Решение № 95997021, 22.03.2021, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата принятия
22.03.2021
Номер дела
645/7385/19
Номер документа
95997021
Форма судопроизводства
Гражданское
Государственный герб Украины

Справа № 645/7385/19>

Провадження № 2/645/108/21>

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2021 року Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:

головуючого судді - Мартинової О.М.,

секретар судових засідань – Букач М.О.,

за участі представника позивача – ОСОБА_1 ,

представника відповідача – Сулейманової М.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,-

в с т а н о в и в:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2 на його користь надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 91 642,47 грн. та витрати на сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн..

В обґрунтування позивних вимог зазначено, що 10 липня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Так, на підставі заяви та декларації відповідача від 10.07.2014 р., 05.01.2015 р., 02.07.2015 р., 11.01.2016 р., 04.07.2016 р., 03.01.2017 р., 06.07.2017 р., 04.01.2018 р., 05.07.2018 р., 04.01.2019 р. останній та членом її сім`ї було призначено допомогу на період з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р. у розмірі 1142,35 грн. щомісячно, з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. у розмірі 1413, 49 грн. щомісячно, з 01.07.2015 р. по 31.12.2015 р. у розмірі 1372, 62 грн. щомісячно, з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. у розмірі 1386, 11 грн. щомісячно, з 01.07.2016 р. по 31.12.2016 р. у розмірі 1457, 71 грн. щомісячно, з 01.01.2017 р. по 30.06.2017 р. у розмірі 1687, 43 грн. щомісячно, з 01.07.2017 р. по 20.07.2017 р. у розмірі 1755, 67 грн. щомісячно, з 01.07.2017 р. по 31.12.2017 р. у розмірі 2005, 67 грн. щомісячно, з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. у розмірі 2409, 46 грн. щомісячно, з 01.07.2018 р. по 20.11.2018 р. у розмірі 942,85 грн. щомісячно, з 21.11.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 1230, 82 грн. щомісячно, з 01.12.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 1368,44 грн. щомісячно, з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. у розмірі 1062, 69 грн. щомісячно. У червні 2019 року під час проведення державним соціальним інспектором Управління перевірки особової справи відповідача було встановлено факт подання відповідачем неповних та недостатніх відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Так, встановлено, що відповідачу на праві приватної власності належить (належали) квартири/будинки, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_1 нова адреса: АДРЕСА_2 (дата державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.01.2010 р.) далі нерухоме майно АДРЕСА_3 (дата державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.01.2011 р.) далі нерухоме майно 2, АДРЕСА_4 (дата державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.04.2012 р.) далі нерухоме майно АДРЕСА_5 (дата державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.06.2016 р.) далі нерухоме майно 4. У декларації від 10.07.2014 р. відповідач зазначила про наявність нерухомого майна 1, однак про наявність нерухомого майна 2 та 3 не вказала. У декларації від 05.01.2015 р., 02.07.2015 р. відповідач зазначила про відсутність у власності будь-яких житлових приміщень, хоча у власності відповідача перебувало нерухоме майно 2 та 3. Відповідно до абз. 6 п. 10 Порядку, сім`я відповідача, до складу якої входить три особи, при наявності другої квартири (будинку) має право на допомогу у разі якщо загальна площа житла не буде перевищувати 73,5 кв.м., однак загальна площа житла відповідача складає 178,3 кв.м. Таким чином, відповідач не мала право на призначення допомоги на підставі заяв від 10.07.2014 р., 05.01.2015 р., 02.07.2015 р. Разом з тим, 09.08.2014 р. відповідач уклала договір купівлі-продажу квартири – нерухомого майна 1, продаж квартири вчинено за суму 420 000 грн., однаке про факт отримання коштів остання не повідомила позивача, хоча взяла на себе відповідальний обов`язок, підписавши заяву від 10.07.2014 р. Крім того, зазначену інформацію про дохід у декларації від 05.01.2015 р. не вказала. 20.11.2015 р. відповідач уклала договір купівлі-продажу нерухомого майна 3, продаж якого вчинено на суму 131 600 грн., однак у декларації від 11.01.2016 р. зазначену інформацію про отримання доходу не зазначила. Позивач зазначає, що розмір отриманих доходів впливає на розмір допомоги. У деклараціях від 04.07.2016 р., 03.01.2017 р., 06.07.2017 р., 04.01.2018 р., 05.07.2018 р., 04.01.2019 р. відповідач зазначала про наявність у власності нерухомого майна 4, а про наявність нерухомого майна 2 інформація відсутня. Так, загальна площа нерухомого майна 4 та нерухомого майна 2 складає 107,1 кв.м., що перевищує допустиму площу. У заяві від 04.01.2019 р. відповідач не вказала інформацію про отримання у період з липня по грудень 2018 р. коштів у розмірі 545 грн. від профспілкової організації Інститут тваринництва НААН. Вважає, що відповідач не мала права на призначення допомоги на підставі заяв від 04.07.2016 р., 03.01.2017 р., 06.07.2017 р., 04.01.2018 р., 05.07.2018 р., 04.01.2019 р. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу за період з 01.07.2014 р. по 30.06.2019 р., яка склала 91 642,47 грн. Відповідачу було направлено вимогу про повернення коштів, однак бюджетні кошти відповідачем не повернуто до Державного бюджету України. Просить стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 91 642,47 грн.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 22 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

