Постановление суда № 98213945, 07.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
07.07.2021
Номер дела
380/8019/21
Номер документа
98213945
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/8019/21

У Х В А Л А

з питань залишення позовної заяви без розгляду

07 липня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку позивачці щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2020 рік;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити на користь позивачки щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеною частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням проведених виплат.

Підставою позову зазначено невідповідність розміру щорічної грошової допомоги, виплаченої позивачці у 2020 році, розміру, встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вважає відмову відповідача щодо виплати допомоги у розмірі у належному розмірі протиправною, відтак звернулася до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

Ухвалою від 24.05.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду заяви (клопотання) про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наданням доказів поважності причин пропуску строку.

Ухвалою від 07.06.2021 клопотання позивачки про поновлення пропущеного строку звернення з цим позовом до адміністративного суду задоволено; причини пропуску позивачкою строку звернення до суду з цим позовом визнано поважними та поновлено такий строк; провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На адресу суду від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду (вх. № 47140 від 01.07.2021). В обґрунтування з посиланням на статтю 17-1 Закону № 3551-XII зазначив, що перебіг шестимісячного строку звернення позивачки до суду із цим позовом підлягає обрахуванню з 30 вересня 2020 року. Ураховуючи, що позовну заяву підписано після 31 березня 2021 року - 08 червня 2021 року, жодних доказів поважності пропуску такого строку, на думку відповідача, суду не надала, просить позовну заяву залишити без розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) суд вирішив це клопотання розглянути у порядку письмового провадження.

При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.

Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Частиною четвертою статті 17-1 Закону № 3551-XII передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 05 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, суд погоджується із твердженням відповідача, що 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого могла очікувати на отримання більшої суми, ніж була їй нарахована, а тому перебіг строку звернення позивачки до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020.

Аналогічну правову позицію щодо обрахунку строку звернення до суду висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10.05.2018 у справі № 389/1042/17, від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17, від 18.11.2020 у справі № 380/5202/20.

Разом з цим, судом при відкритті провадження у цій справі було вирішено питання про поновлення ОСОБА_1 строку звернення до суду із цим позовом, причини пропуску позивачкою строку звернення до суду з цим позовом визнано поважними та поновлено такий строк.

Відповідачем у клопотанні про залишення позовної заяви без розгляду не спростовано доводів позивачки про поважність причин пропуску нею строку звернення до суду із цим позовом. Відтак відсутні підстави для висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним.

З урахуванням викладеного у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 380/8019/21 відмовити.

2. Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала з питань залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Р.П. Качур