Дата принятия
19.03.2021
Номер дела
580/223/21
Номер документа
95650430
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2021 року справа № 580/223/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адвоката Захарченко Наталії Олександрівни, поданого від імені ОСОБА_1 до ШРАМКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ про визнання протиправними дій і стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

20.01.2021 адвокат Захарченко Наталія Олександрівна від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) подала в Черкаський окружний адміністративний суд позов до ШРАМКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19812, Черкаська обл., Драбівський р-н, село Шрамківка, вулиця Незалежності, будинок 16; ЄДРПОУ 34238355) (далі – відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті шестимісячної середньої заробітної плати на підставі ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;

зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити шестимісячну середню заробітну плату, яку позивач отримувала на посаді сільського голови Кононівської сільської ради.

Додатково просила стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на її користь судовий збір у розмірі 908,00грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач відмовив у виплаті середнього заробітку на період її працевлаштування всупереч вимог закону. Тому просила задовольнити позов.

Ухвалою суду від 22.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також установлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву.

23.02.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.№5872/21), в якому просив відмовити у задоволені позову повністю. В обгрунтування зазначив, що відповідно до даних трудової книжки серії НОМЕР_2 останнім місцем роботи, до обрання її на виборну посаду, вказано ПП «М-Стиль» (код ЄДРПОУ 31785836) та зазначено про звільнення її з посади бухгалтера з 30.07.2003. Позивач до обрання її на виборну посаду голови сільської ради у 2015 році не перебувала у трудових відносинах з жодним підприємством, установою, організацією, а займалася підприємницькою діяльністю, тобто була самозайнятою особою. Відповідно до чинного законодавства фізична особа-підприємець не повинна вести трудову книжку сама на себе, як на працівника. Вважає, що копія трудової книжки НОМЕР_3 , в якій містяться виключно записи щодо здійснення та припинення підприємницької діяльності, не є допустимим та достовірним доказом та не має братись судом до уваги. Тому відсутні законодавчі підстави для стягнення середнього заробітку на період працевлаштування за шість місяців.

Зважаючи на відсутність обгрунтованих клопотань від сторін про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання), а також заперечень на розгляд справи у спрощеному провадженні, відсутність необхідності призначення експертизи та допиту свідків, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до виписки від 19.08.2011 серії ААА №466577 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивач 19.09.2003 зареєстрована, як фізична особа-підприємець. Повідомленням від 02.11.2015 вих.№1069 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця підтверджується внесення запису до ЄДРПОУ 02.11.2015 №20020060005000574 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача.

Постановою Кононівської сільської виборчої комісії від 27.10.2015 №15 підтверджується обрання позивача сільським головою Кононівської сільської ради.

Записами трудової книжки позивача НОМЕР_2 підтверджується її трудова діяльність за період з 05.09.1984 до 12.11.2020. Суд встановив, що відповідно до останнього запису перед обранням позивача на виборну посаду вона з 01.02.2000 прийнята на посаду майстра в Приватне підпрємство М-Стиль (наказ від 01.02.200 №7), діяльність якого згідно з даними ЄДРПОУ станом на час судового вирішення спору не припинена. 30.07.2003 звільнена із займаної посади за власним бажанням (наказ від 30.07.2003 №94). 06.11.2015 обрана на посаду голови Кононівської сільської ради (постанова сільської виборчої комісії від 27.20.2015 №15 та рішення сесії сільської ради від 06.11.2015 №1-1/VIІ). 12.11.2020 повноваження припинено на підставі підп.4 п.2 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» (рішення Шрамківської сільської ради від 12.11.2020 №1-1/ VIІІ).

Відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_3 , яка містить два записи, позивач 19.09.2003 зареєстрована суб`єктом підприємницької діяльності. Свідоцтво про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи (від 19.09.2003 №719). 02.11.2015 звільнена у зв`язку з обранням на виборну посаду в Кононівську сільську раду на підставі п.5 ст.36 КЗпП України (повідомлення про проведеня припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 02.11.2015). Записи завірені підписом та печаткою суб`єкта піприємницької діяльності ОСОБА_1 .

На підставі рішення відповідача від 12.11.2020 №1-2/VIІІ «Про початок повноважень Шрамківського сільського голови» визнано повноваження новообраного сільського голови Кулі А.А.

13.11.2020 позивач звернулася заявою до Шрамківського сільського голови А.А. Кулі, в якій просила вирішити питання щодо отримання передбаченої законом гарантії про збереження за нею середньої заробітної плати на період її працевлаштування у зв`язку з неможливістю працевлаштування за попереднім місцем роботи. Додатково зазначила, що у 2015 році припинила підприємницьку діяльність згідно з п.5 ст.36 КЗпП України через несумісність з посадою голови.

