ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 20-12/362
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"19" вересня 2007 р. 17:15 м. Севастополь
За позовом: Закритого акціонерного товариства “Концерн “Надра”
до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі,
Головного управління державного казначейства України у м. Севастополі
про спонукання Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі надати документи, спонукання Управління державного казначейства у Ленінському районі м. Севастополя прийняти документи
Суддя Харченко І.А.,
при секретарі Єрмолаєвої О.Ю.,
Представники сторін
Від позивача –Вертій Н.А., довіреність б/н від 03.09.2007, представник;
Від відповідачів –не з’явились,
Суть спору:
Позивач звернувся в порядку статей 104-107 Кодексу адміністративного судочинства України до господарського суду з адміністративною позовної заявою до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі, Управління державного казначейства у Ленінському районі м. Севастополя про спонукання Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі надати відповідні до наказу Державного казначейства України №139 від 09.08.2004 до УДК в Ленінському районі м. Севастополя Реєстр і відповідні підтвердні документи у зв’язку зі змінами Договору про проведення заходів з комплексного екологічного очищення Азово-Чорноморських акваторій від забруднення (Балаклавська та Південна бухти м. Севастополя) з їх наступною екологічною паспортизацією від 01.12.2006, що були укладені з ЗАТ “Концерн Надра”, спонукання Управління державного казначейства у Ленінському районі м. Севастополя прийняти зазначені документи.
У зв’язку з наведеним позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою від 12.09.2007 відкрито провадження у адміністративної справі № 20-12/362, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою від 19.09.2007 допущена заміна первинного відповідача – Управління державного казначейства у Ленінському районі м. Севастополя - належним відповідачем –Головним управлінням державного казначейства України у м. Севастополі.
Відповідачі явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, про дату, місце та час судового розгляду повідомлені належним чином, клопотаннями від 18.09.2007, 19.09.2007 просять розглянути справу у відсутність їх представників.
Відповідач Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі письмово пояснив, що якщо судом буде встановлена можливість звернення зі зміненим Реєстром до УДК у Ленінському районі м. Севастополя після пропуску строку для надання документів, він виконує покладений на нього Наказом ДКУ № 136 від 09.08.2004 обов’язок.
Відповідач Головне управління державного казначейства України у м. Севастополі письмово пояснив, що Реєстр обов’язків та підтверджуючі документи від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі при їх відповідності вимогам бюджетного законодавства, можуть бути зареєстровані УДК у ленінському районі м. Севастополя за наявністю відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно статей 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні представнику позивача роз’яснені процесуальні права та обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представника позивача, суд,
в с т а н о в и в :
01 грудня 2006 року між Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополя та Закритим акціонерним товариством «Концерн Надра»був укладений Договір №75/12-06 про проведення заходів з комплексного екологічного очищення Азово-Чорноморських акваторій від забруднення (Балаклавська та Південна бухти м. Севастополя) з їх наступною екологічною паспортизацією (надалі –Договір).
Відповідно до п. 2.1 Договору Договір укладено за ціною учасника - переможця відкритих торгів (тендеру). Загальна вартість науково-дослідних робіт за цим договором становить 3 000 000 грн.
Оплата науково-дослідних робіт (п. 2.3 Договору) за цим Договором проводиться поетапно. Замовник зобов'язаний провести передоплату в розмірі до 30 (тридцяти) відсотків від загальної вартості науково-дослідних робіт, визначеної в п. 2.1. даного Договору, протягом 30 банківських днів від дати підписання Договору. Оплата окремих етапів науково-дослідних робіт здійснюється відповідно до календарного плану при наявності фінансування.
Згідно п. 6.4 Договору результат науково-дослідних робіт, запланований на 2006 рік, повинен бути переданий Виконавцем Замовнику в порядку, передбаченому даним договором, до 25 грудня 2006 року.
Договір від 01.12.2006 року був зареєстрований Управлінням державного казначейства в Ленінському районі м. Севастополя, відповідно до вимог Наказу Державного казначейства України №136 від 09.08.2004 «Про затвердження Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України»
На виконання положень Договору між сторонами був складений календарний план виконання науково-дослідних робіт.
У зв'язку із значним обсягом робіт та відсутністю у бюджеті грошових коштів за згодою сторін та відповідно до пунктів 6.3, 6.9 Договору між ЗАТ «Концерн Надра»та Управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі укладена додаткова угода від 22.12.2006 року, про зміну п. 6.4 Договору та укладення його в наступної редакції: «Результат науково-дослідних робіт повинен бути переданий Виконавцем замовнику в порядку, передбаченому даним договором, до 30 вересня 2007 року». Також був скоректований календарний план виконання науково-дослідних робіт.
