562,90 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів.

Повний текст рішення складено - 22.06.2026.

Суддя М.С. Глушков