
Справа №760/18091/20
Провадження №3/760/79/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Федоренко Д.В., представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Юрківа В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774, юридична адреса: Житомирська обл., с. Іванівка, вул. Островського, 17-А), місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 472 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
19.08.2020 р. до Солом`янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0969/10000/20 від 08.05.2020 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - керівника малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.
Відповідно до протоколу №0969/10000/20 про порушення митних правил від 08.05.2020 року, вбачається, що 06.05.2020 р. директор малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), ОСОБА_1 до відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби, з метою експорту до Данії товарів: «Інші вироби з дерева: - кілки- покажчики,для земляних робіт (осика): -2.5-3.0*2.5-3.0*80-100см - 16600 шт. Країна виробництва: UA» загальною вартістю 3164,00 евро, подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу «ЕК 10 АА».
ЕМД, прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер №UA100530/2020/021458 від 06.05.2020. В графі 33 ЕМД декларантом заявлено код товару згідно з УКТ ЗЕД - 4421 9098 00.
До митного оформлення та контролю, серед інших документів декларантом ОСОБА_1 подано: зовнішньоекономічний контракт від 02.04.2018 № 8, укладений між малим приватним підприємством «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774) та нідерландською компанією «SILWOOD В. V.» (1221 LJ , Ibishof 12, Hilversum, Netherlands); рахунок-фактура №9-20 від 06 травня 2020, виставлений на адресу одержувача товарів - компанії «WICO TIMBER APS.» (DK 2100, Copenhagen East, Randersgade 29, 1 floor, Denmark), на загальну суму 3 164,00 евро (станом на 06.05.2020 становить 92 607,43 грн.); відвантажувальна специфікація №9-20 від 06 травня 2020 до вищезазначеного рахунку-фактури; міжнародну автомобільну накладну (CMR) від 06.05.2020 № 456515 та інші документи, які зазначені в графі 44 ЕМД.
Посадовими особами митниці, з урахуванням вимог статей 320, 338 Митного кодексу України, СУР 201-1 проведено повний митний огляд товару, заявленого до митного оформлення за митною декларацією № UA100530/2020/021458. В ході проведення огляду встановлено, що в оглянутих місцях знаходиться товар, який за зовнішніми ознаками ідентифікується як товар з деревини у вигляді чотиригранного бруска, з конусовидним загостренням з одного боку. Товар (за виключенням конусовидного загострення з одного боку) має квадратну форму поперечного перерізу, розміром 2,5x2,5 см.; 3,0x3,0 см. Довжина становить 80,0 см.; 100,0 см. За результатами проведення митного огляду складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 07.05.2020 № UA100530/2020/021458.
Відділом аналізу митної вартості та роботи з ціновою інформацією, прогнозування та справляння митних платежів, кодування та класифікації товарів, здійснення митно-тарифного регулювання №2 (у м. Житомир) Управління контролю митної вартості, класифікації, походження товарів та прогнозування надходжень, Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу 07.05.2020 №UА100530/2020/021458, товаросупровідних документів, технічної документації та листа Держмитслужби України від 14.04.2020 № 16-4/16-02-01/7/929, прийнято Рішення про визначення коду товару від 07.05.2020 №КТ- UА 100000- 2031-2020, згідно з яким змінено опис товару з задекларованого в митній декларації № UА100530/2020/021458 на товар: «кілки- покажчики для земляних робіт (осика)» являє собою виріб з деревини у вигляді чотиригранного струганого бруска, що загострений з одного кінця. Товар (за виключенням загостреного кінця) має квадратну форму поперечного перерізу, розмірами 2,5x2,5x80 см та 3,0x3,0x100 см» та відповідно змінено код товару згідно УКТ ЗЕД - 4421909800 на 4407992700.
