Постановление суда № 91023377, 15.05.2020, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата принятия
15.05.2020
Номер дела
243/1349/18
Номер документа
91023377
Форма судопроизводства
Уголовное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

№ 243/1349/18

№ 1-кп/243/126/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2020 року м. Слов`янськ

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області, у складі:

Головуючого судді Старовецького В.І.

за участю:

секретаря судового засідання Каліух К.М.

прокурора Чапланової С.Ю.

обвинуваченого ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні за допомогою звуко-, та відеозаписувальних технічних засобів в залі № 17 Слов`янського міськрайонного суду клопотання Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз щодо погодження строків проведення експертизи та клопотання № 198/20-23 судового експерта Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. про надання додаткових матеріалів експерту для проведення експертизи по кримінальному провадженню № 42018050000000038 від 30.01.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України?-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Слов`янського міськрайонного суду Донецької області знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України.

21.12.2019 року по вказаному кримінальному провадженню № 42018050000000038 від 30.01.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України було призначено судову експертизу з дослідження причин та наслідків порушень вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці, проведення якої було доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На теперішній час на адресу суду надійшло клопотання Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, щодо погодження строків виконання експертизи та клопотання судового експерта Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. № 198/20-23 про надання додаткових матеріалів експерту для проведення експертизи.

В даному клопотанні судовий експерт Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. просить надати додаткові матеріали, а саме:

У заданих питаннях зі сторони захисту - 1) конкретизувати, які саме роботи відносяться до робіт з підвищенною небезпекою?; 2) конкретизувати, які саме працівники і які саме роботи з підвищенною небезпекою вони виконували?

У заданих питаннях зі сторони обвинувачення - 1) конкретизувати, яких саме осіб, причетних до створення загрози загибелі людей і відносно якої загрози (конкретно); 2) вказати конкретно: хто мав технічну можливість і відносно якої саме загрози чи настання інших тяжких наслідків.

Прокурор Чапланова С.Ю. в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання судового експерта Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. щодо надання додаткових матеріалів та узгодженні строків проведення судової експертизи надала письмову відповідь з деталізацією відповідей на питання судового експерта.

Не заперечувала щодо письмових пояснень, які були надані адвокатом Проніною А.І. на клопотання експерта.

Захисник обвинуваченого, адвокат Проніна А.І. до судового засідання не з`явилася, просила розглянути клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи та щодо узгодження строку проведення експертного дослідження без її участі та надала до суду письмові пояснення з приводу заявленого клопотання експерта і не заперечувала проти його задоволення.

Обвинувачений ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи та щодо узгодження строку проведення експертного дослідження, підтримав позицію свого захисника та просив надані нею письмові пояснення направити судовому експерту.

Не заперечував щодо письмових пояснень наданих прокурорм на клопотання судового експерта.

Суд заслухавши думку та пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані ними письмові пояснення на заявлене клопотання експертної установи та судового експерта, встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про судову експертизу» незалежно від виду судочинства судовий експерт має право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи, і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів; 2) вказувати у висновку експерта на виявлені в ході проведення судової експертизи факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання; 3) з дозволу особи або органу, які призначили судову експертизу, бути присутнім під час проведення слідчих чи судових дій і заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи; 4) подавати скарги на дії особи, у провадженні якої перебуває справа, якщо ці дії порушують права судового експерта; 5) одержувати винагороду за проведення судової експертизи, якщо її виконання не є службовим завданням; 6) проводити на договірних засадах експертні дослідження з питань, що становлять інтерес для юридичних і фізичних осіб, з урахуванням обмежень, передбачених законом.

Згідно з п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, судом прийнято до уваги, що у випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів - матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.

Так при вирішенні питання щодо узгодження строку проведення експертного дослідження суд виходить з положень пункту 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, згідно з якими строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу), зокрема, у межах понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатооб`єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п`ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.

Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.

У разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.

Приймаючи до уваги обставини, про які вказано експертною установою у листі № 23/198-20 від 17.02.2020 року, щодо поточної завантаженості експерта та знаходженні у нього на виконанні понад 10 експертиз, суд вважає за можливе задовольнити клопотання експертної установи про узгодження строку проведення експертизи у строк понад 90 календарних днів.

Клопотання експерта Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. № 198/20-23 щодо надання додаткових матеріалів для проведення експертизи також підлягає задоволенню, оскільки виправдовує завдання кримінального процесуального законодавства в рамках даного провадження, є обґрунтованим та таким що не викликає жодних заперечень з боку учасників кримінального провадження, які на виконання даного клопотання експерта надали до суду письмові пояснення, які долучили до матеріалів кримінального провадження.

Крім того суд зазначає, що відповідно до пункту 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.

На підставі викладеного та керуючись ст. 332 КПК України, ЗУ «Про судову експертизу», «Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз щодо погодження строків проведення експертизи по кримінальному провадженню № 42018050000000038 від 30.01.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України - задовольнити.

Надати згоду на проведення судової експертизи з дослідження причин та наслідків порушень вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці по кримінальному провадженню № 42018050000000038 від 30.01.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України - у строк понад 90 календарних днів.

Клопотання судового експерта Черкаського відділення КНДІСЕ Фонрабе В.В. № 198/20-23 про надання додаткових матеріалів експерту для проведення експертизи по кримінальному провадженню № 42018050000000038 від 30.01.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України - задовольнити.

1)На питання експерта до сторони обвинувачення - конкретизувати, яких саме осіб, причетних до створення загрози загибелі людей і відносно якої загрози (конкретно).

Відповідь:

ОСОБА_1 , будучи службовою особою - директором підприємства, роботодавцем та основним організатором безпеки робіт на асфальтобетонному заводі у селищі міського типу Райгородок, зобов`язаний знати та суворо дотримуватись нормативних актів, регламентуючих порядок його діяльності з забезпечення безпечних умов робіт, у порушення ст. ст. 13, 17, 18, 21 Закону України «Про охорону праці», пунктів 3.15, 3.16.1, 3.16.4, 3.16.5, 3.16.7, 3.17, 3.19, 3.23, 4.6, 4.20, 4.47, 4.48, 5.11.6, 10.1, 10.3, 10.4, 10.5, 1.3.1, 8.7.1 НПАОП 26.30-1.04-03 «Правил охорони праці працівників асфальтобетонних заводів», пункту 1.7.III «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», пункту 3.3.ІІІ «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», пунктів 4-7 НПАОП 00.0-6.01-10 «Порядку проведення державного технічного огляду великотонажних та інших технологічних транспортних засобів», пунктів 4.1, 6.1, 6.2 НПАОП 00.0-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», пунктів 1.1, 1.2 наказу МОЗ від 23.07.07 № 246 про «Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій», пункту 1.4 наказу МОЗ/МВС від 31.01.13 № 65/80 про «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів», починаючи з 06.05.2017 по 31.10.2017, діючи з метою зменшення виробничих витрат, нехтуючи безпекою людей, які працюють та знаходяться на території заводу, умисно самоусунувся від виконання покладених на нього чинним законодавством обов`язків з організації безпечних робіт на підприємстві - асфальтобетонному заводі, розташованому за адресою: селище міського типу Райгородок, провулок Куйбишева, земельна ділянка 1А, завідомо знаючи про існуючі порушення правил безпеки та норми законодавства з охорони праці, а саме:

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки з експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які воно експлуатує (резервуари для зберігання нафтопродуктів), відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне обладнання напругою понад 1000 В, а саме ТП-256 та ТП-237;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, щодо монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічне обслуговування, реконструкцію машин, механізмів, електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного обладнання напругою понад 1000 В, роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В в зонах дії струму високої частоти, не забезпечено утримання експлуатації і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні та газополум`яні роботи;

- відсутній дозвіл на виробництво, переробку, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу небезпеки, а також аміаку, водню та продуктів розділення повітря;

- відсутній дозвіл на устатковання, пов`язане з використанням, виготовленням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією чи знешкодженням шкідливої дії на організм людини;

- відсутній дозвіл на устатковання для дроблення, сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів, технологічне обладнання з переробки природного каменю;

- відсутній дозвіл на електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах;

- не забезпечено утримання експлуатації і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів;

- відсутній дозвіл органів Держпраці на експлуатацію екскаватора гусеничного JCB220 інд. № НОМЕР_1 , фронтальний навантажувач держ. номери НОМЕР_2 , фронтальний навантажувач держ. номери НОМЕР_3 ;

- відсутні акти щорічного технічного огляду технологічних транспортних засобів: екскаватора гусеничного JCB220 інд. № НОМЕР_1 , фронтальний навантажувач держ. номери НОМЕР_2 , фронтальний навантажувач держ. номери НОМЕР_3 ;