19 грудня 2019 року представником відповідача – ОСОБА_3 подано до суду відзив на позовну заяву в якому остання просила суд відмовити позивачу у задоволенні позовної заяви, посилаючись на її необґрунтованість. При цьому не заперечувала, що відповідачу на праві власності належало вказане позивачем нерухому майно. Зазначала, що 09.08.2014 р. квартира за адресою: АДРЕСА_1 була відчужена відповідачем за 420 000 грн. на підставі договору купівлі-продажу, однак кошти від відчуження квартири були поділені порівну муж відповідачем та її чоловіком ОСОБА_4 . Так, свою частку відповідач використала на ремонт будинку, кімнати у гуртожитку та реєстрацію право власності на квартиру - АДРЕСА_6 . Вказувала, що 20.11.2015 р. відповідачем було відчужено представником за довіреністю будинок за адресою: АДРЕСА_4 та грошовими коштами розпорядився колишній чоловік відповідача. Так, у власності відповідача з листопада 2015 року залишився будинок за адресою: АДРЕСА_7 та квартира за адресою: АДРЕСА_6 , однак вказаний вище будинок не відповідає вимогам поняття житло, відповідно до ст. 379 ЦК України, оскільки непризначений та непридатний для постійного проживання, що підтверджується технічним звітом про стан будівельних конструкцій та можливість експлуатації. Вважає, що викладене спростовує обставини зазначені у позовній заяві, а тому позов не підлягає задоволенню.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 13 лютого 2020 року закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 30 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Присутній у судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовну заяву, просили її задовольнити, посилаючись на підстави та обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог, просила відмовити у їх задоволенні, в останнє судове засідання не з`явилася, однак не заперечувала проти розгляду справи у її відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_3 , присутня у судовому засіданні, заперечувала проти позову, просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись, в тому числі, на підстави викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, вислухавши доводи учасників справи, показання свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога, допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Порядок надання такої допомоги регламентується статтею 4 цього Закону (в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин), якою, зокрема, передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, яка подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради, додаються: документ, що посвідчує особу, довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю), довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Призначення і виплата допомоги здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Так, ст.4 Закону та п.6 Порядку передбачено, що для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення заяву про призначення державної соціальної допомоги, у якій дає згоду сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідно для обчислення розміру допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.7 Закону (в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ст.13 Закону (в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин) контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Згідно зі статтею 7 Закону (в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається, у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв.м. на сім`ю.

Аналогічне за змістом положення міститься й у п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року (далі - Порядку).

Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 22.12.2009 року належала квартира за адресою: АДРЕСА_8 загальною площею 49,9 кв.м. (колишня адреса: АДРЕСА_1 ), яка була відчужена відповідачем 09.08.2014 р. за договором купівлі-продажу. Продаж зазначеної квартири вчинено за суму 420 000 грн., які ОСОБА_2 , згідно вказаного вище договору, отримала повністю до підписання договору.

