Дата принятия
10.06.2020
Номер дела
240/2950/20
Номер документа
89748430
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/2950/20

категорія 112030400

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Керівник Бердичівської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави, в якому просить:

визнати незаконною бездіяльність Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", та, які виховуються у дошкільних навчальних закладах Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області.

зобов`язати Гришковецьку селищну раду Бердичівського району Житомирської області на черговій сесії розглянути питання про звільнення від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області від 10.12.2019 №202, в порушення вимог законодавства, не передбачено звільнення від плати за харчування для батьків або осіб, які їх замінюють із сімей, які отримують допомогу, як це передбачено Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Ухвалою від 11.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи у відповідності до ст262 Кодексу адміністративного судочинства України.

25.05.2020 відповідачем направлено відзив на позову, в якому зазначено, що на черговій сесії буде розглянуто питання про внесення змін до рішення Гришковецької селищної ради від 10.12.2019 №202.

Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Рішенням 12 сесії VII скликання Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області № 200 від 10.12.2019 встановлено батьківську плату за харчування дітей у закладах дошкільної освіти, згідно якого батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у розмірі 50% від вартості харчування на день.

Рішенням сесії Гришковецької селищної ради від 10.12.2019 №202 затверджено вартість харчування одного дитинодня для закладів дошкільної освіти постійного перебування на 2020 рік у розмірі 40,00 грн..

Пунктом 2 указаного рішення визначено категорію осіб, які звільняються від плати за харчування. Так, безкоштовним харчуванням забезпечуються діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю, а також діти учасників АТО, ООС.

Вважаючи, що відповідач при прийнятті вищевказаного рішення протиправно не передбачив пільгових умов оплати харчування дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", прокурор звернувся до суду зі вказаним позовом.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.2, 23 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ст.23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі, а тому є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 3 Закону України "Про освіту" кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України. Держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення.

Частиною 3 ст. 56 Закону України "Про освіту" визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.

Згідно вимог ч. 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Відповідно до п. 2.4. "Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах", затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" № 1243 від 26.08.2002, від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Таким чином, саме на органи місцевого самоврядування держава покладає обов`язок по забезпеченню безоплатним харчуванням дітей із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

З матеріалів справи вбачається, що згідно з інформацією Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області № 151/04 від 10.02.2020, на території Гришковецької селищної ради Житомирської області проживає 77 сімей , що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", у зазначених сім`ях виховується 179 дітей.

Разом з тим, суд відмічає, що у рішенні Гришковецької сільської ради, яким встановлено вартість харчування на одну дитину в день в дошкільних навчальних закладах освіти Гришковецької сільської ради, взагалі не вирішено питання про звільнення від плати за харчування дітей із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" .

Згідно з положеннями ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" селищна рада проводить свою роботу сесійно.

Отже, належним способом захисту освітніх прав у даному випадку є зобов`язання Гришковецьку сільську раду Житомирської області винести на чергове засідання сесії сільської ради питання про звільнення від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. В той же час, у відзиві відповідач вказав на те, що дане питання буде вирішено на найближчій сесії, тобто позов фактично визнав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області (вул.Червоний промінь, б.4, смт.Гришківці, Житомирська область, 13337, код ЄДРПОУ 04345380) щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", та, які виховуються у дошкільних навчальних закладах Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області.

Зобов`язати Гришковецьку селищну раду Бердичівського району Житомирської області (вул.Червоний промінь, б.4, смт.Гришківці, Житомирська область, 13337, код ЄДРПОУ 04345380) на черговій сесії розглянути питання про звільнення від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області із сімей, які отримують допомогу згідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос