Решение № 98487692, 22.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата принятия
22.07.2021
Номер дела
420/8076/21
Номер документа
98487692
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 420/8076/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Горбаченка Е.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (місце проживання: 65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; код ЄДРПОУ 38226516) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А” (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, проспект Гагаріна, буд. 27А; код ЄДРПОУ 40829150) про зобов`язання передати картотеку з питань реєстрації фізичних осіб, –

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А”, в якому позивач просить:

зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінський 27А» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації осіб за адресою: м. Одеса, проспект Гагарніський, буд. 27А.

Ухвалою від 24.05.2021 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог, зокрема зазначено, що Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію. Так, з метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формуються довідки про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, а також відповіді на запити органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію, Департаментом неодноразово починаючи з 30.10.2020 року звертався до ОСББ «Гагарінський 27А» із запитами щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних до Департаменту, про що свідчать листи Департаменту від 29.01.2021 року № 01-22/249, від 05.04.2021 року № 01-22/1077. Однак, станом на день подання позову відповіді позивач не отримав, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відпрвілення, відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 28.05.2021р. (а.с. 38).

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи вбачається, що з метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А” із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать листи від 29.01.2021 року № 01-22/249, від 05.04.2021 року № 01-22/1077 (а.с. 12-18).

Як зазначає позивач, ані відповіді на запити, ані картотеки до Департаменту від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А” не надходили.

Підтвердженням того, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 знаходяться в управлінні Об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А”, слугує лист Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 25.08.2020 № 01-17/823 (а.с. 19-20).

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року № 888-VIII виконавчим органам сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) надані повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання осіб.

Рішенням Одеської міської ради “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 16.03.2016 року № 421 органом реєстрації місця проживання на території м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Згідно з пп.1.1 п.1 Положення про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 року № 4187-VII, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.

Відповідно до положень ст.37-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Згідно з положеннями ст.11-2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” та пунктом 30 “Правил реєстрації місця проживання”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади.

Пунктом 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VIII передбачено, що житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, до 4 квітня 2016 року мали передати їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

З метою виконання вищевказаних нормативно-правових актів та ведення реєстру територіальної громади м. Одеси, підпунктом 2.5 пункту 2 Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року Департаменту доручено, зокрема, забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси.

На виконання пункту 15 “Правил реєстрації місця проживання”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, до створення реєстру територіальної громади картотеки з питань реєстрації осіб, які передані відповідному органу реєстрації, Державною міграційною службою України, житлово-експлуатаційними організаціями та іншими підприємствами, установами та організаціями, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, підтримуються в актуальному стані за карткою реєстрації особи та адресною карткою особи за відповідними формами з додатками 4 та 5.

Позивач зазначає, що до Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак, у зв`язку з тим, що за період виконання покладених на Департамент повноважень з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у м. Одесі, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, відповідно у Департаменту такі дані відсутні.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року № 888-VIII встановлено обов`язок передати картотеки з питань реєстрації фізичних осіб відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад до 4 квітня 2016 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України” під реєстром територіальної громади розуміється база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Як зазначає позивач, інформація, яка міститься в реєстрі територіальної громади, перш за все, необхідна для створення ефективної та прозорої системи сервісного обслуговування населення, відсутності необхідності отримання різноманітних довідок, витягів, виписок, які видаються як державними органами так і органами місцевого самоврядування, а також відповідними підприємствами, установами, організаціями для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги. Вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень. Актуальна інформація щодо реєстраційних дій відносно місця проживання повинна міститися виключно в Реєстрі територіальної громади міста Одеси. Відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг.

Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А” виконало вимоги пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VІІІ та передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог про зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінський 27А» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації осіб за адресою: м. Одеса, проспект Гагарніський, буд. 27А.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (місце проживання: 65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; код ЄДРПОУ 38226516) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Гагарінський 27А” (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, проспект Гагаріна, буд. 27А; код ЄДРПОУ 40829150) про зобов`язання передати картотеку з питань реєстрації фізичних осіб,- задовольнити повністю.

Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінський 27А» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації осіб за адресою: м. Одеса, проспект Гагарніський, буд. 27А.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 22.07.2021 р.

Суддя О.М. Тарасишина