
Справа № 400/2199/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області (54001, м.Миколаїв, вул. Лягіна,буд.6, код ЄДРПОУ 43144729) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, –
ВСТАНОВИВ:
07.04.2021 року Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
09.04.2021 року ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області до ОСОБА_1 вирішено направлено за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
06.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла справа № 400/2199/21 за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу розмірі 594512,22 грн на користь Державного бюджету.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що ОСОБА_1 є платником податків. ГУ ДПС у Миколаївській області пред`являється до стягнення податковий борг відповідача у сумі 35097,73грн. - податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплач, фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості. Позивач стверджує, що в судовому та адміністративному порядку у встановлені чинним законодавством терміни податкові повідомлення-рішення не оскаржено, а відтак зазначена у них сума податкового зобов`язання є узгодженою і підлягає сплаті у десятиденний строк з моменту отримання згідно із п. 57.3 ст. 57 ПК України. Відповідно до ст. 59 ПК України виставлено податкову вимогу від 03.10.2019 року № 131386-53, яка була направлена відповідачу. Відповідно до статей 100, 101 ПК України зазначений податковий борг відповідача не підлягає списанню або розстроченню. З вказаних підстав позивач просить стягнути з ОСОБА_1 податкового боргу розмірі 594512,22 на користь Державного бюджету.
11.05.2021 року ухвалою суду адміністративний позов залишено без руху та позивачу встановлено 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
24.05.2021 року ухвалою суду клопотання представника позивача про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви – задоволено. Продовжено Головному управлінню ДПС у Миколаївській області строк на усунення недоліків позовної заяви в адміністративній справі №420/2199/21.
03.06.2021 року від представника позивача надійшло клопотання на усунення недоліків зазначених в ухвалі суду.
08.06.2021 року ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду про відкриття провадження по справі від 08.06.2021 року направлена на адресу ОСОБА_1 , що зазначена позивачем у адміністративному позові засобами поштового зв`язку.
Також, судом здійснено запит до Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області стосовно надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інших персональних даних, що містяться в картотеці реєстраційного обліку Відділу адресно-довідкової роботи ГУМВС України в Одеській області відносно ОСОБА_1 .
Проте, у відповідь на запит суду надана інформація, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по м.Одеса та Одеській області не зареєстрована.
15.07.2021 року на адресу суду повернулось поштове відправлення із довідкою Укрпошти, про неотримання адресатом відправлення з підстав закінчення терміну зберігання.
Відповідно до ч. 7 ст. 171 КАС України якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється у порядку, визначеному статтею 130 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 130 КАС України передбачено, що відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
Тому, з метою інформування відповідачки про надходження позовної заяви до суду, а також про її право на подання заяв по суті, оголошення про розгляд цієї справи було опубліковане на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відзив на позовну заяву станом на дату постановлення рішення до суду не надходив.
Відтак суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до даних облікової картки платника податків платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 30.09.2018 року по 31.08.2020 року обліковується борг з земельного податку з фізичних осіб в розмірі 594512,22 грн (а.с.13-15).
04.06.2018 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 7672153-1301-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94357,02 грн (а.с.23), податкове повідомлення-рішення № 7672150-1301-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 9436,70 грн (а.с.24) та податкове повідомлення-рішення № 7672155-1301-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94367,02 грн (а.с.25).
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку (а.с.26-29).
28.05.2019 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 6273128-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94367,02 грн, податкове повідомлення-рішення № 6273131-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94367,02 грн, податкове повідомлення-рішення № 6273133-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 9436,70 грн (а.с.20).
03.10.2019 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській області прийнято податкову вимогу форми «Ф» № 121286-53, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 02.10.2019 року становить 396341,48 грн (а.с10).
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку (а.с.21-22).
15.05.2020 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 5726580-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94367,02 грн, податкове повідомлення-рішення № 5726578-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 9436,70 грн, податкове повідомлення-рішення № 5726579-5306-1407 на загальну суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в розмірі 94367,02 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку (а.с.17-19).
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки-розрахунку станом на 01.12.2020 року заборгованість зі сплати земельного податку за ОСОБА_1 становить 594512,22 грн (а.с.9).
Доказів на спростування наявності вказаної заборгованості відповідачем до суду не надано.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Приписами пп. 14.1.175, п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг – сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання;
Згідно положень пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
Відповідно до п. 36.1, п. 36.2, п. 36.3 ст. 36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Як передбачено п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Приписами п. 59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно ст. 19 Конституції України – органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до положень п. 95.1, п. 95.2, п. 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Судом, з матеріалів справи встановлено наявність у ОСОБА_1 , боргу зі сплати податку на землю що сплачується фізичними особами та на момент розгляду справи заборгованість зі сплати узгодженого грошового зобов`язання становить 594512,22 грн.
За приписами пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи.
Таким чином, з урахуванням того, що узгоджена сума грошового зобов`язання набула статусу податкового боргу, а його розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, враховуючи направлення податкової вимоги та відсутність доказів добровільної сплати відповідачем визначеної суми боргу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в загальній сумі 594512,22 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження погашення боргу відповідачем до суду не надано та з матеріалів справи не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (54001, м.Миколаїв, вул. Лягіна,буд.6, код ЄДРПОУ 43144729) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 594512,22 грн на користь Державного бюджету.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Головуючий суддя Л.М.Токмілова