- не проводяться періодичні медичні огляди робітників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці;

- не складаються довідки періодичного медичного огляду водіїв ТТЗ;

- не проводиться передрейсовий та післярейсовий медичний огляд водіїв;

- працівники заводу, які беруть участь у виробництві асфальтобетону, не проходять щорічне спеціальне навчання з охорони праці з урахуванням конкретних видів робіт;

- не проведене спеціальне навчання працівників, які зазначенні у Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі (водії ТТЗ);

- всі працівники заводу не проходять первинні, повторні, позапланові та цільові інструктажі з охорони праці;

- всі працівники заводу не проходять первинні, повторні, позапланові та цільові інструктажі з питань пожежної безпеки;

- на території АБЗ відсутні відповідні дорожні знаки та схема руху транспорту;

- працівники АБЗ не забезпечені засобами індивідуального захисту;

- на території АБЗ проходи, вантажно-розвантажувальні і робочі площадки не очищені від сміття та виробничих відходів;

- пуск, зупинка і зміна режиму роботи машин і механізмів, які обслуговують два і більше робітників, працюють без керівника робіт;

- машини, механізми і механічний інструмент не закріплені за певним працівником;

- ділянки АБЗ з приготування гарячого бітуму не забезпечені гасом або 96% етиловим спиртом для видалення бітуму (в разі попадання бітуму на шкіру працівника) зі шкіри;

- асфальтобетонні змішувачі, бітумоплавильні і енергетичне устаткування не забезпечені засобами пожежогасіння;

- на підприємстві відсутня книга огляду виробничого обладнання при здачі та прийому чергування;

- на підприємстві відсутній відповідальний за пожежну небезпеку;

- на підприємстві відсутній наказ керівника про встановлення відповідного протипожежного режиму;

- у приміщеннях, складах відсутні у видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі;

- на електроустаткуванні відсутні плакати безпеки;

- на території підприємства замість спеціальних підставок (упорів) під колесами автотранспорту та вивішеними частинами, встановлені сторонні предмети;

- робочі зони на відкритому повітрі не захищені від погодних впливів, від небезпеки падіння і від падіння предметів на них, від впливу шуму, а також впливу інших шкідливих факторів виробничого і навколишнього середовища (газів, парів, пилу).

При цьому, ОСОБА_1 як роботодавець, відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» (далі за текстом - Закону) зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці, відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;

- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вищезазначених вимог.

Відповідно до статті 17 Закону, роботодавець зобов`язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов`язкового медичного огляду осіб, віком до 21 року».

Згідно зі статтею 18 Закону, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Відповідно до статті 21 Закону, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачою відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин,

механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

У разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.

Згідно з пунктом 3.15 НПАОП 26.30-1.04-03 «Правил охорони праці працівників асфальтобетонних заводів» (далі - Правил), сигнальні пристрої (електричні дзвінки, лампочки, сирени) на АБЗ мають бути розташовані так, щоб їх було видно, а звукові сигнали чутно в будь-яких умовах роботи, і вони повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

Відповідно до пункту 3.16.1 Правил, «…навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників АБЗ проводиться згідно з «Положенням про навчання з питань охорони праці», яке розробляється та затверджується власником (керівником) з урахуванням специфіки виробництва відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99.

Згідно з пунктом 3.16.4 Правил, працівники повинні проходити періодичний медичний огляд з метою підтвердження придатності до роботи за відповідною професією відповідно до ДНАОП 0.03-4.02-94.

Відповідно до пункту 3.16.5 Правил, допуск до роботи осіб, які в установленому порядку не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, не дозволяється.

Згідно з пунктом 3.16.7 Правил, працівники, зайняті на роботах, що перелічені в ДНАОП 0.00-8.02-93, повинні проходити попереднє спеціальне навчання і один раз на рік - перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.

Відповідно до пункту 3.17 Правил, працівники АБЗ забезпечуються засобами індивідуального захисту згідно з ДНАОП 0.00-3.07-01, які відповідають ГОСТ 12.4.002-97, ГОСТ 12.4.010-75*, ГОСТ 12.4.013-85Е, ГОСТ 12.4.028-76*, ГОСТ 12.4.035-78*, ГОСТ 12.4.044-87, ГОСТ 12.4.045-87, ГОСТ 12.4.051-87».