Крім того, відповідачу на підставі договору купівлі-продажу від 23.03.2012 р. належав житловий будинок загальною площею 71,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 , який від імені відповідача та на підставі довіреності було відчужено за договором купівлі-продажу від 20.11.2015 р. Продаж житлового будинку з господарськими будівлями за домовленістю сторін вчинено за суму 131 600 грн. і грошова сума отримана представником продавця повністю до підписання договору.

Разом з тим, відповідач є власником квартири загальною площею 50,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_6 на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 25.03.2016 р.

Окрім цього, відповідачу на праві власності належить житловий будинок загальною площею 57 кв.м. за адресою: АДРЕСА_7 на підставі договору дарування від 17.01.2011 р.

10 липня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

До заяви відповідач також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з якої убачається, що до складу сім`ї входять: відповідач ОСОБА_2 , її доньки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

В декларації про доходи та майновий стан (Розділ 3 «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї зареєстрованих у приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї зареєстрованих у приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають (дружина, чоловік, неповнолітні діти») відповідач зазначено про наявність у власності її сім`ї квартири за адресою: АДРЕСА_8 загальною площею 48 кв.м.

Рішенням УПСЗН Фрунзенського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р. у розмірі 1142,35 грн.

Відповідно до довідки № 1927/1 від 01.10.2020 р. відповідач отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в період з липня по грудень 2014 року у розмірі 6854,10 грн.

Однак, у володінні відповідачки на час призначення даної допомоги перебувало квартира та два житлових будинки загальною площею 178,3 кв. (49,9 кв.м.+71,4 кв.м.+57,0 кв.м.), що на 104,8 кв.м. перевищувало норму, встановлену ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

05 січня 2015 року відповідач повторно подала до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларацію про доходи та майновий стан.

В розділі 3 декларації про доходи та майновий стан відповідачем зазначено про відсутність у власності її сім`ї житлових приміщень, не вказавши при цьому дохід отриманий від продажу нерухомого майна - квартири за адресою: АДРЕСА_8 у розмірі 420 000 грн. та наявність у власності двох житлових будинків ( АДРЕСА_4 , АДРЕСА_7 ) загальною площею 128,4 кв.м., що на 54.9 кв.м. перевищувало норму, встановлену ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Рішенням УПСЗН Фрунзенського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. у розмірі 1413,49 грн.

02 липня 2015 року, відповідач знов подала до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларацію про доходи та майновий стан.

В розділі 3 декларації про доходи та майновий стан відповідачем зазначено про відсутність у власності її сім`ї житлових приміщень, не вказавши при цьому наявність у її власності двох житлових будинків ( АДРЕСА_4 , АДРЕСА_7 ) загальною площею 128,4 кв.м., що на 54.9 кв.м. перевищувало норму, встановлену ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Рішенням УПСЗН Фрунзенського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.07.2015 р. по 31.12.2015 р. у розмірі 1372,62 грн.

Відповідно до довідки № 1927/2 від 01.10.2020 р. відповідач отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в період з січня по грудень 2015 року у розмірі 18229,50 грн.

11 січня 2016 року, відповідач подала до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларацію про доходи та майновий стан.

В розділі 3 декларації про доходи та майновий стан відповідачем зазначено про відсутність у власності її сім`ї житлових приміщень, не вказавши при цьому дохід отриманий від продажу нерухомого майна – будинку за адресою: АДРЕСА_4 у розмірі 131 600 грн. та наявність у власності житлового будинку ( АДРЕСА_4 , АДРЕСА_7 ).

Рішенням УПСЗН Фрунзенського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. у розмірі 1386,11 грн.

Відповідно до довідки № 1927/3 від 01.10.2020 р. відповідач отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в період з січня по грудень 2016 року у розмірі 17355,11 грн.

04 липня 2016 року, 03 січня 2017 року, 06 липня 2017 року, 04 січня 2018 року, 05 липня 2018 року, 04 січня 2019 року відповідач подала до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларації про доходи та майновий стан.

