
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2021 р. Справа№200/2849/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23 код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
17 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та відмови у наданні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, як учаснику бойових дій з 19.08.2020 протиправними;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради включити ОСОБА_1 з 19.08.2020 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та вчинити усі необхідні дії щодо нарахування з 19.08.2020 пільги зі сплати житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має статус учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та має право на наступну пільгу: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
В жовтні 2020 року дізналась про те, що відповідач з 19.08.2020 виключив позивача з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003р. №117, та з цього часу скасував нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг як учаснику бойових дій за адресою: АДРЕСА_2 . Неодноразово зверталася до відповідача для реєстрації в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та для отримання пільг на житлово-комунальні послуги, передбачених ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проте відповідач неодноразово відмовляв у внесенні до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій у зв`язку з незрозумілістю за якою адресою позивачем подано заяву для внесення до ЄДАРП та невідповідності прізвищ у паспортних даних та посвідченні учасника бойових дій у зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища.
Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її конституційні права, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 22 березня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом термін через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем до суду наданий відзив на позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Зазначив, що позивача виключено з ЄДРАРП на підставі зняття реєстрації позивача. При зверненні позивача для реєстрації в ЄДРАП, останнім надано пакет документів, при перевірці яких, встановлено невідповідність прізвищ, а саме: у зв`язку із реєстрацією шлюбу та зміною прізвища у паспортних даних ( ОСОБА_1 ) та посвідченні учасника бойових дій ( ОСОБА_2 ). Відповідач рекомендував привести у відповідність до діючого законодавства.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт виданий 11.06.2020, орган, що видав:1443, РНОКПП НОМЕР_1 , має статус учасника бойових дій що підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій, Серія НОМЕР_2 від 29.11.2018 та копією свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_3 від 22.05.2020, наявних у матеріалах справи (арк. справи 7-9, 13).
В період з 30.08.2018 по 12.11.2018, з 17.11.2018 по 25.12.2018, з 31.12.2018 по 05.02.2019 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів поблизу міста Курахове Донецької області, що підтверджується довідкою №5710, виданою військовою частиною А0666 Міністерства оборони України від 15.11.2020 (арк. справи 14).
14.02.2019 видана довідка №577 про те, що позивач зареєстрована у Єдиному державному автоматизованому реєстру осіб, які мають право на пільги УПСЗН Краматорської міської ради з 14.02.2019 року по 31.12.2054 року (арк. справи 11).
19.08.2020 року позивач знялась з реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 та зареєструвала місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ( арк. справи 10-12).
19.08.2020 позивача виключено з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003р. №117, та з цього часу скасовано нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг як учаснику бойових дій за адресою: АДРЕСА_2 у зв`язку із зміною місця реєстрації позивача.
Листами від 09.10.2020, від 18.12.2020 позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (арк. справи 16).
Листом від 15.10.2020р. №29-01-14/8418 відповідач відмовив в наданні пільги, передбаченої ст. 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Підстава відмови - у зв`язку зі зміною місця проживання та невідповідності прізвищ у паспортних даних та посвідченні учасника бойових дій у зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища (арк. справи 15).
Листом від 22.12.2020р. № 14/10806 відповідач відмовив у внесенні до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій,підстава відмови - у зв`язку з незрозумілістю за якою адресою позивачем подано заяву для внесення до ЄДАРП та невідповідності прізвищ у паспортних даних та посвідченні учасника бойових дій у зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища (арк. справи 17).
13.01.2021 позивач зверталась до відповідача із заявою надати рішення комісії про виключення її з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (арк. справи 18).
Листом від 18.01.2021р. №29-01-14/632 позивачем отримано відповідь, аналогічну попереднім (арк. справи 19-20).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема:
75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до п.1 Положення про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі - Положення №117) реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
За приписами п.2 Положення № 117 до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3 Положення № 117 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимог Закону України «Про інформацію» мають право: отримувати від пільговика документи, що підтверджують їх право на пільгу, проводити перевірку достовірності поданих документів, отримувати відомості від пільговиків, використовувати під час наповнення Реєстру інформацією з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції.
За змістом зазначеного Положення № 117 особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно пп. 7, 8 Положення № 117 у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово.
У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
У разі коли у складі сім`ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.
Відповідно до положень зазначеного нормативно-правового акту особа, яка бажає користуватися пільгами, встановленими законодавством має подати уповноваженому органу довідку про склад сім`ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Відтак, вказане свідчить про те, що позивач має право на пільги або за адресою зареєстрованого місця проживання, або за адресою фактичного місця проживання.
Тобто, органи соціального захисту населення ведуть облік пільговиків та вносять до Реєстру відповідні уточнення , шляхом формування на кожну особу персональної картки платника податків, лише за зареєстрованим місцем проживання або за адресою фактичного місця проживання.
Статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
При цьому Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Судом встановлено, що позивач змінив місце реєстрації в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує відповідач та повідомила уповноважений орган про це письмово, а тому у відповідача були відсутні підстави для її виключення з 19.08.2020 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Щодо посилання відповідача на невідповідність прізвищ у паспортних даних та посвідченні учасника бойових дій у зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища, заміни посвідчення учасника бойових дій, суд зазначає наступне.
Постановою КМУ від 20.08.2014р. № 413(далі за текстом-Порядок №413) затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.
Цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.
Відповідно до п. 5 Порядку №413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:
комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки. Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора. Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку;
міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'’, яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.
Відповідно до п. 8-1 Порядку №413 Підставою для позбавлення комісією або міжвідомчою комісією статусу учасника бойових дій осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, є:
1) копія обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, що надійшов від органів прокуратури, органів або установ виконання покарань, а також від інших осіб, установ або органів у випадках, передбачених законом, на розгляд комісії або міжвідомчої комісії для прийняття відповідного рішення;
2) документи державних органів, військових частин (органів, підрозділів) або підприємств, установ та організацій, матеріали службових перевірок та інші документи, що встановлюють факт подання недостовірної інформації про участь особи в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх проведення або подання недостовірних даних про неї, надіслані ними на розгляд комісії або міжвідомчої комісії для прийняття відповідного рішення;
3) заява особи про позбавлення її статусу учасника бойових дій із зазначенням причини, надіслана нею на розгляд комісії або міжвідомчої комісії.
Комісія або міжвідомча комісія в місячний строк із дня надходження документів приймає рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій.
Суд наголошує, що відсутні будь-які докази щодо прийняття рішення про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та відмови у наданні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, як учаснику бойових дій з 19.08.2020 протиправними та зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради включити ОСОБА_1 з 19.08.2020 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради вчинити усі необхідні дії щодо нарахування з 19.08.2020 пільги зі сплати житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , суд наголошує, що такі повноваження відносяться саме до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Суд зазначає, що не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення призначення та здійснення усіх соціальних виплат (матеріальних допомог і компенсацій, матеріального забезпечення), передбачених законодавством України; надання соціальних послуг, пільг, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції надання пільги зі сплати житлово-комунальних послуг позивачу, оскільки такі повноваження не входять до компетенції судів.
Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб`єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, відтак позов підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи те, що норми КАС України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання про розподіл судових витрат судом не вирішується
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23 код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та відмови у наданні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, як учаснику бойових дій з 19.08.2020 протиправними.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23 код ЄДРПОУ 25953617) включити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.08.2020 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 21 травня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко