Дата принятия
26.04.2010
Номер дела
2а-118/10/1770
Номер документа
9563039
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-118/10/1770

26 квітня 2010 року 16год. 00хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Яковчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Кирикович В.Ф.,

відповідача: представник Драка С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державне підприємство Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Зарічненський держспецлісгосп <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >

доДубровицька міжрайонна податкова інспекція третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >

про скасування податкового повідомлення №00009011551/0 від 28 грудня 2009 року

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Зарічненський держспецлігосп”” (далі - ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп”) звернулося з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Дубровицької МДПІ № 0000901551/0 від 28.12.2009 р. про донарахування податкового зобовязання в сумі 23889 грн.

В обґрунтування заявленого позову вказує, що податковим органом під час визначення податкового зобовязання було порушено пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ та визначено податкове зобовязання поза межами 1095 днів, що минули після подання декларації. Додатково зазначає, що сплачена до бюджету 31850 грн. є частиною прибутку підприємства, а не нараховані дивідендів. Крім того, представники позивача зазначають, про те, що в 2007 р. податковим органом проводилася комплексна перевірки, за результатами проведення якої порушень при нарахуванні та сплаті єдиного податку не виявлено.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлений позов повністю та просили суд скасувати податкове повідомлення-рішення Дубровицької МДПІ № 0000901551/0 від 28.12.2009 р.

Відповідач позов не визнав з підстав викладених в письмових запереченнях. В судовому засіданні представник позивача пояснив суду, що за наслідками проведеної камеральної перевірки податкової звітності з єдиного податку ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” було встановлено виплату частини прибутку без попереднього нарахування та сплати авансових внесків. Вказані дії позивача порушили приписи пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР та призвели до заниження податкового зобовязання на суму 7963 грн. Крім того, зазначає про відсутність зі сторони податкового органу порушення ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ. Просив суд відмовити в задоволені позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14.12.2009 р. складено акт № 116/15/32451509 камеральної перевірки податкової звітності з єдиного податку ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” за 2006 р.

За наслідками проведеної перевірки було встановлено, що ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” порушено пп. 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР, що призвело до несплати авансових платежів по єдиному податку в сумі 7963 грн.

На підставі акту перевірки заступником начальника Дубровицької МДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000901551/0 від 28.12.2009 р. про донарахування податкового зобовязання в сумі 23889 грн. в т.ч. 7963 грн. основного платежу та 15926 грн. застосованих штрафних санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” на протязі 2006 р. подавалися до Дубровицької МДПІ декларації з податку на прибуток з визначенням дивідендів та прирівняних до них платежів, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами. За 1 кв. 2006 р., декларацію подано 10.05.2006 р. вх. № 2396, сума нарахованих дивідендів 2200 грн.; 2 кв. 2006 р., декларацію подано 28.07.2006 р. вх. № 3970, сума нарахованих дивідендів 500 грн.; 3 кв. 2006 р., декларацію подано 08.11.2006 р. вх. № 5987, сума нарахованих дивідендів 5700 грн.; 4 кв. 2006 р., декларацію подано 01.02.2007 р. вх. № 7671, сума нарахованих дивідендів 23450 грн.

Відповідно до пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР Крім випадків, передбачених підпунктом 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.

Це правило поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому відповідно державним або місцевим виконавчим органом, в управлінні якого знаходяться такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

Якщо згідно із законодавством цей податок є складовою частиною єдиного податку (спеціального торгового патенту), то особа - платник такого єдиного податку (спеціального торгового патенту) зобов'язана при виплаті дивідендів нараховувати та сплачувати до бюджету, до якого зараховується такий єдиний податок (вартість спеціального торгового патенту) внесок за правилами, встановленими цим підпунктом для сплати авансового внеску з податку на прибуток, без права застосування норм підпункту 7.8.3 цього пункту.

Як вбачається зі статуту ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” останнє засноване на державній власності і являється державним унітарним комерційним підприємством.

В деклараціях з податку на прибуток за 2006 р. підприємством самостійно в рядку 21 “дивіденди та прирівняних до них платежів, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами” суми коштів, що сплачені до державного бюджету.

В той же час в рядку 20 “авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних платежів” показники відсутні.

Вказане прямо суперечить вимогам пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР та призвело до заниження податкових зобовязань по єдиному податку за 2006 р. на суму 7963 грн.

Відповідно до пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ У разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обовязкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обовязковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обовязкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.

Враховуючи той факт, що при виплаті дивідендів платник податку зобовязаний попередньо перерахувати до бюджету авансові платежі у звязку з такою виплатою, застосування стосовно ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” штрафних санкцій на підставі пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ є правомірним.

В той же час, відповідно до пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ За винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобовязань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобовязань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобовязання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, податкове повідомлення-рішення, яким визначено позивачу податкове зобовязання прийняте 28.12.2009 р., декларація з податку на прибуток за 3 кв. 2006 р. подана до податкового органу 08.11.2006 р.

Протягом законодавчо передбачених 1095 днів з моменту подання декларації за 3 кв. 2006 р. податковий орган не скористався своїм правом на визначення податкового зобовязання ДП СЛАП “Зарічненський держспецлісгосп” у звязку з чим суд прийшов до висновку, що позивач звільняється, в силу ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, від сплати 2100 грн. (1 кв. 2006 р. 550 грн. + 2 кв. 2006 р. 125 грн. + 3 кв. 2006 р. 1425 грн.) авансових внесків на суму нарахованих дивідендів. Як наслідок, є не обґрунтованим застосування штрафних санкцій в сумі 4200 грн.

За таких обставин, податкове повідомлення-рішення Дубровицької МДПІ № 0000901551/0 від 28.12.2009 р. слід скасувати на суму 6300 грн., з яких 2100 грн. основного платежу та 4200 грн. штрафних санкцій.

В іншій частині позовні вимоги є не обґрунтованими і підстав для скасування податкового повідомлення-рішення суд не вбачає.

Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Податкове повідомлення-рішення Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції від 28 грудня 2009 року за №0000901551/0 на суму 6 300, 00 грн., з яких 2100, 00 грн. - основного платежу та 4200, 00 грн. - штрафних санкцій визнати протиправним та скасувати.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь позивача Державне підприємство Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Зарічненський держспецлісгосп із Державного бюджету судовий збір у розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Жуковська Л.А.