Дата принятия
23.06.2021
Номер дела
923/1391/20
Номер документа
99202064
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2021 року, м. Херсон, справа № 923/1391/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Соловйова К.В., розглянувши у відкритому засіданні справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця Лебідь Андрія Миколайовича, м. Херсон

до: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона, м. Херсон

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета пору на стороні відповідача: Міністерство оборони України, м. Київ,

про зобов`язання провести аукціони на продовження договорів оренди нерухомого військового майна

за участю секретаря судового засідання Рудченко І.О.,

представників учасників справи:

від позивача: адвокат Мусієнко Л.П., довіреність від 21.12.2020 № 1, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №4907 від 27.03.2012;

від відповідача: уповн. особа, юрисконсульт Лагута В.А. наказ № 75 від 14.06.2021 про організацію самопредставництва;

від третьої особи: уповн. особа Ануфрієва Д.В., відомості з ЄДРПОУ.

у с т а н о в и в:

Обґрунтування позову

Правовими підставами позову Фізичної особи-підприємця Лебідь Андрія Миколайовича (позивач) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона (відповідач) про зобов`язання провести аукціони на продовження договорів оренди нерухомого військового майна вказано ст.ст.1, 18, 19 та п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про оренду державного і комунального майна”, ст.283 Господарського та ст.759 Цивільного кодексів України, п.143, п.144, п.148, п.149, п.151 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, а в якості обставин, якими обґрунтовано позовні вимоги зазначено про порушення відповідачем права позивача на продовження укладених позивачем з відповідачем договорів № 181/9-86р від 24.02.2000 та №104/2003Голов КЕУ від 23.12.2003 оренди нерухомого військового майна, шляхом укладення додаткових угод до цих договорів у встановленому законом порядку (за наслідками проведення відповідних аукціонів), що мало місце внаслідок нездійснення відповідачем розгляду письмової пропозиції позивача від 20.07.2020 про продовження строків оренди майна.

Разом з позовною заявою до суду надано копії: 1) договорів оренди № 181/9-86р від 24.02.2000 та № 104/2003Голов КЕУ від 23.12.2003, в їхній редакції (з змінами) за станом на 20.07.2020; 2) листування позивача з відповідачем щодо продовження цих договорів та щодо повернення майна з оренди (лист позивача від 20.07.2020 № б/н, листи відповідача від 09.11.2020 № 2326 та від 04.12.2020 № 2471, з додатками – примірниками актів приймання-передачі майна з оренди від грудня 2020 року; 3) рахунків відповідача за грудень 2020 року на сплату позивачем платежів, що передбачені договорами оренди №181/9-86р від 24.02.2000 та № 104/2003Голов КЕУ від 23.12.2003, 4) актів звірки заборгованості по взаєморозрахунках за вказаними договорами за станом на 26.12.2020.

Позиція та докази відповідача

Згідно з відзивом на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнає та стверджує про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки:

- позивач подав відповідачеві пропозицію про продовження строку договорів оренди у письмовій формі (листом від 20.07.2020), а не шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі (тобто, у неналежний спосіб);

- всупереч вимог п.136 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, до вказаного листа позивача від 20.07.2020 не було додано документів, які передбачені за п.113 цього ж Порядку, а також звіту про оцінку майна;

- на час звернення позивача до відповідача з вказаним листом від 20.07.2020 процедуру передачі в оренду об`єктів військового майна не було врегульовано належним чином: з метою отримання роз`яснень щодо такої процедури відповідач неодноразово звертався до свого керівництва, від якого отримав пряму вказівку про заборону здійснення передачі нерухомого військового майна в оренду за листом від 15.07.2020 № 370/2/3607;

- майно, яке перебувало у платному строковому користуванні позивача відповідно до спірних договорів оренди, повернуто позивачем відповідачеві за актами від 31.12.2020 приймання-передачі майна з оренди, у зв`язку з закінченням строку дії спірних договорів.

