Справа № 2-а-439/08
№ 2-а-50/09
ПОСТАНОВА іменем України 16 січня 2009 року об 11 годині 35 хвилин м. Торез Торезький міський суд Донецької області у складі:
Головуючого-судді Сенчишина Ф.М.
При секретарі Анцибор І.Ю.
За участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тореза справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання відповідача до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позову, позивачка 28.04.2007 року народила дитину у звязку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та отримує відповідну грошову допомогу в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області. Позивачка вважає, що розмір призначеної їй допомоги не відповідає вимогам Закону України "Про державну соціальну допомогу сімям з дітьми", оскільки є меншим за прожитковий мінімум. Вважає, що строк позовної давності звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права нею пропущено з поважних причин, оскільки у звязку з тим, що у неї на руках була малолітня дитина вона не могла її залишити і не мала змоги раніше звернутися до суду з позовом про поновлення порушеного права.
Позивачка просить визнати протиправними дії УПСЗН Торезької міської ради в частині відмови перерахунку допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період часу з червня 2007 року по теперішній час, зобовязати УПСЗН виплатити на користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період в розмірі 6151, 21 гривень та в подальшому здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку позивачці в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Позивачка ОСОБА_2, належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибула. Надала суду письмове клопотання за яким підтримала заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви, на яких вони грунтуються, просить справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача УПСЗН ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимо г. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році постановою Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року а в 2008 році - новою редакцією ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми". Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні до позовних вимог позовної давності.
Третя особа на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог ГУДКУ в Донецькій області, належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направила. Надала суду письмове клопотання з проханням розглянути справу без участі свого представника та письмові заперечення проти позовних вимог, які зводяться до того, що органи державного казначейства України не наділені повноваженнями самостійно здійснювати видатки без відповідних бюджетних призначень та документів необхідних для здійснення розрахунково - касового обслуговування. Не вбачає потреби в зобовязанні відповідача виконувати завдання, які вже викладені постановою КМУ від 21.12.2005 р. № 1232. Окрім того зазначає, що третьою особою права позивача не порушені.
В судовому засіданні досліджені письмові докази:
копія свідоцтва про шлюб;
копія свідоцтва про народження дитини;
копія довідки про склад сімї позивачки;
лист відповідача позивачці на її звернення з питання призначення допомоги по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку;
копія свідоцтва про державну реєстрацію УПСЗН;
копія положення УПСЗН;
копія заяви позивачки до УПСЗН для призначення допомоги по догляду за дитиною;
копія розпорядження про призначення позивачці допомоги;
На підставі пояснень сторін та досліджених письмових доказів, судом встановлені наступні фактичні обставини:
Позивачка ОСОБА_2 є особою застрахованою в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, 28 квітня 2007 року народила дитину ОСОБА_4, у звязку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. 08 червня 2007 року позивачка подала до відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй 16 червня 2007 року була призначена така допомога починаючи з 08 червня 2007 року. Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:
- з 08.06.2007 року по 30.06.2007 року - 98 гривень 92 копійки; з 01.07.2007 року по 31.07.2007 року- 129 гривень 03 копійки;
- з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року - 132 гривні 64 копійки;
- з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року - 134 гривні 45 копійок;
- з 01.10.2007 рокупоЗІ. 10.2007 року-136 гривень 13 копійок; з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року - 140 гривень 05 копійок;
з 01.12.2007 року по 31.10.2008 року - по 144 гривні 10 копійок щомісяця.
Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справа х щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434 гривні, з 1 квітня 463 гривні, з 1 жовтня 470 гривень.
Згідно абз. З ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.
Згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" № 2811 -XII від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно ст. 23 цього ж Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009 року 75 відсотками, з 1 січня 2010 року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питатння призначення і виплати допомоги сімям з дітьми" № 13 від 11.07.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період до 03 грудня 2007 року включно, суд виходить з того, що позов позивачкою до суду подано 04.12.2008 року, тобто позивачкою пропущено визначений ст. 99 КАС України річний строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права. Відповідач наполягає на застосуванні пропущення строку позовної давності, суд не вбачає поважних причин пропущення строку позовної давності, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 04 грудня 2007 року до ЗІ грудня 2007 року, суд виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який в зазначений період становив 470 гривень на місяць, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобовязаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:
за 28 днів грудня 2007 року - 470/31x28 - 144, 1/31x28 = 294 (двісті девяносто чотири) гривні 36 (тридцять шість) копійок.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми", тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивачки задоволено частково, відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м. Тореза на користь позивачки слід стягнути 2 гривні 94 копійок (61, 51x294, 36/6151, 21).
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. З ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 року, п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми" № 13 від 11.07.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" № 32 від 16.01.2007 року, ч. 2 ст. 3, ст. ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 04 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.
Зобовязати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, яка мешкає в м. Торезі Донецької області, м-н "30 років Перемоги", б. 26, кв. 9, іпн НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 04 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 294 (двісті девяносто чотири) гривні 36 (тридцять шість) копійок.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2 (дві) гривні 94 (девяносто чотири) копійки.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови згідно ст. 160 КАС України складено 19 січня 2009 року.
Постанову надруковано в єдиному примірнику в нарадчій кімнаті суддею Сенчишиним Ф.М.