Згідно з пунктом 3.19 Правил, територію АБЗ, проїзди, проходи, кранові колії, вантажно-розвантажувальні і робочі майданчики необхідно регулярно очищати від сміття і виробничих відходів, а зимою - від снігу і криги. Проїзди і проходи зимою повинні посипатися протиожеледними матеріалами.

Відповідно до пункту 3.23 Правил, пуск, зупинка і зміна режиму роботи машин і механізмів, що обслуговують двоє і більше робітників, дозволяється тільки за вказівкою керівника робіт.

Згідно з пунктом 4.6 Правил, машини, механізми та механізований інструмент має бути закріплений за певним працівником. Сторонні особи до механізмів і машин не допускаються.

Відповідно до пункту 4.20 Правил, дільниці АБЗ з приготування гарячого бітуму мають бути забезпечені гасом або 96% етиловим спиртом для видалення бітуму (у разі попадання бітуму на шкіру працівника) зі шкіри.

Згідно з пунктом 4.47 Правил, асфальтобетонні змішувачі, бітумоплавильні та енергетичні установки забезпечуються засобами пожежогасіння згідно розділу 10 Правил.

Відповідно до пункту 4.48 Правил, перед кожною зміною виробниче обладнання має бути оглянуте, а результати огляду записані в книгу здавання та прийому чергування.

Згідно з пунктом 5.11.6 Правил, відстань від робочих місць до питних установок не повинна перевищувати 75 метри.

Відповідно до пункту 10.1 Правил, відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" відповідальність за протипожежний стан АБЗ покладається на керівника (власника) підприємства, який в свою чергу, призначає відповідальних за пожежну безпеку цехів, приміщень, лабораторій, дільниць, технологічного устаткування, а також за утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту.

Згідно з пунктом 10.3 Правил, на заводах АБЗ наказом керівника (власника) згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95 встановлюється відповідний протипожежний режим і у тому числі визначаються: місця паління, місця застосування відкритого вогню, місця установки електричного нагрівального обладнання; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних); правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця зберігання хімічних добавок; порядок відключення від мережі електрообладнання в разі пожежі; порядок огляду та зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проведення з працівниками заводу протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму; порядок обслуговування наявних технічних засобів протипожежного захисту (протипожежного водоводу, вогнегасників тощо), дії працівників у разі виявлення пожежі. Працівники заводу ознайомлюються з цими вимогами, а витяги з наказу з основними положеннями вивішуються на видних місцях.

Відповідно до пункту 10.4 Правил, в приміщеннях та на складах розроблюються і вивішуються на видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

Згідно з пунктом 10.5 Правил, в приміщеннях АБЗ вивішується інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкція для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень (цехів, складів, лабораторій тощо відповідно до ДНАОП 0.01-1.01-95.

Відповідно до пункту 1.3.1 Правил, керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів.

Для цього він повинен:

- призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство);

- забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників;- затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці;

- встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов`язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням;

- забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки згідно з вимогами цих Правил і «Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей /Москва, Энергоатомиздат, 1989, затверджених Міненерго СРСР 21.12.84 (далі ПТЕ);

- забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ);

- забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.

Згідно з пунктом 8.7.1 Правил, критерії перевірки стану безпеки по видах електроустановок…внутрішньоцехові установки: стан безпеки, відповідність електропроводок ПВЕ, ПТЕ, ПБ, дотримання термінів перевірки ізоляції електропроводки і наявність протоколів випробування. Правильність виконання заземлення (занулення) струмоприймачів, апаратури, наявність плакатів безпеки, наявність оперативних написів і написів за функціональним призначенням на збірках, наявність і справність запірних пристроїв та огороджень. Відповідність переносних електросвітильників, електроінструменту, трансформаторів безпеки і зварювальних трансформаторів вимогам ПТЕ і ПБ.

Відповідно до пункту 1.7.III «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» (далі за текстом - Правил на транспорті), транспортні засоби та агрегати, що підлягають списанню або ремонту, при зберіганні їх поза приміщеннями повинні розміщуватись на окремих рівних площадках з твердим покриттям. Для попередження падіння агрегатів,

самовільного руху транспортних засобів і падіння їх вивішених частин необхідно встановлювати спеціальні підставки, упори.

Згідно з пунктом 3.3.ІІІ «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», робочі зони на відкритому повітрі повинні мати штучне освітлення, якщо природного світла недостатньо.