Разом з відзивом на позовну заяву до суду надано копії: 1) листування відповідача з його керівництвом щодо порядку продовження спірних договорів оренди (листи відповідача від 09.05.2020 № 1076, від 09.09.2020 №1875, від 11.11.2020 №2347 та лист від 15.07.2020 № 370/2/3607 Центрального управління інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних сил України; 2) листа від 09.11.2021 №2326 відповідача до позивача; 3) актів від 31.12.2020 приймання-передачі майна з оренди.

Позиція та докази третьої особи

Третя особа 17.02.2021 надіслала електронною поштою письмові пояснення (скріплені ЕЦП представника третьої особи, докази повноважень якого наявні у справі) щодо заявленого позову, згідно з якими третя особа просить суд відмовити повністю у задоволенні позову, за його необґрунтованості, оскільки за підписаними позивачем актами від 31.12.2020 приймання-передачі майна з оренди позивач повернув відповідачеві нерухоме майно державної власності, що є об`єктом оренди за спірними договорами, у зв`язку з закінченням строку дії цих договорів. Будь-які докази до пояснень не додано.

Процесуальні дії та рішення суду

Ухвалою суду від 13.01.2021 відкрите провадження у справі за правилами загального провадження, залучено Міністерство оборони України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, підготовче засідання призначене на 17.02.2021 о 12год., встановлено строки, 03.02.2021 відповідачу для надання відзиву на позов, 16.02.2021 позивачу для надання відповіді на відзив, третій особі для надання пояснень щодо позову - 10 днів по отриманні цієї ухвали.

Протокольною ухвалою суду від 17.02.2021 продовжено на 30-ть днів строк проведення підготовчого провадження у справі, після чого в судовому засіданні 17.02.2021 оголошена перерва до 10-30год. 17.03.2021.

Ухвалою суду від 17.03.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено на 11-30год. 28.04.2021 судове засідання по розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 28.04.2021 судом оголошено перерву до 11-00год. 26.05.2021.

Ухвалою суду від 26.05.2021 задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи, а також вирішено провести розгляд справи по суті протягом розумного строку та відкладено судове засідання на 14-30год. 23.06.2021.

Сторонами дотримано вимоги ч.2 та ч.3 ст.80 Господарського процесуального кодексу України щодо подання доказів разом з поданням позовної заяви та відзивом на неї, а тому докази, які сторони подали разом з позовною заявою та відзивом на неї прийнято судом.

Після завершення розгляду справи в судовому засіданні 23.06.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини, які встановлено судом

Міністерство оборони України, як орендодавець, та Фізична особа-підприємець Лебідь Андрій Миколайович (надалі – позивач), як орендар, уклали 24.02.2000 між собою договір № 181/9-86р оренди нежитлового приміщення, на умовах якого орендодавець передав, а орендар, в свою чергу, прийняв в строкове платне користування нерухоме майно державної власності, а саме, нежитлове приміщення військового магазину загальною площею 119,3кв.м, яке знаходиться на балансі орендодавця та розташоване на території військового містечка № 11 в Херсонському гарнізоні, військова частина А-1836, за адресою - Херсонська обл., Білозерський район, с. Антонівка, вул. Дальня, з вартістю приміщення 7300,00рн згідно з актом оцінки вартості приміщення, для використання орендарем в якості магазину.

Згідно з п.11.1 даного договору встановлено, що він діє з дня підписання між сторонами договору акта приймання-передачі в оренду нежитлового приміщення та до 01.12.2004. Згідно з п.11.5 даного договору у разі відсутності письмової заяви однієї із сторін про припинення даного договору, після закінчення його строку протягом одного місяця, даний договір вважається продовженим на такий саме термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором, а орендар має переважне право за інших рівних умов на продовження договору оренди на новий термін.

У відповідності до затвердженого 01.03.2000 командиром військової частини акту прийому-передачі нежитлового приміщення військового магазину, розташованого на території військової частини А-1836 в Херсонському гарнізоні с. Антонівка, вул. Дальня, позивач прийняв в оренду вказане нежитлове приміщення загальною площею 119,3кв.м.

