Дата принятия
23.06.2021
Номер дела
560/8610/20
Номер документа
97836613
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

Справа № 560/8610/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203595, 203596 від 17.11.2020, №203650, 203649, 203648, 203647 від 24.11.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт відносно ФОП ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог вказує, що спірними постановами на неї накладені адміністративно-господарські штрафи за порушення вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт". Вважає постанови відповідача протиправними, не була автомобільним перевізником в розумінні статті 1 закону України "Про автомобільний транспорт" у зв`язку з тим, що належні їх транспортні засоби використовувались іншим перевізником відповідно до договорів оренди транспортних засобів. Тому, не може бути суб`єктом відповідальності, передбаченої статтею 60 "Про автомобільний транспорт".

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що згідно з пунктом 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 року № 422, водій транспортного засобу зобов`язаний надати під час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення. Під час перевірки водій не надав працівникам Укртрансбезпеки документи, передбачені статтею 28 закону України «Про автомобільний транспорт» та договір оренди транспортного засобу, а також не повідомив, що являється працівником іншої юридичної особи. В задоволенні позову просить відмовити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основними видами діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (позивача) є, зокрема: роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям (основний); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; торгівля іншими автотранспортними засобами; вантажний автомобільний транспорт.

29 грудня 2018 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та ТОВ "ГАРАНТ-ТЕХСЕРВІС" (орендар) укладений договір оренди транспортного засобу SCHWARZMULLER, модель HKS-37E-S1 реєстраційний номер НОМЕР_1 , посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Чевелюком В.Г. №949.

11 грудня 2018 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та ТОВ "ГАРАНТ- ТЕХСЕРВІС" (орендар) укладено договір оренди транспортного засобу RENAULT, модель PREMIUM 400, номерний знак НОМЕР_2 , посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Чевелюком В.Г. №897.

29 листопада 2019 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та ТОВ "Марковецький кар`єр" (орендар) укладений договір оренди транспортних засобів RENAULT, модель PREMIUM, номерний знак НОМЕР_3 , SCHMITZ, модель GOTHA, номерний знак НОМЕР_4 , TRAILOR, модель SYY 3LC, номерний знак НОМЕР_5 , RENAULT, модель PREMIUM, номерний знак НОМЕР_6 , ATM, модель ОКА 15-27, номерний знак НОМЕР_7 , посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Чевелюком В.Г. №772.

За умовами вказаних договорів оренди орендодавець зобов`язується передати за плату орендареві у строкове користування, а орендар зобов`язується прийняти у строкове користування транспортні засоби, що визначені у вказаних вище договорах (надалі іменується "транспортні засоби, що орендуються"), та зобов`язується сплачувати орендодавцеві орендну плату.

Цими договорами також передбачено, що транспортні засоби, що орендуються, передаються в користування орендареві в момент підписання сторонами даного договору та факт передачі не потребує оформлення акта приймання-передачі.

У жовтні – листопаді 2020 року посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведені перевірки транспортних засобів, які належать позиваці, за результатами яких складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.10.2020 №234863, від 08.10.2020 року №234855, від 11.11.2020 року №251530, від 11.11.2020 року №251531, від 03.11.2020 року №251444, та від 11.11.2020 року №251528.

На підставі зазначених актів перевірки начальником Придністровського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті винесені постанови про застосування до позивачки адміністративно-господарських штрафів №203595, 203596 від 17.11.2020, №203650, 203649, 203648, 203647 від 24.11.2020 у сумі 1700,00 грн кожний, за порушення вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 8 статті 60 вказаного Закону.

Не погоджуючись з вказаними постановами, позивачка оскаржила їх до суду.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає закон України "Про автомобільний транспорт".

Статтею 3 закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до статті 6 закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1567 Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку №1567).

Підставою для застосування до позивачки штрафу, передбаченого абзацом 8 статті 60 закону України "Про автомобільний транспорт", слугували акти перевірок, якими зафіксовані порушення водієм вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт".

За змістом статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, суб`єктами відповідальності, передбаченої статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", є автомобільні перевізники.

За визначенням статті 1 закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Суд встановив, що зазначені в актах перевірок автомобілі, власником яких є позивачка, перебувають в оренді ТОВ "Марковецький кар`єр" відповідно до нотаріально посвідчених договорів оренди, укладених задовго до перевірки (у 2018 -2019 роках).

Таким чином, позивачка в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень закону України "Про автомобільний транспорт" і не може нести відповідальність, передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відсутність на час перевірки у водіїв транспортних засобів договорів оренди цих транспортних засобів, укладених між позивачкою та ТОВ "Марковецький кар`єр", не може слугувати підставою для висновку про порушення позивачкою статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт". За змістом статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт" документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, входить до переліку документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів автомобільного перевізника, а не водія транспортного засобу.

При цьому, суд враховує, що спірні постанови від 07.10.2020 №234863, від 08.10.2020 року №234855, від 11.11.2020 року №251530, від 11.11.2020 року №251531, від 03.11.2020 року №251444, та від 11.11.2020 року №251528 про застосування штрафу за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" винесені відповідачем без з`ясування всіх обставин, необхідних для прийняття відповідних рішень, зокрема, факту наявності у позивачки ознак автомобільного перевізника у спірних відносинах, та з порушенням передбаченого пунктом 26 Порядку №1567 права уповноваженої особи суб`єкта господарювання бути присутньою під час розгляду справи про порушення.

Доводи відповідача щодо дотримання вимог пункту 25 Порядку №1567 щодо надіслання суб`єкту господарювання повідомлення про розгляд справи про порушення суд вважає необгрунтованими, оскільки повідомлення про розгляд справи про порушення, призначений на 17.11.2020, позивачка отримала 18.11.2020, що підтверджується наданими відповідачем доказами.

Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірних постанов №203595, 203596 від 17.11.2020, №203650, 203649, 203648, 203647 від 24.11.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Тому, позовні вимоги про визнання їх протиправними і скасування необхідно задовольнити.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №203595, №203596 від 17.11.2020, №203650, №203649, №203648, №203647 від 24.11.2020.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 2102,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_8 ) Відповідач:Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул. Соборна, 75,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук