Постановление суда № 90467430, 14.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата принятия
14.07.2020
Номер дела
420/4037/20
Номер документа
90467430
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 420/4037/20

У Х В А Л А

14 липня 2020 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Садакова К.І.

представника відповідача - Барабанової Т.О.

треті особи - не з`явилися

розглянувши в судовому засіданні клопотання представника третьої особи про зупинення провадження у справі за позовною заявою приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, треті особи - Державне підприємство «Національні інформаційні системи», ТОВ «Фінансова компанія «Горизонт» про визнання протиправним і скасування наказу в частині,- ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства юстиції України, треті особи - Державне підприємство «Національні інформаційні системи», ТОВ «Фінансова компанія «Горизонт» про визнання протиправним і скасування наказу Міністерства юстиції України №1535/5 від 28.04.2020 року в частині анулювання доступу приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

На електронну адресу суду надійшло клопотання представника третьої особи про зупинення провадження у справі до завершення обмежувальних заходів, а також до набрання законної сили рішенням Господарського суду м. Києва у справі №910/6332/20. В обґрунтування клопотання представник третьої особи зазначив, що з 12.03.2020 року до 31.07.2020 року в Україні запроваджено карантин через спалах у світі корона вірусу. Таке рішення було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України 11.03.2020 року. Рада суддів України 11.03.2020 року звернулася з листом до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматись від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін. Крім того, представник третьої особи зазначив, що в провадженні Господарського суду м. Києва перебуває справа №910/6332/20 за позовом ТОВ «Міжнародна компанія з управління нерухомості» до Міністерства юстиції України, ТОВ «ФК «ГОРИЗОНТ» про визнання протиправним з моменту прийняття та скасування наказу Міністерства юстиції України від 28.04.2020 року №1535/5 «Про задоволення скарги». Предметом дослідження справ

Одеського окружного адміністративного суду №420/4037/20 та Господарського суду м. Києва у справі №910/6332/20 є правомірність прийняття Міністерством юстиції України наказу, у зв`язку із чим можна стверджувати про взаємопов`язаність таких судових справ. Таким чином встановлені Господарським судом м. Києва під час розгляду справи №910/6332/20 обставини будуть мати преюдиціальне значення для розгляду справи №420/4037/20, що знаходяться в провадженні Одеського окружного адміністративного суду, у зв`язку із чим є підстави для зупинення провадження у справі №420/4037/20.

Сторони заперечували щодо зупинення провадження у даній справі.

Вислухавши думку учасників процесу, суд вважає, що клопотання представника третьої особи не обґрунтоване та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з подальшими змінами, установлено з 12 березня на усій території України карантин.

Відповідно до ст. 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 року постановою КМУ від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) установлено з 12 березня до 31 липня 2020 року на усій території України карантин.

При цьому, 04.05.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №343, якою затверджено Зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, зокрема, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 р. №291, від 29.04.2020 року №313 та від 04.05.2020 року №332. Постанова КМУ №343 набрала чинності з 11.05.2020 року.

Пом`якшення, які визначені вказаною Постановою з 11 травня, будуть впроваджуватися на умовах адаптивного карантину.

За рішенням Уряду з 11 травня 2020 року розпочинаються зняття перших обмежень і перехід до концепції адаптивного карантину в Україні. Рішення прийняте з метою пом`якшення впливу на економіку обмежувальних заходів, запроваджених з метою протидії розповсюдженню коронавірусної інфекції COVID-19. Тобто, здійснено послаблення карантинних заходів встановлених на території України.

Листом Ради суддів України від 16.03.2020 року № 9рс-186/20, враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а також з метою убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних хвороб, рекомендовано на період з 16.03.2020 року по 03.04.2020 року встановити особливий режим роботи судів України, зокрема, роз`яснити громадянами можливість відкладення розгляду справи у зв`язку з карантинними заходами, обмежити допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань, зменшити кількість судових засідань, що призначаються для розгляду протягом робочого дня.

Крім того, Вища рада правосуддя 27.03.2020 року надала судам, зокрема, такі рекомендації: безперервно здійснювати судочинство у невідкладних справах, які визначені процесуальними кодексами та судами (суддями), з дотриманням балансу між правом на безпечне довкілля для суддів, сторін у справах та правом доступу до правосуддя, а також довести до відома учасників судових процесів можливість відкладення розгляду справ у зв`язку із карантинними заходами.

20.05.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів». Пунктом 1 вказаної Постанови установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 року до 22 червня 2020 року на території, зокрема Одеської області (далі регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 року №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Пунктом 4 вказаної Постанови визначено, що на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією запроваджується послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

У регіонах, в яких здійснюється послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється: зокрема з 22 травня, регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні за умови перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб; з 1 червня: - перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) між регіонами в межах кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб. У разі здійснення перевезення між регіонами транзитом через регіон, в якому не діють послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб (без права посадки пасажирів у транзитному регіоні). У разі здійснення перевезення до регіону, в якому не застосовується послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється перевезення в межах 50 відсотків кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб, за умови розсадки пасажирів з вільним місцем поруч, спереду, позаду.

Наказом Голови Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2020 року №8-ОС/Д/С, з 12 травня 2020 року знімаються обмеження щодо відвідування суду учасниками процесу у день та час розгляду судових справ за їх участю, за умови дотримання останніми санітарних та протиепідемічних заходів.

Згідно з п.1 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

При цьому, представником третьої особи у клопотанні не зазначено жодних обґрунтувань щодо необхідності зупинення провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів, запровадження яких в Україні перешкоджало б йому у прибутті до суду, а також доказів того, що будь-хто з учасників процесу припинив свою діяльність на період дії карантину.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги наказ голови Одеського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 року №9-ОС/Д/С, а також враховуючи послаблення карантинних заходів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника третьої особи та зупинення провадження у даній справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Крім того, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, як пов`язана справа, що розглядається іншим судом, пов`язана з даною, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

Враховуючи те, що у даній справі суду можливо встановити та оцінити обставини (факти), з якими пов`язуються позивачем його позовні вимоги, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника третьої особи про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Господарського суду м. Києва у справі №910/6332/20.

Керуючись ст. ст. 236, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника третьої особи про зупинення провадження у справі - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 20.07.2020 року.

Суддя Л.І. Свида