В подальшому до даного договору оренди №181/9-86 від 24.02.2000 нерухомого військового майна неодноразово вносилися зміни, а саме, додатковими договорами №3д/2007/ГоловКЕУ від 22.05.2007, № 158 від 01.12.2009, № 273 від 01.12.2011 та додатковими угодами № 1д/2014/KEB від 30.11.2014, №3д/2017/КЕВ від 28.11.2017, за якими, зокрема, визначалися відповідні нові строки дії договору (продовжувався строк його дії): з 01.01.2007 по 30.11.2009 (за додатковим договором №3д/2007/ГоловКЕУ від 22.05.2007); з 01.12.2009 по 30.11.2011 (додатковий договір № 158 від 01.12.2009); з 01.12.2011 по 29.11.2014 (додатковий договір №273 від 01.12.2011); з моменту підписання договору до 27.11.2017 (додаткова угода №1д/2014/KEB від 30.11.2014); з моменту підписання договору до 26.11.2020 (додаткова угода № 3д/2017/КЕВ від 28.11.2017).

Також, за текстом укладеного 01.12.2009 між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Херсона (надалі – відповідач) та позивачем додаткового договору оренди № 158 до вказаного договору оренди № 181/9-86 від 24.02.2000 зазначено про укладання даного додаткового договору, зокрема, у зв`язку з набуттям відповідачем права виступати орендодавцем нерухомого військового майна як суб`єкта господарської діяльності у Збройних Силах України.

Поряд з цим, 29.12.2003 Міністерство оборони України, як орендодавець, та позивач, як орендар, уклали між собою договір №104/200/Голов КЕУ оренди нерухомого військового майна, на умовах якого орендодавець передав, а орендар, в свою чергу, прийняв в строкове платне користування нежитлові приміщення будівлі їдальні загальною площею 134,4кв.м., інвентарний номер 10, яке знаходиться на балансі військової частини А-1604 та розташоване за адресою - Херсонська обл., Білозерський район, смт.Чорнобаївка, військове містечко №14, з вартістю приміщення 13140,00рн згідно з актом оцінки вартості приміщення, для використання орендарем з метою роздрібної торгівлі продовольчими товарами.

Згідно з п.10.1 даного договору встановлено, що він діє з 29.12.2003 строком на 5-ть років. Згідно з п.6.2. даного договору після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов`язки, має переважне право, за інших умов, на продовження договору оренди на новий термін. Згідно з п.10.6 даного договору у разі відсутності письмової заяви однієї із сторін про припинення даного договору, після закінчення його строку протягом одного місяця, даний договір вважається продовженим на такий саме термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

У відповідності до затвердженого 21.07.2003 начальником КЕУ Південного ОК акту прийому-передачі нерухомого майна в оренду позивачем прийнято в оренду нежитлові приміщення будівлі їдальні загальною площею 134,4кв.м., інвентарний номер 10, яке знаходиться на балансі військової частини А1604 та розташоване за адресою - Херсонська обл., Білозерський район, смт. Чорнобаївка, військове містечко № 14.

В подальшому до даного договору оренди №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 неодноразово вносилися зміни, а саме, додатковими договорами № 4д/2007/ГоловКЕУ від 22.05.2007, № 159 від 01.12.2009, № 274 від 01.12.2011 та додатковими угодами №2д/2014/КЕВ від 30.11.2014, № 4д/2017/КЕВ від 28.11.2017, за якими, зокрема, визначалися відповідні нові строки дії договору (продовжувався строк його дії): з 01.01.2007 по 30.11.2009 (за додатковим договором №4д/2007/ГоловКЕУ від 22.05.2007); з 01.12.2009 по 30.11.2011 (додатковий договір № 159 від 01.12.2009); з 01.12.2011 по 29.11.2014 (додатковий договір № 274 від 01.12.2011); з моменту підписання договору до 27.11.2017 (додаткова угода № 2д/2014/KEB від 30.11.2014); з моменту підписання договору до 26.11.2020 (додаткова угода № 4д/2017/КЕВ від 28.11.2017).

