Решение № 98609607, 28.07.2021, Львовский окружной административный суд

Дата принятия
28.07.2021
Номер дела
380/9157/21
Номер документа
98609607
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року справа №380/9157/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

Керівник Жовківської окружної прокуратури Львівської області (місцезнаходження: 80300, Львівська область, м.Жовква, вул.Св.Трійці, 10, код ЄДРПОУ 02910031) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086) звернувся до суду з позовом до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: 80400, Львівська область, м.Кам`янка-Бузька, вул.Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04056196), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташований в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості);

-зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівського району Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташований в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Позовні вимоги мотивує тим, що на території Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області розташована пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташований в с.Тадані та закріплення їх в натурі. Стверджує, що Кам`янка-Бузькою міською радою, до складу якої входить Таданівська територіальна громада, жодних дій щодо винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк ХІX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) не проведено, що унеможливлює збереження її природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу. Вказане свідчить про бездіяльність суб`єкта владних повноважень та недотримання ним законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.

Ухвалою суду від 09.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав, про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін був повідомлений належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі рекомендованою кореспонденцією за адресою відповідно до приписів ч.8 ст.126 КАС України.

Суд встановив таке.

Рішенням сесії Львівської обласної ради народних депутатів №495 від 09.10.1984 «Про мережу територій і об`єктів природно-заповідного фонду області» створена пам`ятка садово-паркового мистецтва - парк XIX ст. в с.Тадані, на території Таданівської сільської ради, характеризується як парк закладений в кінці ХУІІІст. в парку є липи, ясени, граб, каштан кінський, смерека, модрина європейська, бук червонолистий, горіх чорний, та знаходиться у віданні (підпорядкуванні) Таданівської сілської ради народних депутатів.

Відповідно до п.3 рішення Львівської обласної ради №495 від 09.10.1984 установи та організації, у підпорядкуванні яких знаходяться території і об`єкти природно заповідного фонду, зобов`язано внести в натуру межі території та об`єктів природно-заповідного фонду.

Державним управлінням екології та природних ресурсів у Львівській області з метою збереження та охорони парку ХІХ ст. передано під охорону Таданівській сільській раді Львівської області згідно з охоронним зобов`язанням від 23.10.2001.

Згідно з вказаним охоронним зобов`язанням, землевласником – Таданівською сільською радою взято під охорону зазначену пам`ятку садово-паркового мистецтва та взято зобов`язання щодо збереження та дотримання екологічних вимог при використанні природних ресурсів, проведення відмежування заповідного об`єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.

Відповідно до рішення Кам`янка-Бузької міської ради «Про початок реорганізації сільських та селищних рад шляхом приєднання до Кам`янка-Бузької міської ради» реорганізовано шляхом приєднання до Кам`янка-Бузької міської ради Таданівську сільську раду.

Жовківською окружною прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Кам`янка-Бузької міської ради виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів Кам`янка-Бузькою міською радою щодо винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташований в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості).

З інформації департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації вбачається що парк XIX ст. в с.Тадані, площею3,67 га. знаходиться у віданні Камянка-Бузької міської ради.

Згідно з інформації відділу в Кам`янка-Бузькому районі ГУДержгеокадастру у Львівській області №-13-0.25-146/107-21 від 09.04.2021 встановлено, що землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно - заповідного фонду, не виготовлялась. Зазначене підтверджується і листами Кам`янка-Бузької міської ради №850/03-15 від 19.04.2021 та №546/03-15 від 11.03.2021.

Кам`янка-Бузькою міською радою, до складу якої входить Таданівська територіальна громада, жодних дій щодо винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк MX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) не проведено, що унеможливлює збереження її природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу.

У зв`язку із бездіяльністю відповідача щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташований в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості), що знаходяться на території Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено ст.24 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 КАС України.

Частиною 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.3 ст.53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами..

Відповідно до ч.5 ст.53 КАС України (в редакції, що діє на даний час) у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Враховуючи зазначене, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері охорони культурної спадщини.

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).

В силу вимог частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

В свою чергу згідно з частиною першою статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).

За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно з статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на відповідача покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк ХІX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Як видно з листа відділу в Кам`янка-Бузького району Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №0-13-0.25-146/107-21 від 09.04.2021, правовстановлюючі документи та документації із землеустрою на парки пам`ятки садово-паркового мистецтва, зокрема, парк ХІX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області, не зареєстровані.

Відповідно до інформації наданої Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, викладеної у листі №06-2067 від 20.04.2021, судом встановлено, що на розгляд департаменту екології та природних ресурсів землевпорядна документація щодо пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення парк ХІX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області не надходила.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк ХІX ст., площею 3,67га, що розташований в с.Тадані Львівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

адміністративний позов Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області (місцезнаходження: 80300, Львівська область, м.Жовква, вул.Св.Трійці, 10, код ЄДРПОУ 02910031) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086) до Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: 80400, Львівська область, м.Кам`янка-Бузька, вул.Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04056196) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Кам`янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташована в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівського району Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - парк XIX ст., площею 3,67 га, що розташована в с.Тадані та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.