ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1840/10/2370 18.05.2010 р. м. Черкаси
12 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Лобунця А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Надія» про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася державна інспекція з конторою за цінами в Черкаській області, в якій просить стягнути з комунального підприємства «Надія»економічні санкції в сумі 2385 грн. 30 коп.
Представник позивача Лобунець А.В. в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги викладеними в позовній заяві обставинами.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також інформації про наявність поважної причини неявки в судове засідання на адресу суду не надходило. Тому суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 3 грудня 1990 року №507-XII (Закон №507-ХІІ) контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, визначено основне завдання Держцінінспекції організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Відповідно до покладених завдань Держцінінспекція у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обгрунтування, застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань. Крім цього, Держцінінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Положенням пункту 1 статті 14 Закону №507-ХІІ встановлено, що вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, зокрема пунктом 1.4 визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Судом встановлено, що державною інспекцією з контолю за цінами в Черкаській області 15 березня 2010 року проведена перевірка КП «Надія»з питань порядку правильності формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення) та виявлено порушення: відповідачем затверджено нові тарифи на послуги водопостачання та водовідведення для І групи споживачів (населення) без отримання висновків державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат, внаслідок чого сума необгрунтовано отриманої виручки підприємства за період з 01.04.2009 по 01.02.2010 становить 795 грн. 10 коп.
Наведене свідчить про порушення Закону №507-ХІІ, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ №959 від 12.07.2006, якими встановлено наступне.
Окрім загальних завдань та повноважень Державна інспекція з контролю за цінами організовує роботу з надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, централізованого опалення і постачання гарячої води, вивезення побутових відходів та технічного обслуговування ліфтів, що чітко передбачено пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 №1819.
Згідно з порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою КМУ №959 від 12.07.2006, висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки (пункт 52).
Відповідно до частини 5 статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів. Щодо погодження зміни вартості вказаних послуг суд зазначає, що воно здійснюється шляхом отримання висновку Державної інспекції з конролю за цінами або її територіальними органами у визначеному законом порядку.
На підставі акту перевірки №0468 від 15.03.2010 та статті 14 Закону №507-ХІІ державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області 17.03.2010 прийнято рішення №51 про застосування до КП «Надія»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яке передбачає стягнення в дохід бюджету суми порушення, яка складає 795 грн. 10 коп., та 1590 грн. 20 коп. штрафу. Дане рішення вручене представнику відповідача та не оскаржене ним у визначеному законом порядку.
За результатами досліджень всіх обставин даної адміністративної справи суд прийшов до висновку, що прийняте щодо КП «Надія»рішення про застосування економічних санкцій законне та обгрунтоване, прийняте за порушення відповідачем визначеного законодавством порядку формуваня, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, а саме: підприємством затверджено тарифи на послуги водопостачання та водовідведення без отримання висновків державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, як того вимагає Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений постановою КМУ №959 від 12.07.2006. Внаслідок допущеного порушення КП «Надія»необгрунтовано отримано виручку в розмірі 795 грн. 10 коп. Вказані кошти підлягають стягненню разом із штрафом, що становить двократний розмір такої суми (1590 грн. 20 коп.).
Таким чином, судом встановлено, що рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про застосування до КП «Надія»економічних санкцій на загальну суму 2385 грн. 30 коп. є правомірними, що є підставою для стягнення зазначеної суми до відповідного бюджету.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Законом України «Про ціни і ціноутворення», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою КМУ №959 від 12.07.2006, ст.ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Надія»(19725, Черкаська область, Золотоніський район, с. Подільське, вул. Шевченка, 66, код ЄДРПОУ 32601315) на користь бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції у розмірі 2385 (дві тисячі триста вісімдесят пять) грн. 30 коп., застосовані згідно рішення від 17.03.2010 року №51 за порушення державної дисципліни цін.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяЕ.С.Смілянець
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 травня 2010 року.