Решение № 98545934, 23.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата принятия
23.07.2021
Номер дела
540/1832/21
Номер документа
98545934
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1832/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський завод плавлених сирів" про анулювання спеціальних дозволів на коистування надрами № 5819 від 29.07.2013 року,

встановив:

Державна служба геології та надр України (надалі - позивач) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський завод плавлених сирів" (надалі - відповідач), в якому просить припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року наданого ТОВ "Новокаховський завод плавлених сирів".

В обґрунтування позову позивач зазначає, що ТОВ "Новокаховський завод плавлених сирів" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб, строком на 20 (двадцять) років до 29.07.2033 року. Так, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у відповідача як надрокористувача виникли права та обов`язки, передбачені дозволом (в тому числі особливими умовами), Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра (надалі - КУпН), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами.

Позивач вказує, що, відповідно до п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року та п. 7 Угоди 5819 про умови користування надрами, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Держгеонадр та Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин. 26.08.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" (ДНВП "Геоінформ України") стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік. За результатами опрацювання вищевказаного листа встановлено, що відповідач, в порушення вимог п. 7 Угоди про умови користування надрами, п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра, не подано щорічного звіту відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік.

Разом з тим, спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615, дотримання яких є обов`язковим. В зв`язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом, за переконанням позивача, наявні підстави для анулювання відповідачу дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 24.05.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав та не скористався своїм правом щодо висвітлення своєї правової позиції, хоч ухвалу суду отримав 09.06.2021.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позову, з наступних підстав.

Суд встановив, що товариству з обмеженою відповідальністю "Новокаховський завод плавлених сирів" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб, строком на 20 (двадцять) років до 29.07.2033 року.

Як додаток до спеціального дозволу укладено угоду № 5819 від 12.12.2018 про умови користування надрами.

Так, відповідно до п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року та п. 7 Угоди № 5819 про умови користування надрами, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Держгеонадр та Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

26.08.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" (ДНВП "Геоінформ України") стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які не направили до ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.

За результатами опрацювання вищевказаного листа встановлено, що відповідач, в порушення вимог п. 7 Угоди про умови користування надрами, п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра, не подано щорічного звіту відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік.

Наказом Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 391 прийнято рішення щодо зупинення подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 5819 від 29.07.2013, наданого ТОВ "НКЗПС", надано 15 календарних днів на усунення порушень.

У встановлений строк відповідач порушення не усунув, що підтверджується листом Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" від 09.11.2020.

Надалі, Державною службою геології та надр України надіслано листа Товариству з обмеженою відповідальністю "Новокаховський завод плавлених сирів" щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами. На вказаний лист відповідач не надав згоди на припинення права користування надрами, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд звертає увагу, що зазначені обставини справи відповідачем не заперечувалися.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою КМ України від 30 травня 2011 р. № 615 (далі - Постанова № 615), в редакціях, чинних на момент виникнення цих відносин.

Державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України (ст. 60 Кодексу України про надра).

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (в редакції від 01.10.2020).

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Суд зазначає, що в п. 5.1.5, 5.1.6 "Інші права та обов`язки" Угоди № 5819 від 12.12.2018 вказано: "в установленому законодавством порядку вживати заходів до припинення всіх видів робіт з використання надр, що проводяться надрокористувачем з порушенням стандартів та правил і можуть спричинити псування родовищ, істотне зниження ефективності робіт або призвести до значних збитків, в тому числі якщо роботи ведуться з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення, а також в інших випадках, передбачених законодавством України; у встановленому законодавством порядку вживати заходів до зупинення діяльності підприємств, установ та організацій, що здійснюють використання надр без спеціальних дозволів на користування або з порушенням умов, передбачених такими дозволами.".

Згідно ст. 11 Закон № 877-V, суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

В статті 26 "Припинення права користування надрами" Кодексу України про надра зазначено: право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Таким чином, оскільки вищезазначені порушення є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів. Наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю, оскільки судом встановлені обставини порушення відповідачем інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, суд вважає позов обґрунтованим та задовольняє його.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5819 від 29.07.2013 року, наданого ТОВ "Новокаховський завод плавлених сирів".

Стягувач: Державна служба геології та надр України (37536031).

Боржник: ТОВ "Новокаховський завод плавлених сирів" (код ЄДРПОУ 00447623).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апелційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 108010200