Відповідно до Закону України від 08.09.2005 №2860 «Про особливості державного регулювання діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, пов`язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (зі змінами і доповненнями) реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб`єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлення з них пиломатеріалів допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів їа виготовлених із них пиломатеріалів. Згідно зі ст. 1 даного Закону такі вимоги поширюються на пиломатеріали, які класифікуються згідно розділу IX, грипи 44, коду 4407 УКТ ЗЕД. Перелік лісоматеріалів та пиломатеріалів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, наведено в додатку 3 до постанови КМУ від 21.05.2012 №436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» (зі змінами і доповненнями). Відповідно до ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Відповідно до ч. З ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до МК України (підпункти 5.а, 5.6, 5.е частини 8 ст. 257), декларант зобов`язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, кількість, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД. Відповідно до пунктів 1 та 3 ч.1 мт.266 МК України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості необхідні для виконання митних формальностей. Згідно ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей наведених у цій декларації.
Таким чином, митний орган прийшов до висновку, що своїми діями, які виразились у недекларуванні товарів, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо найменування товару, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_1 вчинив п орушення митних правил, передбачене ст. 472 Митного кодексу України.
В зв`язку з чим, 08.05.2020 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - керівника малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), складено протокол про порушення митних правил №0969/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Згідно матеріалів справи, безпосередні предмети правопорушення, в порядку ст. 511 МК України вилучені та зберігаються на складі Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8 А.
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 23.06.2020 № 1420003301-0533 вартість безпосередніх предметів правопорушення становить 75936,00 грн.
Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0969/10000/20 від 08 травня 2020 року доведеними та просила притягнути громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - керівника малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 472 МК України, застосувавши до нього стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів з конфіскацією цих товарів, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не з`явився, будучи повідомленим про дату та час судового засідання.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Козирєв І.М. подав заяву про розгляд справи за його відсутності, крім того долучив письмові пояснення та докази, відповідно яких, проти протоколу про порушення митних правил заперечував, просив закрити провадження у справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Також в поясненнях зазначив, що 10.06.2020 року МПП „Олена" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправним і скасування рішення про визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД та картки відмови в митному оформленні випуску товарів (справа № 240/8643/20).
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року у справі № 240/8643/20 позовні вимоги задоволені, визнано протиправним і скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби України про визначення коду товару №КТ UA100000-2031-2020 від 7 травня 2020 року.
Визнано протиправною і скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100530/2020/00266 від 8 травня 2020 року, видану Київською митницею Держмитслужби України.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексута інших законів України.
Згідно із ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил, як це передбачено ст. 486 МК України, є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Судом встановлено, що 06.05.2020 р. директор малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), ОСОБА_1 до відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби, з метою експорту до Данії товарів: «Інші вироби з дерева: - кілки- покажчики,для земляних робіт (осика): -2.5-3.0*2.5-3.0*80-100см - 16600 шт. Країна виробництва: UA» загальною вартістю 3164,00 евро, подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу «ЕК 10 АА».
ЕМД, прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер №UA100530/2020/021458 від 06.05.2020. В графі 33 ЕМД декларантом заявлено код товару згідно з УКТ ЗЕД - 4421 9098 00.
До митного оформлення та контролю, серед інших документів декларантом ОСОБА_1 подано: зовнішньоекономічний контракт від 02.04.2018 № 8, укладений між малим приватним підприємством «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774) та нідерландською компанією «SILWOOD В. V.» (1221 LJ , Ibishof 12, Hilversum, Netherlands); рахунок-фактура №9-20 від 06 травня 2020, виставлений на адресу одержувача товарів - компанії «WICO TIMBER APS.» (DK 2100, Copenhagen East, Randersgade 29, 1 floor, Denmark), на загальну суму 3 164,00 евро (станом на 06.05.2020 становить 92 607,43 грн.); відвантажувальна специфікація №9-20 від 06 травня 2020 до вищезазначеного рахунку-фактури; міжнародну автомобільну накладну (CMR) від 06.05.2020 № 456515 та інші документи, які зазначені в графі 44 ЕМД.
Посадовими особами митниці, з урахуванням вимог статей 320, 338 Митного кодексу України, СУР 201-1 проведено повний митний огляд товару, заявленого до митного оформлення за митною декларацією № UA100530/2020/021458. В ході проведення огляду встановлено, що в оглянутих місцях знаходиться товар, який за зовнішніми ознаками ідентифікується як товар з деревини у вигляді чотиригранного бруска, з конусовидним загостренням з одного боку. Товар (за виключенням конусовидного загострення з одного боку) має квадратну форму поперечного перерізу, розміром 2,5x2,5 см.; 3,0x3,0 см. Довжина становить 80,0 см.; 100,0 см. За результатами проведення митного огляду складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 07.05.2020 № UA100530/2020/021458.
Відділом аналізу митної вартості та роботи з ціновою інформацією, прогнозування та справляння митних платежів, кодування та класифікації товарів, здійснення митно-тарифного регулювання №2 (у м. Житомир) Управління контролю митної вартості, класифікації, походження товарів та прогнозування надходжень, Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу 07.05.2020 №UА100530/2020/021458, товаросупровідних документів, технічної документації та листа Держмитслужби України від 14.04.2020 № 16-4/16-02-01/7/929, прийнято Рішення про визначення коду товару від 07.05.2020 №КТ- UА 100000- 2031-2020, згідно з яким змінено опис товару з задекларованого в митній декларації № UА100530/2020/021458 на товар: «кілки- покажчики для земляних робіт (осика)» являє собою виріб з деревини у вигляді чотиригранного струганого бруска, що загострений з одного кінця. Товар (за виключенням загостреного кінця) має квадратну форму поперечного перерізу, розмірами 2,5x2,5x80 см та 3,0x3,0x100 см» та відповідно змінено код товару згідно УКТ ЗЕД - 4421909800 на 4407992700.
Таким чином, митний орган прийшов до висновку, що своїми діями, які виразились у недекларуванні товарів, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо найменування товару, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 472 Митного кодексу України.
В зв`язку з чим, 08.05.2020 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника малого приватного підприємства «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774), складено протокол про порушення митних правил №0969/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Разом з тим, з таким висновком митного органу суд не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Згідно ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Об`єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
Так, відповідно до змісту протоколу про порушення митних правид №0969/10000/20 від 08.05.2020 р., ОСОБА_1 , 30.03.2020 р. подано електронну митну декларацію (ЕМД) типу ЕК10АА, якій було присвоєно номер UA100530/2020/021458 від 06.05.2020 р.
Відповідно до поданої ЕМД в митному режимі експорту було задекларовано товар: «Інші вироби з дерева: кілки-покажчики, для земляних робіт (осика): 2.5-3.0*2.5-3.0-80-100см-16600 шт.».
Товар заявлено за кодом УКТЗЕД 4421909800 (гр. 33 МД).
З митною декларацією від імені декларанта на підтвердження заявленого коду товару було надано, зокрема зовнішньоекономічний контракт від 02.04.2018 № 8, укладений між малим приватним підприємством «ОЛЕНА» (код ЄДРПОУ 20411774) та нідерландською компанією «SILWOOD В. V.» (1221 LJ , Ibishof 12, Hilversum, Netherlands); рахунок-фактура №9-20 від 06 травня 2020, виставлений на адресу одержувача товарів - компанії «WICO TIMBER APS.» (DK 2100, Copenhagen East, Randersgade 29, 1 floor, Denmark), на загальну суму 3 164,00 евро (станом на 06.05.2020 становить 92 607,43 грн.); відвантажувальна специфікація №9-20 від 06 травня 2020 до вищезазначеного рахунку-фактури; міжнародну автомобільну накладну (CMR) від 06.05.2020 № 456515 та інші документи, які зазначені в графі 44 ЕМД.
07.05.2020 р. Київською митницею Держмитслужби ухвалено Рішення №КТ-UА 100000-2031-2020, яким код товару, заявлений декларантом, змінено на 4407992700 з наступним описом в гр. 33 електронної митної декларації «кілки-покажчики для земляних робіт (осика) являє собою виріб з деревини у вигляді чотиригранного струганого бруска, що загострений з одного кінця. Товар (за виключенням загостреного кінця) має квадратну форму поперечного перерізу, розмірами 2,5х2,5х80 см та 3,0х3,0х100 см».
Митний орган посилається, зокрема, на положення статті 266 Митного кодексу України щодо зобов`язань декларанта здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Крім того, митниця вважає, що документи подані ОСОБА_1 , є такими, що містять неправдиві дані.
На підставі цього, митниця дійшла висновку, що в його діях наявні ознаки порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 472 Митного кодексу України, а саме недекларуванні товарів, тобто незаявлені за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо найменування товару.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Об`єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
Відповідно до МК України (підпункти 5 а, 5 б, 5 г ст. 257), декларант зобов`язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар.
Згідно ст. 266 МК України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого МК України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Відповідно до п. 2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
Згідно зі статтею 264 МК України - з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену МК України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант (пункт 4 статті 266).
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 69 МК України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Разом з тим, ч.ч. 5, 6 ст. 69 МК України визначено, що під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв`язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митними органами виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
Відповідно до ст. 67 МК України УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується Законом України «Про митний тариф України».
Згідно з Основними правилами інтерпретації УКТЗЕД, затверджених Законом України «Про митний тариф України», класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил.
Як встановлено судом, 07.05.2020 р. відділом кодування та класифікації товарів Управління контролю митної вартості, класифікації, походження товарів та прогнозування надходжень Київської митниці Держмитслужби, з врахуванням: української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), викладеної у додатку до Закону України від 19.09.2013 р. № 584-VІІ «Про Митний тариф України»; пояснення до УКТЗЕД, затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 р. № 401; акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу за митною декларацією від 07.05.2020 р. № UA100530/2020/021458; товаросупровідних документів, технічної документації та листа Держмитслужби України від 14.04.2020 №164/16-02-01/7/929, винесено Рішення про визначення коду товару № КТ-UA100000-2031-2020.
Згідно з даним Рішенням змінено опис товару задекларованого в митній декларації № UA100530/2020/021458 на: «кілки-покажчики для земляних робіт (осика) являє собою виріб з деревини у вигляді чотиригранного струганого бруска, що загострений з одного кінця. Товар (за виключенням загостреного кінця) має квадратну форму поперечного перерізу, розмірами 2,5х2,5х80 см та 3,0х3,0х100 см» та відповідно змінено код товару згідно УКТ ЗЕД - 4421909800 на 4407992700.
Згідно з ч. 1 ст. 268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
Отже, положення ст. 268 МК України передбачає звільнення від адміністративної відповідальності при виконанні трьох умов, зокрема, це недостовірні дані зазначені в митній декларації внаслідок помилки; така помилка не призвела до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; такі помилки не допускаються систематично (тобто більше ніж два рази протягом місяця, як це зазначено в частині першій цієї статті.
Встановлено, що ОСОБА_1 , класифікуючи товар за кодом 4421909800, діяв лише на підставі документів, наданих йому безпосередньо «WICO TIMBER APS.», а також висновком Житомирської Торгово-промислової Палати про визначення коду товару від 02.04.2018 №8.
При цьому, вбачається, що дії ОСОБА_1 не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру.
Крім того, встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року, визнано протиправним і скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби України про визначення коду товару №КТ UA100000-2031-2020 від 7 травня 2020 року, та визнано протиправною і скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100530/2020/00266 від 8 травня 2020 року, видану Київською митницею Держмитслужби України.
На підставі викладеного, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні належні докази стосовно того, що ОСОБА_1 умисно було незаявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо найменування товару, який підлягає обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року, вищевикладені обставини свідчать, про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; 2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; 3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
На підставі наведеного, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, з огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення громадянином України ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 458, 472, 487, 489, 490, 491, 494, 495, 498-500, 527 Митного кодексу України, статтями7, 9, 247, 251, 268, 271 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених статтею 472 МК України, - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Безпосередні предмети правопорушення, що вилучені та передані на відповідальне зберігання на склад Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8 А, згідно протоколу про порушення митних правил № 0969/10000/20 від 08 травня 2020 року, повернути власникові або уповноваженій ним особі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.І. Кушнір