Також, згідно з укладеним 22.05.2007 між позивачем та Міністерством оборони України додатковим договором № 4д/2007/ГоловКЕУ до вказаного договору оренди №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 даний договір оренди викладений у новій редакції, що передбачає, зокрема: орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно державної власності, а саме, нежитлові приміщення загальною площею 134,4кв.м. в будівлі магазину за генеральним планом № 11 військового містечка № 14, яке знаходиться на балансі відповідача, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Херсона, та розташоване за адресою - Херсонська обл., Білозерський район, смт.Чорнобаївка, використання орендарем під магазин з торгівлі продовольчими товарами (крім товарів підакцизної групи) (п.1.1. та п.1.3. даного додаткового договору).

Поряд з цим, за текстом укладеного 01.12.2009 між відповідачем, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Херсона, та позивачем додаткового договору оренди №159 до вказаного договору оренди №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 зазначено про укладання даного додаткового договору, зокрема, у зв`язку з набуттям відповідачем права виступати орендодавцем нерухомого військового майна як суб`єкта господарської діяльності у Збройних Силах України.

Основними умовами вказаних договорів оренди № 181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003, в редакції цих договорів згідно з раніше зазначеними за текстом даного рішення суду додатковими договорами та додатковими угодами до цих договорів, що впливають на взаємовідносини сторін в межах спору між ними, є наступні:

- у разі припинення договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання (за пунктом 3.10. договору);

- орендар, який належним чином виконує свої обов`язки за договором оренди, після закінчення строку договору має переважне право перед іншими особами, за умови рівних пропозицій щодо оренди на укладання договору на новий строк, а умови договору оренди на новий строк встановлюються за домовленістю сторін (п.6.2.);

- зміни до умов договору оренди допускаються за згодою сторін, пропозиція щодо таких змін розглядається протягом одного місяця з дати подання пропозиції (п.10.3.);

- у разі відсутності заяви орендаря про припинення чи укладання договору оренди на новий строк за місяць до закінчення строку оренди, дія договору оренди припиняється після закінчення строку, на який його було укладено (п.10.4.);

- у разі припинення або розірвання даного договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцеві (п.10.9);

- майно вважається таким, що повернуто з оренди, з моменту підписання сторонами даного договору акта приймання-передавання, а обов`язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майно покладається на орендаря (п.10.10);

- взаємовідносини сторін, що неврегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України (п.10.12.).

Листом від 20.07.2020 позивач запропонував відповідачеві, у зв`язку з закінченням терміну дії (саме) додаткових угод від 28.11.2017 (як-то вказано у листі) до договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна, продовжити термін дії цих договорів на новий строк згідно з діючим законодавством. Даного листа отримано відповідачем 20.07.2020 (згідно з відміткою про реєстрацію вхідної кореспонденції за № 1385).

Листом від 09.11.2020 № 2326 відповідач запропонував позивачеві, у зв`язку з закінченням 26.11.2020 терміну дії вказаних договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди, повернути орендоване позивачем майно згідно діючого законодавства. За цим самим листом позивачеві було повідомлено про те, що у зв`язку з набранням чинності новим Законом України “Про оренду державного і комунального майна” відповідач розгляне питання продовження орендних відносин після отримання методичних рекомендацій від вищого керівництва Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики.

В подальшому, листом від 04.12.2020 № 2471 відповідач запропонував позивачеві, у зв`язку з закінченням 26.11.2020 терміну дії вказаних договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна, підписати та надіслати відповідачу в строк до 26.12.2020 акти приймання-передачі майна до даних договорів, які додавалися до зазначеного листа відповідача.

Поряд з цим, відповідач виставляв позивачеві рахунки за грудень 2020 року на сплату за теплопостачання, оренду, водопостачання та водовідведення, електроенергію, а також на сплату загально-експлуатаційних витрат. Згідно з підписаними між позивачем та відповідачем актами звірки заборгованості по укладених між ними договорах №181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна станом на 26.12.2020 всі ці рахунки відповідача, за винятком рахунку за теплопостачання, сплачені позивачем у повному обсязі.

31 грудня 2020 року між позивачем та відповідачем було підписано акти приймання-передачі майна з оренди, за якими позивач передав (повернув) відповідачеві, який, в свою чергу, прийняв від позивача:

- нежитлове приміщення військового магазину загальною площею 119,3кв.м, розташованого на території військового містечка № 9, будівля № 11, за адресою - Херсонська обл., с. Антонівка, вул. Дальня;

- нежитлове приміщення будівлі їдальні загальною площею 131,4м.кв.м, розташованого на території військового містечка № 14, будівля № 11, за адресою - Херсонська обл., Білозерський район, смт. Чорнобаївка.

Правові норми, що підлягають застосуванню

Щодо підстав виникнення та загального порядку виконання зобов`язань

Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір.

Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону та договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст.203 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Щодо договірних зобов`язань між сторонами

Відповідно до ч.1 та ч.6 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно, зокрема, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно ж до ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Поряд з цим, відповідно до ч.1-ч.4 ст.188 Господарського кодексу України:

- зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором;

- сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором;

- сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду;

- у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується щодо майна державної власності Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, у відповідності до ч.1-ч.2 ст.18 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” встановлено, що продовження договорів оренди державного майна, за загальним правилом, здійснюється за результатами проведення аукціону, а без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які:

- укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п`ять років або менше;

- укладені без проведення аукціону з установами та організаціями, які вказано у частині 1 статті 15 цього Закону ( 1) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів; 2) релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; 3) Пенсійний фонд України та його органи; 4)дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій).

- укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, які вказано у частині 2 статті 15 цього Закону ( 1) музеї; 2) державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні); 3) заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності; 4) громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; 5) реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ; 6)державні та комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги"; 7) державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження; 8)вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); 9)народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні; 10)державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров`я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки; 11) громадські об`єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання фізкультурно-спортивних послуг; 12) потенційні орендарі для організації та надання послуг з метою боротьби та протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на період дії карантину, зумовленого протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19); 13) молодіжні та дитячі громадські об`єднання, які протягом останніх двох років, що передують року звернення, співпрацюють з органами державної влади та/або органами місцевого самоврядування щодо виконання державних цільових, регіональних, місцевих та інших програм у сфері молодіжної політики; 14) молодіжні центри, що є неприбутковими установами державної та комунальної форм власності);

- укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.

Також, за ст.18 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” встановлено, зокрема, наступне:

- договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди (за ч.3 цієї статті);

- рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті (тобто, без проведення аукціону), і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем (частина 4);

- граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря (частина 5);

- будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті, приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про 1) наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки; 2) факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов`язкових за договором платежів; 3) результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об`єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди, поряд з цим Порядком передачі майна в оренду можуть бути встановлені додаткові вимоги до довідки балансоутримувача та порядку її подання (частина 6);

- договори, що продовжуються відповідно до частини 2 цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду (частина 7);

- орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу 4 частини 7 цієї статті (про продовження договору з встановленням орендної плати на підставі застосування чинної на момент продовження договору орендної ставки до ринкової вартості об`єкта оренди), зобов`язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт, поряд з цим, Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) на орендаря може бути покладений обов`язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини другої цієї статті (частина 8);

- після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець згідно з Порядком передачі майна в оренду приймає одне з таких рішень: 1) про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем; 2) про відмову у продовженні договору з підстав, передбачених статтею 19 цього Закону (частина 9);

- зміст оголошення, особливості проведення аукціону на продовження договору оренди, порядок компенсації вартості невід`ємних поліпшень та застосування переважного права чинного орендаря на продовження договору оренди в ході аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду (частина 10).

