
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4430/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчук В.Д.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови в зарахуванні спеціального стажу та призначення пенсії по вислузі років, а також відмови про виплату грошової допомоги в розмірі 10-и місячних пенсій; зобов`язання зарахувати до спеціального стажу роботи період з 27.11.2000 по 24.05.2000 та 25.04.2018 по даний час на посаді завідувача заочного та електромеханічного відділення у ДВНЗ "Нововолинський електромеханічний коледж"; зобов`язання здійснити призначення та виплачувати пенсію по вислузі років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04 серпня 2020 року (з дати призначення пенсії); зобов`язання виплатити грошову допомогу в розмірі 10-и місячних пенсій відповідно до ст. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по віку, призначену у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". В лютому 2021 рокут ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про виплату йому грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV, він працював завідувачем електромеханічним відділенням Нововолинського електромеханічного коледжу, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", має страховий стаж більше 35 років на таких посадах, і до цього пенсію він не отримував та призначення пенсії за вислугу років.
Проте відповідач листом від 18.03.2021 відмовив позивачу у проведенні зазначеної виплати з тих підстав, що періоди роботи на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" при обчисленні спеціального стажу з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 до звернення про призначення пенсії за віком не були враховані, а тому у позивача на день призначення пенсії не нараховувалося 35 років страхового стажу в закладах освіти.
Позивач вважає, що обчислення відповідачем його страхового стажу для призначення грошової допомоги є неправомірним та з ним не погоджується, а також вважає відмову у призначенні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Закону №1058-IV протиправною та такою, що грубо порушує його законні права та інтереси, оскільки має необхідний стаж роботи понад 35 років в закладах та установах освіти державної або комунальної власності, що є підставою для виплати вказаної допомоги.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.83).
Відповідач у відзиві на адміністративний позов від 24.05.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з огляду на те, що підставою для відмови у призначенні грошової допомоги стало те, що позивач не підтвердив вимогу 35-річного страхового стажу в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота, на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788 "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788).
Спірним став період роботи позивача на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 по 04.08.2021.
Крім того, ОСОБА_1 призначена пенсія не за вислугу років, а пенсія за віком відповідно до Закону №1058, а зарахувати спірний період на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 до часу звернення про призначення пенсії немає підстав, оскільки посада завідувача вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінетту Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909.
В врахуванням викладеного просив в позові відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.09.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по віку, призначену у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 04.08.2020.
Як слідує з матеріалів пенсійної справи, загальний страховий стаж позивача на час призначення пенсії становив 39 років 10 місяців 19 днів.
В лютому 2021 рокут ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про виплату йому грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Листом від 18.03.2021 відповідач відмовив позивачу у проведенні зазначеної виплати з тих підстав, що періоди роботи на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" при обчисленні спеціального стажу з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 до звернення про призначення пенсії за віком не були враховані, а тому у позивача на день призначення пенсії не нараховувалося 35 років страхового стажу в закладах освіти.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій мають особи за наявності таких умов: досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV; робота в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; наявність відповідного страхового стажу - 35 років для чоловіків; не отримання ними будь-якої пенсії до цього.
Як слідує з матеріалів справи, підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 грошової допомоги, встановленої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, слугувала відсутність у нього необхідного страхового стажу роботи на посадах в закладах та установах освіти державної або комунальної форми власності, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому відповідачем не враховано до даного стажу період роботи позивача на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 до звернення про призначення пенсії за віком, оскільки такі посади не передбачена відповідним Переліком.
Вирішуючи питання правомірності дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу у виплаті грошової допомоги, встановленої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, суд зазначає наступне.
Так, статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
З трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи (а. с. 12-15), слідує, що з 01.08.1985 по 04.08.2020 позивач працював викладачем, завідуючим заочним відділенням, директором, завідувачем електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу".