Листом від 14.12.2020 №02-02/461 відповідач повідомив про відсутність підстав для виплати позивачу шестимісячної середньої заробітної плати. В обгрунтування зазначив, що розглянувши копію трудової книжки позивача встановив, що позивач на власний страх та ризик 02.11.2015 припинила підприємницьку діяльність за три дні до набуття повноважень сільського голови Кононівської сільської ради. До листа додав витяг із рішення від 09.12.2020 №2-10/ VIІІ «Про виплату середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування», відповідно до якого відповідач відмовив у виплаті середньомісячної заробітної плати позивачу, яку вона одержувала на виборній посаді сільського голови Кононівської сільської ради.

Тому позивач звернулася з вищевказаним позовом.

Абзацом другим ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Нарахування та виплата заробітної плати є обов`язком роботодавця.

Вимогами ст.43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Суд врахував, що відповідно до ч.1 ст.10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Виконавчі комітети на підставі ч.ч.1, 2 ст.11 Закону №280/97-ВР є виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Крім того, ст.ст.26, 27 Закону №280/97-ВР передбачають окремі та різні за обсягом повноваження міської ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно з ч.2 ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Частиною п`ятою ст.12 Закону №280/97-ВР визначено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст.4 Закону України від 11.07.2020 №93-IV«Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон України №93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.

Згідно з ст.6 вказаного Закону депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю.

Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

За рішенням обласної, Київської та Севастопольської міських рад депутат, обраний головою постійної комісії з питань бюджету, може працювати в раді на постійній основі.

Позивач обрана та працювала головою Кононівської сільської ради на постійній основі, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.33 Закону України №93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.

Тобто, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена роботою після припинення повноважень. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.

Докази отримання позивачем одного зі вказаних вище видів пенсії відсутні. Щодо обставин її працевлаштування суд врахував.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною роботою (посадою) треба розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).

Отже, вказаними вище нормами законодавства встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади), а за його згоди - на іншому підприємстві, в установі чи організації.

Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, а надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Як встановлено судом, до обрання на виборну посаду голови Кононівської сільської ради позивач була зареєстрована, як фізична осіба-підприємець. Іншого місця роботи не мала. Отже, поновлення її на таку роботу пов`язане виключно з її діями та не стосується виконання обов`язку з працевлаштування інших третіх осіб.

Згідно з ч.2 ст.8 ЗУ №280/97-ВР повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об`єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ №280/97-ВР об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.

Згідно з ч.3 ст.8 ЗУ №280/97-ВР об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Суд встановив, що новообрані депутати та сільський голова відповідача набули свої повноваження від 12.11.2020, що підтверджується вказаними вище рішенням. Отже, відповідач є правонаступником всього майна, прав та обов`язків, зокрема Кононівської сільської ради.

У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Частиною четвертою ст.8 ЗУ №280/97-ВР встановлено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Згідно зі ст.48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.

Заповнення трудових книжок провадиться власником або уповноваженим ним органом, у якого працює (стажується) особа.

Виходячи зі змісту п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України фізична особа–підприємець є самозайнятою особою - платником податку, який провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Відповідно до ст.51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

У заявлених спірних правовідносинах відсутні будь-які докази відмови у працевлаштуванні позивача після припинення її виборної посади. Оскільки здійснення фізичною особою зареєстрованої підприємницької діяльності є формою самозайнятості, позивач самостійно зобов`язана себе працевлаштувати. Докази неможливості виконання таких дій відсутні. Тому покладення обов`язку з виплати середньої заробітної плати на відповідача є непропорційним заходом.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною першої ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Тому суд дійшов висновку про обгрунованість доводів відповідача щодо відсутності законних підстав для забезпечення гарантій позивача як працівника, обраного на виборну посаду, які передбачені ст. 118 КЗпП.

Оскільки позивач була самозайнятою особою і припинила свою підприємницьку діяльність 02.11.2015 за власним рішенням у відповідача не виникло обов`язку щодо її працевлаштування на попередній чи рівноцінній роботі або ж збереження за нею на період її працевлаштування середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді, але не більше шести місяців .

Отже, позивач не має право на отримання середньої заробітної плати, яку вона одержувала раніше на виборній посаді у раді на період працевлаштування, але не більше шести місяців. Тому, відмовляючи у такій виплаті, відповідач не допустив порушення прав позивача.

Позовні вимоги не обгрунтовані та не підлягають задоволенню.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ШРАМКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19812, Черкаська обл., Драбівський р-н, село Шрамківка, вулиця Незалежності, будинок 16; ЄДРПОУ 34238355) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті шестимісячної середньої заробітної плати на підставі ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;

зобов`язання нарахувати та виплатити шестимісячну середню заробітну плату, яку вона отримувала на посаді сільського голови Кононівської сільської ради.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 19.03.2021.