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято:

- у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону ( 1) неможливість передачі відповідного майна в оренду згідно з частиною 2 статті 3 цього Закону; 2) обґрунтовані власні потреби уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреби іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині; 3)неможливість використання об`єкта за цільовим призначенням, яке заявлено потенційним орендарем, у разі якщо орендар не має права використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням згідно з випадками і з урахуванням обмежень, встановлених Порядком передачі майна в оренду; 4) встановлена рішенням орендодавця невідповідність заявника вимогам, передбаченим статтею 15 цього Закону, або подання недостовірної чи неповної інформації щодо діяльності заявника, який звернувся із заявою про оренду об`єкта без проведення аукціону, або недоцільність включення майна до Переліку другого типу, визначена орендодавцем згідно з Порядком передачі майна в оренду; 5) скасування рішення про включення об`єкта до відповідного Переліку згідно з вимогами цього Закону; 6)встановлена рішенням уповноваженого органу управління недоцільність передачі в оренду єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства; 7) наявність об`єкта в переліку об`єктів, що підлягають приватизації; 8) подання заяви лише щодо частини об`єкта, якщо відповідно до рішення балансоутримувача або орендодавця передача в оренду частини об`єкта видається недоцільною; 9) рішення щодо об`єкта про доцільність здійснення державно-приватного партнерства, у т.ч. концесії);

- якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;

- якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною 2 статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об`єкта оренди у визначений цим Законом строк;

- якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця;

- якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;

- якщо орендар за станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною 6 статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об`єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.

Відповідно ж до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про оренду державного і комунального майна” договори оренди державного майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України, передбаченим абз.5 частини 2 статті 18 цього Закону, або 01.07.2020. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, що набрала чинності 17.06.2020, був затверджений Порядок передачі в оренду державного та комунального майна (надалі – Порядок) та, зокрема, визначено (згідно з пунктом 2 даної постанови) Державне підприємство “Прозорро.Продажі”, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи. Порядком передбачено продовження договорів оренди за результатами (шляхом) проведення аукціону або без проведення аукціону в випадках, що передбачені Законом України “Про оренду державного і комунального майна” (за пунктом 134 Порядку).

Згідно з п.143 Порядку встановлено, зокрема, наступне:

- орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, звертається до орендодавця з заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди;

- якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв`язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом України “Про оренду державного і комунального майна” строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна;

- заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі.

Згідно з п.144 Порядку встановлено, зокрема, наступне:

- після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець протягом десяти робочих днів з дати отримання такої заяви, приймає одне з рішень, передбачених частиною 9 статті 18 Закону України “Про оренду державного і комунального майна;

- рішення про відмову в продовженні договору оренди може бути прийнято у випадках, передбачених ст.19 Закону України “Про оренду державного і комунального майна”, а також у разі невідповідності орендаря вимогам, установленим ст.4 вказаного Закону, й таке рішення оприлюднюється орендодавцем в електронній торговій системі протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення;

- у разі прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди на підставі необхідності майна для власних потреб балансоутримувача, здійснюються дії, передбачені пунктом 142 Порядку.

- рішення про оголошення аукціону та оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди оприлюднюються орендодавцем в електронній торговій системі протягом десяти робочих днів з дати прийняття такого рішення..

Згідно з п.148 Порядку проведення електронного аукціону на продовження договору оренди здійснюється відповідно до цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених п.149 Порядку.

Згідно з п.149 Порядку чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди в ході аукціону на продовження договору оренди за умови, що він бере участь в такому аукціоні та зробив закриту цінову пропозицію, яка є не меншою, ніж розмір стартової орендної плати, проте, у випадках, передбачених п.152 Порядку, за яких аукціон на продовження договору оренди визнається таким, за результатами якого об`єкт не було передано в оренду, чинний орендар втрачає своє переважне право на продовження договору оренди.