Дану додаткову угоду Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополя було зобов'язане зареєструвати в органах державного казначейства для отримання коштів з спеціального фонду державного бюджету. У зв'язку з бездіяльністю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі ЗАТ «Концерн Надра» позбавлений правових підстав для отримання грошових коштів за виконану роботу.
Згідно статті 48 Бюджетного кодексу України в України застосовується казначейська форма обслуговування державного бюджету, яка передбачає здійснення Державним казначейством:
· операції з коштами державного бюджету;
· розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;
· контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів.
Статей 51 Бюджетного кодексу України стадіями виконання державного бюджету за видатками визнаються:
· встановлення бюджетних асигнувань розпорядниками бюджетних коштів на основі затвердженого бюджетного розпису;
· затвердження кошторисів розпорядниками бюджетного коштів;
· взяття бюджетних зобов'язань;
· отримання товарів, робот та послуг;
· здійснення платежів;
· використання товарів, робот та послуг на виконання бюджетних програм.
Відповідно до п. 2.10 Наказу Державного казначейства України № 136 від 09.08.2004 року «Про затвердження Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України»у разі змін умов зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 3 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Державного казначейства України Реєстр і відповідні підтверджуючі.
В порушення вимог законодавства Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі не надало реєстру та відповідних документів в органи державного казначейства. Посилка відповідача - Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі на те, що надання цих документів не можливо у зв'язку з пропуском строком не засновано на нормах законодавства.
Так, п. 2.11 Наказу Держказначейства України № 139 від 09.08.2004 встановлено, що органи державного казначейства не приймають від розпорядників бюджетних коштів реєстр при відсутності документів, які підтверджують факт узяття зобов'язань; невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів зобов'язанню; неподанні або поданні неповного пакету підтверджуючих документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти; недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами; недотримання вимог щодо оформлення поданих документів.
Таким чином, такої підстави, як пропуск строку на подання документів та закінчення бюджетного року, для неприйняття Реєстру та документів до нього законодавством не передбачено.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.
У зв'язку з бездіяльністю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі та у зв'язку з чим і Управління державного казначейства у Ленінському району м. Севастополі, ЗАТ «Концерн Надра»позбавлений правових підстав для отримання грошових коштів за виконану роботу.
Згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, засобами захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконною бездіяльність посадових осіб державних органів. Статтею 509 ЦК України та ст. 20 Господарського кодексу України передбачено, що зобов'язанням є взаємовідношення, у якому одна сторона зобов'язана здійснити на користь другої сторони дії, а друга сторона має право вимагати виконання його зобов'язань.
Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори, яки виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
Договір № 75/12-06 від 01.12.2006 виплаває із владних управлінських функції суб'єкта владних повноважень - Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі, то цій договір є адміністративним.
Бездіяльність Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі та у зв'язку з чим і бездіяльність Управління державного казначейства у Ленінському району м. Севастополі порушують права та законні інтереси ЗАТ «Концерн Надра», відповідачі не надалі доказів обґрунтованості бездіяльності, а позивач належним чином виконав свої зобов’язання, що до складення додаткової угоди та виконання робот.
При таких обставинах, позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Концерн Надра»підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому з Державного бюджету України в сумі 06,80 грн.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі надати відповідно до наказу Державного казначейства України №139 від 09.08.2004 до Головного управління державного казначейства України у м. Севастополі Реєстр і відповідні підтвердні документи у зв'язку зі змінами Договору про проведення заходів з комплексного екологічного очищення Азово-Чорноморських акваторій від забруднення (Балаклавська та Південна бухти м. Севастополя) з їх наступною екологічною паспортизацією від 01.12.2006, що були укладені з ЗАТ «Концерн Надра».
3. Зобов'язати Головне управління державного казначейства України у м. Севастополі прийняти від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі Реєстр і відповідні підтвердні документи в зв'язку зі змінами Договору про проведення заходів з комплексного екологічного очищення Азово-Чорноморських акваторій від забруднення (Балаклавська та Південна бухти м. Севастополя) з їх наступною екологічною паспортизацією від 01.12.2006, що були укладені з ЗАТ «Концерн Надра»та реєструвати їх.
4. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в УДК у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Закритого акціонерного товаритсва «Концерн “Надра” (м. Київ, пр. Палладіна, 32, ідентифікаційний код 14288967) сплачений квитанцією №6 від 11.09.2007 (оригінал квитанції знаходиться у матеріалах справи) судовий збір в сумі 6,80 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
20.09.2007.