Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2010 р. справа № 2а-4913/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Головіної К.І.
при секретаріПотапенко О.М.
за участю представника позивача Чугуненка О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Красноармійська ОДПІ звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що станом на 02.02.2010 року відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 181 776,61 грн., що складається з:
- з податку на додану вартість у сумі 110251,49 грн.: основний платіж - у сумі 77 498,45 грн., фінансові санкції 32144,00 грн. та пеня у розмірі 609,04 грн.;
- з податку з доходів фізичних осіб у загальному розмірі 61436,57 грн.: основний платіж - 61 329,92 грн., пеня в розмірі 106,65 грн.;
- податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 9703,50 грн.: основний платіж - 9703,50 грн.;
- збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 385,05 грн.: основний платіж - 215,05 грн., штрафні санкції 170,00 грн.
Позивач просив стягнути з відповідача на користь державного та місцевого бюджетів зазначені суми податкової заборгованості з податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. В адрес суду повернувся конверт з повісткою за закінченням терміну зберігання. Відповідно до ст. 37 КАС України у разі відмови адресата від отримання повістки особа яка її доставляє робить відповідну відмітку та негайно повертає до суду. Особа яка відмовилась від отримання повістки, вважається повідомленою про дату, час та місце судового засідання. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідач фізична особа-підприємець, зареєстрований виконавчим комітетом Красноармійської міської ради Донецької області 14.03.1995 року, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. На податковому обліку в Красноармійській ОДПІ знаходиться з 02.02.1993 року (а. с. 9, 12).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач - Красноармійська обєднана державна податкова інспекція у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
В судовому засіданні встановлено, що станом на час розгляду справи року у відповідача існує заборгованість:
- з податку на додану вартість у розмірі 77 498,45 грн., що виникла на підставі декларацій: № 22566 від 18.08.2008 року; № 24056 від 05.09.2008 року; № 28484 від 13.10.2008 року; № 33142 від 13.11.2008 року; № 35481 від 17.12.2008 року; № 40407 від 19.01.2009 року; № 3560 від 18.02.2009 року; № 5174 від 17.03.2009 року; № 11014 від 21.04.2009 року; № 14097 від 19.05.2009 року; № 15759 від 19.06.2009 року; № 20709 від 20.07.2009 року та податкового рішення № 0000861742/0 від 01.10.2009 року (а. с. 52, 60-84);
- з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 61 329,92 грн., що виникла на підставі розрахунку № 0000531741 від 10.02.2009 року та податкового повідомлення -рішення № 0000851742/0 від 01.10.2009 року (а. с. 53, 86);
- з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у сумі 9703,50 грн., що виник на підставі податкового рішення № 0000871742/0 від 01.10.2009 року (а. с. 51);
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 385,05 грн., що виник на підставі податкового рішення № 0000881742/0 від 01.10.2009 року (а. с. 50).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок з доходів фізичних осіб, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавними податками і зборами.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.09.2009 року позивачем була проведена перевірка з питань дотримання податкового законодавства субєктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 (а. с. 21-49).
На підставі акту перевірки Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією у Донецькій області було винесено рішення № 0000861742/0 від 01.10.2009 року, яким відповідачу були донараховані зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 64576 грн. та застосовані штрафні санкції у розмірі 32288 грн. (а. с. 52).
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Позивачем на підставі пп.17.1.3. п. 17.1. ст. 17 вказаного закону до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 32144,00 грн.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 609,04 грн. (а. с. 5, 6).
Таким чином, загальна заборгованість відповідача з податку на додану вартість складає 77 498,45 грн., що підтверджується розрахунком суми заборгованості та зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 5, 6).
Крім того, відповідач має заборгованість з податку з доходів фізичних осіб, що виникла на підставі розрахунку авансових платежів прибуткового податку на 2009 рік від 10.02.2009 року на суму 7155,00 грн., а також рішення № 0000851742 від 01.10.2009 року, яким відповідачу було донараховано податкове зобовязання у розмірі 54950,49 грн. (а. с. 53, 86).
Відповідно до п.п. 9.12.1 п. 9.12 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницькою діяльності без створення юридичної особи здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань.
Пунктом 22.10 ст. 22 цього Закону визначено, що до набрання чинності спеціальним законом з питань оподаткування фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності діє розділ ІV Декрету Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» який застосовується з урахування положень п. 9.12 ст. 9 Закону.
Пунктом 1 ст. 14 розділ ІV Декрету Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» встановлено, що податок обчислюється податковим органом на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи.
На підставі п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 106,65 грн. (а. с. 5).
Таким чином, загальна заборгованість з податку з доходів фізичних осіб становить 61 329,92 грн., що підтверджується розрахунком авансових платежів прибуткового податку на 2009 рік № 0000531741 від 10.02.2009 року, розрахунком суми боргу, зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 5, 86).
Крім того, відповідач має заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 9703,50 грн., що виникла на підставі податкового рішення № 0000871742/0 від 01.10.2009 року (а. с. 51).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991 року платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно з ч. 5 цього ж Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Статтею 6 Закону передбачено, що юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Наявність у відповідача податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2 квартал 2009 р. у розмірі 9703,50 грн. підтверджується розрахунком суми заборгованості та зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 5 ).
Також у судовому засіданні встановлено наявність у відповідача податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 385,05 грн., що виник на підставі податкового рішення № 0000881742/0 від 01.10.2009 року, яким було донараховано зобовязання з вказаного збору у сумі 215,05 грн. та застосовані штрафні санкції у розмірі 170 грн. (а. с. 50).
Відповідно до п.п. 2.1 п. 2 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379 платником збору за забруднення навколишнього природного середовища є субєкти господарювання, незалежно від форми власності, включаючи їх обєднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські ті інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Підпунктом 3.1 вищевказаної Інструкції передбачено, що обєктами обчислення зазначеного збору є обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючи речовини для пересувних джерел забруднення, які використовуються відповідачем при здійсненні господарської діяльності.
Згідно п.п.7.1 цієї ж Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01 березня 1999 року № 303 затверджено, що суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду.
Відповідно до п.10 цього ж Порядку збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації.
Згідно акту перевірки, відповідачем було занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища на суму 215,05 грн. ( а. с. 21-49).
На підставі пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем до відповідача були застосовані штрафні санкції у сумі 170 грн., що підтверджується розрахунком суми заборгованості та зворотнім боком облікової картки (а. с. 5).
Таким чином, загальна заборгованість відповідача зі збору за забруднення навколишнього середовища становить 385,05 грн., що підтверджується розрахунком суми боргу та зворотнім боком облікової картки платника податку (а. с. 5).
На виконання вимог ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем були здійснені заходи, направлені на погашення податкової заборгованості.
Так, податковою інспекцією на адресу відповідача були надіслані податкові вимоги № № 1/4 від 08.11.2001 р. на суму 88,83 грн. та № 2/113 від 27.12.2001 р. на суму 88,83 грн., які були ним отримані, однак визначена заборгованість сплачена не була (а. с. 17-18).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість, з податку з доходів фізичних осіб, з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальній сумі 181 776,61 грн.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-71, 86, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1) заборгованість у сумі 181 776 (сто вісімдесят одна тисяча сімсот сімдесят шість) грн. 61 коп., а саме:
-заборгованість з податку на додану вартість у сумі 110251( сто десять тисяч двісті пятдесят одна) грн. 49 коп. на користь державного бюджету р/р 31112029700060, отримувач державний бюджет УДК у м. Красноармійську, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, код за ЄДРПОУ 34686579, МФО 834016;
- заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 61436 (шістдесят одна тисяча чотириста тридцять шість) грн. 57 коп. на користь місцевого бюджету р/р 33217801700062, отримувач місцевий бюджет УДК у м. Красноармійську, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, код за ЄДРПОУ 34686579, МФО 834016;
- заборгованість з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у сумі 9703 (девять тисяч сімсот три) грн. 50 коп. на користь місцевого бюджету р/р 33210808700062, отримувач -місцевий бюджет УДК в м. Красноармійську, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016;
- заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 385 (триста вісімдесят пять) грн. 05 коп. на користь місцевого бюджету р/р 33111330700060, одержувач Місцевий бюджет УДК в м. Красноармійську, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 26 квітня 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 30 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.