Згідно з п.151 Порядку у разі коли переможцем аукціону став чинний орендар, між орендодавцем, балансоутримувачем та чинним орендарем укладається додаткова угода про продовження договору оренди майна. Додаткова угода укладається шляхом викладення договору оренди в новій редакції згідно з примірним договором оренди. У разі відмови балансоутримувача від підписання додаткової угоди про продовження договору оренди така угода укладається між орендодавцем та чинним орендарем. Додаткова угода про продовження договору оренди майна оприлюднюється в порядку та строки, передбачені цим Порядком для оприлюднення договорів оренди.

Оцінка судом встановлених обставин, з урахуванням положень правових норм, що підлягають застосуванню при вирішенні спору

Наявність договорів № 181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/ГоловКЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна, із змінами, що були укладені між позивачем та Міністерством оборони України (якого з 01.12.2009, як сторону (орендодавця) за договором замінив відповідач), свідчить на користь виникнення між сторонами цих договорів протягом строку дії даних договорів (зокрема, з 01.12.2009 між позивачем та відповідачем) майново-господарських зобов`язань, в силу яких, як-то встановлено приписами ст.ст.173-175 Господарського кодексу України, одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з положеннями вказаних договорів та норм чинного за станом на 26.11.2020 (дата закінчення строку дії цих договорів) спеціального (стосовно врегулювання правовідносин сторін в межах даного спору між ними) законодавства (за ч.10 ст.18 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” та згідно з п.149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020) позивачеві, при виконанні ним певних умов, належить переважне право на продовження цих договорів оренди, шляхом проведення відповідних аукціонів, оскільки позивач не належить до категорій орендарів, для яких за ч.1-ч.2 ст.15 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” передбачено продовження договорів оренди без проведення аукціону.

Суд відхиляє та, відповідно, не приймає до уваги при розгляді справи по суті наступні доводи відповідача про відсутність підстав для задоволення позову.

1. Довід про подання позивачем у неналежний спосіб пропозиції про продовження договорів оренди, а саме у письмовій формі (листом від 20.07.2020), а не шляхом заповнення електронної форми в електронній торговій системі, відхиляється, оскільки згідно з п.п.6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020 до початку роботи електронної торгової системи, подання заяв, у тому числі заяв на оренду, в електронній торговій системі, може здійснюватися шляхом подання, надсилання в паперовій або в електронній формі (без використання електронної торгової системи).

Згідно з п.п.1 пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про оренду державного і комунального майна” механізм передачі майна через електронну торгову систему запроваджується з 01.10.2020. У відповідності до п.143 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, для продовження дії спірних договорів оренди позивач повинен був звернутися до відповідача з заявою не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії цих договорів. Дата закінчення строку дії цих договорів – 26.11.2020. Тобто, останній день строку для звернення позивача до відповідача з заявою про продовження дії вказаних договорів – 26.08.2020. Проте, як 20.07.2020 (дата фактичного звернення позивача до відповідача з письмовою пропозицією про продовження дії спірних договорів), так і на 26.08.2020 (останній день строку для звернення позивача до відповідача з заявою про продовження дії вказаних договорів, що визначена у відповідності до приписів чинного законодавства), передують у часі 01.10.2020 - встановленої законом даті початку роботи електронної торгової системи.

2. Довід про ненадання позивачем відповідачеві для продовження договорів оренди документації, що передбачена положеннями п.113 та п.136 раніше вказаного Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, відхиляється оскільки за п.136 цього Порядку, з урахуванням положень п.113 цього ж Порядку, визначений перелік документів, що надає орендар для продовження договору оренди без проведення аукціону.

3. Довід про відсутність належного правового врегулювання процедури передачі в оренду об`єктів військового майна за станом на момент звернення позивача до відповідача з листом від 20.07.2020 про продовження договорів оренди відхиляється оскільки:

- порядок (процедура) продовження діючих станом на 20.07.2020 договорів оренди визначалися як на вказану дату, так і в подальшому, ст.ст.18, 19 Закону України “Про оренду державного і комунального майна”, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону, положеннями п.134-п.152 Розділу “Продовження договорів оренди” Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020;

- листом від 15.07.2020 № 370/2/3607 Центрального управління інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних сил України доручено квартирно-експлуатаційним відділам (тобто, зокрема, й відповідачу) до моменту затвердження Кабінетом Міністрів України Примірного договору оренди та методики розрахунку орендної плати щодо державної власності діяти в межах чинного законодавства, зокрема, новоприйнятих нормативних актів, при вирішенні питань щодо відносин, які виникли на підставі укладених договорів оренди нерухомого військового майна.