Якщо працівники працюють на відкритому повітрі, їх робочі місця повинні бути обладнані так, щоб працівники: були захищені від погодних впливів, від небезпеки падіння і від падіння предметів на них; були захищені від впливу шуму, рівень якого перевищує допустиму межу, а також впливу інших шкідливих факторів виробничого і навколишнього середовища (газів, випарів, пилу); у випадку небезпеки могли швидко залишити своє робоче місце або одержати допомоги.

Відповідно до пункту 4 НПАОП 00.0-6.01-10 «Порядку проведення державного технічного огляду великотонажних та інших технологічних транспортних засобів» (далі за текстом - Порядку з технічного огляду транспортних засобів), державний технічний огляд технологічного транспортного засобу проводиться перед його реєстрацією, перереєстрацією, тимчасовою реєстрацією, зняттям з обліку (крім випадків зняття з обліку у зв`язку з непридатністю, вибракуванням та списанням) з урахуванням вимог Порядку відомчої реєстрації.

Згідно з пунктом 5 Порядку з технічного огляду транспортних засобів, державний технічний огляд зареєстрованих технологічних транспортних засобів проводиться щороку.

Відповідно до пункту 6 Порядку з технічного огляду транспортних засобів, державний технічний огляд технологічних транспортних засобів проводиться з метою контролю технічного стану транспортних засобів, перевірки їх на відповідність чинним на території України нормативно-правовим актам з охорони праці та встановлення відповідності ідентифікаційних номерів записам у реєстраційному документі.

Згідно з пунктом 7 Порядку з технічного огляду транспортних засобів, технічний стан технологічних транспортних засобів має відповідати вимогам правил, нормативів і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, охорони праці, промислової безпеки та охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 4.1 НПАОП 00.0-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі за текстом -Типове положення), посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.95 з № 18/554 (далі - роботи підвищеної небезпеки), проходять щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Згідно з пунктом 6.1 Типового положення, працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

Відповідно до пункту 6.2 Типового положення, за характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці (далі - інструктажі) поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

Згідно з пунктом 1.1. наказу МОЗ від 23.07.07 № 246 «Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій», порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, розроблений на виконання статті 17 Закону України "Про охорону праці", визначає процедуру проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов`язковому медичному огляді осіб віком до 21 року.

Відповідно до пункту 1.2. наказу МОЗ від 23.07.07. № 246 «Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, порядок призначений для: працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, виду економічної діяльності та їх філій, інших відокремлених підрозділів; фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства використовують найману працю (далі-роботодавці); осіб, які забезпечують себе роботою самостійно; закладів державної санітарно-епідеміологічної служби; закладів охорони здоров`я, військово-лікарських та відповідних комісій міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють медичні огляди працівників, спеціалізованих закладів охорони здоров`я, які мають право встановлювати діагноз щодо професійних захворювань, кафедр та курсів професійних захворювань вищих медичних навчальних закладів III-IV рівнів акредитації (далі - закладів охорони здоров`я); робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - робочі органи виконавчої дирекції Фонду).

Згідно з пунктом 1.4 наказу МОЗ/МВС від 31.01.13 № 65/80 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів», змінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів.

ОСОБА_1 не вжив заходів на усунення вищевказаних порушень правил безпеки, не забезпечив функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, не створив на кожному робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів та допустив ведення робіт працівниками підприємства в умовах постійного порушення правил безпеки, що створили загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків у вигляді: виникнення пожеж або вибухів, в тому числі на електроустановках електричних станцій та мереж, враження персоналу електричним струмом, травмування персоналу підприємства через вивід з ладу обладнання заводу несправними механізмами, травмування через неадекватні дії працівників при виконанні робіт у зв`язку із їх хворобами, настання дорожньо-транспортних пригод, можливе травмування персоналу вивішеними частинами автотранспорту, неадекватні дії персоналу при виникненні пожежі, неможливість ліквідації пожеж в начальній стадії, настання професійних та загальних захворювань персоналу, неможливість надання першої медичної допомоги працівниками підприємства один одному,вибухів вибухонебезпечних сумішів парів і газів з повітрям, механічних травмувань та отруєння людей продуктами цих вибухів, дії на організм людини шкідливих небезпечних речовин 2 і 3 класу небезпеки.

