Дата принятия
14.12.2020
Номер дела
560/7045/20
Номер документа
93501708
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 560/7045/20

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо ненадання Позивачу інформації; 2) зобов`язати Відповідача надати Позивачу інформацію у відповідності до листа № 158 від 23 вересня 2020 року, а саме: - письмову інформацію про посадових осіб Відповідача (посади, П.І.Б.), які вчинили дії, визнані протиправними рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 3 березня 2020 року у справі № 822/5523/15; - письмову інформацію про посадових осіб Відповідача (посади, П.І.Б.), які після отримання 23 вересня 20202 року листа № 158, прийняли рішення не реєструвати декларацію, подану Позивачем 20 серпня 2015 року.

У позові товариство вказує, що 23.09.2020 направило лист за №158 Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на який 21.10.2010 отримало відповідь - лист №1022-1.18/2008-20, що вважає порушенням Закону України "Про інформацію". Пояснює, що відповідач не зареєстрував подану 20.08.2015 декларацію про готовність об`єкта до експлуатації, і позивач не зміг зареєструвати право власності на єдиний майновий комплекс речового ринку в м. Хмельницькому по вул. Геологів, 13, що, за сприяння Хмельницької міської ради, призвело до захоплення міським комунальним підприємством - ринок "Ранковий" єдиного майнового комплексу. Так як позивач має намір звернутися до правоохоронних органів про притягнення винних осіб відповідача до кримінальної відповідальності, йому потрібна запитувана у відповідача інформація.

Відповідно до ухвали від 23.11.2020, після усунення недоліків позову, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 39-40).

Згідно з ухвалою від 07.12.2020 суд витребував у відповідача докази (арк. спр. 67).

Відповідно до ухвали від 08.12.2020, суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів (арк.71-72).

У Відзиві без реєстраційного номера та дати, відповідач просить відмовити у задоволенні позову, і вказує, що на запит ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" №158 від 23.09.2020 було надано відповідь листом за №1022-1.18/2008-20 від 21.10.2020 в якому вказана вся наявна інформація. Посадовою особою управління не приймався будь-який документ у формі рішення, наказу, тощо про відмову у реєстрації декларації про готовність об`єкту до експлуатації. Рішенням суду у справі №822/5523/15 було визнано протиправними дії Управління як структурного підрозділу ДАБІ України, а не посадових осіб Управління.

З`ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши надані ними докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Листом за №158 від 23.09.2020 ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" вимагає: 1) негайно зареєструвати Декларацію подану Товариством 21.08.2015; 2) надати Товариству письмову інформацію про посадових осіб інспекції, які вчинили дії, визнані судом протиправними (посада, П.І.Б); 3) у разі, якщо Управління ще раз не зареєструє Декларацію, то надати Товариству письмову інформацію про посадових осіб інспекції, які прийняли таке рішення (посада, П.І.Б) (арк. спр. 13).

Відповідно до листа за підписом заступника начальника Управління - начальника відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Олени Кухар, №1022-1.18/2008-20 від 21.10.2020, ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" повідомлено про розгляд листа від 23.09.2020. Звернуто увагу, що рішенням суду у справі №822/5523/15 не містить зобов`язання щодо реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації, що є дискреційними повноваженнями Управління. Запропоновано повторно подати через центр надання адміністративних послуг Хмельницької міської ради документи про готовність об`єкта до експлуатації в порядку визначеному постановою КМ України №461 від 13.04.2011 (арк. спр.14).

Згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №822/5523/15, яке набрало законної сили 07.08.2020, визнано протиправними дії Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, як структурного підрозділу апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України, щодо повернення на доопрацювання декларації про готовність об`єкта до експлуатації "Єдиний майновий комплекс речового ринку в м. Хмельницькому по вул. Геологів, 13. Реконструкція другого поверху приміщення туалету з метою завершення будівельних робіт на єдиному майновому комплексі речового ринку", поданої 20.08.2015 (арк. спр.5-12).

У листі за №1022-1.16/2183-20 від 11.12.2020 заступник начальника Управління-начальник відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування стверджено, що лист ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" за №158 від 23.09.2020 вирішувався згідно вимог Закону України "Про звернення громадян".

Отже, відповідач вирішував звернення ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" у формі листа за №158 від 23.09.2020, керуючись Законом України "Про звернення громадян", який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, що протиправно, враховуючи зміст звернення товариства і норми, які регулює згаданий Закон.

Закон України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI), визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, тому звернення ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" у формі листа за №158 від 23.09.2020 повинно було вирішуватись відповідно до цього Закону.

Згідно з ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 12 Закону №2939-VI, суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Частиною 1 ст. 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, відповідач порушив вимоги Закону №2939-VI, щодо п`ятиденного строку вирішення запиту ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс", і не вирішив цей запит по суті, що видно із змісту листа - відповіді за №1022-1.18/2008-20 від 21.10.2020. При цьому, потрібно враховувати, що питання реєстрації декларації від 21.08.2015 не вирішується запитом на інформацію, а регулюється Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Тобто, відповідач з урахуванням предмету цього позову повинен надати позивачу інформацію про посадових осіб Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, які (прізвище, ім`я, по батькові, посада) ці особи (особа) вчинили при поверненні на доопрацювання декларації про готовність об`єкта до експлуатації "Єдиний майновий комплекс речового ринку в м. Хмельницькому по вул. Геологів, 13. Реконструкція другого поверху приміщення туалету з метою завершення будівельних робіт на єдиному майновому комплексі речового ринку", поданої 20.08.2015, що було встановлено судовим рішенням у справі №822/5523/15.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що діяв в межах закону, адже вчинив протиправну бездіяльність, так як не вирішив по суті запит ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" за №158 від 23.09.2020, згідно Закону №2939-VI, тому суд вважає за потрібне зобов`язати відповідача вирішити цей запит відповідно до вимог цього Закону з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.

Згідно з ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Оскільки рішення прийняте в адміністративній справі, визначеній п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України (оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію), таке рішення підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ч. 1,3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено 2102,00 грн судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області щодо не вирішення по суті запиту ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" за №158 від 23.09.2020, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації"

Зобов`язати Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області вирішити по суті запит ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" за №158 від 23.09.2020, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.

В решті вимог позову відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області вирішити по суті запит ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" за №158 від 23.09.2020, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 грудня 2020 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок"Торговий дім "Бартерсервіс" (вул. Тернопільська, 19, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , код ЄДРПОУ - 32517590) Відповідач:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 37471912)

Головуючий суддя А.І. Петричкович