Також, суд констатує про те, що форма примірного договору оренди державного майна була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 № 820 (дана постанова набрала чинності з 12.09.2020), а за ч.2 ст.17 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” орендна плата визначається за результатами аукціону, а визначення орендної плати у відповідності до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна, здійснюється у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону.

Поряд з цим, у відповідності до ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.

Згідно з ч.1, ч.3 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, при цьому, кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.14 ГПК України суд розглядає справи в межах заявлених особою вимог та на підставі поданих учасниками справи доказів.

За ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, докази подаються сторонами. Відповідно ж до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (за ч.1 цієї статті), питання про достатність доказів суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (за ч.2 цієї статті).

Згідно з ч.1 ст.631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Згідно з п.10.9.-п.10.10 договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та №104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна орендар, за актом приймання-передавання, повертає орендодавцеві майно у разі припинення цих договорів, а майно вважається таким, що повернуто з оренди, з моменту підписання сторонами даного договору акта приймання-передавання.

З урахуванням положень ч.1 ст.631 Цивільного кодексу України та п.10.9.-п.10.10 зазначених договорів оренди суд дійшов висновку про те, що внаслідок спливу за станом на 26.11.2020 терміну дії вказаних договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна, а також (поряд з цим) підписання 31.12.2020 між позивачем та відповідачем двох актів приймання-передачі майна з оренди, за якими позивач повернув відповідачеві з оренди майно, у зв`язку з закінченням терміну дії цих договорів, позивачем з 31.12.2020 втрачений статус чинного орендаря майна за цими договорами, наявність якого (статусу) за ч.3 ст.18 Закону України “Про оренду державного і комунального майна” та п.143, п.149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.202 є передумовою виникнення у позивача права вимоги на продовження договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна.

При цьому, позивач не надав суду доказів підписання 31.12.2020 позивачем під примусом або внаслідок омани зазначених актів приймання-передачі майна з оренди до договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна. Також, позивачем не надано суду доказів надання відповідачеві до підписання 31.12.2020 цих актів (а саме, на листи відповідача від 09.11.2020 № 2326 та від 04.12.2020 № 2471) будь-яких заперечень щодо припинення дії договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна. Зокрема, заперечень проти підписання цих актів з огляду на подання позивачем відповідачеві 20.07.2020 листа з пропозицією продовжити термін дії вказаних договорів на новий строк. Тобто, дію договорів №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна було припинено за згодою позивача, а також з додержанням положень цих договорів та ч.1 ст.203 Господарського кодексу України, у зв`язку з проведеним належним чином виконанням господарських зобов`язань за цими договорами. Доказів іншого не надано.

За відсутності у позивача з 31.12.2020 статусу чинного орендаря майна за договорами №181/9-86 від 24.02.2000 та № 104/200/Голов КЕУ від 29.12.2003 оренди нерухомого військового майна суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обов`язку щодо проведення аукціону на продовження цих договорів оренди нерухомого військового майна на підставі листа позивача від 20.07.2020 з відповідною пропозицією.

Висновки суду

За вказаних встановлених судом фактичних обставин та на підставі наведених правових норм позовні вимоги не підлягають задоволенню. В задоволенні позову має бути відмовлено в повному обсязі.

Розподіл судових витрат

Судовими витратами у справі є витрати позивача на сплату судового збору за подання позовної заяви за платіжним дорученням від 23.12.2020 № 120 у сумі 4204грн, які у відповідності до положень п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, а саме "у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог" відносяться на позивача, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд,

в и р і ш и в:

Відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 25.08.2021

Суддя К.В. Соловйов