В розділі 3 декларацій про доходи та майновий стан від 04 липня 2016 року, 03 січня 2017 року, 06 липня 2017 року, 04 січня 2018 року, 05 липня 2018 року, 04 січня 2019 року відповідачем зазначено про наявність у власності її сім`ї квартири за адресою: АДРЕСА_6 загальною площею 50,1 кв.м., при цьому не вказавши про наявність у власності житлового будинку ( АДРЕСА_4 , АДРЕСА_7 ). Так, загальна площа квартири та житлового будинку складає 107,1 кв.м., що на 33.6 кв.м. перевищувало норму, встановлену ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Рішенням УПСЗН Фрунзенського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.07.2016 р. по 31.12.2016 р. у розмірі 1457,71 грн. щомісячно.

Рішеннями УПСЗН Немишлянського району про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2017 р. по 30.06.2017 р. у розмірі 1687,43 грн., з 01.07.2017 р. по 20.07.2017 р. у розмірі 1755,67 грн., з 21.07.2017 р. по 31.12.2017 р. у розмірі 2005,67 грн., з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. у розмірі 2409,46 грн., з 01.07.2018 р. по 20.11.2018 р. у розмірі 942,85 грн., з 21.11.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 1230,82 грн., з 01.12.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 1368,44 грн., з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. у розмірі 1062,69 грн.

Як вбачається з довідок № 1927/4, № 1927/5, № 1927/6 від 01.10.2020 р. відповідач отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в період з січня по грудень 2017 року у розмірі 22192,18 грн., з січня по грудень 2018 року у розмірі 20635,44 грн., з січня по червень 2019 року у розмірі 6376,14 грн.

При складанні заяв відповідач зобов`язалася повідомити управління про будь-які зміни та зазначила, що наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї позивач була попереджена, про що свідчить її власноручний підпис у заявах.

10 липня 2019 року до позивача надійшло повідомлення з Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про наявність переплати з 01.07.2014 р по 30.06.2019 р.. у розмірі 91 642 грн. 47 коп. по о/рахунку № НОМЕР_1 , в/з № 26 ОСОБА_2

29 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 91 642 грн. 47 коп., однак до теперішнього часу сума боргу залишилась непогашеною.

Пунктом 14 Порядку (Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року) зазначено, що розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається для всіх видів соціальної допомоги згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується наказом Міністерств праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питані європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політик» спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (Методика) і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку розміру.

Так, відповідно до п.п.5.19 п.5 «Методики» до сукупного доходу сім`ї (одержувачів) входять доходи від продажу об`єктів нерухомого майна та транспортних засобів (за виключенням сум, які були використані на лікування або подолання наслідків надзвичайної ситуації у розмірі не менше 10 прожиткових мінімумів на одну особу з розрахунку на місяць, за умови документального підтвердження).

Відповідно до п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" (зі змінами) однією з умов відмови у призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям є те, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно.

Так, відповідачем відчужені - 09.08.2014 року квартира за адресою: АДРЕСА_8 за 420 000 грн., 20.11.2015 р. житловий будинок за адресою: АДРЕСА_4 за 131 600 грн. проте, відповідно до розділу VII декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 05.01.2015 р., 11.01.2016 р. ОСОБА_2 не було вказано про наявність додаткових доходів отриманих від продажу зазначеного нерухомого майна.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Щодо посилань сторони відповідача на непридатність житлового будинку за адресою: АДРЕСА_7 для проживання, то дійсно актом матеріального обстеження житлового будинку від 09.03.2016 року встановлено, що житловому будинку за адресою: АДРЕСА_7 , якій належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в результаті артилерійського обстрілу, спричинена матеріальна шкода: побитий уламками шифер криши будинку (30 шт.), побите скло у вікнах будинку (8 подвійних вікон), побитий уламками металевий паркан, побите скло у вікнах літньої кухні (кількість -2). Згідно технічного звіту, виконаного ПП «Спецстройпроект-1» у 2019 р., враховуючи результати проведеного натурального обстеження стану конструкцій вищевказаного житлового будинку, стан конструкцій відноситься до категорії ІІІ – непридатний до експлуатації, приживання у будинку неможливе до проведення відновлювальних робіт.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 зазначив, що є колишнім чоловіком відповідача та вказав, що під час шлюбу з відповідачем ними було придбано житловий будинок за адресою: АДРЕСА_4 , після розірвання шлюбу він придбав вказаний вище будинок у ОСОБА_2 , через її представника ОСОБА_8 , однак грошові кошти відповідачу не сплачував. Разом з тим, зазначив, що ним була продана квартира за адресою: АДРЕСА_8 (колишня адреса: АДРЕСА_1 ), яку він раніше покупав за власні кошти, гроші від реалізації вказаної квартири він забрав собі, передавши відповідачу невелику частину у розмірі 5-6 тис. грн. на ремонт будинку в смт Станиця Луганська.