Директор ТОВ «Сєвєродонецький асфальтобетонний завод» ОСОБА_1 , будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки на виробництві, умисно порушив правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, що створило загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків, а саме: не забезпечив функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, не створив на кожному робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів та допустив ведення робіт працівниками підприємства в умовах постійного порушення правил безпеки, що створили загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків у вигляді: виникнення пожеж або вибухів, в тому числі на електроустановках електричних станцій та мереж, враження персоналу електричним струмом, травмування персоналу підприємства через вивід з ладу обладнання заводу несправними механізмами, травмування через неадекватні дії працівників при виконанні робіт у зв`язку із їх хворобами, настання дорожньо-транспортних пригод, можливе травмування персоналу вивішеними частинами автотранспорту, неадекватні дії персоналу при виникненні пожежі, неможливість

ліквідації пожеж в начальній стадії, настання професійних та загальних захворювань персоналу, неможливість надання першої медичної допомоги працівниками підприємства один одному,вибухів вибухонебезпечних сумішів парів і газів з повітрям, механічних травмувань та отруєння людей продуктами цих вибухів, дії на організм людини шкідливих небезпечних речовин 2 і 3 класу небезпеки.

2)На питання експерта до сторони обвинувачення - вказати конкретно: хто мав технічну можливість і відносно якої саме загрози чи настання інших тяжких наслідків.

Відповідь:

Директор ТОВ «Сєвєродонецький асфальтобетонний завод» ОСОБА_1 , будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки на виробництві, умисно порушив правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, що створило загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків, а саме: не забезпечив функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, не створив на кожному робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів та допустив ведення робіт працівниками підприємства в умовах постійного порушення правил безпеки, що створили загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків у вигляді: виникнення пожеж або вибухів, в тому числі на електроустановках електричних станцій та мереж, враження персоналу електричним струмом, травмування персоналу підприємства через вивід з ладу обладнання заводу несправними механізмами, травмування через неадекватні дії працівників при виконанні робіт у зв`язку із їх хворобами, настання дорожньо-транспортних пригод, можливе травмування персоналу вивішеними частинами автотранспорту, неадекватні дії персоналу при виникненні пожежі, неможливість ліквідації пожеж в начальній стадії, настання професійних та загальних захворювань персоналу, неможливість надання першої медичної допомоги працівниками підприємства один одному,вибухів вибухонебезпечних сумішів парів і газів з повітрям, механічних травмувань та отруєння людей продуктами цих вибухів, дії на організм людини шкідливих небезпечних речовин 2 і 3 класу небезпеки.

1)На питання експерта до сторони захисту: конкретизувати, які саме роботи відносяться до робіт з підвищенною небезпекою?

1. Що стосується першого питання ми зазначаємо що зі свого боку ми вважаємо що ми не виконуємо роботи з підвищеної небезпекою, однак є спірне питання, яке необхідно з`ясувати в цій експертизі, а саме : "Чи відноситься до робіт з підвищеної небезпекою роботи на асфальтобетонній установці (які виконує оператор асфальтобетонної установки (асфальтобітумоварильщик))?» А ТОМУ МИ КОНКРЕТИЗУЄМО ДОДАТКОВЕ ПИТАННЯ ДЛЯ ЕКСПЕРТА, САМЕ : "Чи відноситься до робіт з підвищеної небезпекою роботи на асфальтобетонній установці (які виконує оператор асфальтобетонної установки (асфальтобітумоварильщик))?»

2)На питання експерта до сторони захисту - конкретизувати, які саме працівники і які саме роботи з підвищенною небезпекою вони виконували?

2. Що стосується другого питання, то тут хочу зазначити що на це питання ми не можемо відповісти, оскільки в спірний момент (момент проведення обшуку 31 жовтня 2017 року) ніяких робіт з підвищеної небезпекою ми не виконували. В нас мається дозвіл на роботи в діючих електроустановках понад 1000 кВт., однак фактично такі роботи ми не виконуємо.

Що стосується питань до сторони обвинувачення ми вважаємо, що ніякої загрози загибелі людей чи інших тяжких наслідків на території заводу ТОВ «Сєвєродонецький АБЗ» створено не було, а тому відповісти на ці питання ми не можемо, це питання повинен вже роз`яснити сам експерт в своєму висновку і зазначити чи була створена така загроза загибелі людей чи ні.

У відповідності до ч.4 ст. 332 КПК України провадження по вказаному кримінальному провадженню зупинити до отримання судом висновків призначеної експертизи, оскільки подальше продовження кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України неможливе до отримання висновку експерта.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду В.І. Старовецький