З наказів від 04 вересня 2000 року № 190 «Про призначення голів циклових комісій, керівників гуртів, кураторів груп та встановлення пед-вантаження на 2000-2001 н.р.», від 28 грудня 2000 року №358 «Про зміни в педнавантаженні окремих співробітників технікуму», від 29 жовтня 2001 року №194 «Про роботу по сумісництву співробітників з числа адміністративного персоналу», від 02 вересня 2002 року № 142 «Про призначення голів циклових комісій, керівників гуртів, кураторів груп та встановлення пед-вантаження на f2002-2003 н.р.», від 01 вересня 2002 року № 161*«Про затвердження педагогічної та, адміністративної ради технікуму, призначення голів циклових комісій, керівників, гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2003-2004 н.р.», від 01 вересня 2004 року № 168 «Про затвердження педагогічної та адміністративної ради технікуму, призначення голів циклових комісій, керівників гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2004-2005 н.р.», від «01 вересня 2005 року № 174 «Про затвердження педагогічної та адміністративної ради технікуму, призначення голів циклових комісій, керівників гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2005-2006 н.р.», наказу від 29 вересня 2005 року №208 «Про роботу по сумісництву співробітників з числа адміністративного персоналу», від 07 вересня 2005 року № 183 «Про затвердження педагогічної та адміністративної ради технікуму, призначення голів циклових комісій, керівників гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2006-2007 н.р.», наказу від 27 вересня 2006 року №206 «Про роботу по сумісництву співробітників з числа адміністративного персоналу», від» 16 жовтня 2007 року №228 «Про роботу по сумісництву співробітників з числа адміністративного персоналу», від 02 вересня 2008 року № 197 «Про затвердження педагогічної та адміністративної ради технікуму, призначення голів циклових комісій, керівників гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2008-2009 н.р.», від 24 жовтня 2008 року №267; «Про роботу по сумісництву співробітників з числа адміністративного персоналу», від 31 серпня 2009 року №191 «Про затвердження педагогічної та адміністративної.ради технікуму, призначення голів і циклових комісій, керівників гуртків, кураторів груп, встановлення педнавантаження і педагогічного стажу на 2009-2010 н.р.», від 31 серпня 2018 року №46 «Про встановлення педагогічного навантаження і педагогічного стажу на 2018-2019 н.р.», від 27 серпня 2019 року №38 «Про встановлення педагогічного навантаження і педагогічного стажу на 2019-2020 н.р.», (а.с.16-71) середнє педнавантаження у не зарахований період роботи ОСОБА_1 відповідачем до спец стажу - становило від 360 до 480 год.
Відтак, наявними у справі доказами підтверджується стаж роботи позивача в навчальному закладі на посаді викладача в період з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 по 04.08.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок №1191), який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Як встановлено пунктом 5 Порядку №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати (пункти 6, 7 Порядку №1191).
Отже, Порядком №1191 визначено право осіб, яким призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV, на отримання грошової допомоги за умови дотримання встановлених пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону умов, що в свою чергу спростовує доводи відповідача про відсутність підстав для призначення грошової допомоги у зв`язку з тим, що позивачу пенсія за вислугу років не призначалась.
При цьому, як передбачено пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців.
Згідно зі статтею 29 Закону України "Про освіту" структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вишу освіту; післядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру; самоосвіту.
Відповідно до статті 47 Закону України "Про професійно-технічну освіту" держава забезпечує педагогічним працівникам закладів професійної (професійно-технічної) освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти пенсію за вислугу років за наявності стажу безперервної педагогічної роботи не менше ніж 25 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників" посада завідувача відділення навчального закладу включена до переліку посад педагогічних працівників.
На думку суду, періоди роботи ОСОБА_1 на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу" з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 по 04.08.2020, а також враховуючи те, що в зазначений період він також був викладачем, зазначений стаж повинен зараховуватися до його пільгового стажу у розумінні пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під дію пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV та має право на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності дій при відмові позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, а тому з метою належного способу захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити шляхом визнання таких дій відповідача протиправними та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, зарахувавши до спеціального педагогічного стажу період його роботи з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 по 04.08.2020.
Щодо позовних вимог про відмову в призначенні пенсії по вислузі років, зобов`язання здійснити призначення та виплачувати пенсію по вислузі років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04 серпня 2020 року (з дати призначення пенсії), то в їх задоволенні слід відмовити з огляду на таке.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Як вбачається з заяви ОСОБА_2 за призначенням пенсії від 22.09.2020, позивач звернувся з заявою про призначення йому пенсії за віком.
Також при подачі заяви 01.03.2021 в якій позивач просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячний пенсій, він не просив (як зазначає в позовній заяві) призначити (перевести) його на пенсію по вислузі років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За таких обставин, коли позивач не звертався до відповідача з заявами призначити (перевести) його на пенсію по вислузі років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у Пенсійного органу не було підстав для призначення пенсії по вислузі років, а тому позовні вимоги про відмову в призначенні пенсії по вислузі років, зобов`язання здійснити призначення та виплачувати пенсію по вислузі років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04 серпня 2020 року (з дати призначення пенсії) задоволенню не підлягають.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що суд позов задовольняє частково на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 454,00 грн., сплачений згідно з квитанцією від 23.04.2020 №12 (а.с.6).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до спеціального педагогічного стажу період його роботи з 27.11.2000 по 24.05.2010 та з 24.04.2018 по 04.08.2020 на посадах завідувача заочного та електромеханічного відділення ДВНЗ "Нововолинського електромеханічного коледжу".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 454 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.
Головуючий-суддя В.Д. Ковальчук