Показання свідка щодо розміру грошових коштів переданих позивачу у зв`язку з відчуженням квартири АДРЕСА_8 (колишня адреса: АДРЕСА_1 ) та безоплатне придбання будинку за адресою: АДРЕСА_4 спростовуються змістом договорів купівлі-продажу, згідно яких продаж житлового будинку з господарськими будівлями за домовленістю сторін вчинено за суму 131 600 грн. і грошова сума отримана представником продавця ( ОСОБА_8 ). повністю до підписання договору, продаж квартири вчинено за суму 420 000 грн., які ОСОБА_2 , згідно вказаного вище договору, отримала повністю до підписання договору.

Виходячи з усталеної практики Верховного Суду ( постанова від 11.12.2018 року по справі 521/17175\15-ц), суд приймає до уваги при оцінці наявних показань свідків по справі можливість добросовісної помилки (ненавмисного перекручування об`єктивної дійсності) на користь сторони, яка базується на бажанні свідків допомогти стороні.

Показання свідка суд розцінює критично та відхиляє, оскільки вони суперечать вказаним вище доказам.

Відповідно до статті 349 ЦК України, право власності на майно припиняється у разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру.

Таким чином, умовою для припинення права власності на зруйноване нерухоме майно є відповідна заява власника.

Стороною відповідача не надано доказів звернення з заявою про внесення змін до державного реєстру щодо скасування реєстрації її права власності на будинок за адресою: АДРЕСА_7 , а тому на період виплати їй допомоги даний будинок перебував у її власності, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 170597271 від 14.06.2019 року.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною чи юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З аналізу вказаної норми законодавства вбачається, що законодавцем передбачено два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Посилання відповідача на невідповідність житлового будинку за адресою: АДРЕСА_7 поняттю житла з причин непридатності для постійного проживання, як на підставу відмови у задоволенні позову, суд вважає помилковим, оскільки на момент звернення та призначення допомоги діяв Порядок в редакції, яка не передбачала призначення державної соціальної дороги у зв`язку з наявністю у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї другої квартири (будинку) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв.м. на сім`ю, при цьому не зазначалось як виключення непридатність житла для проживання. Так, виявлені порушення були допущені відповідачем при зверненні з заявами для отримання допомоги, що свідчить про те, що застосовано підлягає Порядок в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при зверненні за одержанням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачкою було вказано недостовірну інформацію, тому, в розумінні наведених норм матеріального закону, є підставою для повернення неправомірно отриманих нею коштів за вказаний період відповідно до статті Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та пункту 10 Порядку №250, та стягнення з ОСОБА_2 сум неправомірно отриманих бюджетних коштів у розмірі 91 612 грн. 47 коп.

Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

Згідно з виписки за 12.11.2019 року Державної казначейської служби під час звернення до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1921,00 грн., оскільки позов підлягає задоволенню, таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 3,12,13,19,89,141, 258,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 91 612 (дев`яносто одна тисяча шістсот сорок дві) грн. 47 (сорок сім) коп.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м.Харкова.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса: м. Харків, пр. Льва Ландау, буд.48, код ЄДРПОУ 03196653.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_6 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Повне судове рішення складено 01 квітня 2021 року.

Суддя –